ÇirkinlikBahçıvanlık

Yıldızçiçeği Pompone: tohumdan büyüyen

Birçok bahçıvanlar Pompone Yıldızçiçeği en gözde renkleri arasında yer almaktadır. Bu şaşırtıcı değildir. Sonuçta, alışılmadık renkler bol. Buna ek olarak, kültürün çiçeklenme döneminde yaz ortasında başlar ve geç sonbaharda biter. Renkli tomurcuklar herhangi tarla dekore edebilirsiniz. Bu Pompone dalya yumrular, sadece, aynı zamanda tohum çarpın dikkati çekiyor. Bitki kökleri repot - oldukça zahmetli süreci. Tohum tohum olarak kullanılması çok daha uygun ve daha kolaydır.

tohum nasıl alınır

Pompone Dalialar - Uzun zamandır olağanüstü çiçekli için memnun edemiyorum çiçekler. Bir özel deposunda tohum satın almak - en kolay yolu dikim materyali alır. Ama isterseniz bunları kendiniz büyüyebilir. Eğer tomurcukları tozlanan dalya yakından bakarsanız, biz bir açık yeşil renkte tohumlarını görebilirsiniz. ve bunların renk değişikliklerinin olgunlaşmasına olarak koyu bej olur. dalya tohumların şekli küçük boyutta bir yumru andırır. kutu tamamen kuru olduğu ve ölçekler yavaş yavaş kalkmasına, o zaman bitki materyali ödül zamanı.

tohum Tuhaflıklar

Pompone tohumdan dahlias büyüyen, bu dikkate değer olduğunu geç sonbaharda bitkinin olgun meyve. Bu dönemde, nem ve yağmur mevsimi arttı. dikim materyali için ben çürümeye ve yok poprel dolayısıyla kutular su geçirmez bir malzeme sarmak için başlamadık. donma başlarsa, çiçekli bitkiler kesilmesi tavsiye ve suyla dolu bir kavanoza konur. Tohumlar 14 gün boyunca oda sıcaklığında olgunlaştırmak olabilir.

Tam olgunluk gerekli Tohum kutuları kesip, sonra dikkatlice açın. Ponponlu dalya çeşitleri rengi farklı olabilir. Bununla birlikte, her kutuya, bağımsız türün en az 10 tohum olmak emin. 4 yaşına kadar olabilir bu bitki materyali tutun. Elverişli koşullar yaratmak için önerilir.

Fide toprak hazırlanması

Toprak hazırlanması - tohumdan yetiştirme ponpon dahlias ilk aşaması. filizlenen fidelerin belirli bir toprak gerektirir. Sonbahar hazırlamak için tavsiye edilir. ponpon dahlias için toprağın bileşimi humus, kum ve çim içermelidir. Bileşenler eşit oranlarda alınmalıdır. Karışık bileşenleri bu nedenle büyük topaklar ve taş kaldırarak, toprak elemek gerekir.

olup vuran hastalık ve zararlıları fide için, yeterince yüksek bir sıcaklıkta, toprak ısı ve daha sonra potasyum permanganat çözeltisi ile muamele etmek gereklidir.

Tohum ekmek için nasıl

Ponponlu dalya ekimi çok zorluk neden olmaz. Toprak hazır olduğunda, tohum ekim başlayabilirsiniz. başlatmak için Zemin nemlendirmek etmektir. Bundan sonra, tohum fazla 2 santimetre derinliğinde toprağa ekilir. Bu kuyular arasındaki mesafe bırakmalısınız. Bu, yaklaşık 3 cm olmalıdır. Son olarak tohumları ekilir kaplarla sıcaklığı 23 ila 25 ° C olduğu bir odada yerleştirilmelidir Dikim malzemesi şeffaf polietilen film ile kutuları kapağı ve aynı zamanda iyi bir aydınlatma sağlamak için önerilir.

tohum filizlenme

Tohumlar yıllık ve yıllık Pompone dahlias yetiştirilebilir. Önemli olan bütün kurallara uymaktır. tohumların ekimi 7 gün sonra ilk rostochku görülebilir sonra. Bu aşamada, kutular plastik kaplamayı çıkarmaya ve iyi bir aydınlatma ile odasına taşıyın. Aksi takdirde, lahanası çok sürükle başlar.

yıllıkları büyüyor ise, tohumlar Nisan ayı başında ekilen edilmelidir. gelecekteki yumrular bir favori markası üremek için planlıyorsanız, bitki materyali Mart ayında dikilmelidir. Bu sonbaharda bitki güçlü ve iyi gelişmiş kök sistemine sahiptir almak için izin verecektir.

Ne zaman ilk çekimleri, fideler yeterli nem ve havalandırma sağlamak gerekir. Bu durumda, su toprakta birikip kalmamaktadır unutulmamalıdır. Aksi takdirde, çeşitli hastalıklardan bitkilerin enfeksiyon riskini artırır. Bu, üst tabakanın inceltilmeden püskürtme ile toprak nemlendirmek için en iyisidir.

fideler dalış gibi

Yıldızçiçeği Pompone talep kalite bakımı. Delikler 3 yaprakların olacak, onlar dalış gerekir. Her bir bitki için sonbaharda hazırlanmış olan toprak ile doldurulmuş ayrı kap, hazırlamalıdır. donyshke olarak her bir kap fazla nemi bırakacak bir delik yapmak için tavsiye edilir. dikim için toprak potalnym ve gevşek olması gerekmektedir.

Fideler hazırlanan kaplara Dalialar pompons ekilmelidir. toprak ile bir fincan toprak ve yer küçük bir yumru ile fideleri kazmak gereken genel kutusundan Bunu yapmak için. Bitki kotiledon seviyesine kadar olmalıdır gömün. nakil filizi sonra nemlendirmek için gereklidir. Bu amaçla bir sprey şişesi kullanın. Daha sonra sulama fideler sadece toprak kurur üst tabaka sonra yapılmalıdır.

Açık toprağa dikim öncesi hazırlık

bahar Pompone dahlias geçen ayın ikinci on yılında açık toprağa nakli gerekmektedir. Bu zamana kadar fideler güçlü hale gelecektir. Bununla birlikte, iniş acele özellikle gerekli değildir. Bahar don ciddi genç bitkilere zarar gibi nihai ısınma beklemek gereklidir.

güçlendirmelisiniz açık zemin Dalialar içinde dikim önce. Bitkiler çok daha hızlı kök salmak beri. Mayıs ayının ilk yana, fideler ile kaplar temiz hava için durmalıdır. Başlangıçta, bu tür bir prosedürün süresi 5 dakikayı geçmemelidir. Her gün, fide temiz havada kalırken yükseltilmelidir. Bu durumda, odadaki hava sıcaklığı nerede yetiştirilen fideler, yavaş yavaş alt gerekir.

Doğru yer seçin

renklerin karışımının Eğer fidan dikim için doğru konumu seçerseniz dalya, uzun süre sizi memnun edecek Ponponlu. Böyle renklerle flowerbed açık, yeterince ışıklı alanda yerleştirilmelidir. Bu durumda, toprak iyi drene edilmelidir. Bu Pompone Dalialar soğuk hava ve taslaklar, hem de karanlık yerlere tahammülleri olmadığını belirtmek gerekir. Bitkiler gölgeli alanda ekilir, bunlar ciddi uzatmak olacaktır. ince ve zayıf hale gelecektir bundan kaynaklanıyor ve tomurcukları görünmeyebilir.

Buna ek olarak, toprak su durgun olmamalıdır. Nedenle gevşek toprak ile bölgeyi seçmek gereklidir. Çiçek yatak küçük bir tepe üzerinde koymak için daha iyidir. Bu erken donlarından bitkileri koruyacaktır. Bu durumda, nem dalya kök sistemi etrafında birikir olmaz.

Bu bitkilerin toprağın bileşimine çok kaprisli olmadığını belirtmekte fayda vardır. Ancak, toprak verimli ve oynak olmalıdır. hafif asidik veya nötr bileşim ile ideal bir toprak. Sonbahar bir çiçek yatak alınacaktır toprak, olarak, döller önerilir. İdeal gübre, kompost veya humus.

fidelerin dikimi

Tohum ponpon Dalialar gelen Büyüyen kendine has özellikleri vardır. Bu bitki fidanları bahar sonu veya yaz başında açık toprağa ekilen edilmelidir. Bu sırada kir yeterince ısıtılır. Bu Dalialar iddiasız oldukları dikkati çekiyor. Bunlar iyi nakli tolere edilir.

Tohum yatağı önceden hazırlamak için tavsiye edilir. Her bir oyuğa kül ve humus biraz eklemek için gereklidir. naklinin süreci önerilmektedir ise kök sistemine zarar vermemek için dikkatli tencere gelen bitkiler kaldırın. Aksi takdirde, bitki kötü zarar görmez.

delikler arasındaki mesafe yaklaşık 20 cm olmalıdır. fidan dikim sonra biraz dökmek için tavsiye ve sonra fidelerin etrafı toprakla zamulchirovat edilir.

Tohum ponpon Dalialar gelen Büyüyen: Ana vurgulamak

Açık toprağa fide dikim kendine has özellikleri vardır. Bu kayda değer:

  • fideler kil veya plastikten yapılmış kaplarda yetişen, bunlar bol transplantasyonundan önce yaklaşık iki saat boyunca oda sıcaklığında su ile sulandı gerekir.
  • kağıt ya da preslenmiş Turba fincanlar, bitki kök sistemi ile birlikte toprağa gömülü olabilir.
  • şiddetli rüzgar ve soğuk yerden korumalı Dalialar daha iyi bir yer ile Çiçek yatak.
  • sonbaharda toprak hazırlamak durumunda, kazmak ve gerekli gübreleri yapma.
  • Tavsiye önceden hazırlanmış kuyu delin. aralarındaki mesafe 20 ila 30 santimetre arasında olmalıdır. Bu rakam bitki boyu bağlıdır. delikler arasındaki mesafe daha fazla, o kadar yüksek olur.
  • fideler değerinde lezzet kül ve kompost için Çukurlar. Gübre toprak ile ön karışımı gerekir.
  • Sulama, oda sıcaklığında fide su az miktarda dikilir. Dalialar çevresindeki toprağın düzenli gevşetilmiş olmalıdır.

Malçlama ve sulama

diğer çeşitlerle Ponponlu Dalialar karışımı bir yatak daha özgün hale getirmek için. O uzun süre göz memnun edebilmektedir. renk çeşitliliği etkileyicidir. siyah dalya - Birçok yazar tarafından yüceltti edilmiş özel çeşidi vardır. bitkiler iyi büyüdü ve tomurcukları üretti O uygun bakım gerektirir.

Bu zorunlu dahlias ekili malçlama alanlara ihtiyaç olduğunu. artık normal ayıklama ve toprak gevşemeye ihtiyaç gibi bu bitkilerin bakımı basitleştirecek. Buna ek olarak, malç salyangozlar gelen fide korur. malç sonra toprak nemi daha uzun muhafaza eder. Bu kuraklık dönemlerinde geçerlidir.

sulama gelince, o hafta boyunca iki kez toprak nemlendirmek için tavsiye edilir. yağmur olmadığı sağlanmıştır. ponpon dalya yumrular çürümeye yatkın Ancak, nem, kökler çevresinde durgun değildir. kuru mevsim gidiyordu, bu toprağın nemli hilling tutmaya yardımcı olacaktır. Bu sulama sonra yapılmalıdır.

Ne gübre ve nasıl yapmak

Fotoğraf ponpon dalya güzel ve olağanüstü bir olduğunu. Harici olarak, bu çiçekler, parlak renklerin düzgün topları andırır. bitkiler düzgün onları beslemek gerekir, iyi yetişirler. her 14 günde gübreleyin önerilir. Mineral, organik katkı maddeleri ile dönüşümlü önerilir. beslemek için Dalialar kullanılabilir:

  • su 1 metre küp başına amonyum nitrat 15 gram;
  • sırasıyla 10, 1 ila oranlarda su ile aşılanmış mullein;
  • su 1 ila 20 kısım oranında kanatlı gübresinin infüzyon.

İlk tomurcukları, potasyum takviyeleri ve süperfosfat kullanmayın zaman. bir çözelti hazırlamak için, bir su kovası malzeme 30 gram gereklidir. Yani 8 çalı dahlias beslemek için yeterli.

desteği hakkında unutma

Pompone Dalialar, diğer birçok çeşitleri gibi, içi boş bir kök var. şiddetli yağmur ve rüzgar tesislerde kolayca kırılırlar. Bu Dalialar destek mandal konuları kilitleme bağladı edilmelidir Bu nedenle içindir.

kök kırık ve yıpranmış değilse, o atel önerilir. Bu amaçla, kök, güçlü bir dal yapmak düzeltin ve bitki desteklemek için olmalıdır. Aksi takdirde, yan eğiliminde olacaktır. Bakım ve zamanında bakım bile Undercut çekimleri tasarrufu sağlayacaktır.

Ben kesmek gerekir mi

Pompone Dalialar ilgilendiğiniz yalnızca kesilmiş olmalı miktar ama çalılar üzerinde tomurcukları kalitesi değil. Fideler üçten fazla filizleri bırakmayın. Aksi takdirde, tomurcukları çok küçük ve çok hoş değil olacaktır. Böylece dikkatlice çiçek sapları incelemek gerekir. Her biri sadece iki tomurcukları bırakılması önerilir. Bu durumda, ya da önemli olarak çalılar değiştirin. Ölü çiçekler hemen çıkarılmalıdır. Aksi halde yenilerinin büyüme ve oluşumunu geciktirir.

sezon boyunca, yan sürgünler kaldırmak gerekir. dahlias yüksek derecelere ise kesimler olarak kullanılabilir. düşük büyüyen bitkiler için gelince, onlar yan sürgünler kaldırılamaz var. İkincisi, tesadüfen, ponpon dahlias en uygulanır.

haşarat

Yıldızçiçeği - çok zararlıları çekmek bitkiler. earwigs - salyangozları ve tomurcukları saldırılardan muzdarip olasılığı çiçeklerin sapları. Bu nedenle, bu böceklerin faaliyetinin döneminde bitkilerin tedavi etmek için tavsiye edilir. Davranış bu işlemler akşam olmalıdır. çalılar tedavisi için, kırlangıçotu veya pelin bir kaynatma kullanabilirsiniz.

kuraklık dönemlerde bitki sistemik böcek püskürtme için tavsiye edilir. Onlar saldırılar tırtıllar, akarlar, yaprak bitleri ve ekin bitleri dahlias tasarruf sağlar. Bazı durumlarda, haşere kontrol kullanışlı ve eskimiş yöntemler olabilir. Bu Dalialar gerçekten yaprak bitleri gibi dikkati çekiyor. o sabunlu su ile bitkilerin işlenmesi mümkündür ortadan kaldırmak için. Tüm et suları ve araçlar, oda sıcaklığında olmalıdır. Sıcak bitkisel karışımların kullanmayın.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.