Sanat ve EğlenceFilmler

Oliver Stone (Oliver Stone): filmografi ve yönetmenin en iyi filmler

Amerikalı film yönetmeni, yapımcı ve senarist Oliver Stone (tam adı Oliver Uilyam Taş) 15 Eylül 1946 tarihinde New York'ta doğdu. Stone'un babası Ortodoks Yahudi ve bu nedenle Yahudi din uyulması. Anne Fransız kökenli bir Katolik oldu. Bir uzlaşma olarak, ebeveynler evanjelizmin ruhu içinde oğlunu getirmek başladı. Şimdi Budizm dinine bağlıdır, çabalarının değil Hıristiyanlığa karşı olmak, Oliver olarak, boşuna olduğunu varsaymak gerekir.

Vietnam

İlköğretim Oliver Stoun üniversitedeyken, sonra Yale Üniversitesi'ne gitti, ancak başarılı olamadı Okulumu bitirmek zorundaydım, bir yıl sonra huzursuz öğrenci Güney Vietnam'a gitti ve Pasifik Koleji İngilizce öğretmek için orada başladı. Ve yine bir yıl sonra Taş Oregon, ABD'ye döndü ve sonra Meksika'ya taşındı. 1967 yılında askere zaman, Oliver Vietnam istendi. O, mücadelede yer aldı, iki kez yaralandı ve birçok ödül aldı. Geç 1968 yılında savaştan dönen Taş anda öğretmen Martin Scorsese oldu Sinematografi fakültesi, New York Üniversitesi'nde alındı. Nihai iş Olivera Stouna adı altında kendilerine sunulan "Vietnam'da geçen yıl."

Taş ve Hitchcock

Uzun zamandır kimin filmografi oldukça mütevazı görünüyordu Oliver Stone, için, düşük bir bütçe ve zayıf bulutları yüzünden filmler midrange kiraladı. Ama 1981 yılında, Oliver deha şok gerilim Alfreda Hichkoka ile rekabet edebilecek bir film bırakmadan, Amerika tüm şaşırttı. "El" - O iddiasız aradı. Kahraman Jonathan Lansdale, dikkatsizce çekti, el arabası penceresinde, yaklaşan kamyon dışına elini eğilerek. Polis kaza kopmuş vücut olay yerine gelmiş O kadar ki Lansdale bulup olsa ilçesinde her metresini yağma olamazdı. Böylece, Oliver Stone hemen yönettiği gizemli yönü arsa verdi. o bir illüstratör olduğu için Jonathan engelli ve profesyonel elverişsiz adam oldu. Lansdale yalvarıyor ve göçebe sakat hale geldi. Sonra onun kopmuş elini geldi. Şimdi ustasının gözünde sürekli idi ve Jonathan eli şiddetle hiç suç veya sebep olanların hepsi intikam almak oldu görebiliyordu zihinsel acıyı eski sanatçıya.

Taş Gerilim

Yani, kaldırmadan ve hatta filmde Oliver Stone'un yönettiği küçük rol, oynadığı tarafından filmi "El" için bir senaryo yazma açıkça işinin gelecekteki yönünü anlattı. Ve sonraki filmi ününü doğruladı. Bu bir fantezi filmi Conan olarak Arnold Schwarzenegger ile "Conan" Kimmer savaşçı, acımasız intikamcı oldu. Ancak, yalnızca Oliver Stone filmi senaryosunu yazdı, yönetmen Dzhon Milius oldu ve Dino De Laurentiis resmini üretti.

"Yaralı Yüz" - "Conan the Barbarian" sonra Stone'un senaryo üzerinde çekildi başka aksiyon filmi. Yine, Oliver sadece senaryoyu yazarken sınırlıydı, yönetmen evreleme oldu Brian De Palma, Al Pacino oynadığı. Onun karakteri - Tony Montana Uyuşturucu satıcısı, Küba Fidelem Kastro atıldı ve Miami'de yerleşti. Küba oldukça hızlı bir şekilde o Florida'da uyarlanan ve saygın uyuşturucu baronu oldu.

uyuşturucu kaçakçılığı teması

1985 yılında, Olivera Stouna filmin bir liste uyuşturucu kaçakçılığı konulu başka filmler ekledi. Bu Chinatown New York'ta uyuşturucu satıcıları üzerinde "Ejderha Yılı" idi. zaten oldu gibi, yönetmen Taş ve Maykl Chimino değildi. Resmin Yapımcı tekrar Dino De Laurentiis yaptı. uyuşturucu kaçakçılığı son verilmesi çağrısında polis kaptan Stan White ana rolü, Mikki Rurk oynadı. Bu kimin filmografi ağırlıklı uyuşturucu kaçakçılığı konulu filmlerin oluşuyordu Oliver Stone, bu konuya büyük önem verdiğini ortaya çıktı.

1986 yılında o bir yönetmen olarak yer almayan edildiği bir senaryo Olivera Stouna gelen, "Sekiz Milyon Yolları Die" son filmi vuruldu. Diğer tüm resimler, 1986 yılında "Platoon" ile başlayan ve bugünün film projelerine ile biten, Taş kendini yönetti. Oliver Stone, bir kural olarak, sosyal hayatın en acil yönlerini etkiler.

"Sekiz Milyon Yolları Die" - resmi bir yazar olarak Stone favori tema üzerinde: uyuşturucu ticareti, polis, çekim, alkolizm, fuhuş ve nüfuz alanlarının. Bazen ana karakterler arasında aşk gibi bir şey. Bununla birlikte, gerçek dayalı gişede, sinemasever benzer tema tadını çıkarın. Hel Eshbi yönettiği Dzheff Bridzhes, oynadığı filmde ana rolü.

Vietnam üçleme

Ayrıca 1986 yılında Oliver Stoun onlar hakkında üçlemesini planlanan ilk filmi yaptık Vietnam Savaşı. resmi "Platoon" olarak adlandırılan ve bir şekilde kertenkele gibi, "sarı yüzlü" zor almaya çalışıyoruz sıradan askerlerin hikayesini anlatır. Kamboçya sınırındaki gerçekleşen olaylar, müfreze Çavuş Elias Grodin komutasındaki diğer şiddetli savaşçı deneyimli Teğmen Bob Barnes komutasında iki gruba birer ayrılmıştır. Filmin kahramanı - bir asker Kris Teylor, kimin görüntü Taş kendisini geçmesine çalıştı.

1989 yılında filme "Doğum Günü Dört Temmuz" Vietnam Savaşı hakkında serisinin ikinci filmi,. Oliver Stone yazıp yönetti. ülkesinin çıkarlarını korumak için orada Vietnam'a gidip sunulan basit Amerikalı adam Ron Kovic, hakkında bir film. askeri temsilci doğruluğunun Şüphesiz değildi ve Ron hedefe gitti. Askerler etrafında, köylerin tarama operasyonlarında bazı tarifsiz dehşet Sivillerin öldürülmesini görünce şüpheler daha sonra ortaya çıkmaya başladı. Ron Kovic, yaralı, hastaneye kaldırıldı, o doktor ve personel, kirli tıbbi cihazlar ve tam kimsesizlik ilgisizlik çarptı.

Vietnam "Cennet ve Yeryüzü", üçlemesinin son filmi hissedilecek oldu otuz kadın trajik kaderi ve ölüm, işkence ve zalimane cellatları ve aşağılanma korkusu açıklar. Bütün bu testler savaşla birlikte bölünmüş, kendi ülkesinde kendi payına üzerinde düştü. Les Lee Heyslip yüzden bir Amerikan çavuş Steve Butler ile evli bir kadın, çağrı ve Amerika'ya onunla gitti. Ama Butler, Vietnam'da tecrübe ettiğim şeyi ciddiyetini bırakır olan Vietnam sendromu Savaşı. Sonunda Stiv Batler stres ve kaydedilmesini intihar dayanamaz.

"Dallas Kareler"

İkinci ve üçlemenin üçüncü filmi Arasında Vietnam Taş bandı kaldırılmış, "John F. Kennedy. Dallas çekim." Olivera Stouna film listesi, böylece gerçek olaylara dayanan politik gerilim çarptı. Resim 1991 yılında serbest bırakıldı. arsa, savcı Dzhima Garrisona üzerinde bağımsız bir soruşturma etrafında döner Başkan Warren aslında öldürülmesinden Komisyonu tarafından öne sürülen resmi sürümünü yalanlıyor. Lee Harvi Osvalda katılımı savcı tarafından gündeme alınır. yönetmen kendisi göre, Kennedy'nin ölümünden ilgilenen istihbarat ajansları ve büyük sanayi kuruluşları vardı. Oliver Stone, daha sonra uyuşturucu kaçakçılığı ve Vietnam savaşı esas alan ve filmleri sinema siyasi dedektif bu yönde çalışmaya devam umuyor doldurulan.

başarısızlık

Olivera Stouna yönetmenlik kariyerinde tek o başarısızlık yaşadı, ancak "Alexander" adlı Büyük İskender'den hakkında büyük ekran tarihsel filmde bir çıkış kapısında 2004 yılında meydana gelen büyük bir mali felaket oldu. Oliver Stone, filmin senaryosunu yazdığını kendi yönetmeni ve yapımcısı oldu. Filmin bütçesi 150 $ milyon, görülmemiş yüksek oldu. : İlk büyüklükte Hollywood yıldızlarını Oyuncular Colin Farrell ve Andzhelina Dzholi. gişede bir gişe kazancımız sadece 34 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Kişisel yaşam

Kişisel yaşam Oliver Stone - üç evlilik ve üç çocuktur.

yönetmen Nayva Sarkis ilk eşi - Lübnan kökenli adil seks parlak temsilcisi. Oliver Birleşmiş Milletler'de sivil toplum kuruluşlarının birinde bozguna tanıştım. Niven doğu bölgesi için sadaka fonunun küratörü olarak çalıştı. Bunlar 1971 yılında evlendi ve altı yıl beraber yaşadı. Onların evlilik hayatı tek bir şey gölgelendi: genç karısı çocuk sahibi olamazdı. Boşanma 1977 yılında izledi.

1984 yılında Sean Christopher ve 1991 yılında Michael Jack: Oliver'ın ikinci eşi aktris Elizabeth Stone, kocası iki oğlu doğurdu. büyük oğlu Sean epizodik çocuk rollerinde babasının filmlerinde rol aldı. Oliver Stone ve Elizabeth 12 yıl boyunca birlikte yaşamış ve 1993 yılında boşandı.

Üçüncü eşi Oliver 18 yıl yaşamış ve çok mutlu hissediyor gelmiştir kiminle yönetmeni Koreli Sung-Jung Jung idi. çift, bu yıl 17 yaşına bir kızı Tara vardır.

onur

Oliver Stone iyi olamazdı Ödüller onun önemli potansiyelin yaratıcı yönetmen mirasını, hem de kanıt yansıtır.

İlk "Oscar" Taş 1978 yılında "En iyi senaryo" oldu. Filmin senaryoya göre yönetmen Alan Parker'ın yönettiği "Midnight Express" vuruldu. Bir hapishane argo üzerinde ifade "Midnight Express" kaçış anlamına gelir. Bu ilaçlar için 30 yıl hapis cezası William Hayes, filmin konu aldığı kaçar.

Diğer iki ödül "Oscar" yönetmen (Vietnam üçlemesindeki Her iki resimde) "Doğum Günü Dört Temmuz" filmlerinin "Platoon" ve aldı.

En yüksek saygısı kazanan yanı sıra, Taş ayrıca 1994 yılında Venedik Film Festivali'nde 1987 yılında Berlin Film Festivali'nde ve "Jüri Özel Ödülü" bu tür "Gümüş Ayı" gibi diğer ödül aldı.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.