SağlıkHastalıklar ve Koşullar

Anasarca: nedir, sebepleri, belirtileri ve tedavisi

Birçok kişi tamamen doktora son ziyaretini erteleyerek çeşitli rahatsızlıklara dikkat etmez. Tıbbi yardım için hastalığın zirvesine ulaştığında genellikle bir kişi döner ve belirtileri çok belirgindir. Doktorlar bu tutumu sağlıkla sevmemektedir, çünkü hastalığın erken safhasındaki tedaviler, örneğin anasarca gibi çok sayıda komplikasyondan kaçınmaya yardımcı olmaktadır. Ne oldu Bu, vücuda çekilemeyen aşırı sıvının varlığı nedeniyle subkütan dokunun belirgin bir ödemidir. Bu yazıda bu korkunç komplikasyona daha yakından bir göz atacağız.

Anasarka - nedir?

Anasarka, çoğunlukla gövdenin alt kısmında oluşan yumuşak dokuların yaygın bir şişmesidir. Çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına katkıda bulunur ve komplikasyonları kabul edilir. Anasarku zamanında iyileştirmezse, sıvı sadece subkutan tabakalarda değil aynı zamanda tüm iç organlarda birikmeye başladığı için sağlıkta ciddi bir bozulmaya neden olur. Bu davadaki hastanın durumu ciddi tıbbi müdahaleyi gerektiren ciddi bir durum olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle anasarca varsa semptomlar ve tedavi bir doktor tarafından kontrol edilmelidir.

Anasarca'nın Nedenleri

Puffiness çeşitli hastalıkları provoke eder. Bu bir ödem olduğu için, anasarca'nın sebepleri dokularla kan arasındaki transkapiller sıvı değişiminin ihlali ile ilişkilidir. Bu çok ciddi bir komplikasyondur ve derhal tıbbi yardım gereklidir.

Şişkinlik müthiş bir komplikasyon olarak düşünülmelidir? Gerçek şu ki, anasarka sıklıkla kalpteki ve kan damarlarındaki ağır, kronik hastalıklara eşlik eder. Genellikle, ödem kanser gelişiminin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Üriner sistemin patolojileri varsa şişme, vücuttaki sıvının normal atılımının ihlal edilmesi sonucunda oluşur; bu da bacaklarda, ellerde ve sabahlarda yüzünde çok belirgindir.

Kalp ve kan damar hastalıkları, özellikle kalp yetmezliği ile şişme akşamları daha belirgindir. Bacaklarda karıncalanma, ağrı, kramp baldır kaslarında ağırlıklar vardır. Ayağı büktüğünüzde ve ayak bilekini çevirirseniz, acılı hissi oluşur.

Genellikle anasarka, kan dolaşımında bir bozukluk olduğunda, kalbin pompa fonksiyonu zayıfladığında yetersiz işle ortaya çıkar. Bağ dokusu kas yerine geçtiğinde ödemlerde ve miyokard enfarktüsünde yanı sıra valflerde de kusurları provoke eder.

Bu gibi nedenler bağımsız olarak ortaya çıkmaz, ancak bir faktör diğerini çeker. Neredeyse herhangi bir hastalık anasarca'nın başlamasını sağlayabileceğinden ödemin görünümüne hangi nedenlerin katkıda bulunduğu önemli değildir.

Kalp yetmezliğinde anasarca belirtileri

Ana hastalık, şişme semptomlarını ve progresyon derecesini etkiler. Kalp yetmezliği olan anasarca yavaşça gelişir ve alt ekstremite distal kısımlarını etkiler. Bu özellikle akşamları telaffuz edilir. Bu alandaki ödem neden ortaya çıkar? Ancak burada, kalpten uzaklık nedeniyle hidrostatik basınç yüksektir.

Şiddetli kalp yetmezliği ortaya çıkarsa, belirgin miktarda şişme, sırt üstü, karın önü, genital bölgeleri ve göğüs bölgesini kaplamaya başlar. Yatalak hastalarda şişme, yer çekiminin etkisi ile açıklanan sırt ve sakrum bölgesindeki en kuvvetli biçimde oluşur. Tedavi etkisiz ise, anasarka asit (karın boşluğunda sıvı birikimi) ve pulmoner ödem ( hidrothoraks) kışkırtır .

Anasarca'nın böbrek ve idrar yolları hastalıkları semptomları

Üriner sistem ya da hastalıklı böbreklerin bir patolojisi varsa, anasarca semptomları vücutta birikmeye başlamış olduğu için normal sıvı filtrasyonunun ihlali nedeniyle ortaya çıkmaya başlar. Dolaşan kan hacmi artar, bu da plazmada protein moleküllerinin eksikliğine neden olur ve onkotik basınç azalır. Bu nedenle subkütan dokunun şişmesi var.

Hastalıklı böbrekler varsa, anasarca'nın belirtileri lokalizasyon, şiddet ve sebat açısından çeşitlilik göstermektedir. Uyandıktan sonraki ilk saatlerde gözlerin altında poşetler oluşur, yüz şişirilir ve eller şişer. Nefrotik sendrom mineral metabolizma bozukluğunun arka planına doğru ilerlemeye başlarsa, ödemde bir artış vardır. Anasarca çok hızlı bir şekilde gelişir ve hastanın durumu yalnızca sistemik hemodiyalizi hafifletebilir.

Şişkinlik Tedavisi

Bir doktor anasarca gibi bir hastalığa yakalanmalarını önerdiğinde birçok hasta sıklıkla bir soru sormaktadır: "Nedir bu?" Hastalık bile değil, bu bir komplikasyon. Ödemin orta derecede şiddeti varsa ve bacaklardaki yumuşak dokularda küçük bir sıvı birikimi ortaya çıkarsa, ilaç tedavisi gerekli olmayabilir. Bu durumda, tuz kullanımını sınırlayan hastanın diyetini gözden geçirin. Buna ek olarak, düzeltici bir triko giymelisiniz.

Ödem kalp yetmezliğinden kaynaklanıyorsa ve tüm organları ve sistemleri etkiliyorsa, hastaya kardiyak glikozid grubunun ilaçları ile yatak istirahati reçetelenir. Buna ek olarak, doktor venöz kapların duvarlarında dilatasyon etkisi olan ilaçları reçete edebilir. Kalp kasında metabolik bozuklukları ortadan kaldırmak için hastaya bir grup kardiyotrofik metabolit reçete edilir.

Ödemin diüretik kullanımı için çok iyi. Kronik kalp patolojisinin bir sonucu olarak ortaya çıkan Anasarka, "Furosemide" ve "Veroshpiron" gibi ilaçların kombinasyonu ile tedavi edilir, günlük diürez kontrol altına alınmalıdır.

Diüretikler güçsüzdür ve şişkinlik ilerlemeye devam ederse ve solunum yetmezliği meydana gelirse, doktor torako- ve plörocentez ile cerrahi olarak karın ve plevral boşluklardan sıvı almaya karar verebilir.

Şişkinliklerin halk ilaçlarıyla tedavisi

Kalp rahatsızlıklarından kaynaklanan edemleri tedavi etmek için, huş ağacı yaprakları ve tomurcuklarını eşit miktarlarda alıp ezin ve onlara aynı miktarda çim yeşillikleri ve maydanoz tohumları ekleyin. Karışımı bir çorba kaşığı karıştırıp bir bardak kaynar suda karıştırın. İnfüzyon, günde 3-4 defa bir camın çeyreği için sıcak bir şekilde alınır.

Mayıs karahindiba yapraklarının infüzyonu şişmeden kurtulmak için iyi bir yardımcıdır.

Sonuç

Hastalar genellikle "Anasarca - nedir?" Sorusunu sorarlar. Şimdi, çeşitli hastalıklardan kaynaklanan şişlik şeklinde bu komplikasyonun ortaya çıktığı anlaşıldı. Bu patolojinin ufak bir ipucu varsa, ciddi sonuçlardan kaçınmak için mümkün olan en kısa sürede bir doktora danışmak gerekir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.