Haber ve ToplumPolitika

ABD seçim sistemi: eleştiri, parti liderleri, devre özellikleri. Rusya ve ABD'nin seçim sistemi (kısaca)

Cumhurbaşkanlığı seçimleri, meydana geldiği ülkeden bağımsız olarak her zaman büyük bir olaydır . Bu önemli anlarda, milyonlarca, hatta bazen milyarlarca insanın kaderi kararlaştırılıyor. Başkanlık seçimleri ABD ya da Rusya gibi büyük ve güçlü bir devlette gerçekleştiğinde, bu büyük güçlerin tüm diğer ülkeler için eğilimi gösterdiği ve tüm dünyadaki jeopolitiği çözdüğü için bu, tüm dünya için bir olaydır. Muhtemelen, bu nedenle, siyasetten uzaktaki insanlar bile olayların seyrini takip etmeye başlarlar.

Bu makale, yaklaşan ABD seçimleriyle ilgilidir. Okuyucu, benzer bir süreçle benzerlik ve farklılıklarını devletimizde öğrenecektir. Buna ek olarak, ABD seçim sisteminin nasıl çalıştığını ve avantaj ve dezavantajlarını göstereceğiz.

Cihazın temel prensipleri

ABD seçim sistemi nasıl düzenleniyor? Birleşik Devletler'deki güç üç şubeye ayrılır:

 • yasal;
 • mahkeme;
 • yürütme.

Bunların içinde sistemimiz bizimkine benzer. Yasama ve yürütme organlarının temsilcileri oylamayla seçilir ve yargı da (belirli devletin yasalarına göre) atanabilir.

ABD Kongresi, yasama organının ana organıdır ve Temsilciler Meclisi ve Senato'ya bölünmüştür. Birincisi, 2 yıl için seçilen 435 üyeyi içeriyor. Senato'da her eyaletten 6 kişiye 2 kişi seçilir.

ABD seçim sistemi kısaca şöyle görünür: cumhurbaşkanı ve başkan yardımcısı, seçim kolejini, nüfusun sesini dikkate alırken seçer. Yönetim kurulunun büyüklüğü, District of Columbia dışında Kongre temsilcilerinin sayısına eşittir. Onun kongre üyesi yok, oysa üç tane seçim var. Kurulun toplam sayısı 538 üyedir. ABD seçim sistemi aşağıda daha ayrıntılı olarak açıklanacaktır.

Biraz tarih

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ilk cumhurbaşkanlığı seçimleri 1789'da yapıldı. O zaman lider George Washington'du ve aslında oybirliği ile seçildi. Çok güçlü bir siyasi şahsiyetti ve seçmenler arasında çok popülerdi. O zaman sadece 10 ülke seçime katıldı.

ABD başkanının seçmeli sistemi , ABD Anayasası'nın birinci ve ikinci maddeleri tarafından sıkı sıkıya düzenlenir . Buna ek olarak, süreci iyileştirmeyi amaçlayan bir dizi yasal ve yasal eylem vardır. Sonuç olarak, ABD seçim sistemi aşağıdaki yasaları içermektedir:

 1. 1965'den itibaren, tüm etnik grupların istisnasız oy kullanmalarına izin veriliyor.
 2. 1984'ten itibaren engelli seçmenler için donanımlı siteler oluşturulması üzerine.
 3. 1993'te kabul edilen yasa, seçmenlerin kaydı ile ilgilidir.

Yukarıdakilere ilaveten dolandırıcılık ve çeşitli sahtekarlıklarla mücadele amaçlı çeşitli önlemler bulunmaktadır.

Eğer detaylara, başkanlıklara ve değişikliklere girmezseniz, federal ilke (yalnızca tüm ülke sakinleri oy verirken) iki kişi seçilir - bu başkan ve başkan yardımcısıdır. Bununla birlikte, hükümet sisteminin ulusal özellikleri ile bağlantılı olarak, seçim kolejinin yardımı ile seçimler doğrudan değil, iki aşamalı olarak yapılır.

Kolej 1787 yılında kuruldu, özü şu ki her devlette özel temsilciler seçilecek ve bu kişiler cumhurbaşkanı seçilecek. Böyle bir birliktelik yaratmanın özü biraz saçmalıktır, ancak aynı zamanda zamanının normudur. Üniversite, seçmenlerin ABD'nin bütünlüğü için tehlikeli olan adaylıklara, örneğin çeşitli radikallere ve aşırılık yanlılarına oy vermemesi için kuruldu. Ve bu fikir demokrasiye biraz aykırı olmasına rağmen, sistem iki yüz yıldan uzun bir süredir düzenli olarak görev yapıyor.

Seçmenlerin hakları

ABD'de, seçmen kayıt sisteminin en katı sistemi. Sadece oy kullananlar seçmen istasyonlarında kayıtlıdır. Sistemin özelliklerinden dolayı, birçok seçmen, örneğin ikamet değişikliği veya görünmeyerek oy kullanma hakkından yoksun bırakıldı. Aynı zamanda, çok az sayıda potansiyel seçmen seçme fırsatı elde edebiliyor.

Buna ek olarak, bazı eyaletlerde belgesiz gençlerin sayısı çok fazladır, ancak burada kesin rakamlar verilememektedir çünkü merkezi nüfus muhasebe sistemi yoktur.

Seçmenler için şartlar

Kural olarak, bunlar devletin çıkarlarını temsil etmek için güvenilir olan ünlü kişilerdir. Genel olarak, seçmenler ve ilkeller ABD seçim sisteminin özellikleri. Aralarında siyasetçiler, insan hakları savunucuları ve diğer güvenilir insanlar var.

Seçmenlerin sayısı bu veya o devletin kongresinin temsilcilerinin sayısına eşittir. Mantık basittir: nüfus ne kadar büyük olursa, ABD seçmen sisteminin görev yaptığı yetkililer de o kadar artar. Burada görevli sayısıyla düzen, herhangi bir büyük devlete benzemektedir. Bazı eyaletlerde seçmenler partilerin önderliğinde (cumhuriyetçi ve demokratik) atanır ve bazılarında oy yoluyla doğrudan seçimler yapılır.

Başkan adayı için şartlar

Çoğu ülkede olduğu gibi, kilit kriter başkanlık adayı vatandaşlığı, ayrıca Birleşik Devletlerde doğmuş olmalı. Adayın asgari yaşı 35 yıl olmalı ve bu kişi Amerika'da 14 yıldan fazla yaşamak zorundadır.

Bir aday iki katından fazla başkan olamaz. Ülkemizde ve diğer birçok ülkede uygulanan standart bir dizi şart.

Seçim şeması

Yukarıda açıklanan eylemlere dayanarak seçimler için bir çeşit algoritma hazırlamak ve cumhurbaşkanının seçim sisteminin Birleşik Devletlerde nasıl çalıştığı da mümkündür. İşte yaklaşık iş dizisi:

 1. Seçmenlerin seçimi süreci devam etmektedir.
 2. Kazanma oyların çoğunu kazandı.
 3. Seçmenler belirli bir başkan adayı için oy kullanıyor.
 4. Sonuçlar ABD Kongresi'ne gönderiliyor.
 5. Kongre odaları toplantısı oy sayılıyor.
 6. Kazanan daha fazla oy aldı.

ABD'nin seçici sistemi: parti liderleri

Cumhuriyetçiler ve Demokratlar ABD'nin en güçlü ve en eski iki partisidir. Farkları nedir?

Demokratlar toplumsal yönelimli bir partidir. Onların sloganı, nüfusun yoksul katmanları, işsizler için çeşitli yararlar, serbest tıp, ölüm cezasının yasaklanması için destek. Genel olarak, bu partinin politikası daha liberal, çeşitli ilerici yasalar, hoşgörü ve bütçeleme ile ifade edilmektedir.

Cumhuriyetçiler daha muhafazakar. Devlet yönetimi üzerindeki daha katı görüşlere bağlı kalırlar ve bu birçok faktörle ifade edilir. Örneğin, bütçe fonlarının daha akılcı bir şekilde tahsis edilmesi, vatanseverlik ve güç üzerine bir pay, orta sınıfın ve işin korunması.

Başka partiler var, ancak paraları ya da yukarıdaki ikisi gibi desteği yok. Adaylar Kongreye girmek ve bir şekilde çıkarlarını geliştirmek çok zordur. Aynı şey cumhurbaşkanlığı seçimleri için de geçerli - kimse bu partilerin adaylarını göremeyecek.

ön seçimler

Aslında bu birincil. Her partide cumhurbaşkanlığı için tek aday kim olacaka karar veren kendi oyları vardır. Bu, ABD seçim sisteminin nasıl çalıştığını belirler. Kısacası, kapalı ve açık olmak üzere 2 çeşit primer türü vardır.

Birinci davada, yalnızca tarafların üyeleri adayı seçer ve ikinci durumda herkes oy verebilir. Amerikan sisteminin ilginç bir özelliği, tek bir liderliğe sahip herhangi bir parti şubesinin bulunmamasıdır. Bunun yerine, her devletin kendi Demokratları ve Cumhuriyetçiler var.

Oylama süreci ülkenin tek bir kanunuyla düzenlenmemektedir ve her devlette bu kendi yoluna girmektedir. Taraflar nerede ana aday seçerse ve bazen bölgesel liderler için oy kullanırlar.

Şu anki durum

Şimdi 2016, yani 58. başkanlık seçimi burun içindedir. Seçimlerin belirli tarihi 8 Kasım 'tır. Şu anda Demokratlardan iki başkanlık adayı var - Devletlerden birinin senatörü olan Bernard Sanders'in yanı sıra, Dışişleri Sekreterliğini yürüten Hillary Clinton. Rakipleri, milyarder Cumhuriyetçi Donald Trump, çok agresif bir reklam kampanyasına liderlik ediyor.

Hillary Clinton, Demokrat Parti için güçlü bir adaydır. Siyasi ve idari faaliyetlerinde geniş deneyim sahibidir. Sadece 42. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı ile değil, aynı zamanda bir senatör olarak (New York Eyaleti) kariyerinde ve 2009'dan 2013'e kadar Devlet Sekreteri olarak biliniyor.

Hillary Clinton'un seçim kampanyası ABD ekonomisi için oldukça güçlü bir vaat. Bu, orta sınıfta artan ücretlerle ifade edilecek, buna ek olarak asgari ücretin ve ayrıca sosyal alanın bütçelenmesinin arttırılması anlamına geliyor.

Bernard Sanders Demokrat Parti'den ikinci güçlü adaydı. 1941'de doğdu ve siyasi kariyerine 1972'de Vermont Valisi yerine geçmek için başladı (bu seçimi kaybetti). Ardından, 1981 yılına kadar bir dizi başarısızlıkla karşı karşıya kaldı ancak Sanders, Burlington Belediye Başkanı'nın görevini üstlendi. Üç kez bu göreve seçildi ve daha sonra bağımsız bir aday olarak Kongreye girmeye çalıştı. 1990'da yapıyor. Sonra uzun süre kongre üyesi oldu ve senatör Vermont eyaletinden görev aldı.

Bu adayın seçim öncesi programı çok ilginç. Sanders, ABD'li gençlerin favorisi. Cumhurbaşkanlığı için en dürüst adaylardan biri olarak değerlendiriliyor. Programının özü, daha erişilebilir bir sağlık sigortası sistemi oluşturarak, mali denetimi güçlendirerek, ihtiyaç duyan kişilere yardım etmek ve yüksek öğretime erişmek yoluyla Birleşik Devletlerde toplumsal eşitliği artırmaktır.

Donald Trump en güçlü Cumhuriyetçidir. Seçim yarışının başlamasından önce halk arasında çok geniş bir kitleyi vardı. Başarılı bir işadamı-milyarder ve bir medya mensubu olarak da bilinir. Trump medyayla sık sık konuşur, büyük bir inşaat şirketi, otel ağı ve bir kumarhane sahibi olur, ayrıca Trump iş hakkında birkaç kitap yazmıştır.

Donald Trump'un güçlü seçim programı ABD nüfusunun muhafazakâr kısmı için tasarlandı. O, göçmenlerin şiddetli bir rakibi ve Meksika ve diğer ülkelerdeki yasadışı vatandaşlarla savaşa vaat ediyor. Diğer adayların yanı sıra, sağlık reformuyla ilgili fikirleri var. Onun davasında, reformun özü hem devlet hem de vatandaşlar için sigorta masraflarını azaltmaktır. Buna ek olarak, işletme desteği, ekonomik teşvik ve dış politika konusundaki görüşlerini de ifade ediyor.

ABD seçim sisteminin dezavantajları

ABD seçim sistemi ne kadar haklı olursa olsun, eleştiri de bazı dezavantajlar belirtiyor. En belirgin olan, demokrat partilerin ve Cumhuriyetçilerin bütçesinden finanse edilmesi. Aynı zamanda, diğer siyasi birliklerin bu kadar bir fırsatı yok çünkü önceki seçimlerdeki oyların en az% 5'ini kazanmaları gerekiyor. Kısır bir daire ortaya çıktı. Klasik sahtecilme şemaları, örneğin, atış benzerliği gibi kullanılabilir. Yani, oylama süreçlerine özel şirketler tarafından hizmet verildiğinde, rakipler tarafından kolayca rüşvet verebilirler.

Ayrıca ülkede, ABD seçim sisteminin tamamının nasıl çalıştığını belirleyen çok kötü bir plan var. 19. yüzyılda ilk defa jerrimenderering gibi teknoloji kullanıldı. Seçim bölgelerinin yeniden çizilmesi, potansiyel seçmenleri bölgesel veya etnik bazda tanımlamanıza izin verir, örneğin belirli illerin sakinleri kişisel tercihlerden dolayı (belirli vaatlerden dolayı etnik, siyasi) oy kullanır.

şekerleme

Yine de, şeması makalede sunulan ABD seçim sisteminin kendine has özellikleri var. Aynı şekilde, seçim bölgelerinin coğrafyası bir artı olabilir. Seçim kanunları ve ABD seçim sistemi, seçim mekanizmasındaki katılımcıların çoğunun tüm kurallara uyması durumunda seçmenlerin en sevdiklerini en doğru şekilde seçmelerini mümkün kılacak ve hem küçük kırsal alanların hem de Amerika'nın en büyük şehirlerinin sakinlerinin isteklerini dikkate alarak, Bu kategorideki vatandaşların menfaatleri arasındaki temel farklar.

Sistemimiz

ABD ve Rusya'nın seçim sistemi Öncelikle, her iki durumda da karar çoğunluk tarafından alınır bir benzerliğe sahiptir. Demokratik bir yaklaşım, iki devlet arasında önemli bir benzerliktir.

İkincisi, hem ABD hem de seçim sistemimiz anayasaya dayanıyor. Bununla birlikte, bu ilke tüm gelişmiş ülkelerde geçerli ancak bu iki süper güce de özellikle değer veriliyor. Eyaletimizde 18 yaşına giren herhangi bir vatandaşın oy kullanma hakkı vardır.

Ülkemizdeki seçim sistemi, Devlet Duması milletvekilleri, başkan ve federal seviyedeki bazı diğer organlar arasından seçim yapılması anlamına gelmektedir. Buna ek olarak, yukarıda sözü edilen organlarda kullanılan seçim yöntemleri, bölgesel ve belediyelerdeki görevlerde oy kullanırken de uygulanmaktadır.

Eyaletimizdeki bir başkanlık dönemi altı yıldır. Cumhurbaşkanının asgari yaşı 35 yıldır ve ek olarak ülkede en az 10 yıl yaşamak zorundadır. En az 100 kişiden oluşan bir dernek adayı atamaları yanında görevleri arasında 1 milyon imza toplanması da bulunuyor.

Seçimlerin atanması, Federasyon Konseyi tarafından gerçekleştirilir. İşlem zamanında yapılır (toplantıdan 100 gün önce ve en geç 90 gün öncesinde değil). Seçimlerin yapıldığı ayın ikinci Pazar günü için oylama gününü yasal olarak atadı. Potansiyel başkanlar partiden veya bağımsız olarak aday gösterilir. Daha sonra Merkez Seçim Komisyonu, gerekli sayıda seçmen sayısını desteklemek de dahil olmak üzere gerekli şartları yerine getiren adayları kaydetti.

Oylama, özel olarak donatılmış alanlarda, kamuoyunun sıkı kontrolü altında yürütülür (bu amaçla, birçok farklı düzenleyici ve yasal düzenleme benimsenmiştir, mevzuat günümüze kadar geliştirilmektedir). Anketlere katılan insanlar adayı oy pusulasında işaretlemeli ve papayı özel bir kapalı oy sandığına yerleştirmelidirler.

Oyların sayımı, oylamanın başlangıcından başlayarak ve Meclis'e ulaşan bölgesel ve bölgesel organlar vasıtasıyla birkaç aşamada gerçekleştiriliyor. Merkez Seçim Komisyonu, oylamadan 10 gün sonra sonuçlarını duyurmakla yükümlüdür.

Amerika'dan önemli farklılıklar

En önemlisi, oy kullanma sürecini etkileyebilecek bir seçmen kolektürünün veya benzeri organların bulunmamasıdır. Bu nedenle, seçimlerimiz Amerika Birleşik Devletleri'ndekinden daha demokratiktir. Her iki ülkedeki güç ve yasaların sıkı kontrolüne rağmen, Rusya'da, ABD'de olduğu gibi az sayıda kişiye oy kullanma kaderine güvenilmesi kabul edilmemektedir.

Evet, seçimler - bu güçlü bürokrasi, potansiyel ihlalleri ve seçmen ile ilgili olarak çeşitli kolları, ancak her iki ülke herhangi ihlallerini önlemek ve yasaların iyileştirilmesi üretmek için mümkün olan her şeyi yapıyoruz. Buna ek olarak, burada ve seçimleri denetleme, çeşitli derneklerin kurulmasını orada yapılır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.