FormasyonOrta öğretim ve okullar

Afrika'daki en uzun nehir. Afrika'nın nehirlerinin kısa tanımı

Afrika, Dünya üzerindeki en büyük kıtalarından biridir. Her taraftan denizler ve okyanuslar tarafından yıkanır: Kuzeyde Akdeniz, kuzeydoğuda Kızıldeniz, batıda Atlantik Okyanusu, doğuda Hint Okyanusu vardır. Bitişik sulara ek olarak, kendi başına çalışır. Afrika'daki en uzun nehir Nil'dir. Uzunluğu neredeyse 7 bin km.

Devletin siyasal, ekonomik ve sosyal alanlarının yapıları üzerinde yapılan çalışmalar, Afrikanistika adı verilen özel bir bilim tarafından yürütülür.

Afrika

Anakaranın alanı 29 milyon km. Adaların büyüklüğünü hesaba katarsak, bu rakam 30 milyon km'ye ulaşır. Topraklarda 55 ülke kuruldu. Bir milyardan fazla insanı yaşıyorlar. Ayrıca, bu kıtalar en eski halkların çoğunun doğum yeri olarak kabul edilir. Afrika'da en uzun nehir, yukarıda da belirtildiği gibi Nil olduğunu. Devlet için çok önemli bir rol oynar, araziyi doğru miktarda sulamaya, birçok malzemeyi gemilerde taşımaya ve burada yaşayan insanların ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olur.

Afrika çeşitli iklim bölgelerinde bulunur ve ekvatordan geçmektedir. Ne yazık ki, burada yağışın düzensiz olması nedeniyle, arazinin sulamasının gerekli seviyeye gelmemesi nedeniyle, atmosferin doğal düzenlenmesi yalnızca kıyıların yakınında gerçekleşiyor.

Afrika, dünyanın kuzeydeki güney tropik iklim bölgesine kadar uzanan tek kıta ülkesi.

Afrika'nın en büyük nehirleri

Bu ülke su akışı açısından zengin. Kıtanın tüm alanı üzerindeki dağılımı, iklim ve belirli alanların hafifletilmesine bağlıdır. Bir derhal nehirlerin eşit dağılmadığını söyleyebiliriz. Bunun nedeni, bazı bölgelerde yağışın çok seyrek olması, diğerlerinde - sıklıkla görülüyor olmasıdır. Düzenli olarak gidilen yerlerde, örneğin yağmurda, nehir ağı oldukça yoğun. Afrika'daki en büyük üç su yolu Nil, Kongo ve Nijerdir.

İlgili kabartma nedeniyle oluşan çok sayıda şelale, seyir için uygun değildir, ancak hidroelektrik enerji üretmek için hidroelektrik santralleri aktif olarak kullanılmaktadır. Kar, dolu veya buzullar yerel iklimin karakteristik özelliği olmadığı için çok sayıda su akışı yağmurla beslenir. Yağışların her birkaç ayda düştüğü alanlarda kuru nehir yatakları oluşur . Afrika nehirlerinin daha ayrıntılı bir açıklaması aşağıda bulunabilir.

Nil

Dünyanın en büyük nehri Nil'dir. Adı Yunanca "nylos" dan oluşuyor. Bazı kaynaklara göre, su akışının kaynağı Victoria Gölü'nde bulunur; Ağız Akdeniz'dir. Nil aynı anda - Afrika'nın en uzun nehri ve dünyanın en büyük gezegeni olan ikinci sırada yer alıyor. Dere kıyısının deltası ağızda oluşur. Çölde Sahra'nın kolları yoktur. En sıcak Afrika ülkeleri için Nil bir kurtuluş. Sularına bağlı olarak plantasyon sulaması yapılmakta ve aynı zamanda içki içilmesi ve nüfusun diğer ihtiyaçlarının karşılanması için kullanılmaktadır. Nehrin yatağı, navigasyonun geliştirilmesini ve her türlü malın taşınmasını sağlayan suyla doludur. Su akımı üzerine hidroelektrik santralı inşa edilinceye kadar, kanalizasyon tamamen düzenlenen Nil Nehri, her yıl birkaç yüz kilometreye sızdı.

Kongo

Kongo, Moomin'in yakınında başlıyor. İlginç bir gerçek şu ki, Zaire ve Lualaba bu nehir için daha az popüler isimlerden oluşuyor. Su kayağının belirgin bir özelliği, ekvatordan iki kez geçmesi. Kongo neredeyse Afrika'nın en uzun nehiridir. Her ne kadar büyüklüğü Nil'e göre daha düşük olmasına rağmen, anakaradaki dolgunluğuyla onurlu bir birinci sırada yer alıyor. En ilginç olanı, yılın her mevsiminde su dolu olmasıdır. Su kayağı ağzı Atlantik Okyanusu'dur.

Nijer

Nijer uzunluğu boyunca önde gelen üç nehir kapanır. Dere kıyısının büyük kısmı rapids ve drene sahiptir. Kurak bölgelerden aktığı için devlet için önemli bir rol oynar. Arazinin sulanmasına izin verdiği gerçeği üzerine, üzerinde birçok baraj ve kanal inşa edilmiştir. Atina Okyanusunda bulunan Gine Körfezi'ne düşmek, geniş bir delta oluşturur. Yağışları besler, bunların çoğu yaz aylarında düşer. Aynı yıl sel sızıntıları meydana gelir. Nehir kendisi, üst ve alt akımlarının karşılık gelen iklim nedeniyle yeterli miktarda yağış alacağı şekilde bulunurken ortalama aksine buharlaşma ve eksik kuraklığa maruz kalmaktadır.

Zambezi

Zambezi dördüncü en büyük nehirdir. Buna ek olarak, Hint Okyanusu'na akan suyollarından en uzundur. Victoria Şelalelerinin bu nehre ait olması ilginçtir. Yüksekliği yaklaşık 120 m'dir Aynı zamanda üst ve orta akımlar arasındaki şartlı sınırdır. Zambezi, çok sayıda kol kolu olan nehirlerden biridir. Bunların en büyüğü Kabombo.

Atlantik Okyanusu, Afrika'nın en akan nehri ağzıdır - Kongo. Fakat Nil'in en uzun su havzası Akdeniz'e akar. Yakındaki okyanuslardan birine, yani Hint Okyanusuna doğru akan Zambezi Nehri nedeniyle. Nehirlerin tabanının basması nedeniyle, yeni su yolları ortaya çıkar. Canlı bir örnek, kıtanın en güzel ve en büyük şelale olan Victoria olabilir.

Uzun süredir "Nil Nehri ne kadar uzun?" Konusuyla ilgili bugüne kadar durmayan anlaşmazlıklar vardı. 2013 yılına kadar, dünyanın en büyük suyolu oldu. Şimdi onun yeri Amazon tarafından alındı. Buna ek olarak, su akışlarının hidronimleri hakkında bilim adamları arasında çok az tartışmalar bulunmaktadır. Sadece Afrika nehirlerinin adının devletin tarihi ile yakından bağlantılı olduğu bilinmektedir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.