Sanayi

ACS nedir? Yürür topçu kurulumu: sınıflandırılması, tanımı

Motorlu topçu birliklerinin (SAÜ) bir kendinden tahrikli kasaya monte topçu silahı başka bir şey değildir muharebe aracı, denir. Günlük yaşamda bazen kendinden tahrikli silah veya artsamohodami denir. Bu yazıda, onlar sınıflandırılmış olarak kullanılan ve silah diğer türleri farklı olan ACS, ne olduğuna bakacağız.

özet

Yani, ACS nedir? ACS gibi geniş bir anlamda tüfekler tüm savaş aracı, görülebilir. Ancak, ACS için dar anlamda silah veya obüs ile silahlı yalnızca bu makineleri içerir, ancak tanklar veya zırhlı araçlar değildir.

SAÜ çeşitli türleri, ve aynı zamanda bunların kapsamı. Bunlar tekerlekli veya zırh savunmak savunmak ya da olmamak, şasi izlenen, sabit veya kule ana silahı monte gelmiş olabilir. Kule yüklemeleri ile donatılmış dünyanın kendinden tahrikli topçu, çoğu tanklar benzerler. Ancak, bunlar taktik kullanım ve denge için tanklardan önemli ölçüde farklılık "zırh silah."

Motorlu topçu ünitesi (ACS) zaman etrafında tarihini başladığı ilk top ve zırhlı araçlar - 20. yüzyılın başlarında. Ayrıca, modern askeri bilimin bakış açısından, ilk Fransız tankları yakında tanklar daha geç SAU analog bulundu. önde gelen ülkelerde yirminci yüzyılın orta ve ikinci yarısında kendinden tahrikli topçu her türlü hızlı gelişme dönemi geldi.

Erken yirmi birinci yüzyılda, birçok uzmana göre askeri bilimi, otomatik kontrol, içinde büyük bir sıçrama sayesinde diğer zırhlı araçlar arasında üstünlük iddia etmeye başladı. Daha önce, kesinlikle tanklar aitti. Modern askeri savaş koşullarında ACS rolü her yıl artıyor.

gelişim tarihçesi

sahada, Birinci Dünya Savaşı savaş kamyonlar, traktörler veya paletli temelinde inşa kendinden tahrikli birimleri, kullandı. Daha sonra tankların gelişmesiyle birlikte, mühendisler tankı tabanı güçlü topçu sistemlerinin kurulumu için en uygun olduğunu fark etti. Onların yüksek mobilite ile ünlü olduğu için şasi üzerinde zırhsız silahlar da unutulmadı.

VD Mendeleev - Rusya'da, ilk zırhlı ACS D. I. Mendeleeva oğlu sundu. Birinci Dünya Savaşı ve İç Savaşı sırasında aktif olarak kamyon "Rus-Balt" temelinde inşa edilmiş bir 72 milimetrelik tabanca Lander, kullandılar. kısmen de olsa zırhlı bazıları Kabinler. ACS gelişimi SSCB, Almanya ve Amerika Birleşik Devletleri'nde yapan Geçen yüzyılın 20'li olarak, ancak projelerin çoğu bir vekil kurulum başka bir şey değildir.

Sovyetler Birliği ve Almanya aktif olarak zırhlı güçlerini geliştirmeye başladığında, fırsat kitlesel şasi tankı topçu yüklü etmek. Böylece, T-35 tankları ve T-28 prototip kendinden tahrikli silah SU-14 temelinde Sovyetler Birliği'nde oluşturuldu. Almanya'da, SAÜ altında dönüşüm için Pz Kpfw I. eski tanklarını kullanılan

Dünya Savaşı tüm katılımcıların kullanılmasını gerektiriyordu. Almanya eski ve yakalanan tankları dayalı ACS üretti massed. kendi makinelerde dayanarak, daha basit ve ucuz bir yükleme yaptı. hikaye böyle Alman modeller dahil: StuG III ve IV StuG, Hummel ve Wespe, kendinden tahrikli silah "Ferdinand" (sözde savaşçıları Hetzer ve Elefant tankı) ve diğer birkaç. 1944 sonundan beri Almanya'da ACS üretim tanklarının hacmi üretimini aştı.

Kızıl Ordu bir seri kendinden tahrikli topçu olmadan mücadele etmeye başladı. SU-5 1937 yılında durduruldu tek kendinden tahrikli obüs üretimi. Ama Temmuz 1941, kendinden tahrikli silah ZIS-30 vekil tipi vardı. Ve gelecek yıl montaj hattı saldırı model topu SU-122 gitti. Daha sonra karşı ağırlık Alman ağır zırhlı araçlar, ünlü SU-100 ve ISU-152 çıktı.

İngiliz ve Amerikan mühendisleri güçlerinin kendinden tahrikli obüs üretiminde esas olarak yoğunlaşmıştır. Yani modeli vardı: Sexton, Bishop, M12, M7 Priest.

Nedeniyle ana muharebe tankı gelişmesine, saldırı silahlarının kullanımına duyulan ihtiyaç ortadan kayboldu. savaş helikopterleri ile Anti-füze sistemi oldukça başarılı bir tankı destroyer yerini alabilir. Ama obüsler ve uçaksavar silahları şimdiye kadar gelişmektedir.

ACS olarak kendi kapsamı büyüdü ve sınıflandırma genişletmiştir. Bugün askeri bilim görünen, kendinden tahrikli silah türlerini düşünün.

Tank imha

Adından da anlaşılacağı gibi, bu tür savaş makineleri zırhlı araçlar tahrip konusunda uzmanlaşmıştır. Tipik olarak, bir ateş yüksek oranda elde edilmesini sağlar, üniter bir şarj yöntemi ile uzun namlulu silahlara 100 mm 57 mm kalibreli yarı otomatik tüfek elde edilir. Ağır Tank imha, aynı düşman makineyi savaşmak için tasarlanmış ve ağır tanklar uzun namlulu silahlarla donanmış edilebilir 155 mm'ye kadar ulaşır kalibreli hangi şarjım bölün. Bu sınıfın yüklemeleri piyade ve tahkimatı karşı etkisizdir. İkinci Dünya Savaşı sırasında almış gelişiminde sıçrama. zamanın tank imha karakteristik temsilcileri bir Sovyet kendinden tahrikli silah SU-100 modeli ve Alman "Jagdpanther" dir. Şu anda, bu sınıfın kurulumu çok daha etkili tankları ile başa çıkmak için vardır füze sistemleri ve savaş helikopterleri, yol verdi.

saldırı silahları

tanklar ve piyade ateş desteği için zırhlı araçlardır. ACS kolayca takviye pozisyonları piyade isabet büyük kurma (105-203 mm) ya da kısa-uzun namlulu silah, bu tip. Buna ek olarak, saldırı silahları etkin bir tanklara karşı kullanılabilir. kendinden tahrikli silah Bu tür, hem de geçmiş, aktif İkinci Dünya Savaşı sırasında gelişti. Alman saldırı silahları en belirgin örnekleri arasında çelik StuG III, StuG H42 ve Brummbär tahrikli. Sovyet makineler arasında ayırt: SU-122 ve SU-152. Savaştan sonra ana muharebe tankı gelişimi mevcut problem ve zırhsız hedeflere olmadan düşman tahkimatı çarpıcı yeteneğine büyük kalibreli silahlar ile silahlanan olmaları gerçeğine yol açtı. Böylece, saldırı silahları kullanmaya gerek kayboldu.

Kendinden hareketli obüsler

gizli konumlarından yangın için mobil araçlardır. Aslında, analog topçu çekilen tahrikli. 75 406 milimetre gibi ACS silahlı kalibreli silah sistemleri. Onlar karşı pil ateşten dışında korunmuş hafif Balistik kitap vardı. Başlangıçtan itibaren, geliştirilmiş kendinden tahrikli topçu ve kendinden tahrikli obüs geliştirilmesi. yüksek mobilite ve modern konumlandırma sistemleriyle geniş kalibreli silahlar bu günde en etkili arasında silahlanma bu tür olun.

Özellikle yaygın olarak kullanılan kendinden tahrikli obüsler 152 milimetre daha büyük kalibreli. Onlar olası çekim az sayıda asker büyük nesneleri ve grupları yok etmek yapar düşman nükleer savaş başlıkları grev olabilir. İkinci Dünya Savaşı sırasında, Alman otomobil Wespe ve Hummel, Amerikan obüsler M7 (Priest) ve M12 yanı sıra İngiliz Sexton kendinden tahrikli silah ve Bishop ünlüdür. Sovyetler Birliği bu tür makinelerin üretimini geçen yüzyılın 40-ler (Su-5 modeli) kurmak için çalıştı, ama bu girişim başarılı olmadı. Bugün, modern Rus ordusu dünyanın en iyi kendinden tahrikli obüs birini baktığından üzerinde - 152 mm 2S19 "MSTA-S" kalibreli. değerinde NATO ülkeleri, alternatif 155 mm'lik kendinden tahrikli silah orduları yılında hizmete "Paladin".

Anti

Bu sınıftaki SAÜ yarı açık veya tanksavar silahlarla donanmış makinesi, açın. Tipik olarak, onlar amaçlanan kullanım için kullanılır hale gelmiştir hafif zırhlı tank şasi, tabanında üzerine inşa edilmiştir. Bu makineler fiyat ve verimlilik iyi bir kombinasyonu ile ayırt edilir ve nispeten yüksek hacimlerde mevcuttur. Ancak, yine de makine daha uzmanlık dövüş özelliklerini kaybetti. İkinci Dünya Savaşı tank destroyeri iyi bir örnek Alman makine Marder II ve yerli SU-76m vardır. Tipik olarak, bu tür küçük-kurma ya da srednekalibernymi silah ayarı. Ancak, bazen örneğin daha güçlü versiyonu, 128 mm'lik Alman Nashorn kalibreli vardır. Modern ordu birimleri kullanılmaz.

uçaksavar

Bu asıl görevi, düşük irtifa ve orta irtifa uçakları ve düşman helikopterleri yenilgidir uzmanlaşmış bir top ve makineli tüfekler vardır. Genellikle silahlı küçük kalibreli otomatik tüfek (20-40 mm) ve / veya büyük kalibreli silahlar (12,7-14,5 mm) 'dir. uçaksavar rehberlik sisteminin önemli bir unsuru hızla hareket eden hedeflere oldu. Bazen buna ek ait füzelerle donatılmış "toprak havaya." Kentsel Savaşta, ve durumlarda piyade büyük kitleleri karşı gerektiğinde, uçaksavar silahlar yanı olamaz kendisini gösterdi. İkinci Dünya Savaşı sırasında, özellikle Alman uçaksavar silahları Wirbelwind ve Ostwind yanı sıra Sovyet ZSU-37 ayırmıştır. Modern Rus ordusu iki ZSU silahlı etti: 23-4 ( "Shilka") ve "Tunguska".

vekil

ticari kamyon, topçu traktör ve traktör esasına göre tasarlanmış doğaçlama savaş araçları vardır. kural olarak vekil SAÜ Rezervasyon, eksik. Yerli tesisler arasında böyle sınıf dağılımı 57 mm'lik kendinden tahrikli tanksavar muharebe araç Z'nin, 30 izlenen topçu traktör "Komsomolets" dayanmaktadır alındı. çünkü diğer zırhlı araçların eksikliği en çok kullanılan vekil makineleri, Nazi Almanya'sı ve Faşist İtalya.

SSCB Tipik kendinden tahrikli topçu başarıyla birden fazla sınıfta fonksiyonlarını birleştirir. Bu bir açık örneği modeli ISU-152 idi. Almanlar son derece uzmanlaşmış kendinden tahrikli silah yaratma stratejisine bağlı kalmıştır. Sonuç olarak, bazı Alman birimleri sınıflarında en iyi idi.

Kullanım taktikleri

Ne olduklarını ACS ve ne olduğunu anlamak için, en uygulamalarda kullanma öğrenelim. savaş alanında kendinden tahrikli topçu temel amacı gizli pozisyonlardan topçu ateşiyle birliklerinin diğer tür destek olmaktır. ACS yüksek hareketliliğe sahip olması nedeniyle, önemli ölçüde zırhlı ve piyade birliklerinin savaş becerilerinin artırılması, Düşman savunma yoluyla molalarda tanklar eşlik edebilir.

Yüksek hareketlilik de düşmana saldırmak için kendinden tahrikli topçu fırsatı verir. Bunu yapmak için, çekim tüm parametreleri önceden hesaplanmış. ACS sonra ateşleme pozisyonuna dönün ve sıfırlama olmadan düşmana kitlesel saldırı açtı. Bundan sonra, hızla atış çizgisini terk ve düşman bir misilleme saldırı için yerini hesaplar zaman, pozisyon boş olmak zorundadır.

Düşman tankları ve savunma hattından motorize piyade molası ise kendinden tahrikli topçu başarılı tanksavar silah olarak hizmet verebilir. Bu amaçla, bazı ACS modelleri kendi özel mühimmat kabukları içine almak.

Son yıllarda, kendinden tahrikli topçu başka yerlerde ateş gücü saldırmak için garip saklanıyor keskin nişancılar öldürmek için kullanılmaya başlandı.

nükleer füzelerle Tek kendinden tahrikli topçu, büyük nesneleri, müstahkem yerleşim yanı sıra düşman birliklerinin cepleri yok edebilir. Bu durumda, nükleer füzeler yolunu kesmek için neredeyse imkansız ACS. Ancak, daha az hedeflenen topçu mühimmat olası hedefler veya uçak taktik füzelerin menzil, hem de patlama gücü.

aranjman

arayla en yaygın, kendinden tahrikli makineler genellikle tankın tabanı ve paletli araçlar zırhlı şasi ışık üzerine inşa edilmiştir. Her iki durumda da komponent ve montaj düzeneği benzerdir. tanklar aksine, kule ACS yükleme ortasında zırh konut arka kısmında değil,. Böylece toprağa mühimmat besleme işlemi önemli ölçüde kolaylaşır. Motor-iletim bandı, sırasıyla ön ve bunun orta kısmı bulunan. iletim yay bulunmaktadır olmasından dolayı, ön tekerlekler yol açtığını tavsiye edilir. Ancak, arkadan çekişli kullanımına doğru mevcut ACS trendle.

yönetimin ayrılması, aynı şey - sürücünün bir işyeri, makinenin merkezi dişli kutusu yakınında bulunan ya da sol tarafa yakındır. Motor sürücü ve personel odası noktası arasında bulunur. bölmeyi Mücadele silah hedefleyen için cephane ve cihazlar da dahildir.

Ayrıca silah tank numunenin den oluştuğu montaj parçaları ve montajları yerleştirme düzenlemesini tarif. Bazen bir tank kulesi personel rehberlik için alet ve ekipman oranında özel kulesi ile değiştirilir düşünülmemelidir. İşte seninleyiz ve hangi ACS bulmak.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.