FormasyonBilim

Uzay sondası "Rosetta": tanımı ve uydu fotoğrafları

Geçen yüzyılın keşifleri hakkında okuduğunuzda, çağdaşlarının payı geçen yüzyılın bilim gücü için sadece saygı varken tüm eğlenceli zaten bulundu ve çalışılmış gibi görünüyor. Ancak, bu kadar değil. Teknik ve bilimsel ilerleme, insanlık daha iddialı hedefler koyup bunlara ulaşmak için izin verir. Bunlar arasında kendi yüzeyinde aşağı yapabilen cihazlar kullanarak kuyruklu yıldızların çalışmaya atfedilebilir. Bu kuyruklu Churyumov-Gerasimenko gitti 2004 yılında bu tür amaçlar prob "Rosetta" uzay araçları için oluşturuldu. Üzerinde aşağıda ele alınacaktır.

Biraz tarih

Misyon "Rosetta" - kuyrukluyıldız araştırmak için tek girişim değildir. "Vega" ve ICE, Sovyet ve Amerikan-Avrupa araçlar, kaudat kozmik organları geçmiş uçan, alacak ve bunlar hakkında bazı bilgileri iletmek zaman Arkaplan 1980 yılında başlar. kuyrukluyıldız ile bu ve daha sonraki toplantılar bilimcilere çok veri getirdi. Özellikle de, çekirdek gibi fotoğraflandı , dış gövdenin bir metalden atılır bir kuyruklu boş ve birkaç yıl sonra bir kuyruklu kuyruğundan toprak toz numuneleri geri düşme gözlenmiştir sonuçlar verilmiştir. Ancak, astronotik tarihinin eşsiz prob "Rosetta" değil vardır. Onu başlangıçta zor bir görev teşkil önce: Bir süre kuyruklu yıldız için olmak ve doğrudan onun yüzey cihazına "Fila" konulu uyduyu serbest bırakmak için çalışmanın nesnesi.

noktasının değiştirilmesi

Başlangıçta, bu aynı konu kuyrukluyıldız Wirtanen olacaktı. Seçim yalan temeli rahatça kozmik beden uçuş yörüngesini ve bazı özellikleri, sondanın araştırma misyonunun başarısızlık riskini azaltır. Kuyruklu Wirtanen gitmek için, "Rosetta" uydu Ocak 2003 yılında açılacak oldu. Ancak, taşıyıcı roketin fırlatma esnasında bundan önce yaklaşık bir ay motoru "Ariane 5" reddetti. Sonuç olarak, bu sonda başlamasını erteleme ve uçuş programını gözden karar verildi.

67P

bir uzay sondası göndermesi gerekiyordu Yeni nesne, "Rosetta", aynı zamanda Churyumov-Gerasimenko denir kuyrukluyıldız 67P oldu. Bu Svetlana Gerasimenko tarafından çekilen fotoğraflarda Klim Churyumov, 1969 yılında açıktı. güneş yanından geçerken, her 6.6 yıl: nesnenin bir kısa dönemli kuyruklu yıldız. Uçuş rotası pratik Jüpiter'in yörüngesine sınırlıdır. kuyruklu bu araştırmanın önemli bir özelliği - doğru uzay aracının gerekli hareketini hesaplamak için yeteneği anlamına gelir yayınında, önceden kestirimi.

yapı

Sonda "Rosetta" ekipman büyük miktarda ve iniş modülünü "Fila" taşır - bunun tek değerli bir parçası değildir. kuyruklu kuyruk gazları analizi ve çekirdeğin yapısını belirlemek için gerekli ekipman ultraviyole spektrometre arasında, kameralar görebilir hem de mor ötesi ve kızıl ötesi aralıklar, çeşitli bileşim araştırmalar, nesnenin kuyruk sıcaklığı ve partikül hız için araçlar, aynı zamanda olarak, sadece operasyon yörünge, yerçekimi ve diğer özelliklerini tanımlayan. Bütün bu ekipman kuyruklu hakkında veri elde etmek hem gereklidir, ve optimal "Fila" aparat iniş alanı algılamak için.

Sonda "Rosetta": yörünge

Eğer hedefe, güneş sisteminin expanses arasında seyahat eden on yıl boyunca birime ulaşmak önce. nedeniyle kuyrukluyıldızın "arka", tesviye hızını yaklaşım ve benzer bir yol boyunca hareket ihtiyacına Böyle büyük bir zaman boşluğu. On yıl içinde, uydu "Rosetta" beş kez gezegenimizin isimdi. O ana geçmeye Mars ve birkaç kez görüşebiliriz asteroit kuşağı.

Farklı nesnelerin Dünya renkli resimleri gönderilen tüm on yıl uzay sondası "Rosetta". bunlar estetik zevk ve bilimsel bilgilere ek olarak. Bilim adamları yeni görüntüler elde etmiş Mars yüzeyinin probu "Rosetta", asteroidler Steins ve Lutetia fotoğraf yaptı. Tabii ki, gözetimsiz makinesi ve yeryüzünü bırakmamış. "Rosetta" prob görüntüleri farklı açılardan gezegen göstermek, hem de bazı atmosferik olaylar.

yakınsama

Uçuş prob "Rosetta" şans boyunca. kaynak tasarrufu amacıyla belli bir noktada, o 957 gün rekor kaldı kış uykusu, batırılmıştır. Ocak 2004 yılında "Rosetta" misyonu başarıyla uydu aramadan sonra devam etti. Ancak, en zor kısmı ileride onu bekliyordu. En büyük zorluklar kuyrukluyıldız sonda "Rosetta" getirilen iniş modülü "Fila" sırasında ortaya çıkabilecek. tarafından hazırlanan bu noktayı, Görselleştirin Avrupa Uzay Ajansı, üç zıpkınları boşaltma eşliğinde yumuşak iniş sistemlerini gösterdi. Yerçekimi ufak itme açık alanda "Fila" cihazın yok olmasına yol açabilecek şekildedir kuyruklu yıldızın yüzeyinde, sabit olmalarına bağlanmıştır.

Bir bütünün yakınsama iyi gitti, ama her üç zıpkın serbest bırakmak için mümkün değildi. İki kez iniş sırasında Modülü "Phylen" yüzeyden toparlanmış ve geriye kalan tek sabitlenmemiş olan, üçüncü bir arazi yönetir. Bu olayın sonucu amaçlanan iniş yaklaşık bir kilometre cihazın çıkarılması idi, proje katılımcıları doğru yerde birimi "Fila" köy noktayı belirlemek mümkün değildir. Temizle sadece kaba iniş alanı oldu.

57 saat

Neredeyse sürekli gölgeli yüzeyde, "Fila" modülü vurmak yol açtı iniş sorunlar. Güneş panelleri, sıfırın altında sıcaklıklarda çalışması olamaz - enerji kaynağının temel birimi. Sonuç olarak, enerjinin çoğu pillerin ısıtma için harcanan, ancak mevcut güneş ışığı miktarı hala küçüktü. "Fila" cihaz 64 saatte hesaplanan akü şarj tür durumlar için donatılmıştır. O sadece 57. Bu süre zarfında, ancak, çalışmış, geçti kimin tam yeri bile tanımlanmadı kahraman modül "Fila", Dünya'nın kütlesinin kuyruklu hakkında bilgi, hatta (iddiaya göre) yüzeyini delmek ve toprak örneği almak başardı.

Bunca zaman, "Rosetta" sürekli cihazın eylemlerini izlemek, "Fila", mesajın kendisine ve ondan geçti. Modülün tamamlanmasının ardından sonda kendi araştırma faaliyetlerini başladı.

şekil

Ocak 2015 sonunda, birçok bilimsel makaleler araştırma bulguları bir özetini içeren yayınlandı. Bunların tartışılan ilginç konulardan biri - bir kuyruklu alışılmadık bir formu. Bir gibi Kozmik beden lastik ördek: görsel baş, gövde ve boyun belirleyebilir. kilo kaybı ve şiddetli erozyon sonucu - verilerin incelenmesi henüz kuyrukluyıldız 67P iki uzay nesneleri veya şekli arasında bir çarpışma sonucunda ortaya çıkan olup olmadığı hakkında bir soruya bir yanıt vermemiştir. Kuyruklu iki yarısı arasındaki temel farkları bulursanız İlk durumda, olay iddiaya göre 4.5 milyar yıl önce güneş sisteminin şafak anda oldu, o kanıtlanmış edilebilir. İkinci hipoteze Onayı "ördek boynu" böyle bir ciddi erozyona neden güçlerin doğası hakkında sorunun cevabını bulmakta gerektirecek.

Şimdi kuyrukluyıldız içinde gözenekli bir yapıya sahip olduğu bilinmektedir. Bilim adamları, çekirdek yoğunluğu su ile iki kez içindeki parametresinden daha az olduğunu tahmin ediyoruz.

kabartma

Toprak kütlesi resimler 67P yüzeye transfer Probe "Rozet" ve cihaz "Phylen". Bu dunes ve dağlar geçit yanı sıra bulundu. Ancak, kuyruklu yıldız kayalar yalnızca belli belirsiz toprak andırır. Bazıları temelde toz sıkıştırılan birçok - sirkülasyon gaz ve toz sonucu, yani onlar yerine kayalara değil, çöl tepelerinin daha yakındır.

tepelerin bir kısmı, üç metrelik yüzeyi üzerinde yükselen, goosebumps denilen ve eğitim birçok benzer uzay organları için tipik olduğunu düşünüyorum bulundu. Güneş sistemi sadece oluşturur ve aglomere toz ve buzdan oluşur başladı Muhtemelen, bir seferde oluşturulmuştur.

köken

Çalışmalar, ilgili ve su içeriğine ve karbon bileşikleri cihazları. dönme eksenine ve mevsimler değişiklik hakkında dış gövde denk bu maddelerin içeriğinde dalgalanmalar tespit edilmiştir. Bundan başka, Bileşiminde 67P organik bileşiklerin çok sayıda vardır ve tespit beklenenden çok daha az buz gibi görünmektedir.

Bu ve diğer veriler Kuiper kuşağındaki oluşan araştırmacıların görüşüne aykırı kuyruklu yıldız,, Neptün'ün yörüngesinin ötesinde bulunan düşündürmektedir. Başlangıçta bu oluşum 67P yeri Jüpiter çok daha yakın bulunduğu düşünüldü.

Bu cihazlar "Rosetta" ve "Fila" dokunmatik ve kuyruklu yıldızın çekirdeği, onun yerçekimi ve manyetosferinin özellikleri. Onların henüz büyük bir bölümü analiz edilecek. Ne olursa olsun çalışma ve tüm bilgilerin görüşmeden sonra kurulacak resim, gelen, bugün için uçuş ve görev "Rosetta" hayata en iddialı uzay projelerinden biridir. Pek çok bilim aya uçuş Yuriya Gagarina ve iniş insanlar sonra üçüncü en önemli olay diyoruz. Bu unutulmamalıdır ki "Rosetta" - değil evren hakkında bilgimizi genişletmeyi amaçlamaktadır son araştırma misyonu. kuyruklu yıldız 67P için görevin başarısı yeni projelerin geliştirilmesini teşvik etmiştir. Birkaç tanesi yakın gelecekte başlamak için hazırlanmıştır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.