Yayınlar ve yazma makaleleriŞiir

Acrostics nedir? Tarih ve tipoloji

Bugün, kendi eserlerinizi yaratabileceğiniz hangi şairler şiir formlarının büyük bir çeşitlilik vardır. Bunlardan biri - bir akrostiş, eski arasında özellikle popüler Gümüş Yaş şairler. Acrostics Valeriy Bryusov Anna Akhmatova Nikolay Gumilyov ve hatta Sergei Yesenin yazdı. Literatürde tüm Tarihte birçok ünlü şair de acrostics yazma elini çalıştı.

Ne acrostics olduğunu

"Akrostiş" kelimesi Yunanca gelir ve anlamı "şiirsel hattı." kraestrochie - O Slavlar bu kavramın kendi kelime vardı dikkat çekicidir.

Tipik olarak, akrostiş bir kelime, deyim veya cümle yapabilir her satırın baş harflerinden anlama gelecek bir metindir. Yunanlılar acrostics arasında da kabul edildi ve kafiye olmadan düz metin olması dikkat çekicidir.

Antik Roma ve ortaçağ Avrupa'da Acrostics

icabına bakan böyle olması acrostics, onların ortaya çıkışı ve yayılmasının kısa bir tarihçe ile okumaya değer.

Eski Yunan şairi ve oyun yazarı - Bu şiirsel formu oluşturan Kos Epicharmus olduğunu. Onun ışık eliyle bu ayet formunu ortaya çıktı.

Bir süre sonra yaygın şiir ve Roma İmparatorluğu'nda bu tür yayıldı. Yunanlılardan kültürün birçok unsuru Borçlanma, Romalılar da sıklıkla acrostics kullanıldı. şairin patronu adına ve onun güzel sevgilisine en popüler akrostiş. Onun şiirlerinde Bazen Roma şair şifrelemek otgadki bilmeceler. Genellikle yazma acrostics şair için sadece bir tatbikat oldu.

Bu tür en ünlü eserlerinden biri Roma İmparatorluğu'nda Hıristiyanlığın yayılması ile ilişkili olan. Yani, Hıristiyanlar olarak, hukuk dışına ilk olmanın bir akrostiş kelime "İsa" adanmış oluşan, birbirini tanımak için. Bu çalışma, alt türleri akrostiş daha ilişkindir - akrotelestihu.

Hristiyanlığın ortaya çıkmasıyla birlikte Ortaçağ'da tek din popülerliğini kaybetmemiştir acrostics. Ancak şimdi, genellikle laik şairleri yazmayın ve keşiş tonsured edildi. şiir Tanrı'ya adanmış şiirler yanı sıra üzerinde İncil konularını, isimleri veya düzgün bu metni nasıl anlaşılacağı ile ilgili kendi ipuçları genellikle "gizli" rahipler Yazma.

Laik literatür akrostiş de sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak şimdi, o nedeniyle kilise tarafından güçlendirilmiş sansürün bir şifrenin rol oynamıştır. Birçok ilerici düşünürler ve bilim adamları kullanarak acrostics paylaşılan birbirlerine gizli bilgiler veya battı eğlenceli en yetkililer.

Kim Orta Çağ acrostics ayrılmış bulunmaktadır? Çoğu zaman, soylu kişiler. O zaman çoğu yetenekli şairler eserinde bunları ithaf, güçlü patron yakalayabilmeleri. Ama yazabilir gerçekten iyi acrostics çünkü şiirin ve uygun anlamda korunması gerekliliği karmaşık yapısının herkes için değil. Buna ek olarak, zengin insanların aptal değildir ve her ne kadar çok şiir inceliklerini usta değil ama ineptly yazılı ayet görülebilir.

Geç onsekizinci Rus edebiyatında Acrostics - yirminci yüzyıl

Rus literatüründe on yedinci yüzyılda yaşamış Archimandrite Herman, için akrostiş (aşağıdaki örneklere) sayesinde uzatıldı. İyi bir şiir yeteneği kısıtlı keşiş Zebur dayanan bir şiir yazdım. Genellikle şiirlerinde onun adını şifreli. Bizim zaman sadece on yedi akrostiş tarzında yazılır hepsi onun şiir, arta önce.

On sekizinci - erken on dokuzuncu yüzyıllarda giderek ayet diğer formlarına yol vererek popülaritesini kaybetti acrostics.

Fakat birçok büyük şairlerin literatürde görünümü ile Rus şiirinin Gümüş Çağı (on dokuzuncu yüzyıl) gelişi ile bir kez daha popüler oldu akrostiş. Bir akrostiş şiir belli sembolünde grafiksel "gizlemek" yardımcı olarak bu sembolizm gelişimi ile kolaylaştırıldı.

Anna Akhmatova Nikolay Gumilyov Valentin Bryusov ve o dönemin diğer birçok büyük şair bazen onları birbirine adıyorum veya bunlarla birlikte yarışan, güzel acrostics yazıyorduk. Birçok acrostics türün çeşitli kaleme acrostics Valeriy Bryusov, özellikle düşkün.

Yirminci yüzyıl ve bugün acrostics boyunca popüler değil, ancak hemen hemen her şairin eserlerinde mevcuttur. Bu akrostiş bir meydan okuma olduğu gerçeği nedeniyle - tüm iyi akrostiş şair kafiye can sadece mükemmel wielding yeteneği yazma sonra. Buna ek olarak, acrostics bugün çoğunlukla birisi bir tatil için hediye yapmak için yazılı ve benzersiz bir tebrik oldu. Bazen sadece yılın bazı olay ya da zaman ayırmanız. Yani, Anastasia Bogolyubov küçük akrostiş "Bahar" yazdı.

hayatın koku solunması,
Doğal ve sevimli kalp,
Çamurlu karayolları kaçan olması,
Doğal güçle Yalnız
Akorlar orman çalacaktır.

türleri acrostics

Böyle acrostics ve bunların tarihi hakkında bilgi gerçeği ile ele olması, onların tipoloji gidebilir. Hedef acrostics ile ilgili olarak, üçü türü vardır.

  1. Akrostiş koordinasyon. Tüm zamanların en yaygın türü bu şiirsel formu. kapaklar şiir, kural olarak, bu çalışma adanmış kime kişinin adını kodlanmış - hayırsever, bir veya sadece bir arkadaş ekledi. Acrostics, özveri genellikle Gümüş Çağı birbirini şairlerine yazdı. Örneğin, Nikolai Gumilyov Anna Akhmatova ait akrostiş yazdım.
  2. Akrostiş anahtar. Bu şiirde, büyük harflerle işin tamamı anlamını anlamak için bir anahtar ile şifrelenmiş. bilmeceler oluştururken Genellikle kullandı. Bir örnek Tsarevich Alexei için tasarlanmış acrostic "Arkadaş" Yuri Neledinsky-Mielec vardır.
  3. Akrostiş-şifre. Bu yabancıları fark etmiş olmamalıdır bir kelime, deyim, hatta bütün bir cümle girildi. Bu Engizisyon Kilisesi'nin yüzyıllar boyunca yayılmasını bu akrostiş var. Ve farklı zamanlarda, ülkede sansür özellikle zorlu nerede.

akrostiş diğer çeşitleri de vardır. Bu abetsedary, mezostih, Telesto, akrotelestih, akrokonstruktsiya ve diyagonal akrostiş. Bazen, ancak bunlar şiir formunun ayrı türde olarak izole edilmektedir. Şu anda, onların acrostics bir alt türü mensup soru açık kalır.

abetsedary

Abetsedary - alfabetik sıraya göre yazılmıştır akrostiş. Bu çalışmada, her bir kelime ya da dörtlük başlangıcı sırayla alfabenin harfleri ile başlar. Rus literatüründe yaygın Valery Bryusov abetsedary bilinir.

Telesto

Ayna analog akrostiş. Bu şifreli kelime is değil ilk harfleri arasında başlangıç hatları şiir, olarak geçmiş. Çoğu zaman, yerine dörtlük sonunda tek harfin bir hece ya da kelime duruyordu. şiir Bu tip Roma literatüründe çok popüler oldu.

Akrotelestih

Bu alt elemanlar ve acrostic telestiha bir kombinasyonudur. Gizli bir kelime veya kelime grubu, sen değil, aynı zamanda ikincisinin, her dörtlük değil sadece ilk harfleri yapabilirsiniz. Çoğu zaman, ilk ve son cümleleri birbirine özdeş, her ne kadar vardır istisnalar. bu şiirin bir örneği Michael Bashkeeva eseridir "IB için Akrotelestih."

Mezostih

Her dörtlük ortasında şiirsel formu harflerin Bu formda sözcüğü oluşturmaktadır. Bu ayet çok popüler değil. insanlar genellikle kendi takdirine bağlı olarak, ayette şiirleri paylaşmak ve daha sonra şifreli kelime bulmak yana çok zordur.

diyagonal akrostiş

Bazen mezostih ve diyagonal akrostiş tek ve aynı onları onurlandıran karıştı. Bu arada, bu tamamen farklı bir türdür. diyagonal acrostic kelime çapraz yerine dikey olarak olduğundan daha şifrelenmiş. kolay olmayacak gizli kelime bulmak, yanlış ayırıcı çizgiyi mezostihom şekilde Bazen bu tür de, "labirent" denir.

Akrokonstruktsiya

Akrokonstruktsiya akrostiş, telestiha ve diğer türlerin iki elemanı bir araya getirir. Yirminci yüzyıl Rus edebiyatı akrokonstrutsii yılında adanmış Deniz Tsvetaevoy ve Plato Karpovskiy Valentin Zagoryansky yazdı. O, hiç kimse gibi bu zor ayet formu ile baş edebildi. Aşağıdaki Karpovskiy adanmış bir şiirdir.

tautogram

acrostics İlişkin da tautogram vardır. Nadir durumlarda, onlar acrostics için alınır, ancak bu yanıltıcı. Bu şiirlerde, tüm kelimelerin aynı harfle başlar. Örneğin, ünlü bir şiir-tautogram Briusov.

Bugün, herkes neyi acrostics (terim kendisi) bilir, ama bu işi adamak eğer kimse çöp olur. İstenirse bir kendiniz ya da sevdikleriniz benzersiz isim akrostiş için sipariş edebilirsiniz. Buna ek olarak, hatta biraz kafiye bilen herkes, bu çok eğlenceli hobi, yazma acrostics de el deneyebilirsiniz.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.