Haber ve ToplumÜnlüler

Alphonse Bertillon ve kriminoloji gelişmesine yaptığı katkı

Bu Fransız İnsan vücudunun ve başının parçalarını ayrı ayrı ölçerek gerçekleşmesi gereken suçluların tanıma göre, ünlü bir kriminolog olarak tarihe geçti özel bir yöntem yarattı. birçok kişiye komik - - Alphonse Bertillon o mahkumların fiziksel parametrelerin ölçümlerine karıştığını hapishane hücrelerine erişimi vardı.

Him 15 ölçüm yapmak için gereken antropometrik portresini derlemek için. Örneğin, başparmak veya pembemsi uzunluğu ne olduğunu öğrenmek kafa çapını, alnının genişliğini belirlemek ve böyle devam eder. O'nun Kıpırdanmayı gülümsüyor ve bazen müstehcen espriler mahkumları neden D., ama hiç kimse bir kıvırcık kafalı sıradan adam ulaşacak ne düşünebiliriz için ve şık bıyık - Alphonse Bertillon. kişi aslında çok büyük kriminoloji Katkı. O belirlenmesi yönteminin kurucusudur antropometrik veriler, daha sonra onu bertilonazhem için seçildi.

Alphonse Bertillon: biyografi, hayat hikayesi

Fransız başkentinde 1853 yılında criminalist, 24 Nisan doğum yeri. Babası - iyi bilinen bir doktor ve istatistikçi Lui Adolf Bertillon. Avrupa'da bilim dünyasında bilinen onur matematikçi, doğal bilim adamı, - O bir Paris Antropolojik Derneği'nin üyesi ve dede, Aşil Giyar oldu. Kısacası, oğlan harika genleri vardı, ama okulda ne de üniversitede ne o çok başarı yoktu bile Versailles Imperial Lisesi atıldı. Sonra genç Alphonse Bertillon birkaç yıldır Fransız kırsal dolaşıp.

karakter

Alphonse Bertillon ünlü ailesi aksine (onun fotoğraf adlı makalede görebilir) bilimler için eğim vardı. Tipik içe dönük - O güvensiz, konuşkan, bilgiçlik, çekingen oldu. Depo, alaycı karakteri vardı çok kavgacı ve kindar olduğunu olabilir çünkü bir önemsememek bir skandal. Bunun o okullara üç kere değiştirmek zorunda çünkü öyle. Yetişkin yaşamında bir kez babasının düzenlemiş bankadan açıklama yapmadan görevden alındı olarak. Ve sonra Alphonse Bertillon durumu değiştirmeye karar verdi ve Fransa, zengin İngiliz ailesi oturan Fransız öğretmen ayrıldı. Ama ilişki ve orada olmasaydı, o vatanlarına dönmek için başka çaresi yoktu.

Alphonse de kadınlarla iletişim kurmak, ya da ilginç vakit geçirmek için nasıl bilmiyordum. Tamamen müzik için kulak, hem de güzellik algısını mahrum edilmiştir. 22 yaşındaki genç adam Kraliyet Ordusu'na seçildi. Görünüşe göre, burada bunlar onun kavgacı doğası, kolay değildi.

iş arama

Birkaç yıl sonra, hizmet bırakarak Alphonse Bertillon aktif olarak iş arıyor, ama ne olursa olsun çabalaması, o uygun bir şey bulamadı. Ayrıca, o yüksek öğrenim almamış ve bu arama zorlaştırmaktadır. Sonunda, genç adam bir kez daha babasından yardım istemeye karar verdi.

Bir süre sonra, Lui Bertilonu memuru yardımcısı görevine Paris Polis idari oğlunu yerleştirme başardı. Böylece, 1879 yılında Bertillon polis çevrede oldu.

Alphonse adli kimlik ofisinde ilk kez, ben, çok hayal kırıklığına olarak aptallaştırıcı oldu ve neredeyse anlamsız ona onun gelecekteki çalışmaları gibiydi. Garibi, yalnızca etkinlik onu yabancılaşmış değil, tam tersine, çağdaş kriminoloji sorununa yansıtmak zorunda. Onun departmanı çalışanları bazen şeyleri değiştirmek meslektaşları tarafından girişimlerini alay ve hatta önlerinde yeni bir yöntem kurucusu hayal could not - Alphonse Bertillon. o zaman onun ışık eliyle Adli ilerleme çok vardı.

yeni fikirler

Her gün, onun departmanı çalışanları hiç bir suç işlemiş kişilerin ilgili bir açıklama da kartların yüzbinlerce kaydedildi ve gözden almıştı. Ancak, doğup Bertillon şey faaliyetlerinde yardımcı olabilecek hiçbir sistemleştirilmesini olmadığı, yanlış eserinde hissedilen matematikçiler arasında kaldırdı. Ve, antropometrik parametreleri hatırlayarak, o vücudun belirli bölümlerinin ölçmeye başladı ve veri suçlular üzerinde açılmış anket, doldurur şüphelendim.

İnsanın biyografisi bilerek, o kriminoloji yeni bir dönemin kurucusu olduğuna inanmak için neredeyse imkansızdır. "- 19. yüzyılın buluşları büyük" bertilonazh "Uzun yöntemi yaşamak", "Alphonse Bertillon ve adalet düşüklerin kimlik teorisini Fransız deha" - onun önerilen yöntemin kabul edildi ve basın makalelerinde popülerlik kazanmıştır sonra yüksek sesle manşetlerle çıktı .

yöntem

parmak izi doğrultusunda bireyi tanımlayan - Bertillon oluştururken bir dönemde yeni bir yöntem, bir fotoğraf fırsat ya parmak izi değildi. suçlular hakkında bilgiler sistematize olduğundan, kart ile temsil edilir bazı bilgiler kaydedilmiş sözlü portre. Ancak bu açıklama insanların binlerce uyuyor, dahası, kendi antropometrik verilere hiçbir bilgi neredeyse yoktu.

Alphonse saçma, kalın ince, yüksek düşük tip yüzey özelliklerini kayıt anlaşılmalıdır. Çok daha önemli parmak formdaki Kesin yüksekliği, omuz genişliği, kol uzunluğu yazmak ve sabit olan kişinin parametrelerin ölçümleri yapmak için vb. D. için. Ve gelecekte kimlik bir veya iki parametre ve 14-15 odaklanamaz. hata olasılığı en aza indirgenmiş olacaktır. Daha özel olarak ise, C. Bertillon, büyüme, üst gövde uzunluğu, baş çevresi ve uzunluğu, el ve ayak uzunluğu, aynı zamanda parmak her biri vb., E. Olgun insan tesadüflerle olarak on dört parametre kombinasyonu eşit olduğu bulundu 250 milyona 1.

iş akışı

Tabii ki, antropometrik portre kurulması ile ilgili önerisinin inanmayarak ile alınmıştır. Ancak, hiç şansı bu çalışmaya ve etkinliğini kanıtlamak için verildi. o yüz fotoğraf suçluları karşılaştırılması, el hattı aldı şekilde meslektaşları eğlence, gözler arasındaki mesafe, burun uzunluğunu ve genişliğini ve burun köprüsü ve t ölçer. D.

Sonra yetkililer adli iznine ve ziyaret hapishane hücreleri, obmerivaya tutuklandı aldı. Tabii ki, her seferinde tutsakların bazı yağ espriler aldı, ancak o buna dikkat etmedi ve özenle onun hedefe gitti.

Her seferinde, onun teorisinin doğruluğunun ikna oldu: Vücudun 5 parça büyüklüğü aynı anda aynı değildir. Zaten taraftan teorisini destekleyecek kanıt sahip onun gelişim yetkilileri sundu. Ama buna suçluların belirlenmesinde verileri kullanmak uygun oldu, hepsini organize etmek gerekliydi. Tabii ki, bu da Alphonse Bertillon ile uğraşmak zorunda kaldı.

Onun yöntemin son hali Sunumu o raflarda tüm koymak sonra gerçekleşmesi ve onlar adli tüm ülkeyi kullanmak mümkün olacak.

systematization

Ölçümler toplanmaya başlandığı zaman, onu kolayca istenen profili bulmak mümkündü olduğu bir kart dizini oluşturmak için gerekliydi.

Bertillon teorisine göre, 90 000 profillerinin bir kart dosyası kullanılırken kafa kısmı bir temel özelliği olarak kaydetmek için ilk etapta olabilir ve ondan sonra her üç ana gruba ayrılabilir. Bu durumda, her 30 000 karta sahip olacaktır.

Bu yöntemin temelinde kafasının genişliği, ikinci besleme parametresi Daha sonra, eğer birim 10.000 kartları, her biri 9 grup gerekir.

Eğer 11 parametreleri, her kutu olacak sadece 10-12 profilleri kullanın. Bütün bunlar o Fransız adli polisinin, Bay suretéden kaymakam sundu. Ancak, ne sütunda yer sonsuz rakamlar anlamak başlangıçta zordu ve o herhangi bir saçmalık rahatsız ona artık tavsiye etti. Ancak, Alfonso vazgeçip onun teorisinin doğruluğunu kanıtlamak için elinden geleni denedi olmadı. Ve sonra 3 aylık bir deneme süresi verildi.

etkinlik teorinin kanıtı

Tabii ki, bazı üç ay boyunca teorisini kanıtlamak için şans çok küçük, ama Alfonso şanslı. O onun karmaşık dosya dolabı yer aldığını, en az bir ceza bilgileri tanımlamak zorunda kaldı. Bu suçlunun üç ay boyunca bir suç olmalı ve veri Bertillon polis tarafından gözaltına alınması anlamına geliyordu.

O ümitlerini sonra Alphonsus büyük bir sevinç bu durumda, 80 günlük deneme süresi sunuldu. O teorisini kanıtlamak başardı ve o yakında Fransız polisi hizmeti kimlik müdürü atandı. Sonra Fransa'da sadece ona ün kazandıran yüksek profilli durumda "Ravachol", ama Avrupa'da. Adli sistem, bir deha denilen ve kendisi ulusal bir kahraman olarak kabul edildi. Ancak, astlarının korkunç kıvama "teşekkürler" nefret ediyordu. Ama Alphonse Bertillon oldu!

Daha sonra icat edilmiştir Parmak İzi, daha doğru olduğu bulunmuştur, ve tanıtılmasına bertilonazh sistem plana gerilemiştir sonra.

Alphonse Bertillon: Kitap

1893 yılında Alfonso o "sinyalizasyon sistemi üzerinde Talimatı" denilen adli bilimciler, fayda yayınlandı. burada verilen yazar gövde parçalarının ölçme teknikleri görüldü ki burada çalışma sırasında gerekli olan bu araçlar, hem de çizimler, ozalitler.

Aynı zamanda anketi doldurmak için gereklidir nasıl polis, kayıt için yönergeler sağlar. 1/20 (profilinde, (orijinal boyutunun 1/7) ön ve tam uzunlukta: Bu arada, bu anda 3 şekillerde hangi ceza özel bir kamera ölçüm kullanılarak fotoğraflanmıştır göre C. Bertillon signaliticheskoy kayıt yöntemi tarafından icat edilmiştir nat. değerleri). Bu görüntüler de kullanıcıların profillerine bağlı gerekiyordu, bir kez suç işlemiş ve bir bekleme listesi Bertillon aldık.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.