MaliYatırım

Amortisman oranları ve hesaplama yöntemleri

üretim kullanımı ve operasyon sürecinde şirketin sabit varlıklar veya şirketler doğal olarak giyerler. aşınma sırasında teknik özelliklerinin kaybını oluşur. Böyle aşınma iki şekilde kabul edilir.

Eskime teknolojik özelliklerinin kaybı ve anlaşılır kullanım değeri bilimsel ve teknolojik devrim ve ürün eskime gelişmesi sonucu.

Fiziksel bozulma - işletmenin veya şirketin sınai faaliyetin üretiminin bir sonucu olarak teknolojik özelliklerinin kaybıdır.

Muhasebede hesap yapmak gerekir amortisman sadece fiziksel bozulma sonucu ortaya çıkar.

hızda fon kullanım koşulları, kullanım yoğunluğunda, ekipman kalitesi, zararlı etkilerden, uzman personel koruma düzeyi gibi faktörlerden etkilenir.

devir bedelinin mekanizması ve ekipman yıpranmış öğeleri yerine mali kaynakların birikimi amortisman ve kesintiler denir - amortisman. Onlar, konut binalarında tesisler iyileşme, mülkiyet şeklinde kara, bahçecilik dikim, doğal nesneler, bağımsız olarak kullanılan üretken hayvancılık tahsil edilmez duran varlıklar kar amacı gütmeyen işletmeler, kütüphane kaynakları ve diğer nesnelerin.

tarihsel maliyet, zaman kullanımı ve tahakkuk ettikleri amortismana tabi tutulurlar.

çizgi, azalan bakiye yöntemi ve oransal yazılmasından, çalışma süresi yıllık sayı toplamını hesaplayarak yöntemi: muhasebe, aşağıdaki hesaplama yöntemleri.

önemli bir parametre hesaplama bütün metodlar için üretilir ve kuruluş tarafından satılan toplam maliyet durumuna dahil edilecek girişim veya şirketin sabit sermaye toplam değerinin değerinin bir yüzdesi amortisman yüklerinin oranı vardır. İngilizce kelimeleri amortisman oranı ile DR - Geleneksel Bu parametre için notasyonu. Ekonomik kaynaklar ayrıca arama-eş anlamlılarını kullanılır - amortisman oranı, hızını yazma-off oranını - aşınma ve yıpranma, daha nadiren terimini kullandı.

doğrusal yöntem kullanıldığında, ilk maliyet katılım oranı, mevcut tahmini bir değer gibi faktörleri dikkate alınmaktadır. şirket 200 bin kaynak edinilen Örneğin,. ovun. 5 yıl çalışma süresi, amortisman oranı% 20 (/ 5 =% 20,% 100) eşit olacaktır.

hesaplama yöntemi azalan denge uygularken bu endeks ile uygun olarak belirlenir kalıntı değeri daha az amortisman. faydalı ömrü bazında. Bir örnek verebilirim: 200 bin ruble için nesnenin edinimi .. Üçüncü yıl için 5 yıllık bir kullanım amortisman oranı olacak kalıntı maliyet ve 2. yılda amortisman değeri için değer arasındaki farkın 4o%.

Kullanım yıl miktarı için hat yöntemini kullanırken, kesintiler miktarı dikkate başlangıç maliyeti almak ve örnekte görüldüğü gibi hesaplanır. şirket 200 bin. Rub nesne edinilen varsayalım. 5 yıl kullanım ömrünün zaman. 1 + 2 + ... = 15 yıl: Biz operasyon yansıtan sayıların toplamını hesaplamak. Bundan dolayı, birinci dönemin amortisman oranı% 33.3 (5/15) olmuştur. Sonraki yıl -% 26.7 (4/15), üçüncü -% 20 (3/15).

katkıların yıllık miktarı orantılı iptal yönteminin uygulanmasında üretim ve maliyet hacmi oranı ile belirlenir.

muhasebe kullanılan tüm hesaplama yöntemleri ile, bir endeks olarak amortisman oranı önemli bir parametredir ve bir planlama aracıdır şirketin kalkınma stratejisi veya kuruluş.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.