Sanat ve EğlenceLiteratür

VF Odoevsky, "Zavallı Gnezdo": bir özet. "Zavallı Gnezdo": ana karakterler

Bunun bütün anlamını taşımak ya da edebi eser bazen kısa içeriğine bile yardımcı olur. "Zavallı Gnezdo", hayvanların acımasız muamele konularına değinen Vladimir Fedorovich Odoevsky'nin hikayesidir . Anlatı yazar adına yazılmıştır. İş, çocuklar için anladıkları bir dilde yazılmıştır. İçinde bir kedi, köpek veya at olmak üzere, gençleri hayvanlara insanca muamele etmeye çağırıyor. Sonuçta, "küçük kardeşlerimize" yapılan zalimane muamele sadece kötü, ahlaka aykiri olmakla kalmaz, aynı zamanda insan sağlığı ve yaşamı için de tehlikelidir.

Yazarın biyografisinden birkaç gerçek

Vladimir Fedorovich Odoevsky ünlü bir Rus yazar, müzikolog ve müzik eleştirmeni, filozof ve aktif halk figür. 1 Ağustos 1803'te soylu doğum ailesinde Moskova'da doğdu. Babası Prens İvan Vasilieviç'in torunu idi. Vladimir erken yetim kaldı. Oğlan babanın çizgisindeki koruyucunun evinde yetiştirildi. Müzik ve edebiyattaki ilginin başında uyandı. Bu kişinin tüm yaşamı ve işi şartlı olarak üç dönemden oluşabilir: ilk Moskova, St. Petersburg ve ikinci Moskova.

Bütün bu zamanlarda felsefeye, mistisizme, müzik eleştirisine bayılıyor, romanlar ve hikayeler yazıyor, edebi çevreler yaratıyor, aynı görüşlü insanlar çekiyor. Petersburg döneminde, 1841'de VF'nin bir hikaye yazdığı ortaya çıktı. Odoyevsky "Zavallı Gnezdo". Çalışmanın özeti aşağıda verilmiştir.

Peri masalı ana karakterleri

  • Yazar, Neva setinde geziniyor. Hayvanların kibirli ve bazen çok acımasız muamele gördüğü bir tabloyu gözlemleyen kişi budur.
  • Taksi. Adam atı kullanıyor. Aygır Gnezdo'nun sahibi tarafından kiralanmıştı.
  • Baretli yağlı bir beyefendi. Gnetko'nun taşıdığı arabada oturuyor.
  • Vanya ile Dasha. Aygırın ilk sahibinin çocukları Gnezdo. Bu atın hala bir tay ile olduğunu biliyorlardı, onu çok seviyorlardı ve ona bakıyorlardı.

"Zavallı Gnezdo" hikayesinde başka kim rivayet edildi? İçindeki ana karakterler sadece insanlar değil, aynı zamanda hayvanlar, örneğin atlı bir at, küçük köpek Charlot.

Gittiğin Hasta

Neva Nehri'nin çukurluğunda brichka bulunan bir at sürüyor. Genç bir kabin kutu üzerinde oturuyor ve onu takip ediyor. Bugün bir tatil, sokaklar kalabalık. Sürücü, o güne kadar mümkün olduğunca çok para yardımı yapmak için acele ediyor.

Sonuçta, bugün çok seyahat ediyor ve iyi para kazanıyorlar. Likhach, atının nasıl at nalı kayıp, kaymış ve zashibla bacağı olduğunu fark etmedi. Zavallı Gnezdo (denilen aygır) gidip gevşiyor. Sürücü dikkat etmiyor ve atı sürüyor.

Geçici, yazar, hayvanın artık koşamayacağını belirten bir açıklama yapıyor. Ama çocuk kutuyu salladı. Onu kiralayan kişi muhtemelen akşamları iyi para isteyecektir. Ve Gnedko çocukları koşup onu kucakladıktan sonra. Atın yürüyor ve tökezlediği komik görünüyor. Sürücü onlara kızıyor ve zavallı hayvanın canını sıkıyor ve onu zorla ve sertçe kırbaçlıyor.

Ve Gnezdo tarafından yönlendirilen arabada, gözlüklü şişman bir beyefendi oturuyor. Soğuktan dondu ve gözlerine bir şapka taktı. Bu beyefendi akşam yemeğinde birine başvuruyor ve kesinlikle onu taşıyan hasta atı umursamıyor. Böyle düşünüyordu: "At benim değil. Şoför onu öldürsün bile, umurumda değil. " Hasta bir hayvanın acısını sona erdirecek ne var? Ayrıca, "Poor Gnezdo" hikayesi bu aygırın hala ne zaman küçük olduğunu anlatıyor.

Bir tangırcık

Atta şu an huzursuz bir hayat var. Ve o küçükken, her şey farklıydı. Avluda ilkbahar var, çim yeşil, kuşlar cıvıl cıvık ve Gnezko tay ana erkeğin Serko'nun kısrak yanında toplanarak toprağı sürüyor.

Ve akşam atlar krallığa dönünce, Gennady Vanyusha'yla ev sahibi çocuğu olan Dasha'yı bulacak. Kısa boynunu taradılar, saman ile sildiler ve onlara önce önceden seçtikleri taze sulu çimen verdi. Çocuklar gece boyunca, çöplerini koğuşta eğiterek hafifçe yalan söylemek için eğitirler.

Nasıl tay onları severdi! Neredeyse Vanyusha ve Dasha'yı kıskanıyor ve hızlı ayakları üzerinde onlara acele ediyor. Koşup boynunu uzatacak. Ve ona ekmek beslerler. Yakında Gnedko büyüdü ve aygır bir aygır haline geldi.

Sahibi, böyle bir at için iyi paranın tahliye edilebileceğini anlamak için satmaya karar verdi. Gnedko At'a götürüldüğünde, çocukları nasıl ağlardıklarını, alıcıya görkemli atlarını eziyet etmemelerini istedikleri için onu ağırlık taşımaya zorlamadılar. Kaybın acısını, işte anlatılan çocukların hayal kırıklığını aşmak için, kısa bir içeriği bile olabilir. "Zavallı Gnezdo" - Bu en bayat kişinin bile üzülmesine neden olabilecek bir hikaye. Tam da hikayenin yazarı bunun için umut ediyordu.

Umutsuz durum

İnsanlar set üzerinde kalabalıktı. Ne oldu Zavallı Gnezko, artık kaçacak durumda değildi, yüzü karın ağrısı içinde çöken olarak düştü. Ayağı şişti. Kabin adamı yakında koşturarak hasta bir at yetiştirmeye çalışıyordu. Yolcular-ona yardım ederek. Ancak aygır sadece horlar, ancak kalkamaz. Sürücü ağlamaya hazırdır. Şimdi şımarık ata sahibinden düşecek. Britanya'da oturan şişman beyefendinin kızına bir kuruş ödemeden kızdı ve gitti. Nasılsın Hikâyenin yazarı olan merhametli geçici, kabineye, zavallı aygırı eve götürecek bir at ve kızaklı bir arkadaşı aramak için kabineye para verir. Şanssız bir antrenör bir ders aldı - bundan böyle hasta atıyla binmeyecek ve ona işkence yapmayacak, zira orada iyi hiçbir şey bitmeyecek.

MF'ye anlatan öğretici bir hikaye. Odoyevski. "Zavallı Gnezdo," burada bir özet veriliyor - bir nefes okur bir hikaye. Elbette çocuklar bunu beğenecekler.

Zavallı hayvanlara işkence yapma!

Sonuç olarak, yazar bir daha öğretici öykü verir. Bu, ustasını kaybeden küçük köpek Charlot'la ilgili. Gözetimsiz kalan bu savunmasız hayvan duvara asıldı ve herkesi acımasızca inceledi. Sokak oğlanları onu alay etmeye, kuyruk boyunca sürükleyerek ve taş atarak çevreledi.

Zavallı Charlot duramadı ve bazılarına koştu ve ısırdı. Köpeğe ne oldu? Önemli değil. Ama ısırılan oğlanların kuduzları var. Bunun, genellikle hastanın ölümüyle sonuçlanan korkunç sinsi bir hastalık olduğu bilinmektedir. Bu hikayeyi bitiyor. Hikayeyi (özetini) tamamlamak için neyi isterdik? Zavallı Gnezko muhtemelen kurtarıldı ve insanlar taşımaya başladı, kabin kendisine daha özenlendi ve köpeği Charlot sahiplerini buldu ... Bu belki de bu eserin en arzu edilen sonu.

Yazarın yarattığı ahlak

Kısa hikayelerin koleksiyonunda VF. Odoyevski "Büyükbabalar Irenaeus'un Masalları" başlığı altındaki peri masalı "Zavallı Gnezdo" da içeriyordu. Bunun özeti, yazarın küçük okuyucularına ne ifade etmek istediğini de gösterebilir. Vladimir Fedorovich çocukları hayvanları alay etmemek ve onlarla alay etmemeye çağırıyor. Ne de olsa, kendisini savunan en küçük köpek bile suçlularını ısırabilir. Ve sağlık için çok tehlikeli, çünkü hayvanlardan insanlara bulaşan kuduz hastalıkları ölümcül.

Son olarak, "küçük kardeşlerimize" yapılan acımasız muamele, böyle bir insanın öfkeli ve ahlaka aykırı olduğunu söylüyor. Hiç kimse hiç arkadaş olmak istemez ya da onunla iletişim kurmak istiyor. "Zavallı Gnezdo" hikayesinin atasözü bile var. Şöyle geliyor: "Güç sayesinde at atlamıyor." Ve atlar hakkında başka atasözleri de vardır, örneğin: "Bir atla kamçı kullanmayın, ancak yulaflı bir at arabası kullanın." Ve başka bir şey: "Ya acıya ya da ata yol açar."

V.F'nin çalışmalarını okudum. Odoevsky "Tales of Grandfather Irenaeus" koleksiyonundan ya da daha ziyade kısa bir içeriği. "Zavallı Gnezdo", hayvanlarla nasıl başa çıkılacağı hakkında bir hikaye.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.