ÇirkinlikBahçıvanlık

Bahçenin "kraliçesi" nin nesi var: yapraklar neden güllerden düşüyor?

Gül geri kalanı güzelliği, inceliği, dokunulmaz dikenleri ve muhteşem aromasıyla üstün tutar. Anavatanı İran'dır. İklim bölgelerimizde açık alana bazı gül çeşitleri dikilebilir, diğerleri sadece oda tutma için uygundur. O kaprisli ve talep ediyor ve uygun olmayan bakımla hasta olabilir. Yapraklar neden güllerden düşüyor ve sersemli güzelliğe nasıl yardımcı oluyor?

Pencere üzerindeki çiçek bahçesi

Çiçekçi dükkanlarında, herhangi bir rengin büyüleyici minyatür güllerini satın alabilirsiniz. Bir kural olarak, çalılıkların ihtişamı bir seferde bir kapta birkaç bitki dikerek sağlanır. Maalesef, güller evleri cazibelerini hızla kaybedebilir: sürgünler kurumuş, yapraklar sararıyor, tomurcuklar parçalanıyor.

Prematür soluklamaya neden olan neydi ve yapraklar neden güllerden düşüyor? Üreticiler, özel toprak ve gübrelerin karışımıyla dolu küçük kaplardaki bitki bitkilerini. Zaten mağazada, kökler bir alan eksikliği çekiyor başlar, toprak clod hızla kurur, besin maddeleri arzı düşük çalışır. Bu, çalıya ve hatta ölüme karşı güçlü bir baskıya neden olabilir.

Yaprakların gülten düşmesinin başlıca nedeni aydınlatma ve sıcaklık koşullarında keskin bir değişimdir. Bitki, yeni gözaltı koşullarına alışması gerektiğini vurguladı. Güller doğrudan güneş ışığı, serinlik ve temiz hava sever. Onlar kazanırsa, yeni evlerinde büyüyüp gelişebilirler.

Başka bir sebep de arazinin kurutulması. Çiçek iyi sulanmalıdır. Dükkan çiçeği açtığında, iyi besleyici topraklarda daha geniş bir tencereye nakledilmesi gerekir. Nemi korumak için, sedimantasyon suyuna püskürtün. Güllerden ve taşmalardan hoşlanmazlar. İyi drenaja ihtiyaçları vardır, köklerde su durgunluğu olmamalıdır.

Genellikle örümceğin akarı evin çiçeklerine saldırıyor, oda galerisi de bundan muzdarip . Yapraklar düşer, alt kısımlarında beyaz bir kaplama görünür, bitki boyunca küçük, ayırt edilemez parazitler sürünür. Çaydaki çiçek ve toprak özel müstahzarlarla muamele edilmeli ve ona yeterli nem ve temiz hava sağlamaya çalışılmalıdır.

Bahçe güller

Sağlıklı çalıların başarılı bir şekilde yetiştirilmesi için, uzun çiçek açma ile hoşnut, iyi hava dolaşımı olan güneşli bölgelerde çiçekler açmalıdır. Yaprakların açık alanda güllerden düşmesinin nedenleri, birçok olabilir: bakım hataları, bulaşıcı hastalıklar, zararlıların işgali.

haşarat

Bahçe gülleri böcekler arasında birçok düşmana sahiptir. Kuru havalarda, bir gül cicada ve bir örümcek akarı yapraklara saldırabilir . Yaprakların alt yüzeyindeki suyu beslerler ve kurumalarını sağlarlar. Çok hızlı bir şekilde tespihte yerleştik, böceklerin görünümünün ilk işaretlerinde, bitki infüzyonlarını veya böcek ilaçlarını püskürtmeye başlamanız gerekir.

Gül tobusu, gülün uğradığı bir başka parazittir. Yapraklar sararır ve düşer, genç sürgünler böceklerin sahte larvalarının sapları kemirdiği darbeler yüzünden ölürler. Etkilenen alanlar kesilmeli ve yakılmalıdır.

Gübrelerin uygulanması

Güllerin çok miktarda mineral ve iz elementleri olması gerekir. Besin maddelerinin eksikliği hastalıkların gelişmesine neden olabilir.

  1. Kloroz : magnezyum eksikliği ile oluşur. İlk olarak eski yaprakları, daha sonra genç yaprakları etkiler. Kenarlar yeşil kalır ve damarlar arasında sarı ve kırmızı ölü noktalar oluşur. Sonra yapraklar düşer. Klorozu gidermek için bitkiler magnezyum sülfatla desteklenmelidir.
  2. Azot eksikliği . Yapraklar açık yeşil veya sarı olur, büyümeleri yavaşlar veya durur. Genellikle sorun yaz başlarında ortaya çıkar. Durumu düzeltmek için, azot gübreleri getirilmelidir.
  3. Demir eksikliği . Genç yapraklar sararır, ancak damarlar yeşil kalır. Zemesifik topraklarda sıklıkla görülür. Kayıp elementi telafi etmek için, bitkilere demir sülfat solüsyonu ile muamele etmek ya da karmaşık gübre yapmak gereklidir.
  4. Manganez eksikliği benzer, ancak önce eski yaprakları etkiler. Bitkiye potasyum permanganat veya manganez sülfat eklenmelidir.

enfeksiyon

En yaygın bulaşıcı hastalık siyah lekedir. İşaretler hem yapraklar hem de petioles üzerinde görülür. Çevresinde sarı alanlar oluşur. Onlar genişler, bunun sonucunda yaprakların tamamı sarı renkte yanar ve düşer. Isınan nemli havalarda yayılır. Zayıflamış çıplak bitkiler kışa iyi tahammül etmez, bu nedenle enfeksiyonla savaşmak gerekir.

Etkilenen yapraklar ve bitki artıkları hurdaya atılmalı ve yakılmalı ve bitkiler fungisidlerle tedavi edilmelidir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.