Haber ve ToplumFelsefe

O ... İndüksiyon Teorisi William Whewell - indüksiyon felsefesinde

Tümdengelim ve tümevarım biliş yöntemleri mantık ve felsefede en yaygın olanlarıdır. Bunlar farklı şekillerde görülebilir. Bir yandan, zaten mevcut olan bu yeni bilgiyi tahmin edebilmek üzere katkıda teknikleridir. Diğer taraftan - onlar bilişsel özel yöntemler olarak tarif edilmiştir. aralarındaki fark ve indüksiyon gibi genelleştirilmiş bilgiler bu mekanizmanın özellikleri göz önünde bulundurun.

Felsefesi: bilginin farklı yöntemlerin temel kavramlar

Latin çevrilmiştir kelime "kesinti" "kaldırılması" anlamına gelir. herhangi bir genel, soyut bilgisi kendi özel ya da özel tip bir geçiş olduğunda, bu vardır. İndüksiyon olarak çevirir "rehberlik". Yani, bazı özel bilgi, tecrübe genelleme veya araştırmanın sonuçları ile bağlantılıdır. indüksiyon felsefesi - bu genellikle deneysel verilerden genel yargılar elde edilmesi için bir yöntemdir. Onun tesislerinde doğruysa kesinti, daha güvenilir bir bilgi verir inanılmaktadır. Daha ikna edici ve bilginin alımı Avrupa bilimini, özellikle matematik temelli. Ama indüksiyon gerçeğin sadece "düşündüren" dir, onu bulmak için yardımcı olur. Bu bir kural olarak, bu hipotezler oluşturulması sonucudur, bir olasılık doğası vardır ve. Bu sözde eksik indüksiyon. Bu öğrenme bu yöntemin bir türüdür. Belli bir deyim tüm bireysel durumlar için ispat edilebilir, biz tam bir indüksiyon ile ilgileniyor. Matematikte, bir kural olarak, kesinti kullanın. Bununla birlikte, endüktif yöntemi olarak adlandırılır. Bu teknik dayandığı özel aksiyomların adına tüm madde.

antik tarihine Gezi

Sokrates öğretimi ile birlikte doğdu kim bilmenin bir yöntem - indüksiyon felsefesinde. Ama şimdi bize bilinenden farklı bu tekniğin onun anlayış. O, özel durumlarda çalışma çok dar tanımları atıldı zaman, karşılaştırma ve eliminasyon yöntemi olarak adlandırılır, ve genel bir değer. Aristoteles'in öğretileri ortaya çıkması ile birlikte bütün antik Yunan felsefesini değiştirdi. İndüksiyon, önce belirli bir elemanlarının ortak bilgi bulma ilke olarak kurulmuştur. Böyle mantık o diyalektik olarak tanımladı. Büyük filozof indüksiyon yöntemi, ters tasımı adı. bilgi edinme ana ilkesi diye kesinti inanıyordu.

Rönesans

Ne felsefede bu zamanda oluyor? İndüksiyon - Rönesans figürlerin düşünce bu bilimin temeli vardır. Onun teorisi onlar modası geçmiş ve bilimin gelişimini engelleyen kabul bağnazlık, dayanıyordu gibi onlar, Aristo'nun çok önemlidir. Bu konuda özellikle radikal oldu Frensis Bekon. O kesinti kelime ve işaretler üzerinde bir güven olduğuna inanılan ve eğer ikincisi doğru formüle sonra hepsi mantıklı değil bilgisine dayanmaktadır. O var olan teorilerin temelinde bunları açıklamak için değil, bilimsel keşiflerin genellemeler yapmak teklif etti.

"Yeni Organon" in İndüksiyon

Aristo düşmanlık rağmen, Bacon neredeyse onun ilkelerini takip ettiğini ilginçtir. O da büyük bir Yunan hiçe sayarak, "Yeni Organon" adlı tasım indüksiyon ve temel eserini karşı çıktı. olaylar ve olgular arasında o düşünürün kabul sen nedensel ilişkileri olarak çok değil mantığı bakmak gerekir. Onlar farklılıkları, benzerlikleri, dengeler ve ilgili değişikliklere dayanmaktadır. Nedeniyle Bacon indüksiyon Avrupa bilim ve zayıflamış faiz indirimi ana yöntem haline geldi. Ama sonra, sonra Descartes, felsefe bir kez daha gerçek bilgiyi elde etmek için bir temel olarak tasım döndü.

indüksiyon dönün. John Stuart Mill

Bu İngiliz bilim adamı yine eleştirmek oldu tümdengelim yöntemini epistemoloji içinde. O kıyas aslında başka özel olguya bir geçiş değil, genel özele olmasıdır. O bilimsel gerçeği bir endüktif temelini sonuç olarak gördüğü gibi. Değirmen genişler ve yansımaları Bacon tamamlar. Onun bakış itibaren, indüksiyon felsefesi - bu birbirine dört yöntemi, bu.

  • Bunlardan birincisi - kabul etti. Nedenine o çalışma ile ilgileniyor bir fenomen iki veya daha fazla durumlarda bir benzerlik olduğunda bu vardır.
  • İkincisi - Bu ayrım. Örneğin, bir şey bir fenomen oluşur, ancak diğerinde yoktur, ama aynı olayların tüm diğer detaylar. Yani, fark nedenidir.
  • Üçüncü - Bir dengeler. Biz fenomen bazı özel nedenleri bazı şartlar açıklamak varsayalım. Yani bu olgunun içinde her şey kalan gerçekler elde edilebilir.
  • Son olarak, uygun yöntemi. Eğer biz duyuru ondan sonraki fenomen oluştuğunda şeyler değişiyor içinde diğer, daha sonra orada is nedensel bağlantı arasındaki onlar.

Bunu unsurlarından biri olarak indüksiyon: Bilim felsefesi

disiplinler çeşitli eserler onlarca yazdığı İngilizce sözlük yazarı ondokuzuncu yüzyıl Uidyam Whewell, en belirgin rakipler Dzhona Styuarta Değirmen biriydi. Yine de, o da indüksiyon bilgiye kalıcı değere sahip olduğuna inanılmaktadır. Bu yaptığı önemli işler başlığından takip eder. Onun kitabı "Endüktif Bilimler Felsefesi" bilginin tam anlamıyla bir sansasyon yarattı. Biz araştırma alanında çağdaş kelime borçlu adamdı. Örneğin, o ışığı eldir ile ne, bilim adamları nihayet çağrılacak durdurdu, çok popüler bir kelime "bilim" yapılan "doğal felsefesi." indüksiyon Onun teorisi çok ilginç ve bu güne kadar önemini kaybetmemiştir. Şaşmamak Whewell bilim felsefesinin kurucularından denir.

indüksiyon teorisi başka bir bakış

Tüm epistemoloji filozof objektif ve sübjektif bölünmüştür. Ona göre, bütün bilgi fikirlerinden veya duyumların geliyor. Ama deneyimi (endüktif) elde edilen teori, bilimde ilerlemenin bir göstergesidir. onlar Deney yapanların birikmiş tecrübesi verileri ve nedenlerini ve formüle yasaları açıklamak için açılış kullanmak yavaş yavaş toplandı sanki. Whewell o Francis Bacon çalışmalarını devam ettiğine inanılır ve bu nedenle ikincisi, çok dar indüksiyon yorumlanır o aktarmak ve tekdüzelik için azaltır verdiği inancıyla Mill ile savundu. genel doğruları belirli gerçeklerin çalışmaların "kat" süreçtir, bilimin gelişmesi ve önceden alınan tanıtımına yol açar. indüksiyon William Whewell teorisi bu köprünün bir tür gerçeklerin belli kombinasyonunu bağlayan olduğu gibi zihinsel operasyon "genelleme" fikridir. Böylece, bu temel yasa aracılığıyla farklı unsurları bir dizi ifade etmek kullanabilirsiniz fikri üzerine araştırmacılar "olduğunu düşünüyorum."

Endüktif bir alıcı zamanımızda anlaşıldığı gibi

Şimdi bilim ve felsefe bilginin bu yöntemlerin her ikisi de tanıdı. İndüksiyon ve kesinti yaygın olarak kullanılmaktadır. mantık ve binanın gerçeği Ama yine çağdaş bilimsel bilginin temelini oluşturur. Tam indüksiyon Örnekler - çok yaygın değildir - bunların bütün grup tarafından belirlendiği temelinde tüm elemanların tam bir listesi olduğu zaman. Çoğunlukla argümanlar olasılıksal Bu teknikle, dayalı. Onlar eksik indüksiyon sonuçları temsil eder. Tabii ki, deneyim - gerçeği ortaya çıkarmaya çok etkili bir araçtır. Mill henüz şeylerin bir monoton düzen varsa Ama endüktif yöntem yalnızca çalışır. insanların yüzde doksan ise - sağ elini insanlar, insan ırkına ait olma gerçeği gerçeğini dışlamaz kişi solak olabileceğini. Yani mantık her zaman endüktif yöntemlerin sınırlarını tanımlar. Bunlar genellikle sadece olasılık ve ek zeminler ve kanıt gerektirir. Aynı benzetme için de geçerlidir. O fenomenler içinde benzerliklerine ( "potansiyel") işaret ediyor. Ancak bu benzerlik yüzeysel olabilir ve her zaman nedensellik göstermez. Eksik indüksiyon yöntemi hata temeli haline gelir. Hurafeler ve basmakalıp aynı zamanda onun yaratıkları olabilir.

ihtiyaç indüksiyon bilimsel hipotezleri test etmek

"Bütünsel yaklaşım" iyi bilinen bir kritik aşağıdaki Karl Popper teorik bilgi baz dikkate araştırma. Onlara tarafından gündeme üç soruya cevap çalışır. o deneyime dayalı olduğunu evrensel bir tür iddiasını haklı mümkün mü? Filozof bu durumda geçerli değildir de, onun açısından itibaren, bu nedenle indüksiyon var ve inanmaktadır. Ancak, şu iki konuda o önemli bir rol oynar. o, mümkün mü Popper sorar, deneysel veriler bunu çürütmek eğer belli bir kuramın yanlış olduğunu varsayalım? Evet, tabii, diyor. Ve orada birkaç teori vardır ve bunların bazıları deneyim inkar edilir ve eğer bazı - hayır? Sonra "hayatta" başardı olanlar seçecektir. Bu nedenle, Popper göre felsefesi doğrulama için bir yöntem olarak indüksiyon büyük bir rol oynar. Onun gerçeği tabloların sahtelik anlamamıza yardımcı olan, ancak. onun yardımıyla, test ederken en dayanıklı olan bu hipotezleri tanımlayabilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.