Haber ve ToplumDoğa

Altay Dağlarının Uimon vadisi: fotoğraflar, açıklama

Altay Bölgesi Bu makalede, hem de diğer Intermountain havzalarında tartışılacaktır yer, nehir Katun ve kola vadiler bir bölgedir. Yüzyıllar boyunca onlar kaplı ve vadi güçlü verimli toprak tabakasını düzleştirilmiş.

Muhteşem ve Altay Dağları zengin. Uimon vadisi - muhteşem manzara ile en çekici doğal sitelerden biri. Altay üç Caen, Kurai ve Chui tür Intermountain vadiler.

Altay Uimon vadisi: konum

deniz seviyesinden yaklaşık 1000 metre yükseklikte Merkez Altay, Kök-Suu ilçesi (Respublika Altay) bulunur Uimon vadisi. 35 km veya daha fazlası - uzunluk ve genişlik 8 ile 13 km arasında değişir.

Bu Terektinsky Katenskim arasında yer almaktadır dağ sıraları. Başında ile yer almaktadır. Ust-Cox (idari merkezi bölge).

doğu yamaçlarda iyi havalarda bütün zirveleri ve muhteşem ana Altay dağları baktı - Belukha.

manzaraları

Altay Güzel ve benzersiz Uimon vadisi. o insanlarla ilgili yanıtlar bu şaşırtıcı güzel yerleri, en hevesli ziyaret etti.

Vadisi Uimon çok medeniyet kaldırıldı. Tüm onun muhteşem cazibe - doğa tarafından oluşturulan manzaralarda. Başlıca cazibe - Dağı Belukha, haklı Sibirya ve Altay Bölgenin en yüksek noktası olarak kabul edilir. Bu 4506 metreye kadar yükselir. Bu dağ sadece hayranlık ve takdir değil, aynı zamanda okumak değildir. Nehir Tekel büyük bir elli metrelik şelale - Başka kenarlarının yeri görmek gerekir.

Nedeniyle medeniyet gelişti altyapıdan uzak oldukça zayıftır.

topraklarının Açıklaması

Katun, 4000 metreden yükselmek buzlu zirveleri - vadinin güney kısmında en yüksek irtifa sırtı Altay olduğunu. vadi yamaçları kuzey cephesinde başka Terektinsky sırtı içine alın. Bu dağlar arasında sessizce güçlü nehir güçlü su taşır - Altay, Katun kraliçesi.

Uimon vadisi Aşağı Uimon için Ust-Cox köyünden, batıdan doğuya doğru 35 kilometre (vadinin hemen hemen tüm uzunluğu) için nehir boyunca uzanır.

Valley ait ve daha küçük boyutlu Katandinskaya step Katun vadi boyunca uzanan ancak ana diziden ormanlık düz Terektinsky sırt ayrıldı.

Margao, çok Uimon, Cox hakkında: sayısız dağ nehir geçen güney Uimon Vadisi Kuzeyden. Hepsi en büyük su arteri içine düşmek - Katun yaygın sayısız kanallara döker ve iki devrede de vadi kesti.

dağ, vadi Uimon akan Ağır benekli nehir yatakları. Cox - güzel turkuaz nehir vadisinin batı yönünde. adının çevirisi "mavi (veya yeşil) su." demek

Nedeniyle özgü iklim koşulları ve muhteşem manzara çeşitliliğine Uimon vadisi zengin ve güzel doğal dünyayı duruyor. Katun, koru toprakları, korunması üzerinde bulunan. İşte geyik yabani cins içinde.

jeoloji

Uzun zaman önce Uimon vadisi şimdi en yamaçları yayan bir enerji kıyı çizgisini andıran geniş antik deniz dip vardır. Hatta bölgede birçok yerleşim mesafeden açıkça görebilir.

tektonik aktivitenin bir sonucu değildir ilk olarak yaklaşık 15 milyon yıl önce ve yavaş yavaş oluşan Terektinsky Katun aralıkları, ama aralarında vadi Uimon bir gelecek de vardı. Ardından genel yükseklik (yaklaşık 0.7 milyon yıl önce) yoğun glaciation yol açtı. Ve aşağı çoğu vadilerine buz ve ısınma giderek büyük dağ gölü dönüşüyor, erimiş.

Bu bulundu göl yataklarında kanıtladığı gibi (yaklaşık 80 bin. Veya daha az yıl önce) eski zamanlarda, birçok bilim adamlarına göre, Altay Uimon vadisi, su altında olduğu ortaya çıkıyor.

nüfus

Alan etnik gruplardan kişilerin yaşadığı bir. Ana sakinleri - Altay. Rus Ukraynalılar ve diğerleri vardır.

Uimon Vadisi aslen kabileler ile kypchagov Todosh sakinleri tarafından kurulmuştur. 17. yüzyılın sonlarından beri, Rus doldurulması orada başladı: aşırı çalışma köylülerden kaçan, eski "kabinetskih" Kuzbass karadan mülteciler. "Kabinetskie" kara - "Majesteleri Catherine II Kabine" mensup Altay ve Kuznetsk bölgelerinin kara.

Ev ve vadi nüfusunun tuhaf grup - muhalifler. Büyük Petro ve Büyükşehir Nikon (300 yıl önce) reform kaçan Bu Rus Eski İnananlar inançlarını ve Staraya Russa yolunu korumak için. Bunlar geleneksel eski-Rus kulübe pyatistenkah bugün yaşıyor. Her evin geleneksel giyim Uimon bir simge, lambalar ve ateş var.

efsane

Uimon görkemli vadi, ve tarihi farklı meraklı efsanelerle doludur. Bunlardan biri uyku ejderha söyler.

Altay Çin'den eski zamanlarda yolda her şeyi ve enkaz yutan kötü ve korkunç canavar sürünerek söz ediliyor. Hiç kimse canavarı yenmek için gücü vardı ve bu nedenle keder bir çok onun yüzünden insanları transfer etti.

onlar büyük pişmanlık kez Katun nehrinin. ejderha etinin doluydu ve kan insanlar yatmadan önce içmek için temiz su sürünerek zaman, nehir onun kudretli sularda uzun yıllar boyunca birikmiş tüm öfke ve öfke karıştırılır. canavar napilos bu su sonra, sonsuza uyuyakaldı. Bugün bile ejderha uyur.

Onun şükran nehir bir işareti olarak insanlar Kaytanaku gibi Katun büyük köylerde kıyıları dik başladı.

Antik yosun ve orman ejderhanın vücut kuvvetle büyümüş zamanlarda, ancak insanlar bu yana hatırlamak ve o onlar için yapmış olduğu iyiliği için tüm Katun nehri onur.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.