BilgisayarlarBilgi teknolojisi

WDS nedir? WDS nasıl yapılandırılır?

Pek çok İnternet kullanıcısı, WDS'nin ne olduğunu ve avantajlarının ne olduğunu merak ediyor. Kablosuz Dağıtım Sistemi veya WDS, aşağıdaki amaçlarla kullanılan kablosuz bir teknolojidir:

 • Şebeke kapsama alanını artırın - bu ortak bir şebekedeki birkaç Wi-Fi noktasını birleştirerek yapılır, tekrarlayıcı modunda çalışır;
 • Kablolu kesimleri ortak bir yerel ağa birleştirmek.

Ağ kapsamını nasıl genişletebilirim?

Peki, WDS nedir? Modern teknoloji, kapsama alanını arttırmanıza ve genişletmenize, sinyali güçlendirmenize ve engelleri aşmanıza olanak tanır. Bu amaçlar için çoğunlukla NanoStation M2 ve NanoStation M2 Loco erişim noktalarını kullanın. Ubiquiti M serisi cihazı kullandığınızda ve aboneler diğer üreticilerden gelen ekipmanları kullanıyorsa, ilk sekmesinde yer alan AirMax seçeneğini devre dışı bırakmalısınız.

AirMax teknolojisini devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekir:

 • Ubiquiti logosuyla sekmeye gidin.
 • AirMax alanını seçin ve Etkinleştir onay kutusunun işaretini kaldırın.
 • Ayarları değiştirmek için Değiştir düğmesine basmanız gerekir.
 • Ayarları uygulamak için Uygula'yı tıklayın.

İlk erişim noktasını nasıl yapılandırırım?

İlk nokta için gerekli parametreleri belirtmek için KABLOSUNUZ sekmesini açmanız gerekir. Kablosuz Modu listesinde, Erişim Noktası WDS modunu bulmanız gerekir. Üretici yazılımı AirOS 5.5 ise, AP Tekrarlayıcı modunu seçin. İkinci noktanın MAC adresini WDS Peers alanına kaydedin. MAC adresini MAIN sekmesine giderek ayarlardan öğrenebilirsiniz.

 • Erişim noktaları WDS tekrarlayıcı modunda WEP şifreleme türü ile çalışır. Güvenlik listesine yükleyebilirsiniz.
 • Erişim noktası adını SSID alanına kaydedin.
 • Ülke Kodu menüsünde ülkeyi seçin.
 • Kanal Genişliği listesinde, tüm müşteri bağdaştırıcıları daha geniş bir genişliği desteklemediğinden, kanal genişliğini 20 MHz olarak ayarlamanız gerekir.
 • Frekans Mhz sekmesinde, erişim noktasının çalışacağı frekansı ayarlamanız gerekir. Birinci ve ikinci noktalarda bu değer aynı olmalıdır.
 • Güvenlik penceresinde, WDS WEP şifreleme profilini seçmeniz gerekir, çünkü diğer şifreleme türleri tekrarlayıcı modunda çalışmaz.
 • Parola WPA Anahtar alanına girilmelidir. 10 karakterden oluşmalıdır.
 • Ayarlar Uygula düğmesine basldıktan sonra kaydedilecektir. Tüm ayarları ve ayarları değiştirmek için Değiştir düğmesini tıklatmanız gerekir.

Ağ Ayarları

WDS, AĞ sekmesinde yapılandırılmıştır. Burada gerekli tüm parametreleri ayarlayabilirsiniz. Bunu yapmak için şunları yapmanız gerekir:

 • Önce, sekmesinde Köprü modunu ayarlamanız gerekir.
 • Köprü IP alanında, noktanın ayarlarını nasıl alacağını belirleyin. Onay işareti Static'in aksine ayarlanmışsa, ayarlar manuel olarak girilmelidir. DHCP seçeneği sunucudaki tüm ayarları otomatik olarak almanızı sağlar.
 • Ayarları kaydetmek için Uygula'yı tıklayın. Değiştir düğmesiyle değişiklikler yapabilirsiniz.

Ayarlar yürürlüğe girdikten sonra, sunucu noktaya yeni bir IP belirleyecektir. Bu nedenle eski benzersiz adrese göre kullanıcı ağa giremez. Yeni bir adres bulmayı kolaylaştırmak için özel bir yardımcı program kullanmanız önerilir.

Şifreleme modu ve türü

Kullanıcı WDS'nin ne olduğunu ve ilk erişim noktasını nasıl yapılandıracağını öğrendikten sonra, ikinci noktayı ayarlamaya devam edebilirsiniz. Gerekli tüm parametreler KABLOSUNUZ sekmesinde girilir.

Bir AirOS 5.5 yazılımı varsa, Kablosuz Mod menüsünde AP Tekrarlayıcı modunu seçmeniz gerekir. AirOS 5.3 yazılımı ile mod, Erişim Noktası WDS olmalıdır.

İlk noktanın MAC adresi, WDS Peers alanında girilmelidir. Adresleri MAIN sekmesine giderek ayarlardan öğrenebilirsiniz.

WDS Peers alanlarının etkin olmadığı durumlarda, Security listesinde WEP şifreleme türünü tanımlamanız gerekir. Aksi takdirde, erişim noktaları çalışmaz.

İlk erişim noktasının ayarlarına benzer şekilde, ikincisi yapılandırılır. Kanal genişliği 20MHz olarak ayarlanır.

İkinci erişim noktasını nasıl yapılandırırım?

 • Ağ Modu bölümünde Köprü modunu seçmeniz gerekir.
 • Bridge IP (Köprü IP) alanında, noktanın ayarların nasıl alacağını belirtirsiniz.
 • Uygula'yı tıklattığınızda, ayarlar kaydedilir.

Tüm parametreler ayarlandığında, tekrarlayıcı modunda noktaların birbirine bağlı olup olmadığını kontrol etmek gerekir. Her bir noktada ANA Sekmeye gidin ve İstasyonlar'ı seçin. Her şey doğru yapılırsa, bağlı erişim noktasının adresi listede görüntülenir.

TP-Link router'ı nasıl yapılandırırım ?

Bir kişi WDS'nin ne olduğunu anladığında, evdeki sinyali kolayca yükseltebilir. Örneğin, yönlendirici dairenin bir bölümüne kurulduğunda ve diğer sinyal çok zayıfsa durumu bir erişim noktası ile düzeltebilirsiniz. Kablosuz bağlantıyı daha da aktaracak, böylece İnternet'e telefonunuzdan veya tabletinizden erişebilirsiniz. Nokta bir WDS modunda "tekrarlayıcı" (repeater) moduna sahip olacak.

Bu yapılandırma yöntemi hemen hemen tüm TP-Link yönlendirici modelleri için geçerlidir. Biraz farklı harici arabirim, seçenek sayısı ve işlevlerin yanı sıra bağlantı kalitesi, ancak diğer tüm parametreler neredeyse aynıdır.

Yönelticinin parametrelerini ayarlamak için, dokümantasyonda veya cihazın arkasında belirtilen basamak gruplarını girmeniz gerekir. Giriş ve şifreyi girdikten sonra, ana sekmeyi açmanız gerekir. SSID satırında, ağ adını belirtmeniz gerekir.

Daha sonra "Kablosuz modu" menüsüne gidin ve WDS modunu etkinleştirin. "Bağlantı" seçeneğini tıklatarak, belirli bir ağın önündeki kutuyu işaretlemeniz ve şifreleme türünü seçmeniz gerekir. Ağı korumak için Güvenlik sekmesine gidin. PSK satırında, oldukça karışık olması gereken bir şifre girersiniz.

Son sütunda şifreyi girmeniz ve ardından kanal numarasını belirtmeniz gerekir. Seçilen şebeke ile aynı olmalıdır. Ağ kanalının Wi-Fi kanalıyla çakışmadığına dair bir bildirim varsa, doğru olana değiştirmeniz gerekir. Bundan sonra cihazı yeniden başlatmanız gerekiyor.

WDS TP-Link yönlendiricisi bükülmüş çift kablo ile bağlanır. Ağ kartı ayarları varsayılan olarak ayarlanmalıdır. Tüm verileri girdikten sonra, bilgisayar ve yönlendirici arasındaki kablo kapatılabilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.