SağlıkHastalıklar ve Koşullar

Amnezi - bu nedir? Nedenleri ve amnezi belirtileri

İnsanın doğasında bazen bazı şeyleri unutmak olduğunu. Böylece, bizim beyin bilgi aşırı kendini korur. Bu durum bunun için norm. Ancak, bazı durumlarda, anıların kaybı amnezi gibi hastalıkların başlıca belirtisidir. Böyle bir durumda başlıca nedenleri nelerdir, hafıza kaybı nedir?

Hafıza. genel bakış

İnsan beyni çok büyük bir potansiyele sahiptir. Nedeniyle işlevselliğine, biz, mantıksal zinciri oluşturmak için büyük miktarlarda bilgiyi analiz etmek anlamlı eylem yapmak mümkün. bu düşünce, bellek gibi kompleks zihinsel süreçler ile karakterize bir kişi. Bellek - belirli koşullar altında, daha önce elde edilmiş verileri kaydetmek geri yükleme yeteneği. Böylece erkek, yeteneklerini, bilgi edinme becerilerini geliştirerek, yaşam deneyimi edinir. Birkaç vardır : bellek türleri duyusal, duygusal, motor, sözel anlamı. hayatın çeşitli koşullar sayesinde bir kişinin hatırlamak ve daha önce de oldu olaylarını tekrar yeteneğini kaybedebilir.

Amnezi - bu nedir?

Bu hastalık aynı zamanda yaşlılar (zamanla beyin bozulma) ortaya çıkabilir, ve oldukça genç hastalarda en edebilirsiniz. Sadece belirli görüntüler, hafıza, hurda kısmi kaybı kalır olayların tam bir resim oldukça zordur yeniden oluşturun. Böyle bir süreç yavaş gelişebilir veya hızla oluşabileceğine dikkat edilmelidir. Bazı durumlarda, bellek döndürülür - Sözde kısa süreli hafıza kaybı. Hastaların geri kalanı sonsuza geçmişin olaylardan kurtarmak için yeteneklerini kaybederler. Hafıza kaybı hastanın duygusal durumu üzerinde önemli etkisi, bu destek ve bakıma muhtaç zaman.

amnezi çeşitleri. hastalık belirtileri

semptomlar bağlı olarak, hastalıkların çeşitli türleri vardır. Retrograd formu hasta hastalığının ne olduğunu hatırlamak mümkün olması ile karakterizedir. Antegrad amnezi - Son olayları kurtarmak için yetersizlik. Bu adam hastalıktan önce olduğu tüm hatırlar. Bu tanı ile hasta yeni bilgi asimile etmek zordur. bir post-travmatik amnezi de bulunmaktadır. Nedir Tanı ifade eder? Kural olarak, kırık kısa dönem hafızayı. Çeşitli kafa travması bu durumu ilişkilendirme. amnezi hastanın Bu tür yaralanma hemen önce meydana gelen olayları hatırlamaz. Bununla birlikte, uygun tedavi beyin fonksiyonları geri getirir. hipnoz altında olanları bellek herşey silinir olduğu bir hipnoz sonrası amnezi, de bulunmaktadır.

amnezi ve belirtileri Diğer tür

Uzmanlar ayrıca hafıza kaybı başka tür tanımlar. Çocuk amnezi her kişi için karakteristiktir. Erken çocukluk olayları hatırlamak az. Bu fenomenin nedeni çocuklarda beynin bazı bölümlerinin gelişmemişlik denir. sabitleme amnezi hasta zayıf alan, kendi kişiliğinde odaklı olduğunda. Hastalığın bu tür hastaların karakteristik özelliğidir Korsakoff sendromu. İlk hafıza kaybı - bir kişinin bazı bilgiler var ama kaynağını, veri elde etmek için koşullar hatırlamıyorum olan bir durumdur.

Bir disosiyatif amnezi de bulunmaktadır. Ne bu durumda adamla oluyor? Hasta geçmiş döneme ait anları unutuyor, tanıdık sözcükleri anlamak için, tanıdık şeyler tanımak olmaktan çıkar. Ne zaman insanların disosiyatif çeşitli tamamen kendileri hakkında tüm bilgileri unutabilirsiniz. Böyle bir durum birkaç dakika veya birkaç gün olabilir sürer. Genellikle bu tanı, hastalar diğer bireylerle kendilerini tanımlamak zaman. İzole ve alkollü amnezi. Bu aşırı alkol sonucu ortaya çıkar. Bu genellikle alkolizm ilk işaretidir.

Geçici global amnezi

Oldukça nadir durumlarda, bir hasta aniden kısa süreli hafızayı kaybetmek. Bu durumu değerlendirmek için yeteneği rahatsız, adam bir kayıp olduğunu. Geçici hafıza kaybı yaşlı kişilerde en sık ortaya çıkar. Bu durumda nedenleri iyi bilinmektedir. Uzmanlar bu tür saldırılara kurşun hafızasını kaybetmiş olduğuna dikkat may talamus, orbitofrontal korteks, singulat girus ve iskemik disfonksiyon. Böyle bir saldırı birkaç saat için birkaç dakika sürebilir. Sonra bellek gibi keskin geri gelir. birkaç güne kadar - Bellek uzun ihmaller özelliği hastalığın daha karmaşık bir formu.

ilerlemesi hızına göre hastalığın sınıflandırılması

çabuk silinir anılar, amnezi bu tür tahsis şekline bağlı olarak:

  • ilerici formu hafıza kademeli kaybı ile karakterize, ve çocukluk veya ergenlik anılar son olaylar daha yeni olan edilir. Kural olarak, insanlar oldukça iyi bilgi ve becerilerini ve hatırla. Yavaş yavaş, tüm anılar karışık, duygusal renk söndürülür.
  • Sabit amnezi aşağıdaki belirtiler vardır: zamanla olayların sayısında gözlenen kalıcı hafıza kaybı, değişim olmuyor. Yozlaşan amnezi doğada geçicidir, anılar hemen her zaman geri gelir.

Hafıza kaybının ana nedenleri

Herhangi kafa travması (özellikle zamansal parçası) amnezi yol açabilir. Büyük duygusal şok, psikolojik travma sıklıkla anılar kaybına neden. amnezi riskini artırır ve şiddetli yorgunluk, sürekli baş ağrısı, bulaşıcı hastalıklar, bir dizi ve şunları Faktörler ilerleyen yaşı. Uzmanlar (ilaçlar dahil) zehirlenme, zehirlenme olumsuz bellek durumunu etkileyebilir unutmayın. olabilir Amnezi nedenleri şunlardır: şizofreni, epilepsi, Alzheimer hastalığı. Beyindeki tümörler genellikle hafıza kaybına yol açar. başın Herhangi dolaşım bozuklukları Amnezi tetikleyebilir.

Alkollü içeceklerin aşırı tüketimi nedeniyle Alkollü amnezi. sinir impulslarının alkol, bozulmuş bir iletime etkisi altında. hafıza kaybı orta şiddette bir alkolik palimpsest olarak adlandırılır. Ancak, ana olay insanlar hatırlıyorum, ama küçük ayrıntılar, bölüm anılarını geri, o kapasitede değildir. alkol kötüye kullanımı devam ederse Ancak, kısmi amnezi bellek tamamen kaybolur edildiği toplam içinde büyüyebilir.

teşhis ve hafıza kaybının tedavi edilmesine yönelik yöntemleri

Her şeyden önce, tanı hastanın ayrıntılı bir sorgulama ve muayene dayanmaktadır. Daha fazla araştırma baş ve boyun damar durumunu gereklidir. beyin bilgisayar ya da manyetik rezonans görüntüleme ile atanmıştır. Tedavi genellikle karmaşıktır. kök neden duygusal bileşeni ise, psikoterapi gösterir. Bunlar travma, her türlü üstesinden gelmek için tasarlanmıştır. İyi donanımlı ve ilaçlar: Bazı durumlarda vb antidepresanlar, biostimulants, B vitaminleri, bu hipnoz hafızasını geri yardımcı olur ... Alkol amnezi gerekli olduğunda tamamen alkol kullanımını ortadan kaldırmak için.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.