Uzmana sorun

Askosferoz arılar: Önleme ve Tedavi

Askosferoz arılar - Balcı için ciddi bir sorun. insanlarda, yetişkin böcekler patojenleri taşıyan hastalık, kireç kuluçka denir, ama hasta alamadım ve enfekte ve sadece larva öldürülür.

küf mantarı

Nedeni askosferoza - kovanı kalıp Ascospaera apis biniyorlar. Onun argümanlar önemli bir esnekliğe sahip. Onlar inaktif durumda yıl olabilir, çevrede uzun sürmesi ve kovana girmesini. Kalıp mantarlar keseli kategorisine aittir. Bu meyve organları oluşur temas halinde erkek ve dişi miselyumla vardır. Özel spor kistleri malzemenin büyük miktarda çanta içerir.

Hastalığın nedenleri

Arılar Askosferoz nemli soğuk bir ortamda gelişir. Yetişkin böceklerin nektar toplarken veya ortak besleyiciler ve suluklarla üzerine oturarak, kovan mantar sporlarının girilir. Worth enfeksiyon larva ile en az bir hücreyi vurmak, o ölür. Arılar kara kara ölü hücreleri temizlemek ve kovanı etrafında tartışmalara şut başlar.

Bazen enfeksiyon nedeni hırsızlıktır. kurdeşen yakınında olursa, arılar yabancı topraklarına sinek ve mantar enfeksiyonları ile enfekte edebilir.

Başka provokatör askosferoza Varroa akarları bulunmaktadır. onlar koloniler göründüğünde ölçüde zayıflattı.

Bazen arılık için bakım eksikliği arıların çeşitli hastalıkları provoke. Askosferoz, örneğin, kötü bir yalıtım kovanı kışı gelişebilir. Mantar hastalıklarının da neden salgınlar ekipman kirlenebilir. Bu önemli bir rol gıda kalite kontrolü ve çerçevenin dikkatli tedavi ve koloniler taşındı kovan iç yüzeylerini, oynar.

enfeksiyon belirtileri

Larvalar enfeksiyonu hayatlarının 3-4 gün gerçekleşir. Askosferoz arı bir latent ve akut bir şekilde oluşabilir. Birinci derece ihtilaflarda olsa da, etkin değildir, ve larva gövde dahil olmak üzere kovanının hemen hemen tüm yüzeyleri vardır. Hastalık yayılmamış ve hasar çalışmaz.

dış faktörlerin neden olduğu hastalık, akut formu olursa, kovan verimlilik yarı yarıya azalır. Bu durumda, üçüncü bir öldürülmüş kara kara daha fazla.

Mantar enfeksiyonu kovanda larva varlığında ve etkilenen hücreler tarafından görsel olarak belirlenmektedir. Genelde bunlar alta doğru, çerçeve kenarlarında yer almaktadır. Arılar ölü larvalar kemiren kapağı ile hücrelerin ortaya ve dikkatle nokta fırçalayın.

Ancak, dış etkenlere rağmen, nihai tanı veteriner laboratuvarda yapılır.

Nasıl bir hastalıktır

şöyle arılar Askosferoz olup: sporlar Ascospaera apis ile enfekte arı vektörü ile temas halinde 3-4 gün larva yaşta. İlk etkilenen erkek arı yavrularını. sporlar ortabağırsak yok misel oluşturmak üzere filizlenmeye. Yavaş yavaş, tüm organlar miselluma etkilenir ve beyaz keçeli kaplamanın larvalarının kafa ucuna etrafında oluşan, dışarı doğru büyür.

İlk başta, larva sağlıklı bireylerden daha beyaz hale gelir. Sonra arısı kuluçka askosferoz açık sarı hale getirir. Larvalar vücut hamurumsu hale gelir. Bir sonraki adım miselyum olarak larva ve hücre duvarları arasında tüm alanı doldurur. Sonraki larvaları mumya gibi sertleşmesine ve büyük ölçüde küçültülür. Ölü larvalar kireçtaşı çakıl andırır. Bu kovan altına düşer veya kapalı hücreleri öldürmek. Arılar askosferoz ve aspergilloz bir kovanında geliştirilen eğer bu sesler, hücreyi sallayarak gözlenir. Bu iki mantar bulaşıcı hastalıklar kendisi için bir "kemikleşme" larva yoktur.

Nasıl arı kolonisi kaydedin. evre

askosferoza ortadan kaldırmak tedavi ve diğer ailelere mantar sporlarının yayılmasını durdurma amaçlı bir dizi etkinlik kapsar. Hastalık kuvvetle geliştirmiştir ise, rahim ve kuluçka tahrip ve çerçeve peretopki üzerindedir. aile sağlıklı rahim veya likör podsazhivayut. Bu durumda, çorak bir dönem - ailesi için tedbir iyileştirilmesi.

Ama lezyon biraz, arılar başka kovanında distile eğer. Sağlıklı kurdeşen Bal peteklerinin dolu ve yeni bir Kuru konur.

yavrularıyla bir çerçeve hafif acı, bunlar da yeni bir kovana aktarıldı, ancak rahim özel ızgara izole. kuluçka çerçevesinden gelince, dışarı alınır ve dezenfekte edilir.

dezenfekte etme

arıcı askosferoz arıları keşfedildi ise, tedavi tüm ekonominin dezenfeksiyon olmadan değildir. İşleme gerekli değildir, sadece kovan ve çerçeveler, ancak arılık kullanılan tüm tekstil ürünleri, tüm envanter.

Kurdeşen lehim kalsine ya da 6 saat çözüm çözeltisi içinde ıslatılmış. sabun ile ya da aynı süre boyunca yıkanır ve çıkarıcı çözeltisi içinde ıslatılır. Tüm tekstil kaynatın.

50'den fazla hasta hücrelerle bir çerçeve içinde, bunlar peretaplivayut. Bir başka mumu kullanmak için, 2 saat otoklavlanmıştır.

Hafif bir aile ile arıların askosferoz kür yenebiliriz beri dezenfeksiyon sonra aktif sorunla mücadele etmek sebze veya ilaçlar kullanırlar. Ama bir zaman daha olası antibiyotik kontrolsüz kullanımı yardımıyla daha zarar unutulmamalıdır. Bu nedenle, herhangi bir ilaç kendi amacı için ve sürekli veteriner gözetiminde kullanılır.

tıbbi yöntemler

Tedavi seçenekleri birden olabilir. Bu veteriner her durumda askosferoz arılara göre tedavi etmek için tespit olup. "Nistatin" "Apiask", "Askotsin" ve diğerleri: İlaç endüstrisi mantar enfeksiyonları Aşağıdaki ilaçlar kontrolü sağlamaktadır.

damızlık tedavisi için çeşitli yöntemler vardır:

  1. İlaç şurubu ile kaseye ilave edilir ve arılar izin edilir.
  2. Hazırlık pudra şekeri ile karıştırıldı ve yavrularıyla bir çerçeve içeren bir karışım ile tozlanır.
  3. İlaç çerçeve üzerinde kovanlarda ortaya koyulur kek (şeker), ilave edilir.

Tedavi talimat doğrultusunda yürütülür. Örneğin, "nistatin" tedavisinde 2 tablet pudra şekeri, 100 g ile. 3 günde 2-3 uygulamalarını gerçekleştirin.

bitkisel ilaçlar

En etkili kullanımı bir veteriner tarafından önerilen tedaviye ek olarak bitkisel ilaçlar.

at kuyruğu, civanperçemi, kırlangıçotu ve sarımsak ile karşılaşmadan korkan Askosferoz. ya da ezilmiş kuru bitki materyali ya da kuru kadar çerçeveler altında bırakılır çim gazlı bez sarılmış paketleri kullanılmaktadır kovan içinde.

sarımsak yeşil okları kullanırken değirmeni kütlesi üzerinden verilen veya geçirilebilir. delikli polietilen veya tülbent sarılır ve çerçevenin üzerine yerleştirilmiş anlamına gelir. 2 gün sonra yeni torba yerini aldı. Ana bal akışı sırasında, bu yöntem kullanılmaz.

önleme

mantar enfeksiyonları primer önleme - kovanları için doğru bakım ve bunların zamanında yalıtımı. Arılığımın için kuru güneşli yer seçmelisiniz.

ekipman çalışma askosferoza düzenli ayıklanmış ve dezenfekte kurdeşen önlenmesi için. Podmore mutlaka toprağa veya yakılabilir.

Mantar enfeksiyonu dağıtmak için, sağlıklı arı kovanları hastalardan bal ve polen beslenmez.

İyi bir önleyici tedbir bakterisidal sekme bitkisel hammadde olarak kabul edilir. Önemli olan - düzenli olarak güncelleyin unutmayın.

Deneyimli arıcılar, gözlemleyerek önlemler arı kovanları korumak ve onun çiftliğinde riski askosferoza azaltabilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.