FormasyonÖykü

Atfedilen köylüler kimlerdir? Bu Rusya'da köylülerin konumu hakkında ilginç bir soru

Köylülük yaş arasında 18-19 grupların çeşitli tahsis edilir. Özellikle ilgi possessional ve atfedilen köylü. Resmen devletin mülkiyet olarak kabul edilir köylülüğün büyük bir parçası, ama gerçekte fabrika ve fabrikaların sahipleri tarafından ağır sömürüye maruz.

gümrük köylüler kategorisinde hikayesi

Rusya'da tarihinin XVII yy kapitalizmin ilk lahanası doğum zamanı. Alexei Mihayloviç'le hükümdarlığı ile Urallar'da dağ dahil manufactories ortaya çıkmasıdır. Bu gerçeğin ve atfedilen çiftçiler gibi kavramların ilişkili meydana itibaren. Bu serfliğin (1649 yılında) sadece sonuçlandırmak koşullarda yeni işletmelerin üzerinde çalışmaya kullanılması ihtiyacı ile açıklanabilir. : O dönemin tüm köylüler iki ana gruba ayrıldı serfleri ve chernososhnye (devlet).

İlk serbestçe kiralanabilir olamazdı ve ikincisi emeğin şiddeti ile bağlantılı olarak madencilik ve metalürji işe isteksiz. girişimci bağlamında işçilerin büyük eksikliğinde bir duruma yardım için çağrıda bulundu. Geç yetiştiricileri onlar için ödeme şartıyla birlikte bitkilerin devlet köylülerin mal etme başlamak anket vergisi ve aidat. Gelecekte pratiği devlet fabrikalarına uzatıldı atfederek.

fabrikalar atfedilen köylüler

Başlangıçta, fabrikalar atanan köylü çalışması, nimet olarak görüldü - gibi fabrika işin arkasında, geçici yardım yani: mesafeli yakacak, kömür, demir cevheri, demir. Bu çiftçiler aidat ödenmesi Devlet yetiştiricilerin ödeyeceği tutarı çalışmak zorunda olacağı varsayılmıştır. Ama yavaş yavaş işler değişti. Fabrika yönetiminin daha köylülerden kapalı çalışma çekilir, çoğu madenciler oldu. Bu ek işler için ödenen ancak en azından bulundu. Peter 1 altındaki atfedilen köylüler yaz saha çalışması sırasında fabrikalarda çalışmak için Rusya genelinde monoton şarjı getirmeye başladı. 10 cent ve atsız - - 5 cent bir at ile Çiftçi. Ama, Rusya'da her zamanki gibi yasalar her zaman zorlanmaz. Gerekli beri Ve her "insan ruhunun", eski babası genç oğulları için fabrikasında bir yıl boyunca çalışabilecek yetişkin aile üyesi için çalışmaya uygulamak. Bitki idaresi sayesinde onlara boyun eğen işçileri cezalandırmak hakkını elde. Atfedilen köylüler köleleştirme olarak görülüyor. Bu fabrika sahiplerinin birçoğu yazılı kaynaklar şikayetleri bıraktı ve daha önemli argüman özellikle ayaklanma Emelyana Pugacheva içinde, hükümet karşıtı hareketlerin kendi katılımdır. Bu nedenle, bitki atfedilen köylülerin konumu, köleliğe eşit mümkündür.

possessional köylüler

1649 yılından bu yana kendi satış olasılığı da dahil olmak üzere, köylülerin elinde bulunan asilzadesinin ve boyarlar bir tekel sıkışmış. Ama Petrus 1 kendi fabrikaları için emek sorununu çözmede yeni oluşan burjuvaziyi yardım etmek ihtiyacı ile karşı karşıya geldi. Bu nedenle, hukuk kendi özel işlerini düzenlemek için, imalathanelerinin köylüler soyluların satın izin veren 1721 yılında yayınlandı. Bu sosyal grup possessional köylüleri denir. Onlar satamadığı ya ipotek tesisinden ayrı ve yabancı eserleri emeklerini kullanırlar. Böylece feodal devlet genç Rus endüstrisi için emek sıkıntısı problemini çözdük. Böylece, 18. yüzyıl atfedilen köylüler de - bu possessional değildir. Gelecekte, terimlerin oranı değişir.

19. yüzyılda possessional ve köylüleri atfedilen

18. yüzyılın sonlarında, hükümet bitkilere vermenin uygulaması durduruldu devlet köylülerinin. Bu Urallar ve sahiplerinin şikayetleri sürekli huzursuzluk açıklıyor. 1807 yılında Alexander ben çiftçilerin bu grubun ortadan kaldırılması doğru bir adım attı. Bunların çoğu bitkinin lehine zorunlu işlerin muaftır, sürekli çalışmasını sağlamak için gerekli minimum kalmıştır. Ne yazık ki, bu hüküm sadece Urallar için geçerlidir. dönem "atfedilen köylüler" 1807 yılında pozisyona uygun olarak kaybolur. Ancak bu, bütün bir bitkiye köylülerin sömürülmesi ortadan kaldırılması anlamına gelmiyordu. Köylülerin sınırlı sayıda yetiştiriciler bağlı en sol olarak tanındı "vazgeçilmez çalışanları." Bunlar resmen possessional köylülerle eşdeğer hale geldi. Sadece kaldırılmasından sonra serfdom ait Ural sanayi ve diğer fabrikalara işe emek geçmek zorunda kaldılar.

Bazı istatistikler

İlk defa fabrikalara Köylülerin Kayıt gerçeği 1633 yılı kadar uzanır, ve nicel açıdan bunlar biraz fazla üç yüz kişi vardı. En aktif bu süreç Peter modernizasyonu sonra, 18. yüzyılın ilk yarısında gerçekleşti. 18. yüzyılın sonuna gelindiğinde, bu kategoride en fazla 312 000 kişi vardı. 1861 reformu sonrasında fazla 170.000 çiftçi kral kurtarıcı- iradesini possessional aldı.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.