KanunDevlet ve hukuk

Anayasanın yapısı

Anayasa yapının özel bir prosedürdür. Bu bölümler, bölümlerde grubuna homojen yapısal kurallar sağlar ve yerle dizisini belirlemek özel bir sistem meydana içinden.

farklı şekillerde tezahür çeşitli zamanlarda Anayasanın Özellikleri. pozisyon egemen ideolojinin, bu gelişimi veya sosyal ilişkiler o kürenin derece özelliklerinin bir yansımasıdır, yasal etkisi için hazır yanı sıra süreçlerin düzeyi kanuni makine geliştirmek.

Anayasanın Özellikleri

Nesnenin etki gerçekleştirildiği sosyal ilişkilerin özelliklerinden normlarına doğrudan bir ilişki olduğunu (nesne) düzenleme benzerlik tarafından kullanılan (bölümler, bölümler) spesifik tek sette normlarının genelleme temelinde de.

Anayasa yapı düzenleyici kompleksler gelen konumlarda bir dizi içerir. sıralaması farklı faktörlere bağlıdır. İlk birbirlerine, türev ve önceliği olan tüm kuralları ilişkisi dikkate önemidir. Buna ek olarak, anayasanın yapısı hükümlerinin temelini oluşturan belirli kavramlar, doğrudan bağlıdır. Bunlar ve diğer faktörler nitelikli kolluk faaliyetleri dahil ayrılmaz bir bileşeni olarak kabul edilir hesap olan Anayasanın hükümlerine, tüm sistemi anlamada önemlidir.

Sovyet dönemi anayasası farklı yasal kusur yapısı. genel hatlarıyla bölümünde özellikle Standartları, doğru siparişi ve mantıksal açıklama yapmadan gruplandırılmıştır. 1937 yılına kadar Temel Kanununda hiçbir bölümü, medeni hak kabul oldu. Bu bölümde sonra Anayasa'da son sırada yer aldı. Sadece 1978 yılında kabul edilen Temel Kanunu içinde, hak ve üzerinde bir bölüm bir vatandaşın yükümlülükleri politikasının karmaşık hükümleri ve vakıfların sonra, ikinci pozisyona konulmuştur sosyal sistemin.

1993 Anayasası'nın hazırlanması sürecinde ilk bölümünde, özgürlük ve vatandaşların haklarının çapa koymak önerilmişti. Bazı ülkelerde, bu hükümlerin bu seti Anayasayı açar olduğunu. Ancak, Rusya'da böyle bir yapı kabul edilmemiştir. Bu, mantıklı bir açıklama vardır. Böylece, üyeleri vatandaşı, düzenlenmiş olan toplum göre, temel tanımlamadan, özgürlük ve insanların haklarını güvence, Anayasa bölümüne başlamak için anlamsız olarak kabul edilir. özgürlük ve onlar en yüksek değere ve gerekli temeli olarak tanınan ikinci bölümde, insan hakları bu sette devlet sisteminin ülkenin.

Mevcut Anayasa önsöz ve iki bölüm. İlk, aslında, Temel Kanunu içerir. Bu bölüm 9 bölümden oluşur:

  1. Anayasal sistemin temelleri.
  2. Özgürlükler ve vatandaşlarla insan hakları saklıdır.
  3. Federe cihazı.
  4. Rusya Federasyonu Başkanı.
  5. Federal Meclis.
  6. Rusya Federasyonu Hükümeti.
  7. Yargı.
  8. Yerel özyönetim.

Dokuzuncu bölümde Anayasa değişikliklerinin ve Kanun revizyonu konusunda hükümler içermektedir. İkinci bölüm "Nihai ve Geçici Hükümler" içerir.

Temel Kanununun yapı (özellikle Sovyet gücünün sırasında) önce varolan durumunu olanlardan önemli farklılıklar olduğunu belirtmek gerekir. Böylece, daha önce tahsis edilen önsöz, on bir majör ve altı ek bölümleri. ana tahrik parçası Federasyonu Antlaşması gibi. Bugün varolan karmaşık anayasal hükümler devletin anayasal düzenine dayanmaktadır ilk kavramsal fikirler, yansıtılır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.