Sanayi

"Amiral Ushakov" (kruvazör): tarihçesi ve özellikleri

Sovyetler Birliği topraklarının altıda birini işgal etti. Kısmen coğrafi konumu ve kısmen - ülkedeki Deniz Kuvvetleri gemileri gelişen teknolojik yetenekleri çok zaman verilmiştir. Ancak, yine de herhangi bir büyük devlet devreye girer.

Tekneler ve kruvazör, denizaltılar ve uçak gemileri, akciğerler ve büyük - teknolojik çözümler listeleri çok uzun. Bunlardan biri "kartal" ya da "Proje 1144" idi. Ağır nükleer füze kruvazörü "Amiral Ushakov" - dünyanın herhangi donanma rastlanmayan bir önemli projesi. İşte bu konuda, işlevselliği, özellikleri, askeri ve teknik veriler makalede ele alınacaktır.

adı evrimi

Isim "Amiral Ushakov" kruvazör hemen belli olmadığı unutulmamalıdır. 1992 yılında - "Amiral Stripes" Birliği'nin dağılmasından sonra ortaya çıktı. Sonra başka bir 3 "Orlan" yeni isimler var. Bu durumda, sadece bir - 4 - adı "Petr Veliky" taşımaktadır. Ilk üçü "amirali". Bu Ushakov, Lazarev ve Nakhimov. "Kalinin" sırasıyla "Frunze", "Kirov" adlı mahkemenin stoklarının toplantıda. Dördüncü kruvazör ilk inşaat bitmeden, yeni bir isim aldı, daha sonra, "Kuybiyşev" adlı - "Yuri Andropov".

Için tarih, sadece "Petr Veliky" isimli içinde hizmet. "Nakhimov" yükseltme üzerindedir. İlk iki de ancak "Nakhimov" için yer yükseltme sürebilir.

"Orlan" projesi

Daha sonra nükleer kruvazör "Amiral Ushakov" oldu ya gemi, oluşturulması fikri, bir defada değil geldi. İlk projeleri geri Geçen yüzyılın 50 yıl kadar uzanıyor. Sonra gemilerin iki tür oluşturmak için karar verildi - hava savunma gemisi (Proje 81) - biri kruvazör (Proje 63), ikinci olması gerekiyordu. powerplantın Her iki tür için nükleer reaktör uygulamak için planlandığı gibi.

Sonra proje 81 kapalı olduğunu ve her iki türde eser tek yönde azalttık. Gemi çok büyük değil, ama kapasite ve hava savunma ve basit kruvazörünü olması gerekiyordu. Ne yazık ki, proje 63 daha uzun ömürlü değil ve yakında o da kapatıldı.

"Nükleer" projesine Dönüş yalnızca Leningrad Merkez Tasarım Bürosu "düşük maliyetli" atom gözlemcisi damarı oluşturmak için 60'ların sonunda geliyor. Gemi yaklaşık 8.000 ton deplasmana sahip olmalıdır, gemi muhtemelen tahrip gerekirse sadece yangın desteği sağlayarak, diğer gemileri takip edememek, (karşılaştırma için, öncü projesi - - füze kruvazörü "Amiral Ushakov" 24.000 aldığını), aynı zamanda, izini düşman. ana "çip" biri sınırsız seyir aralığı olması gerekiyordu. İlk proje olarak çıktı, sanayi basitçe onun uygun fiyata bahsetmiyorum, bu yer değiştirme bir gemi serbest bırakmak için hazır değildi, yaklaşık 40 tür gemiler inşa bekleniyor, ancak.

"Kara mayını" + "Orlan"

Bu tutarsızlıklar rağmen proje 1144 yılında yeşil ışık. nükleer enerji, silah, torpido atarlar, ve hatta insansız helikopter tasarlanmıştır. Bu fikrin Amerikalılara oluşmadan önce Sovyetler Birliği'nde bu uçakların geliştirilmesi uzun başladığı dikkati çekiyor. Ancak helikopter gemisi asla testere. Ama sonra "Kirov" (sonradan "Amiral Ushakov") için bir başka eşit derecede önemli bir nokta vardır. Cruiser "anti-denizaltı gemisi" kategorisinde "gemiyi izleme" kategorisinden taşır.

paralel "Orlan", "kara mayını" (veya "makale 1165") kod adlı bir taslak olan saf bir vurmalı kap, geliştirmekti gerçeği. Ve her iki gemi zaten silah gelişmeydi Mayıs 1971, içinde, projeler bağlı bulunmaktadır. Gelecek gemi her tip için geliştirilen edilmeden önce, en iyi silahlanmayı alır.

başlatma

Askeri taslağın birleşmesinden sonra bir yıl son halini sunulur. Sonra Baltık Mart 1973 onları bitki. Ordzhonikidze kruvazör kafasını koydu. Projenin son hali inşa edilir 4'ü 5 damarları, planlandı. "Petr Veliky" - - sadece kendi meslektaşları bazı farklılıklar var Ama dördüncü gemi unutulmamalıdır. Özellikle, büyük bir seyir sağlarken, gelişmiş anti-denizaltı sonar ve silahlar, daha modern seyir füzeleri var.

4 yıl sonra yılbaşı 1977 ağır nükleer güçle kruvazör "Amiral Ushakov" başlatıldı ve Sovyetler Birliği Deniz Kuvvetleri askere. bir olay hala bu yıl "kartal" tasarım için işaretlenmiş olduğunu. Navy basit bir anti-denizaltı gemisi kategorisinden yeni bir sınıflandırma ve "Kirov" tanıtıldı ağır nükleer güçle füze kruvazörü olur sonra oldu.

Açıklama ve tasarım

tasarım ve daha sonra inşa gemiye sırasında yaygın dünyada kompozit malzemeler kullandık. özellikle, alüminyum-magnezyum alaşımlarından yapılmış bir eklenti geliştirilmiş zanaat için. silahların çoğu kıç ve yay monte. Ek zırhlı kalkanlar motor odası, cephane mahzeni ve geminin "Amiral Ushakov" nin hemen hemen tüm önemli mesajları kapattı.

Cruiser genişletilmiş Forecastle ve geminin tüm uzunluğu üzerinde bir çift altı vardır. Yüzey parçası (aynı zamanda vücutta), beş katlı bulunmaktadır. Üç helikopterlerin sürekli varlığı için tasarlanmış güverte altı hangar - Arka anda. Orada inşa edilen kaldırma mekanizması da var ve uçuş için gerekli tüm malzemeler için depolama alanı sunar. Bu is "polinom" kaldırma ve taşırma borusunun anten sistemi is karmaşık konusu ayrı bir bölme.

Böyle bir geminin yapımı mümkün üretim tesisleri için çok yüksek gelişmiş gereksinimleri vardır. .. Leningrad - Öncelikle, geminin son taslak ikinci 24'den fazla 000 tonluk bir deplasman alınan gövde maksimum uzunluğu Birliği'nde tek bitkiyi karşılanabileceğini gereksinimlerini bir dizi vardı fazla 250 metre olacaktı.

silâhlar

Biz silahlar hakkında konuşmaya başlamadan önce, kendi topraklarının füze savunma (gelecek cinsinden) nükleer güçle füze kruvazörü "Amiral Ushakov" uçaksavar sağlamak, tabii ki, avlamak ve denizaltılar yok edebilir ve gemiyi bir düşman uçak gemisi gruplarını grev vardı ve dikkati çekiyor. Bu görevlerin tümü için, gemi silah her türlü bir listesini aldı. ihtiyaç her tür ayrıntılı bir açıklama için, bir madde olmadığı için, kısa bir özelliklerini sınırlamak için gereklidir.

Ana darbe ekipmanı "Granit" bir sistem - yay bulunan antiship füze sistemi. Nükleer - O 550 km uçuş, savaş başlığı maksimum aralığı ile 20 füzeleri içerir. 500 kg savaş başlığı.

Uçaksavar silahları - roket kompleksi "Kale". Cruiser 12 sahip silindir aygıtları her bir füze 8. hava hedeflerine ek olarak sınıf destroyer düşman gemileri vurabilir. fırlatma motoru geminin patlama ve yangın koruma sağlar bitkiden serbest bırakıldıktan sonra gerçekleşir. Uçuş aralığı - 70 km (gemide yönetim sistemlerine sınırlıdır).

10 roket torpido - ASW ekipman "Kar fırtınası" füze kompleksi içerir. Fırınlama aralığı - 50 km kadar imha derinliği -., Iki, beş huni torpido tüpleri bu sistem ek olarak kullanılan 500 m.

Ayrıca güverte küçük bir sayıda olan silahlar, tabanca ve küçük altı namlulu makineli tüfeklerin.

Serve onun ülke

"Kartal" çıktı birçok egzersizleri ve savaş misyonları, arasında, o "Amiral Ushakov" idi hangi birini vurgulamak için değer. kruvazör Aralık 1983 NATO gemileri, İsrail tarafında hareket ettikten zaman, bizim sularda oldu Suriye ve Lübnan'a karşı askeri operasyonlar başladı - SSCB müttefikleri. Gemi Akdeniz'e gitmek emri verildi. İşte merak başlar. bu o sulara geldi ve hedefe bir gün biraz daha az iken, NATO gemileri derhal ateş durdu ve ada alana kaçtı. cesaret edemedi "Ushakov" Amerikalılar daha yakın 500 km yaklaşın.

Eats, Bloglar

Eski bir masalından bir cümle yukarıdaki yeni yüzyılın şafağında gemi ile durumun çok iyi açıklamasıdır. kruvazör iş iken 1989 yılında, ana şanzıman kırık. Sonra sorunlar ana santral ile başlar ve 1991 yılında, kaptanı emir aldı: tamirat bir açıklama üretmek zorundadır. Rus Donanması'nda geçiş tekneleri ve ağır nükleer füze kruvazörü "Amiral Ushakov" yeniden adlandırılan - Gemi rıhtım, ancak daha sonraki yıllarda, tek önemli olay vardır. Modernizasyon ve ortalama tamir 2000 yılına sadece yapılacaktır.

sonraki kaderi eski masal tamamen uyumludur - hepsi burada bir virgül bağlıdır. (Otopark zaman) 20 yıldır, bu virgül konumunu birkaç kez değişti. modernizasyon, kurtarma ve sonra yeni bir çözüm ve hatta Donanma dönmek fakat nihai değildir. Ne irade gerçekleşmesi sonraki olup olmadığı ve piyasaya içine deniz "Amiral" isimli hala bilinmeyen.

Sonuç

Rus Donanması kruvazörü "Amiral Ushakov" birkaç gemilerinden biri nükleer reaktörün dayalı bir elektrik santrali bulunuyor. Bugün bile dünya filosundaki "Ushakov" karşılaştırılabilir hiçbir gemi ateş gücü olduğunu. birçok durumda ufukta bir liderin ortaya çıkması radikal bazı durumlarda güç dengesini değiştirdi ve bu sınıfın gemi sadece hurda izin verilmesi halinde çok üzgün olurdu.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.