Haber ve ToplumFelsefe

Ampirisist - bu nedir? temelleri

Bilginin sorularda antik insanlık ilgilenen beri. Felsefi düşünce bir birey olarak onun içinde dünyayı ve kendini bilmek, ölçüde gelişmiştir. Hatta eski çağlarda matematik, fizik, gibi temel bilimler kökenli tarih, felsefe. Sonra gerçeği ve ne dayalı olmalıdır bilmenin bir yolu var olup olmadığı sorusu vardı. Bu süre dogmatizm, pragmatizm, ampirisizm olarak bu tür akımları oldu.

felsefesi olarak Empiricism

Ampirisist - pratik faaliyetlere doğrudan uzandığı kalbidir. Yani insan deneyiminin ürettiği budur. Bu kavram aynı felsefi eğilim temelinde yer almaktadır. Mutlak deneyciliğe için Duyarlı deneyim. Bu onun özü ve bilginin kaynağıdır. Bilgi duyusal dürtüler kişinin işleme sonucudur.

Francis Bacon - ampirisizm kurucusu

akışın kurucusu olarak kabul edilir Francis Bacon, deneycilik olgun felsefi kavram dekore edildiği tarafından. Her şeyden önce olumlu ve mantıklı deneyciliği - Daha sonra, o hareketlerin bir dizi ortaya çıktı. Bacon bilginin boş putların zihin ve algı temizlemek için, ve deney ve doğa gözlem yoluyla deneyim kazanmak için gerekli olduğunu vurguladı. Bacon ana idolleri: kabile, mağara, pazar, tiyatro. Empirisizm rasyonalist akımları ve dini bağnazlık karşı çıkıyor.

ampirisizm içinde Hakikat

Rasyonalistler ve empirisistleri gerçeğin bilgisinin kaynağını anlamada farklıdır. İlk güvenilir bulgulara olarak görmek ve mantık ve absolutising, verilen bir şey almamak çağırdı tümdengelim yöntemini. ampirik ise - indüksiyon dinlenme içindir. taraftarlarının gerçeğin ana kaynağı, duygularını insan duyusal deneyimi (ampirizm) görüyoruz. temel amacı duygu, sürecini anlamak ve orjinal, bozulmamış halde bir kişiye gerçeği çıkarılan sunmaktır. Ana bilginin kaynağı empirisist için - bir his yaratan, içinde onu ve hareket izlerken, tüm doğa üzerinde vardır. Bu öğretim biyoloji, tıp, fizik ve astronomi gibi bilimler yakındır.

Gerçek şu ki deneycilik - yaşayan tefekkür sonucu, aşağıdaki şekillerde ifade edilir:

duygu • (bilincin bireysel özelliklerine ve bir şey, duyulara etki kenarlarında yansıtma);

• algılama (sentez duyumları bilinen nesnenin entegre bir görüntü oluşturma);

• temsili (akıllı sonuç genelleme görsel-duysal deneycilik, şimdi algıladığı, ancak geçmişte etkilenmez).

hafıza ve hayal vasıtasıyla bir gönderme koymak görsel, tat, dokunma, işitme duyguları katılan gerçeği adamı, bilerek sürecinde. Empiricist insan vücudu eksteroretseptivnoy varlığını açıklar (duyu) sistemleri (iç durumu ile ilgili sinyaller) ve interoretseptivnye. Böylece-duyusal, duygusal ve duyusal duyarlı bileşenleri - vakıf hangi ampirik inşa gerçeğin kriterlerini ve objektif bilgi.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.