SağlıkHastalıklar ve Koşullar

Vücudun termoregülasyonun İhlali: nedenleri ve belirtileri

Her birimiz vücut sıcaklığı olarak böyle bir şeyin varlığından haberdar olduğunu. sağlıklı yetişkinlerde, performans aralığında olmalıdır 36-37 ° C her iki yönde varyasyonlar organizmanın termoregülasyon, herhangi bir nedene veya ihlali hastalıkların oluşumunu gösterir. Bu durum, örneğin, bir hastalıktır değildir, ancak, hatta ölümcül organ ve sistemlerin, kararsız hale gelmelerine neden mümkün. Termoregülasyon yeteneği insanlarda dahil olmak üzere tüm sıcak kanlı memeliler, sahip olmak. Bu fonksiyon formüle ve evrim sürecinde enstitü etmektir. Bu metabolizma süreçlerini koordine böylelikle, onun varlığı için mücadele etmek canlı organizmalar yardımcı dış dünyanın koşullarına uyum sağlar. Her birey, ne olursa olsun tipi, durum ya da yaş, her saniye ortama maruz edilir ve onun vücudunda sürekli farklı reaksiyonlar onlarca oluşur. Bütün bu süreçler, ama termoregülasyonda, onları kontrol, bireysel organların yıkım ve tüm vücut yol açacak vücut ısısı, dalgalanmaları kışkırtmak. termoregülasyonun ihlal olduğunda Temelde, ne olur. Bu hastalığın nedenleri önemsiz gelen şiddetli hipotermi CNS rahatsızlıkları, tiroid veya hipotalamus oldukça farklı olabilir. Böyle hastalıklar termoregülasyon sisteminden muzdarip durumu düzeltmek için kendi işlevleriyle kötü baş edebiliyor ise, altta yatan hastalığı tedavi etmek gereklidir. termoregülasyon sağlıklı bir insanda kırılmış ve bunun sebebi hava durumu gibi dış koşulların oldu ise, kurban ilkyardım bu sağlayabilmelidir gerekir. Genellikle onların gelecekteki sağlığını ve yaşamını etkiler. Bu makale belirtiler Termoregülasyon bir hata gösterdiğini vücut sıcaklığının düzenlenmesi, ve bu durumda herhangi bir işlem, atmanız gereken ne hakkında bilgi sağlar.

Vücut ısısı Özellikleri

Ihlali termo ayrılmaz bir vücut sıcaklığı ile birleştirilir. Çoğu zaman, normal olarak 36,6 ° C olduğu kabul edilir koltuk, ölçülür Bu değer vücutta ısı göstergesidir ve biyolojik sabit olmalıdır. Ancak küçük aralıklarda vücut sıcaklığı norm günün saatine bağlı olarak, örneğin, farklı olabilir. Onun en düşük değer sabah 2 ve 4 saat arasında kaydedilmiş ve 4 ile 7 saatleri arasında en yüksek. vücut sıcaklığı okumaları farklı bölgelerinde aynı zamanda bağımsızdır, günün zamanı, değişiyor. Bu durumda, 37,5 ° C 37,2 ° C, normal değerler olarak dikkate rektum ve 37,5 ° C ila 36,5 ° C arasında ağızda Buna ek olarak, kendi ısısı, her bir organı normaldir. 40 ° C'ye 38 ° C seviyesine ulaştığında karaciğerde yüksek bir Ama vücut sıcaklığı değişim iklim koşullarına ısınması gerekmez. Termoregülatör rol tüm çevre koşullarında sabit tutmak tam da budur. Tıpta bu homeothermy olarak adlandırılır ve sabit sıcaklık izotermleri olarak adlandırılır.

artan ya da vücut sıcaklığı değerleri azalan organizma karakteristiğinin termoregülasyon ihlal. ölüme yol açar çünkü gidemez hangi ötesinde üst ve alt değerler, net bir aralık vardır. daha aşırı değerlerin altında yaşamda kalma durumlar vardır, ancak vücut sıcaklığı 25 ° C'ye düşürüldü, eğer belirli bir canlandırma kişi olarak yaşayabilir veya 42 ° C'ye kadar yükselir.

termoregülasyonun kavramı

Geleneksel olarak, insan vücut değiştiren sabit bir sıcaklığı olan bir çekirdek ve bir kabuk şeklinde temsil edilebilir. Çekirdek işlemleri ısı salındığı bir sonucu olarak ortaya çıkar. dış ortam ve ısı değişim çekirdek arasında kabuk içinden. ısı kaynağı biz günlük olarak tüketmek gıdadır. yağlar, proteinler, hidrokarbonlar, örneğin, metabolizma reaksiyonların gıda, oksidasyon işlenirken. Onların sırasında ve ısı üretimini kurdu. termoregülasyon özü ısı değişimi ve ısı oluşumu arasında bir denge sağlamaktır. Vücut sıcaklığı normal aralık içinde diğer bir deyişle, kabuk sürece çekirdek içinde oluşturulur ısı ortamı verilmelidir. tam tersine, orada ısı maliyet taşması olduğunda ya da vücut termoregülasyonun ihlali onu o ortama getirmek mümkün bir kabuk çok daha fazla yapar oluşur.

Bu kaynaklanıyor olabilir:

- (çok sıcak veya soğuk) çevre koşulları;

- fiznagruzok artış;

- uygun değildir hava giysi;

- Belirli ilaç alarak;

- alkol alımı;

- hastalığı (distoni, beyin tümörü, diyabet isteksizliği, hipotalamus, tiroid krizinin ve diğerlerinin çeşitli sendromlar arıza) varlığı.

iki şekilde Termoregülasyon:

1. Kimyasal.

2. Fiziksel.

Bize ayrıntılı olarak inceleyelim.

kimyasal yöntem

Vücutta üretilen ısı miktarına ve ekzotermik reaksiyonların oranı arasındaki ilişkiye dayanır. kasılma ve non-titreme termojenez - Kimyasal tipi arzu edilen ısı derecesinin muhafaza edilmesi için iki yol vardır.

Kasılma soğuğa maruz örneğin, vücut sıcaklığını arttırmak için gerekli olan zaman çalışmaya başlar. Biz vücut üzerinde tüyleri kaldırarak veya mikro titreşim vardır "tüylerim diken diken", çalıştırarak bunu fark. Onlar% 40 ısı üretimini artırabilir. daha şiddetli don biz titremeye başlar. Bu, aynı zamanda, ısı oluşumunun yaklaşık 2.5 kat artış olduğu termoregülasyon yöntemi olarak başka bir şey değildir. soğuğa istemsiz refleks tepkilerin yanı sıra, insanlar onun vücudunuzdaki sıcaklığını artırabilir, hareket. soğuğa maruz kalma çok uzun ya da ısı değişimi aktivasyonu ile sonuçlanan, çok düşük reaksiyon ısı istenen miktarı üretmek için başarısız olduğunda, bu durumda termoregülasyon ihlali oluşur. Tıpta, bir koşul hipotermi denir.

Thermogenesis o kasların katılımı olmadan tutulduğu, titreyerek olabilir. Metabolizma yavaşlamış ya da sempatik sinir sisteminin artan etkinliği ile, tiroid bezi ve adrenal medullada hormonların üretimi artar ise, bazı tıbbi preparatların etkisi altında hızlanır. tiroid bezi organ, merkezi sinir sistemi, adrenal fonksiyon ihlali, yukarıda sözü edilen hastalıkların, bu durumda, yalan insan termoregülasyon nedenleri. sıcaklıktaki değişiklikler hakkında bilgiler daima CNS içinde hareket eder. Isı merkezi orta beyin, hipotalamus küçük bir bölümünde yer almaktadır. Bu ısı üretimi için sorumlu ön ısı değişimi sorumlu bölgesini ve bir arka, izole edilir. MSS patoloji veya hipotalamusun disfonksiyonu olumsuz termoregülasyonu etkileyen bu parçaların, uyumlu çalışmasını ihlal.

ısı yoğunluğu ve buna ek olarak, bazı vasküler fonksiyon hormonları T3 ve T4 tiroid etkilenir. ısıyı korumak amacıyla, normal durumda, damarları büzülür ve genişleyen, bunu azaltmak için. Kaliforniya bilim adamları hormonlar üretilen ısı miktarı ve vücut için ihtiyaca cevap vermemektedir onları neden damarları "müdahale" olduğunu göstermiştir. tıbbi pratikte sıklıkla beyin tümörü ya da tanısı konmuş hastalarda termoregülasyonun ihlali gözlenen tiroid krizinin.

fiziksel bir yöntem

Birkaç yöntemlerle gerçekleştirilir çevre, ısı kaybının işi var:

1. Radyasyon. Bu daha büyük sıfırdır sıcaklığı tüm organlarının ve konular, yaygındır. Radyasyon kızılötesi aralığında elektromanyetik dalgalar. 20 ° C ve% 60 nem bir sıcaklıkta, yetişkin ısısının% 50'sini kaybeder.

Dokunmatik nesnelere soğuk ısı kayıp anlamına gelir 2. iletim. Bu temas yüzeyleri alanında ve temas süresine bağlıdır.

gövdenin 3. konveksiyon soğutma tertibatı arasının parçacıklarının (hava, su),. Bu tür parçacıklar vücut ısısını almak ve ısı yeni soğuk parçacıkların yer verilmesi, ayağa ilgilidir.

4. buharlaştırma. Bu, tüm terleme tanıdık, hem de solunum sırasında mukus nem buharlaşmasıdır.

Bu yöntemi kullanmak için yetersizlik bağlamında gövdesinin termoregülasyon bir ihlal edilmez. Bunun nedenleri farklı olabilir. Bu nedenle, konveksiyon ve iletim kaybı sıfıra indirgenir, veya kişinin hava veya başka herhangi bir nesne ve buharlaşma ile bir giysi hariç teğet saran eğer% 100 nemde mümkün değildir edilmesi. Öte yandan, büyük bir ısı aktivasyonu, termoregülasyon bir rahatsızlık neden olur. Örneğin, konveksiyon rüzgar tarafından geliştirilmiş ve soğuk su içinde tekrar tekrar artar. Bu insanlar bile batıklarda ölmek, iyi yüzme biliyor nedenlerinden biridir.

yaşlılarda Termoregülasyon

biz insan vücudu ve ihlal nedenleri termoregülasyon ne ama hesap yaş özelliklerine içine almadan yukarıda baktı. Ancak, insanların yetenek hayat değişimi esnasında vücut sıcaklığını kontrol etmek.

Alt kişi ortam sıcaklığının değerlendirilmesini yapan, hipotalamus mekanizmalarını ihlal edilmektedir. Bunlar doğrudan da hemen duş, örneğin sıcak su yanıt vermeyen, buz katta soğuk ayakta hissetmiyorum. Bu nedenle, kolayca kendilerini (aşırı soğutulmuş, haşlanma) zarar verebilir. Bu yaşlı insanlar bile soğuk, kötü ruh hakkında şikayetçi olmadığı gözlenmiştir, bu asılsız hoşnutsuzluk görünür ve onlara bunak düşüş veya yok doğasının tüm bu zararlı "semptomları" rahat bir ortam oluşturmak zaman.

Aynı zamanda, birçok yaşlı insan bile oldukça rahat hava sıcaklıklarında donuyor. Genellikle kış aylarında giymiş sıcak yaz gününde görülebilir. Bu tür değişiklikler termoregülasyon dolaşım bozuklukları ve hemoglobin düzeyi azalmaya bağlı olarak bulunmaktadır.

Yaşlı insanlar sadece soğuk, ama ve ısı biraz farklı tepki. Yüksek ortam sıcaklıklarında, terleme daha sonra başlangıç ve restorasyon standartları vücut sıcaklığı performansı düşer. Başka bir deyişle, hipotermi veya aşırı ısınma belirtileri, onlar gençlere kıyasla daha sonra görünmeye başlar ve vücudun iyileşme daha zordur.

çocukta termoregülasyonun ihlali

Çocuğun vücudunun için termoregülasyonun sistemin diğer özellikleri ile karakterizedir. Yeni doğanlarda çok kusurlu olduğunu. 38,2 ° C - bebekler 37,7 ° C aralığında bir vücut sıcaklığı ile doğarlar Birkaç saat sonra yaklaşık 2 ° C düşer ve tekrar 37 ° C'ye ulaştığında, o endişe nedeni olmamalıdır. Daha yüksek oranlar herhangi bir hastalık başlangıcını işaret olabilir. Bebeklerde termoregülasyon sisteminin çalışmasının kusur iklim koşulları olmak O'nun yaratılmasıyla telafi edilmelidir. eğer zapelenut, C 26 ° - Bu durumda, çocuklarda 1 aya kadar hava sıcaklığı 32 ° C korumak için yeterli - Bebek odunlar ise, 35 ° C ve 23 ° C. termoregülasyonu Canlandıracak basit ile başlamak gerekir - başında şapka giymemek için. 1 ay ve daha büyük çocuklar, sıcaklık standartları yaklaşık 2 ° C ile indirgenir

Erken doğan çocuklar ilk gün, hafta içinde bu kadar, düzenleyiciler ile daha ciddi sorunlar var ve bazen özel bir hücrede bunları içerirler. onlarla Tüm işlemler, kabloyu içeren besleme temizleme ve küvetler içinde gerçekleştirilir.

Vücut ısısı kontrolü yaşı sadece 8 yıl stabilize.

bebekte termoregülasyon ihlali aşağıdaki nedenlerle oluşabilir:

- hipotalamus (fetal hipoksi, doğum sırasında hipoksi genel intrakraniyal travma) üzerindeki etkisini bastırarak;

- Doğuştan merkezi sinir sistemi patolojileri;

- hipotermi;

- Aşırı ısınma (aşırı sarma);

- ilaçlar (p-bloke edicileri);

- İklim değişikliği (eğer bebeklerin ebeveynleri ile birlikte seyahat ederken olur).

Bebeklerde koltuk ölçülen sıcaklık 36,4 ° C ila 37,5 ° C aralığında normal kabul edilir Düşük değerler yetersiz beslenme, damar yetmezliği gösterebilir. Daha yüksek değerler vücut iltihabı meydana gelen işaret ediyor.

hipotermi termoregülasyonun Belirtileri

vücut sıcaklığının kontrolünde arıza nedenine bağlı olarak, vücudun termoregülasyonun ihlali çeşitli işaretler vardır. süper soğutma ve hipotermi belirtileri vücut ısısı daha düşük, 35 ° C düşürülmesinde tezahür başlar Bu tür bir durum, soğuk hava veya su içinde uzun süreli maruz kalma sırasında oluşabilir. 26-28 ° C aralığı içinde bir su sıcaklığının ortalama bir insan için, yani, bu kadar uzun olabilir, kabul edilebilir olarak kabul edilir. sağlığına zarar vermeden, bir sulu ortam içinde olabilir, bu göstergeler, zaman azaltarak, önemli ölçüde azalır. Örneğin, t = 18 ° C, 30 dakikayı aşmamaktadır.

Hipotermi, akış karmaşıklığına bağlı olarak, üç aşamayı içermektedir:

- ışığı (34 ° C, 35 ° C ile vücut sıcaklığı);

- ortalama (t = 34 ° C, 30 ° C);

- ağır (t = 30 ° C ila 25 ° C).

Hafif formlarda belirtileri:

- tüylerim diken diken;

- siyanoz;

- gövde titreyen;

- nefes darlığı;

- Bazen tansiyon değerlerinde artış var.

termo işlemlerin daha fazla ihlal olarak ilerlemektedir.

Kurban belirtiler böyle:

- düşük kan basıncı;

- bradikardi;

- nefes darlığı;

- Öğrencilerin daralması;

- gövde içinde titreme bırakma;

- ağrı duyarlılığı ortadan kalkması;

- refleksleri inhibisyonu;

- bilinç kaybı;

- koma.

hipotermi tedavisi

süper-soğuma ihlali nedeniyle gövdenin termo meydana gelen ise tedavi vücut sıcaklığının arttırılması yönelik olmalıdır. Hafif hipotermi olarak sadece şu adımları izleyin:

- Sıcak bir yere gitmek;

- Sıcak çay içmek;

- bacakları ovmak ve sıcak çorap koymak;

- Sıcak bir banyo yap.

ellerini ovuşturarak atlama, (değil kar), pamuk, herhangi bir fiziksel egzersiz - hızlı ısı içine alamıyorsanız, etkin hareketleri başlamak için gereklidir.

Kurban artık kendi başlarının çaresine bakmak gibi termoregülasyonun ikinci ihlal için ilk yardım, özellikle üçüncü derece yakın insanları sağlanmalıdır. algoritmasıdır:

- Sıcak bir kişiyi taşımak için;

- Onun kıyafetlerini çıkarmaya hızlı;

- hafifçe vücut losyonu;

- battaniyeye sarmak ve daha iyi kumaş nefes değildir etmek;

- refleksi yutma rahatsız değilse, sıcak sıvılar içmek (çay, et suyu, su, alkol değil!).

Mümkünse, bir ambulans çağırmak ve tedavi kas gevşeticiler, analjezikler, antihistaminikler ve anti-inflamatuar ilaçlar, vitaminler kullanımı ile yapılacaktır hastaneye hastayı getirmek gerekir. Bazı durumlarda, yürütülen , resüsitasyon bazen donmuş bacağı kestiği gereklidir.

Çocuklarda, hipotermi meydana gelmesi en sık ortaya çıkar. aşırı soğuma onlar, sıcak sarma ihtiyacı göğüs veya ılık süt verir. termoregülasyonu uyarıcı Mükemmel araçlar ebeveynler yaşamın ilk aylarında bebeği tutmak gerektiğini, sertleşme olduğu. İlk aşamalarda bu hamam hava ve temiz hava olduğunu. Daha sonra yalınayak yürüme, su sıcaklığı aşamalı bir azalma ile, yüzme soğuk su ile yıkanır, bacaklar ıslak silme bezi ilave edildi.

hipertermi

vücut sıcaklığında ya da hipertermi artış hemen hemen her zaman gövdenin termoregülasyon ihlal eder. Bunun nedenleri olabilir:

- Birçok hastalık (travma, enfeksiyon, enflamasyon, distoni);

- Güneşe uzun süre maruz kalmak;

- giyim, terlemeyi önleyen;

- stres;

- Fiziksel aktiviteye;

- aşırı yeme.

Hasta bir hastalık (vb öksürük, mide-bağırsak bozuklukları, organlardaki ağrı şikayetleri) belirtileri varsa, sıcaklık artışının nedenini belirlemek için tanısal testlerin bir dizi karşılaması gerekir:

- Kan testi;

- idrar analizi;

- X-ışını;

- ECG;

- ultrason.

tan sonra, işlem gerçekleştirilir paralel normal değerlere vücut ısısını geri hastalığı ortaya çıkarmıştır.

aşırı ısınma nedeniyle termoregülasyon rahatsızlık meydana geldiyse, tedavi etkilenen vücut sistemlerini çalışma restorasyonu için koşullar yaratmaktır. Ne zaman güneş çarpması belirtileri böyle:

- halsizlik;

- baş ağrısı;

- Bulantı;

- ateş;

- artmış terleme;

- bazen kasılmalar, bilinç kaybı ve burun kanaması.

Kurban serin bir yere yerleştirilir (tercihen yatak ve bacaklar asansör) ve gereken:

- mümkün olduğu şerit;

- nemli bir bezle vücut mendil;

- alın soğuk kompres koymak;

- Serin tuzlu su içmek.

Isı inme yoğunluğunun üç çeşit:

- ışığı (vücut sıcaklığı hafif bir artış);

- ortalama (t = 39 ° C ila 40 ° C);

- ağır (t = 41 ° C, 42 ° C civarında).

Kolay şekil baş ağrısı, halsizlik, yorgunluk, hızlı nefes, taşikardi tezahür eder. Tedavi olarak serin duş almak ve maden suyu içebilirsiniz.

şekilde gösterildiği gibi semptomların ortadan insan vücudunun termoregülasyon ihlali:

- zayıflığı;

- kusmaya bulantı;

- baş ağrısı;

- taşikardi;

- bilinç bazen kaybı.

Şiddetli belirtileri:

- karışıklık ;

- konvülsiyonlar;

- incecik darbe sık;

- Nefes sık, sığ;

- kalp sesin boğulması;

- cilt, sıcak ve kuru;

- anuria;

- delüzyonlar ve halüsinasyon;

- Kan bileşiminde değişiklikler (klorürlerin indirgenmesi, üre içinde artışı ve, geriye kalan nitrojenin).

Enjeksiyon "prometazin" ya da uygulanmasını analjezikler, nöroleptikler, kardiyak glikositlerin "Diazepam" endikasyonlar dahil yoğun tedavinin orta ve ciddi biçimlerde, en. alında ve boyun, koltukaltı kurban çıplak olmalıdır ambulans gelmeden önce, soğuk su ile silin kasık buz koymak.

eksikliği bozukluğu termoregülasyon

Bu patoloji, hipotalamik düzensizlikleri gözlenir ve hipo ve hipertermi şeklinde tezahür edebilir.

Nedenleri:

- Doğuştan patoloji;

- şişme;

- kafa içi enfeksiyon;

- radyasyonun etkisi;

- bulimi;

- anoreksi;

- yetersiz beslenme;

- demir bir overabundance.

belirtiler:

- hasta aynı kötü tutulan ve soğuk ve ısı edilir;

- Sürekli soğuk ekstremiteler;

- gün boyunca sıcaklığı sabit kalmaktadır;

- hafif ateş antibiyotikler, glukokortikoidler yanıt vermiyor;

- sakinleştirici aldıktan sonra uyku sonra normal değerlere sıcaklığın düşürülmesi;

- psiko-duygusal stresle bağlantı sıcaklık dalgalanmaları;

- hipotalamik disfonksiyon diğer işaretler.

Tedavi hipotalamus ile sorunların nedenlerine göre yürütülür. Ameliyat - Bazı durumlarda başkalarının hormon tedavisi gerekir ve üçüncü, hastaya doğru beslenme atamak için yeterlidir.

perfrigeration sendrom termoregülasyon ihlal gösterir. Bu sendroma sahip olanlar sürekli yaz aylarında bile donuyor. Bu durumda, sıcaklık çoğunlukla normal ya da hafifçe yüksek, düşük dereceli ateş uzun ve monoton sürer. Bu tür insan basıncının aniden serbest bırakılması darbe hızlandırır, solunum bozuklukları ve aşırı terleme, rahatsız arzu ve motivasyon mevcuttur olabilir. Çalışmalar perfrigeration sendromunun neden otonom sinir sistemindeki bozukluklardır olduğunu göstermektedir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.