FormasyonÖykü

Uzay Mekiği "Challenger" (fotoğraf). Felaket mekik "Challenger"

Uzay - havasız alan sıcaklığı -270 ° C'ye kadar olan Astronotlar hep evrenin bilinmeyen karanlığa acele, hayatlarını riske atan bu nedenle böyle agresif bir ortamda, insanlar, yaşayamaz. evren okuyan sürecinde düzinelerce can birçok felaketler vardı. astronotik tarihinin böyle bir trajik kilometre taşları mürettebat hepsi öldürüldü sonuçlandı uzay mekiği "Challenger", ölümü oldu.

gemi hakkında kısaca

1967 yılında, Amerika Birleşik Devletleri NASA milyarıncı programı "Uzay Ulaşım Sistemi" başlattı. (Kelimenin tam anlamıyla "uzay mekiği" olarak çevirir İngilizce Uzay Mekiği,) Uzay mekiği - onun çerçevede, 1971 yılında bu yeniden kullanılabilir uzay aracı yapımına başladı. Bu mekikleri 500 km yüksekliğe kadar yükselen, Dünya ve yörüngeye arasında çalışacak gibi bu mekikleri oldukları planlandı. Onlar için yükleri verilmesi için faydalı olması gerekiyordu , yörünge istasyonları , araştırma gerekli kurulum ve inşaat işleri gerçekleştirmek.

Bu program üzerine inşa edilmiş bir ikinci uzay mekiği - bu gemilerden biri uzay mekiği "Challenger" oldu. Temmuz 1982 yılında operasyonda NASA nakledildi.

Adını 1870'lerde okyanus okudu bir açık deniz gemisi, onuruna oldu. Referanslar NASA OV-99 aparatı olarak listelenen.

Uçuş Tarihi

Nisan 1983 yılında ilk uzay mekiği "Challenger" translasyonel uyduyu başlatmak için yıl arttı. Aynı yılın Haziran ayında, ben yörünge iki haberleşme uydularının teslimi ve ilaç deneylerini tekrar başladı. ekibinden biri oldu uzay ilk Amerikalı kadın Sally Kristen Ride.

Ağustos 1983 - Üçüncü mekik fırlatma ve Amerikan uzay programında tarihinde ilk gece. Sonuç olarak, yörünge telekomünikasyon uydu Insat-1B ve test edilen Kanadalı manipülatör "Canadarm'ın" başlatıldı. Görev süresi biraz ile 6 gün oldu.

Şubat 1984 yılında mekik "Challenger" uzaya tekrar gitti ama yörüngeye iki uydu kaldırılması misyonu başarısız oldu.

Beşinci Nisan 1984'de başlayacak. dünya tarihinde ilk kez, uzayda tamir uydular yapıldı. Ekim 1984'de tahta uzay aracının iki dişi astronotlar üzerinde varlığı ile işaretlenmiş altıncı, piyasaya oldu. Ketrin Sallivan - Bu mühim uçuş sırasında uzay kadında Amerikan uzay tarihinin dışarı ilk yapıldı.

Bu yılın Ekim ayında, Temmuz ayında Nisan 1985, sekiz Yedinci uçuş ve dokuzuncu uçuş, aynı zamanda başarılı olmuştur. Onlar ortak bir hedef tarafından birleştirilmiştir - uzay laboratuarında araştırma yapmak için.

Onuncu fırlatma 28 Ocak 1986 mekik ve mürettebat ölümcül içindi.

41500000 kilometre - "Challenger" 9 başarılı görevlerde de hesapta Toplamda, o 987 sadece mavi gezegen, onun "run" etrafında tam bir devrim yapılmış, uzayda 69 gün geçirdi.

Felaket mekik "Challenger"

trajedi saat 11 39 dakika at Florida, 28.01.1986 kıyıları yakınında meydana geldi. Şu anda, Atlantik Okyanusu üzerinde mekik patladı "Challenger". O yerden 14 km yükseklikte uçuş 73 saniye sonra çöktü. Yedi mürettebat öldü.

başında sağ yüzük katı güçlendirici zarar görmüş mühürleme. jet akım yakıt tankının bir dış yan taraftan alınır olan gaz açıklığı yanmış bu taraftan. püskürtme tankının kuyruk tutucu ve yatak yapısının yok etti. Gemi simetri itme ve hava direncini ortadan elemanları kaymıştır. Uzay aracı amaçlanan uçuş ekseninden sapmış olur, sonucu aerodinamik yüklerden etkisi altında yok edilmiştir.

Uzay Mekiği "Challenger" Tahliye bir sisteme sahip olmayan, bu nedenle mürettebatın hayatta kalma şansı değildi. Ama böyle bir sistemin eğer astronotlar 300 km / s hızla okyanusa düşmüş olacaktı. Su gücünün etkisi hala kimse hayatta olurdu böyle olurdu.

Son mürettebat

Mekiğin 10 çalıştırılması esnasında "Challenger" yedi kişiyi taşıyordu:

 • Frensis Richard "Dick" Scobee - 46 yaş, mürettebat komutanı. Yarbaylığa NASA astronot rütbesindeki Amerikan askeri pilotu. Onun eşi, kızı ve oğlu tarafından kurtarıldı. Onun ölümünden sonra Madalyası "Space Flight" verildi.
 • Michael Dzhon Smit - 40 yaş, yardımcı pilot. yüzbaşılığa, astronot NASA Test pilotu. Eşi ve üç çocuğu bıraktı. Onun ölümünden sonra Madalyası "Space Flight" verildi.
 • Ellison Shoji Onizuka - 39 yaş, bir araştırma uzmanı. Japon asıllı Amerikan NASA astronotu, yarbaylığa bir test pilotu. Ölümünden sonra, o, albay rütbesine layık görüldü.
 • Judith Arlene Resnik - 36 yaş, bir araştırma uzmanı. En iyi mühendis ve astronot NASA biri. Profesyonel havacı.
 • Ronald McNair - 35 yaş, bir araştırma uzmanı. Fizikçi, astronot NASA. Dünyada, karısını ve iki çocuk bıraktı. Madalya ölümünden sonra "Space Flight" verildi.
 • Gregory Jarvis - 41 yaş, yük uzmanı. Bir mühendis. ABD Hava Kuvvetleri Kaptan. 1984 yılından bu yana, astronot NASA. Evler eşi ve üç çocuğu bıraktı. Madalya ölümünden sonra "Space Flight" verildi.
 • Sharon Christa Corrigan McAuliffe - 37 yaş, yük uzmanı. Toplumsal. Astronotlar için en yüksek ABD ödülünü - Onun ölümünden sonra Space Madalyası verildi.

Geçen mürettebat üyesi Hakkında Christa McAuliffe biraz daha söylemektir. sivil olarak uzay mekiği "Challenger" alabilir? İnanılmaz bir şey.

Krista Makoliff

O Boston, Massachusetts'te 02/09/1948 tarihinde doğdu. O İngilizce, tarih ve biyoloji öğretmeni olarak çalıştı. Evli ve iki çocuk sahibi idi.

Hayatı her zamanki gibi devam etti ve 1984 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde açıklandı yarışmasında "Uzayda Öğretmen" kadar ölçtü. Onun fikri yeterli hazırlık sonrasında her genç ve sağlıklı insanlar başarıyla uzaya uçmak ve Dünya'ya dönmek kanıtlamak oldu. eğlenceli, Boston iyimser ve enerjik öğretmen - başvuruların 11 bin ve uygulama arasında Christa oldu.

O yarışmayı kazandı. Başkan Yardımcısı George. Ne zaman (Kıdemli) W. Bush Beyaz Saray'da düzenlenen törende ona bilet kazanan verdi o mutluluk gözyaşlarına boğuldu. Bu tek yönlü bir bilet oldu.

üç aylık bir eğitim uzmanları tanınan sonra Christa uçmaya hazır. O öğretim konularını kaldırmak ve gemide uzay mekiği birkaç ders geçirmek için talimat verildi.

Ön kontrol problemleri

Başlangıçta, uzay mekiği onuncu başlangıç hazırlığı sırasında bir çok problemle oldu:

 • Aslen Baykonur John. F. Kennedy Ocak 22 tarihinde piyasaya tutmak için planlanmış. Ama nedeniyle örgütsel sorunların 24 Ocak tarihinde ilk 23'e ve daha sonra taşındı başlar.
 • Nedeniyle fırtına uyarısı ve düşük sıcaklıklarda uçuş bir gün daha ertelendi.
 • Yine, kötü hava nedeniyle 27 Ocak başlangıcını erteledi.
 • Ocak 28 - bu yeni bir yayın tarihi atamaya karar verildi böylece sonraki muayene teknikleri sırasında, çeşitli sorunlar ortaya çıkarmıştır.

28 Ocak sabahı, sokak soğuk sıcaklık düştü -1 ° C ' mühendisler bu endişeye neden olan ve özel bir görüşme sırasında, onlar aşırı koşullar O-halkalarının durumu üzerinde olumsuz bir etkiye sahip ve yine lansman tarihi erteleyebilir tavsiye olabileceğini liderlik NASA uyardı. Ancak bu öneriler reddedildi. buzla kaplı fırlatma rampası: Başka bir zorluk vardı. Bu aşılmaz bir engel oldu, ama "neyse", 10 am tarafından buz erimeye başladı. Başlangıç 11 saat 40 dakika boyunca atandı. Bu ulusal televizyonda yayınlandı. Bütün Amerika kozmodromunda olayları izlerken.

Mekiğin ve çökme-up başlat "Challenger"

38 dakika 11 De motorları kazandı. 2 dakika sonra ünite başlatıldı. hızlandırıcı sağ tabanından 7 saniye bir zemin etüdü uçuş kaydedildi, gri duman kırdı. Bunun nedeni motor start sırasında darbe şok yükleri oldu. Bu da güvenilir izolasyon sistemi sağlar ana sızdırmazlık halkasını tetikler, geçmişte olanları. Ama dondurulmuş halka elastikiyetini kaybetmiş ve beklendiği gibi işlemesi mümkün değil bu yüzden sabah soğuktu. Bu kaza nedeni oldu.

Gazetede bir fotoğraf var uçuş uzay mekiği "Challenger", 58 saniye sonra, ben yıkmak başladı. Dış tank 6 saniye bir dış yakıt deposu basıncında 2 saniye kritik düzeye düşmüştür sonra sıvı hidrojenin sızıntı başladı sonra.

uçuş 73 saniye sıvı oksijen tankı çöktü. Oksijen ve hidrojen patlatılır ve "Challenger" büyük bir ateş topu içinde kayboldu.

Arama gemi kalıntıları ve ölü organları

uzay mekiği enkaz Patlamadan sonra Atlas Okyanusu'na düştü. Arama uzay aracı enkaz ve astronotların organları gelen ordunun da yardımıyla ABD Savunma Bakanlığı devraldı Sahil Güvenlik. okyanusun dibinde 7 Mart mekik mürettebatı kokpit cesetleri bulundu. Nedeniyle deniz suyu otopsi uzun süre maruz kesin ölüm sebebini belirlemek için başarısız oldu. Onların kabin sadece kuyruk bölümünden yırtık Ancak, biz öğrendim patlamadan sonra, astronotların yaşıyordu. Maykl Smit Ellison Onizuka Dzhudit Reznik, ve bilinçli ve kişisel hava beslemesi dahil kalmıştır. Büyük olasılıkla, astronotlar suyun büyük darbe kuvvetini hayatta koyamadık.

1 Mayıs arama uzay mekiği enkaz okyanustan bitmiş mekik% 55'ini elde edebildi.

trajedinin nedenleri içine İncelenmesi

NASA gizlilik damgası altında yürütülen felaketin her koşulda bir iç soruşturma. davanın tüm ayrıntıları anlamak ve bunlardan düşen bir uzay mekiği "Challenger" olduğu için, nedenleri öğrenmek için ABD Başkanı Ronald Reagan özel bir komisyon (Başkan William P. Rogers adına) Rogers kurdu. Bu bilim, uzay ve havacılık mühendisleri, astronotlar ve askeri önemli isimlerinden oluşmaktadır.

Birkaç ay sonra Rogers Komisyonu her şeyi mekik bir kaza oldu ve bunun sonucu olarak kamu yapılmıştır başkanı bir rapor sunmuştur "Challenger". Ayrıca NASA liderlik yetersiz planlanan uçuşun güvenliği ile karşılaştı sorunlar hakkında uzmanların uyarılarına cevap olduğuna işaret edildi.

çöküşün sonuçları

Uzay mekiği çöküşü "Challenger" ABD'nin saygınlığına bir darbe ortaya program "Uzay Ulaşım Sistemi" 3 yıldır aşamalı edildi. Çünkü uzay aracı kazasında ABD sırasında çok büyük kayıpları (8 milyar $) yaşadı.

önemli değişiklikler büyük ölçüde onların güvenliğini artıracaktır, mekik yapısına yapılmıştır.

Bu yeniden ve NASA yapısı edildi. Bağımsız bir ajans düzenlendi uçuş güvenliğini denetlemek üzere.

Gösterilen kültür

2013 Mayıs ayında, film yönetmeni George. Hawes "Challenger" nin makara dışarı ekranlarında. İngiltere'de, o yılın en iyi dram filmi seçildi. Onun arsa Rogers Komisyonu İlişkin gerçek olaylar ve faaliyetler dayanmaktadır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.