Ev ve AileBayram

Zafer Etkinliği Etkinliği: senaryolar. Zafer Günü kutlamaya adanan etkinlikler

Yılın muzaffer yeşili Mayıs ayından 45 yıl geçti. Ancak şimdiye kadar halkımız askerlerimizin kahramanlık belgelerini hatırlıyor ve hayatlarını bizim için yapmayanların anısına saygı gösteriyor. Ne de olsa, Sovyet askerleri yaptığı şey, Sovyet halkının yaşadığı şey, tarihten unutmak ve silmek olanaksız. Ve tüm Sovyet halkının büyük vatanseverliği için değil, ülkeleri, akrabaları, mutlulukları ve barış için yaşamlarını vermeye hazır olmasa bile, bu korkunç olayların nasıl sonlandığı bilinmiyor.

Yurtseverlik, genç kuşağın yetiştirilmesinde önemli bir bileşen oluşturmaktadır

Maalesef, her sene o yılların daha az tanık var. Savaşa katılan ailede bütün aileler yaşıyor değil. Yetişkinler, faşizme karşı savaşta Sovyetler Birliği'nin rolünü hatırlarlarsa, bazı çocuklar savaş hakkında sadece Hollywood'un gişe rekorları kıran ülkelerden gelen bir fikri vardır; burada, halkımızın kahramanca hareketi hakkında neredeyse hiç bir şey söylenemez.

Bu nedenle, genç nesiller arasında vatanseverlik duygusunu öğrenmek çok önemlidir. Çocuklar Zafer'deki Sovyet halkının belirleyici rolünün, Anavatana karşı büyük bir görev duygusunun, askerlerin, partizanlar ve kaydedicilerin kahramanca sömürülerinden haberdar olmalıdır.

Ancak, Zafer Bayramı'na adanmış olaylara çocukların aktif katılımı olmaksızın vatansever eğitim dolu olamaz. İşe dalmak, tatil için hazırlık yapmak, çeşitli materyalleri tasarlamak ve kuşkusuz olayların canlı şahitleri ve katılımcıları ile yapılan toplantı, genç nesil empati duygularını ve halkımızın omuzlarına düşen gerçek trajediyi anlamak için olanak sağlamaktadır.

Nereden başlayacağım

Zafer Günü için kutlanan şenlikli etkinliklere hazırlanmak zaman alıyor, bu yüzden önceden başlatmanız gerekiyor. Tatilten birkaç ay önce, bir plan hazırlamanız, konuşmaların temalarını ortaya çıkarmanız, katılımcıları tanımlamanız ve gazileri davet etmeniz gerekiyor. Ve elbette, olayın nerede gerçekleşeceğine karar vermek gerekir. Birçok şey, olayın konukları ve katılımcıları dahil olmak üzere odanın boyutuna bağlı olduğu için, mekan seçimi önemli değildir. Zafer Günü'ndeki kütüphanede sık sık toplanmakta ve tatil onuruna kutlamalar düzenlemektedirler.

Bir konu seçin

Zafer Günü için düzenlenen etkinlikler konusuna karar vermek kolay değildir. Sonuçta, o yılların tüm olaylarını ve kahramanca eylemlerini yakalamak imkansız, her şey çok önemli ve ilginç görünüyor. Peki, çocuklarla hangi konuyu seçmek istediklerini tartışacak bir fırsat varsa. Bu, onlar için gerçekten ilginç sorular düşünmemize ve Olayı Zafer Günü'nde tutmanın biçimciliğinden kaçınmanıza yardımcı oluyor. Kütüphanede, komşu okullardan öğrencileri davet edebilir, tatil için önceden seçilmiş konuları sunabilir ya da etkinliğin ana yönünü bulmalarına izin verebilirsiniz. Böylece, çocuklar tatili hazırlamak için aktif olarak yer alacaklardır.

Rol dağılımı

Konunun onaylanmasından sonra, katılımcıları belirlemek ve Zafer Gününde olayın senaryosunu yapmak gerekiyor. Kütüphanede, kural olarak, geçmiş tatil belgelerinden kalan hazır malzemeler var. Zaten test edilmiş senaryo temel alınırsa değişiklikleri yapmak ve katılımcıları buna çekmek mümkündür.

Örneğin, kuşkusuz tüm çocuklar ailelerindeki kahramanları anlatmak isteyecektir. Bu nedenle, büyük yakınlarına gazileri hakkında bilgi vermeleri, mümkünse cepheden mektuplar, kartpostallar, fotoğraflar getirmeleri istenebilir. Savaş izi taşıyan şeyler, Zafer Günü'nde herhangi bir etkinliğin vazgeçilmez ve önemli bir özelliği haline gelecektir. Kütüphane, kutlamaya torunları ve büyük torunları dahil olan tüm gazileri davet etmelidir. Sonuçta, modern neslin kendi yeteneklerini hatırlaması, ölü hatırasına saygı duyması, yaşamı unutmaması onlar için çok önemlidir. Ve torunlarının performansı, Zafer Günü için onlara en iyi hediye olacak.

Bir isim seçin

Olayın adı da büyük önem taşıyor. Özlü olmalı, ancak aynı zamanda konunun özünü de açıkça yansıtmalıdır. Kütüphanede Zafer Günü etkinliklerinin onaylanmış isimleriyle hazır senaryoların bir kural olarak var olduğu gerçeğine rağmen, hepsini planı ayarlamaya ve katılımcıların adını seçmeye dahil etmek arzu edilir. Bunların arasında, en iyi şöhret için bir yarışma ilan edebilir, oy kullanabilir ve en olağandışı ve ilginç bir sürümü seçebilirsiniz. Senaryonun yazımı sırasında provaların gerçekleşebileceğini, metinde değişiklikler yapıldığını ve ana konudan herhangi bir sapmanın olmamasını anlamak önemlidir.

Oda dekorasyonu

Misafirlerin kütüphanenin kendisinin alımı için hazırlanması önemlidir. Aktif katılımcılara savaşa ayrılmış duvar kağıtları ve posterler çizmeye yönelik görevler verilebilir. Olaydan önce, ön-çizgi şarkısı önemli bir unsur olacak. Müzik kompozisyonları, olayın katılımcılarının yardımıyla önceden seçilmelidir. Zafer Günü'nün kütüphanesinde, savaş yıllarının getirdiği fotoğrafların, askerlerin mektuplarının ve cenaze töreninin hatıra sergisini düzenleyebilirsiniz. Önemli askeri olaylara ithaf edilen görev ve sınavlar, konuklara o güne farklı bakıp Anavatanızın geçmişi hakkında yeni şeyler öğrenmelerinde yardımcı olacaktır.

Çocukların ilgisi vatanseverlik getirecektir

Ülkemizin ana tatili için hazırlanmak sorumlu bir iştir. Fakat ne yazık ki birçok organizatör kitaplığın hazır betiklerini kullanmaktadır. Zafer Günü etkinliğinin planı, eğer mevcut değilse internette de bulunabilir. Fakat böyle bir tatil, ev sahibi için bir yük olacak ve izleyiciye herhangi bir keyif getiremeyecek. Bu nedenle, konuların, senaryoların ve çocukların adlarının kendilerinin seçimini dahil etmek çok önemlidir. Çocukların yapacakları organizasyona daha aktif katılım - olay o kadar canlı ve ruhlu olacaktır. Yetişkinler rehberlik edebilir ve yardımcı olabilir, ancak katılımcıların görüşleri dikkate alınmazsa, tatilin kendisi resmi hale gelecektir.

Etkinliğin hazırlanmasında çocukların aktif katılımı vatanseverlik konusunda iyi bir ders olabilir. Gazilerin hikayelerine göre ülkenin kahramanca geçmişini öğrendiklerinde hikayeler toplamakta, gerçek üçgen ön uçlarını okuyorlar, akranlarının askeri fotoğraflarına bakıyorlar; o zaman çocuklar halkımızın gerçek trajedisini anlıyorlar. Ancak, o yıllardaki yerçekimi artışı, faşizmin korkunçlukları ve toplama kamplarının farkındalığı, o kabusun tekrarını önlemeye ve yeryüzünde ve ülkemizdeki barışa saygı göstermeye yardımcı olacaktır.

Zafer Bayramından bir tatil senaryosu örneği

Örnek olarak aşağıdaki senaryoyu uygulayabiliriz. Bunu uygulamak için en az 10 öğrenci dahil etmeniz gerekiyor. Ayrıca şu şartlara da ihtiyacın var: bir savaş yılı, mum, dans eden çiftler için kostümler, kaset kaydedici ve önceden seçilmiş bir müzik eşliğinde. Davet edilen gazilerin listesi önceden hazırlanmalı ve olaydan önce doğru renk sayısını almalı.

senaryo

Salon 4 lider içerir.

Lider 1: Zamanın anısı tarihtir ve bu nedenle insanlar, dünyayı farklı zamanlarda sallayan korkunç olayları unutmamalıdır - milyonlarca hayat süren acımasız savaşlar, çok sayıda kültür anıtını yok eden birçok uygarlığı yok etmiştir.

Kurşun 2: Korkunç savaş bittiği için yetmiş yıl geçti, ancak yankıları yine de ruhumuzda kalır.

Kurşun 1: Bu savaşın ve barış için hayatlarını veren askerlerin dehşetini unutmaya hakkımız yok. Unutamıyoruz, hakkımız yok.

Kurşun 4:

Savaşçı iki kere öldü:
Savaşta, düşman tüfeğinden.
Ve yıllar boyu şimdiden şimdiden,
Yaşam dünyasında unutkanlıktan.

Kurşun 3:

Ve eğer savaş yoksa?
Hepimiz hayal ettik mi?
Yoksul bir ülke,
Ölüm saldırıları, toplu mezarlar,
Yakılmış köyler ve toplama kampları ...

Kurşun 3:

Ve eğer savaş yoksa?
Ve makineler insanlar ölmedi?
Ve köylerimizdeki kadınlar,
Tarlalarda uykuya dalmayın,
Cansız yere düşmek ...

Kurşun 4:

Ve eğer savaş yoksa?
Ve "Messer" - sadece bir oyuncak mı?
Ölen bir Nadia'nın günlüğümü
Leningrad'da yazılmış değildi ...

Kurşun 3:

Ve eğer savaş yoksa?
Ve onu aklımızda mı boyuyoruz?
Ama neden yaşlı insanlar
Mayıs ayında o kadar üzgünler ki ...

Kurşun 4:

Ve eğer savaş yoksa?
Hepimiz hayal ettik mi?

Salondaki üniformalı bir öğrenci geliyor

Öğrenci:

Haziran ... Gün batımında güneş batıyordu.
Ve sıcak gece parladı,
Her yerde çocukların kahkahaları duyuldu,
Henüz bilmiyor, keder nedir
Haziran ... Sonra henüz bilmiyordum,
Mezuniyet eve gelirken,
Yarın savaşın ilk günü olacak,
Ve sadece 45'te sona erecek.

Bir vals çalmaktadır. Sahnede çiftler dans eder.

Birdenbire, müzik bombalama ve hava alarmı sesleriyle kesiliyor. Çiftler dondu. Savaşın başlangıcı hakkında bir mesaj var.

Kurşun 2: 22 haziran sabah saat 4'te ... Sonra anavatanlarımızdaki milyonlarca vatandaşımızın - tatiller, muayene, sevgi, düğünler için her şey değişti ... Bütün bunlar gitti, büyük tehlike - Savaş öncesi önemsiz oldu.

Kurşun 1: Kimse beklemedi ve kimse hazır değildi ... Fakat 22 Haziran'da insanlar vatanları için canlarını vererek öldüler. Zaten 22 Haziran'da, dünya tankların peşinden inen kabuklarla patladı. Sayım başladı - tam 1418 korkunç gün, ve her biri kayıplardan, acımasız çalışmadan ve önlerden gelen mektup ve haberler için sonsuza kadar beklemekten acıyla doludur.

"Bir halk savaşı var ..." şarkısı.

Kurşun 3: Ülkeler yükseldi. Herkes savunucusu oldu! Dün öğrencilerin önüne geçmek için yaşları eklendi. Geri dönmemek için ayrıldılar. Sonuçta, 1941'de okulu bitirdikten hemen sonra herkes eve dönmedi ...

"Elveda çocuklar!"

Kurşun 1: Yerli halk için her şey küçükten büyüğe kadar öldürüldü. Ancak faşistler çirkinleşiyorlardı. Cephede kabukların patlamasından etkilenmeyen bir yer yoktu. Fakat savaşçılar tekrar tekrar saldırıya başladı.

Kurşun 2: Her saldırı en sonuncusu olduğunda bu kanlı et kıyı makinesinde hayatta kalmalarına ne yardım etti? Aşk! Annenin sevgisi, gelinin karısı ve çocukları. Evden gelen mektuplar askerler için çok arzu edildi! Ve tepki alan cephe üçgenindeki askerler, etraflarındaki korku hakkında konuşmak yerine yakınlarını sakinleştirmeye çalıştılar.

Oda üniforma içinde 3 öğrenci içeriyor.

1 öğrenci:

Sevgili sevgili anne!
Beni daha sık hatırla
Sadece acayip ağlama!
Ve uzak vatan izin verin
Ama sana geri döneceğim, yemin ederim!

2 öğrenci:

Yine de, sonuçta ben seninleyim
Senin için Rusya hepimiz, yalnız değilsiniz canım!
Savaşa girdiğimde kalbimdesin
Tasarruf düşmanlarından ülkesi.

3 öğrenci:

Kalbinin çağrısında cevap vereceğim,
Hayatın boyunca cesaretle cevap vereceğim.
Ve uzaktayım, ama geri geleceğim
Ve sen, daha önce olduğu gibi, benimle buluşmaya geleceksin.

Öğrenciler ayrılır, annesi odaya girer. L. Gurchenko'nun "Prayer" şarkısını söylüyor

Kurşun 1: Savaş - ölüm ve kayıp değil, aynı zamanda vatanseverliğin en cazibesi, cesarettir. Sevdiklerimiz, ailelerimiz ve akrabalarımızın görüntüleri askerlerimize dayanmasına yardım etti, faşistlerle savaşmak için onlara güç verdi.

Kurşun 2: Savaş, sevme kabiliyetini öldüremedi. Akrabalarıyla geçirilen, anlayışlı, kavgadıkları şeyler için günlerce anıları olan, askerlere vazgeçmeyin ve Zafer'e gitmemize yardım edin!

Oda, bir asker üniforma ve öğrenci içeren bir öğrenci içerir.

asker:

Karanlık bir gece. Yangın yanıyor.
Yıldızlar avucunuzun kenarında görülebildiği için.
Gözyaşı tutmaya çalışırken,
Bana bir mektup yazıyorsun tatlım
Oldukça sarılmak rüyası görüyorum.

kız öğrenci:

Hareketlerdeki siperlerde daha sıcak.
Ve her satırın arkasında,
Aşkını, duyduğun sesi
Sanki ince duvarın arkasında.

asker:

Tam olarak geri döneceğiz - inanıyorum ve biliyorum.
Ve mutluluk gelecek!
Acı çekmek ve ayrılmak, acı çekmek,
Ve bize sadece neşe gelecek!

kız öğrenci:

Birgün seninle birlikte
Omuz omuza,
Biz eski mektuplarız, savaşın bir özeti olarak,
Duyguların bir örneği olarak, içinden geçeceğiz.

Öğrenci "Seryozhka with Malaya Bronnaya" şarkısını seslendiriyor

4 öğrenci yanan mumlarla yanlarına giriyor:

1 öğrenci

Sakin ol, arkadaşlarımızı hatırlıyoruz,
Yeryüzünde sonsuza kadar kim kaldı ...
Pişman olmaksızın hayatlarını feda edenler,
Asla unutmayacağız!

2 öğrenci

Onları hatırlamak için susun
Sıcak, samimi, nazik sözler,
Bir dakika bile yükselmelerine izin ver
Herkesin hayatta olduğunu göreceğiz!

4 öğrenci

Unutulmaz savaş,
Ve unutamayacağımız kişilerin anısı,
Bir dakika duralım
Ve, unutmayacağım, sessiz olacak.

3 öğrenci

Bu savaşta ölenlerin parlak hatırasına bir dakika sessizlik vereceğiz.

Biraz sessizlik.

Öğrenciler mumları söndürüp salondan ayrılırlar. Öğrenci "Poppies" şarkısını icra eder.

2. Lider: Savaş sırasında ülkemizin makinelerinde her gün duran düşmana karşı savunanları, emek ve amelleriyle zafer kazanan herkese sonsuz ihtişam var. Kazananlar, sevgili gazilerimiz, bugün tebrik etmek ve çiçek vermek istiyoruz.

Öğrenciler gazilere çiçek verirler.

Kurşun 1:

Bu gün olağandışı ve parlak,
Birçok kişi göz yaşlarıyla beklemektedir.
Zafer Günü, uzun zamandır beklenen bir durumdur!
O ülke dolaşıyor!

Kurşun 3:

Emirlerinize dikkat edin! Sana bir zafer veriyorlar.
Ölümsüzlüğünüzün verildiği feat için,
Emri Alın! Bütün gündoğumu ve gün batımları var,
Savaş yollarına yürüdüğünü!

4 öğrenci:

Madalya ve madalya kazanın!
Elbise, gömlek ve ceket üzerinde,
Onları giyin ve asla kalkmayın!
Onların tüm kahramanlarını görmelerine izin verin,
Hayat hepimiz için vermeye hazırdı!

Öğrenciler "Öncü işçiler, emir verme" gerçekleştirirler.

Unutulmaz bir Mayıs o gününde.
Sessizlik yere düştü,
Haberler kenardan kenara koştu:
Kazandık! Savaş bitti!

Öğrenciler Zafer Günü'nü kutlarlar.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.