OtomobilArabalar

ZAZ-968A: şartnameler ve fotoğrafları

erken 70 'Bu arabanın fiyatı sadece 3500 ruble oldu. O haklı olarak en demokratik ve tüm SSCB'de ulaşım en popüler aracı olarak kabul edilir. Ve ZAZ-968A her Sovyet ailesi için bir rüya iken. Yaşına rağmen araç anekdotlar tartışmasız kahramanı. en halkın arabası tarihinin tanıma edelim, biz onun teknik donanım ve özellikleri hakkında bilgi. bu makalenin sonraki - ZAZ bilgiler sağlamaktadır.

Tüm duyduğumuz Legend,

SSCB 1960'larda bir üyesiydi ve üretimde Zaporozhye bitki "Kommunar" at eğlenceli bir görünüm küçük araba başlattı - ZAZ-965. Milli tasarımı ikonik görünüm anımsatan ederken Fiat 500. aralarında değişikliklerin çok sayıda maruz Daha sonra araba - Yeni bir gövde montajı. Mühendisler kendi boyutunu artacak - bu iki kapılı sedan olacak. Ayrıca önemli ayrıntılandırmalar ve motoru uğrarlar. Ancak, ve bu araba tarihin kayıtlarında biraz zaman alacaktır.

1980 yılında, otomobil 1994 yılına kadar konveyörler Zaporozhye bitki oluyor hemen hemen değişmeden kamu SSCB ZAZ-968A, sunuldu.

İlginçtir, bu çizgi modeli adı zaten belirgindir. Böylece endeks 968 "Porsche 968'de" bir ilişki olduğunu düşündürecek. mektup yapısı Nisan Motosport bölümünde oluşturulan güçlü Bavyera makinelerin akrabası olduğu gerçeğine atıfta bulunmuştur. İlk endeks Zaporozhye bunu kullanmaya başladı. Batılı otomobil telif hakkı ihlali için SSCB'ye karşı dava açtı değil neden henüz belli değil.

Ama, ZAZ-968A "Zaporozhets" Her Sovyet vatandaşı için en uygun arabaydı Öyle olsa bile olacak. Tabii ki, kesinlikle gerekli değil, bu makinenin çalıştırılması konfor çeşit güveniyoruz. Ama araba faydacı görevler için daha yeterli - gidiyor ve bu iyi. Böyle basit makine diğer yerli modellerden çok daha belki sorun daha iyidirler ve seslendirdi.

seviye arazide Zaporozhye araba sadece canavar SUV ile karşılaştırılabilir. Arka bağlama ZAZ-968A iyi pahasına UAZ bataklık ve kış kar yığınları üstesinden olarak.

Şimdi yolda, hala oralarda bu makineler. Ama onların görevi, onların performans göstermeyen ve onlar sadece (genellikle proje için satın örneğin) bir hobi olarak çalışırlar. mutlu melodi "Zaporozhets" için avtotematiku çok düşkün olmayanlar, kendi Zazaca satmak. Şimdi bir araba herkes olabilir satın. İyi koşu ayakkabıları veya ucuz akıllı telefon fiyata satma - 200 $ kadar.

Böylece, hatta mütevazı öğrencilerin görülmemiş fırsatlar elde edebilirsiniz demektir - bir "Zaporozhets" sahip, örneğin, o zengin olmak kolaydır. Araba blogcular BMW 520-E34 dan ZAZ-968A motoru yüklü olan, bu silindirlerin bir dizi hakkında kaldırıldı ve iyi para kazanmak. Eh, iki kat memnun olduğunda parçalara yol bazı modern güçlü yabancı araba yırtılma bir "Zaporozhets".

Biraz tarih

Dünyada otomotiv endüstrisini geliştirdi hangi şiddette bakıldığında, Sovyetler Birliği tamamen ZAZ-965 veya "kambur" yeniden işleme için gerekli olduğuna karar verdi. tasarım mühendisleri üretim ekibi ile modelin çıkarılması aktif daha modern bir otomobil yaratmak için çalışmaya başladı. Ve 71 inci yılında, ZAZ-968 üretim hatları kapalı geliyor. 74 yıl - ZAZ-968A sonra birkaç yıl olacak.

erişilebilirlik stratejisi izleyen tasarımcılar konfor seviyesine çok fazla dikkat karar verdi. Bu nedenle, yeni makine yalnızca elektrikli ev aletleri, arka motorun temel bir set yanı sıra ilkel kabin vardı.

Makinenin Son yenileme 79'da meydana - Bir ZAZ-968M. Yeni bir ön, yeni taıllamps, başka pano vardır.

görünüm

ZAZ-968A yapılan son değişikliğin ile karşılaştırıldığında daha yeni ve modern görünüyordu. Boyutlar orantılı hale gelir. araba gövdesi taşıyan, tamamen metal. Bitir daha kabul edilebilir hale gelmiştir. Arka çamurluklara günü tasarımcılar ilginç şekilli hava girişleri ayarladım. Arka kemerler de tespit edilebilir - bunlar düşük indirdi yapılan edilir.

"Zaporozhets" - yine en fazla dört yolcu için küçük bir sınıf sedan. Ama söz konusu bile hiçbir konfor. Onlar herhangi bir şey olabilir açık - Ilginç bir gerçektir mühendisleri evrensel kilitler tasarlamak için kullanılan olmasıdır.
Ama araba çok yüksek kalitede boyanmış. tek bir renkte boyalı. Şimdi, pek çok modelin ana avantajlarından biri olduğuna inanıyoruz. boya sökmek değildir ve hatta sert kullanım yıl onlarca sonra çıkmıyorlar. Korozyona karşı yüksek vücut direncini tahsis edilmesi de mümkündür. Bu arabalar hiçbir kolları vardır ve bunlar deliksiz atlattı. Birçok ZAZ-968A ve birimin alt tamir edilemedi.

Kapılar damgalı ve iki bölümden oluşmaktaydı. Bir el mekanizması gözlük kaldırma / indirme ve iç mandal cam pencere yaprak dönüm ile donatıldı.

araba ZAZ-968A (fotoğraf salonu makalemizde var) İçinde az söylemek, onun alçakgönüllülük şaşırttı. Burada asgari ekipman, küçük ayna, bağımsız Çeşidi soba, oldukça kısa alanı. Asgari konfor olmadan herhangi bir ipucu yapılan kendinden renkli malzemeler Trim. Ama iyi sandalyeyi ayırt etmek mümkündür.
kabinde bulunabilir seçeneği arasında, güneş, torpido gözünde gelen, korumalarıyla assolist salgılar. Ocak, gerçi ve sahiplerinin değerlendirme bakılırsa, kendi kendine yeten, ama o konuyu çalıştı. "Zaporozhets" Rus kışın yolculuğu sadece gerçek dışı.

kapsamı içinde gövde iyi "eldiven bölümünü" andırmaktadır. Hatta büyük bir subwoofer sığmaz. durum kolayca alabilirsiniz çünkü - basitçe monte ön yolcu koltuğu veya çatı rafı kaldırın.

ZAZ-968A: teknik özellikler

Model 1974 den 1980 üretildi .. 1570 mm yüksekliği - - 1400 mm Gövde uzunluğu 3730 mm, genişlik oldu. miktar sürme yüksekliği - 190 mm. Ölü Ağırlık - 840 kg. Sonra, ayrı ayrı motor ve kutusu hakkında söyle.

motor

Bu arabanın içinde güç ünitesi arka olduğu; tamir ve bakım sürecinde tamamen mevcuttur. 1.2 litre Bu dört zamanlı motor karbüratör 968 Mezmay hacmi. 40 l Kalınlığı. a. çalıştırırken bu birim ürkütücü sesler yayınlanan ancak motorun sesi çalışma egzoz sisteminin oldukça tolere edilebilir. Kaynak Powertraıns uzun bir yok -. Ortalamada yaklaşık 40-50.000 Km oldu. Ancak, bu sahipleri herhangi bir yağ ve hatta arıtma kullanmış olmasına bağlıdır. Bu durumda motor özelliğini kaybeder ve tüm güç verdi etmez. Ayrıca, bu "diyet" hiçbir ciddi hasar oldu.

Mezmay-968 üstten vana ve bir hava soğutma sistemi farklıydı. araba soğutma her zaman büyük bir sorun olmuştur ile ben söylemeliyim. kolayca çıkarılabilir ve bir yivli bir yüzey ile ayırt edilir - demir silindir, V-şekilli dökme. Ama silindir kapağı alüminyum bulunmaktadır. Krank mili demirden yapılmış ve volan ve santrifüj ile iyi bir denge ile karakterize edilir. Zamanlama bir dişli tipi üst kapak oldu. Bir dengeleyici mekanizma, çubuklar, kam mili ve rocker kolu vardı.
Motor sonsuza 38 saniyede 100 km / s arabayı hızlandırır. Yakıt tüketimi 7.8 l / 100 km daha yüksek olmamıştı. Ve işte makineleri kötü yollarda sadece ameliyat olduğunu belirtmek gerekir.

transmisyon

Mühendisler bu güç ünitesinin dört manuel şanzıman ile birlikte kullanılır. Üç kalp krizi geçirmiş ve diferansiyel ile birleşmiş olduğu farklıdır. bunun tasarımı 965-inci modelin günlerinden beri değişmedi. Başlangıçta, kutu oldukça düzenli çalışır. Ama operasyon sırasında çubuk sohbet ve Anahtarlama onun keskinliğini kaybetmiş. Arabalar günümüze kadar gelebilmiştir günü, PPC kendinizi sinek aktarmak havlar. Bazı modellerde, hiçbir geri vites yoktur. Sistem bir hidrolik sürücü olmasına rağmen Çabuk, debriyajı aşınır.

süspansiyon

Süspansiyon kullanılan burulma kaldıraç türü. Sistem parantez ile bağlantılı iki boru tarafından temsil edilmektedir. Aynı zamanda, sistem, bobin yaylar ile hidrolik amortisör kullanılır. arka süspansiyon, bir çelik çift kol ile donatılmıştır. buna bir araç zemini bağlıydı. Bugün Hangi Tüm bu arabalar zaten oldukça hub rot kollarında ve rulmanlar kırılır. Böyle bir araba yolculuğu tehlikeli olabilir.

frenleme sistemi

bu arabalar fren davul seti (ön ve arka aks). Bunların özelliği yüzer tip pad vardı. Özel bir kumanda ile yönetilen ayakkabılar arasındaki boşluk.
Doğal olarak, bu tasarım, modern gereksinimleri karşılamıyor. Ancak bu özelliklere sahip bir makine için bu yeterlidir. Ana fren silindiri ZAZ-968A bazen sızıntı ve sürekli onu tamir etmek zorunda kaldı. Zamanla, debriyaj davul pedleri kötüleşen. Frenler sürekli bakım (yanı sıra süspansiyon tüm ayrıntıları) gerektirir.

Sonuç

Yani, biz kökeni ve özellikleri ZAZ-968A hikayesini buldum. Çok az sayıda bu tür örneklerini kurtuldu. Ama, nadir olmasına karşın, makine pazarında her zaman. Fiyat etiketi nadiren 200 $ aşıyor. Satın alma gereklidir sonra Tabii ki, oldukça tamirat para harcamak. Ama ZAZ-968 - Proje için alınabilecek en düşük fiyatlı araba biri.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.