MaliMuhasebe

Ücretlerinin ana türü

Adam az değil mümkün olduğunca iyi şekilde nasıl düşünmeye içinde, işe üzerinde çalışıyor. koşulda şirket artırılabilir neler emek tazminat pahasına için basit ve şeffaf kriterleri kaydedecektir - Birçok bu ekstra çaba mutluyuz. Bazı düzenleri sayesinde firma çalışanlarının ücretlerini hesaplamak için ilkeleri belirleyebilir? Nasıl şirket yönetimi en uygun seçmeliyim geliyor?

ücretlerinin tespiti

Rusya ve ücretlerinin dünya uygulaması formlarında kabul başvurmadan önce, kavramın özünü keşfetmek. Rus araştırmacılar arasında ortak bu yönü ile ilgili temel teorik kavramlar nelerdir? popüler tanımına göre bir ücret işveren çalışanın yanı sıra meşruluğunu sağlamak işe sahip ödeme planlarına tanımı ile ilişkili olan ilişkileri anlamalıdır. Bazı araştırmacılar raporlama vadeli ücretin ayırt - iş için çalışanların tazminat yeteneklerine, görev ve ticaret açısından karmaşıklığı doğrultusunda. Bu durumda, ücretler ücret bileşen olarak anlaşılacaktır. Ama göz altında terimin iki yorumların bir dizi belirledi.

Ücretler çalışanlar o zaman belirli bir süre boyunca bu veya işin bu miktarı yaparak nelerle tazminat üzerinde bilmeleri - doğada sistemik olmalıdır. Rusya Federasyonu, örneğin - Bazı durumlarda, devlet asgari ücret değerlerinin mevzuat ayarlanabilir.

işverenlerin hesaplama usul ve maaşlı çalışanların düzenleyen hukuki fiiller, bir firma uygun tazminat hesaplamak gerekir hangi kriterleri tanımlar doğrudan tavsiyeler yoktur. Bu nedenle, her organizasyon ücret sistemine uygun olmalıdır kendi gereksinimlerini kurma hakkına sahiptir. popüler uluslararası ve Rus uygulama şemaları işveren hesaplamaları ve çalışanların Formlar - çok farklı. Ama en popüler arasında: zaman, parça başı ve parça başı ücret sisteminin. Onların özel ayrıntıları düşünün.

Zaman ücretler

işveren hesaplamaları ve maaşlı çalışanların gerçekleştirilebilir altında Zamana dayalı düzeni, tazminat tutarının baz maaş yanı sıra, görevlerinin ifası çalışanı süresine bağlı olacağını varsayar. Bu durumda çalışma süresinin hesap birimi bir saat, gün veya ay olabilir. Rusya'da, farkla en yaygın üçüncü seçeneği ile. Fakat birçok şirket olarak saatlik pratik ve günlük oranları vardır.

Ödeme dikkate formu altında sınıflandırılabilir ilave bir dizi kriter vardır. Periyodik ödemeler Türleri:

- basit bir şekilde süre bazlı;

- ikramiye unsurları ile ücret.

kişi şirkette görevlerini yerine sürenin birimlerin toplam sayısına göre, günlük, saatlik veya - kazanç İlk durumda çarpma hızına göre belirlenir. Örneğin, çalışan ayda işgünü sağladığı tüm yasaları çalıştı, ödeme yaptığı sabit maaş eşit olacaktır. - değilse, o işletmedeki varlığının gün sayısı ile orantılı olarak bir maaş ile ilişkisi temelinde maaş alacak. Iş yerinde kişinin yokluğunda tatil veya hasta tahakkuk tarafından tazmin edilecektir mümkündür.

ücretlerinin Zamana dayalı bir şekilde bonus elemanları da içerebilir. En sık maaş bir yüzdesi olarak ifade edilir. prim genellikle örgüt kurulmuş konumuna uygun olarak ödenir. Aynı pozisyonlarda - Bu onların hesaplama kriterleri tüm çalışanlar için aynı genellikle vardır. Kural olarak, bu (değil sonuçların zararına) hedeflerin aşırı yerine getirilmesi, malzeme tasarrufu, yüksek kaliteli ürünler olduğunu.

parça ücret

Hesaplamanın diğer türleri düşünün ücretlerinin. Parça düzeni telafisi insan işin niceliksel performans ölçümlerine dayalı oluşturulur varsayar. Bu parçada ürünlerin bırakma veya müşteri sayısında ilişkin hizmetlerin sağlanması olabilir. İşveren ayrıca ücret etkileyen, belirli üretim kotaları kurabilir.

ödeme karşılık gelen formların sınıflandırma için ek gerekçesiyle bir dizi vardır. parça başı şeması için ücretlerinin başlıca türleri:

- Doğrudan;

- aşamalı;

- bir prim.

son bir ay içinde, örneğin - - Doğrudan parça biçimli adam mal veya hizmet üretimine yönelik nicel göstergelerin çoğalması dayanan bir maaş alır, o zaman belirli bir süre uzandı para oranlarının değerini, çalışanın yeterlilik düzeyine bazı durumlarda bağlı belli şirketi (, İş veya aciliyet) karmaşıklığı. Standart değerin genellikle bir yüzde - Progressive düzeni norm göre nicel göstergeleri aşan için bir ücret gerektirir. S analog (ya da tamamlayıcı kriter) işleme şirketi çalışanı nakit ayarlanan değere için ödediği ettiği prim sistemi olabilir.

parça başı ödeme

parça başı ücret türleri dikkate Bazı işletmelerde dolaylı sözde tamamlanmaktadır veya tek seferlik, göstergeler de tazminat miktarını etkiler vardır. Bu, belirli bir konumda, diğer iş fonksiyonları yerine getirmemesinden faaliyeti yürüten kişinin performansına bağlı olabilir. 1-2 saat boyunca - Örneğin, dış giyim üretimi için bölüm başkanı kot dikilir başka bölüm, gelen arkadaşlarına yardım için bazı personel isteyebilir. Bu durumda, kendi ödeme üst giysi piyasaya sürülecek tarifeler tarafından sadece hesaplanan, aynı zamanda göstergelere "kot" üretim yönü kullanımında olduğu.

iletişim parça başı ücret tiplerinin tümü genellikle yan kanunlarda sabitlenir. Onların başarı derecesi - Bu değişimin geliştirilmesi ve tamamlanması için hedefler sabittir siparişler olabilir. Bu başkanı tarafından imzalanan prim veya diğer çalışanların ödeme için bir emir olabilir. asistanlar için "kot" satırları akor işi verilebilir için.

tarife düzenlemeleri

Diğer ödeme yolları (emek tazminat türleri), tabii ki, vardır. tarife düzenlemelerine - Popüler Arasında. karmaşıklığı nedeniyle saatlik, parça-oranı ve yumru - ne olursa olsun kriterleri için onlar şemaları kabul var benzer olabilir. bu standartlar emek tazminat değeri tarafından belirlenir hangi temelinde göstergeler grubu olması - bu niteliklere olarak, iş, emek yoğunluğu, üretim yeri, üretilen malların özgüllük iklimsel özelliklerinin karmaşıklığı. Nasıl ilgili kriterleri, ücretlerinin bir tarife sistemini tanıttı şirketi belirlemek gerekir? iş, Türleri firması politikaları hesaplamalar belirlemelidir gerektiren mesleklerde ve pozisyonları, genellikle özel tarifeler kaydedilir. önerileri içerdikleri Bazı durumlarda, bağlayıcı değildir, ancak yine de, bu tür kaynakların kullanımı - Rus şirketlerin ortamında yaygın bir uygulama.

yüzen maaşları

Bazı işletmeler biz ücret diğer kriterler türleri yukarıda tartışılmış ve işçiler için tazminat hesaplanması yaklaşımları var tamamlamaktadır. Böylece, firmalar sözde yüzer maaşları pratik yapabilirsiniz. belirli bir süre sona ermesinden o Onların özgüllük - örneğin, ay, çalışan için kurulan orana tekabül değeri, incelemeye alınabilir. kişi en yüksek üretim rakamlarına ulaştı ise, maaş artırılabilir.

sivil sözleşmelerin Ücretler

Ne kriterlerine göre emek yakın sivil sözleşmeler, ilgili İşçi ödeme yapılır? En önemli nokta - Medeni Kanunu - TC, kendileriyle ilgili olarak kanunun ana düzenleyici kaynağının kurallarına uygun girmiş sözleşmesi olan tüm bunların olası benzerlik için. Bu nedenle, terimi "ücret" yasal olarak bu tür sözleşmelerin ilgili olarak da uygulanır verilmez.

Tabii ki, şirket ve çalışan - onların yasal ilişki ödeme hizmetleri veya eserleri belirli tipteki pratik olacağını kabul edebilir, ancak bu tür bir anlaşmanın emek hukukuna tabi olmayacak - çağırıyorum daha doğrudur. TC standartları için tam bir sözleşme biçiminde - Buna göre, devlet illegal veya müzakereye tabi ya çağrılabilir.

Biz medeni hukuk sözleşmeleri yerleşim önerilen formları hakkında konuşursanız - Medeni Kanunu hükümleri böyle anlaşmalara taraflar yüklenici belli hacimde müşteriye işin sonucunu göstermek zorundadır hangi şartlar altında düzeltmek için izin verir. Veya ödeme Bitirme Belgesinin gerçek rakamlar uygun olacağını belirler. Böylece, medeni hukuk sözleşmeleri kapsamında tazminat genellikle parçalı oranlı ücret forma altında uygulanan olanlarla benzer olacaktır.

devlet kurumlarında maaş

Oldukça spesifik ödeme yöntemleri (kompanzasyon tipleri) Kamu kurumlarında çalışırlar. Gerçek şu ki, ilgili kriterleri - mevzuat düzeyinde ağırlıklı olarak belirlenmiştir - çalışanlar, ücret düzenlemelerine, maaş maaş hesaplanması için şeması. Rus devlet kurumlarında yaygın ücretlerinin ne tür ve şekilleri? Çoğu zaman bu prim bileşen tarafından tamamlanmaktadır zamana dayalı düzeni vardır. İlgili tazminat standartları yüzdesi olarak prim eklenir - Bu bir kişinin bir baz maaş ödenir ve her ay ya da diğer döneminin sonunda işin sonuçlarına bağlı olarak, olduğunu.

Nasıl ücretlerinin optimum formunu seçilir?

Böylece, Rus işletmelerin çeşitlerini ve ücretlerinin formları arasında popüler inceledi. Şirketin başkanı olarak en uygun bir karar? Aşağıdaki kriterlere odaklanabilir.

Eğer bir şeyler üreten şirket - örneğin, aynı giysileri, parça başına yakın form ve ücretlerinin sistemlerin her türlü iyi uygulama. Yani, bir fabrika hattında çalışan bir adam, performansına bağlı olarak, ödeme alınacak. Ancak, bu şema çalışanı belli garantili miktar ödenmesi eşlik etti olması arzu edilir. değeri ile sınırlı değilse Hepsinden önemlisi, asgari ücretin, mevzuatta sabit ve en az daha toplam kazancının yarısından fazla.

şirket hizmetleri sağlıyor ve onlar için talep varsa Buna karşılık, - yüzen, o zaman zaman tabanlı düzeni seçmek için en uygunudur. örneğin, iletken - parça başı muhasebe zor ve eylemi domine edebilir çalışanın emek faaliyeti, üretimle doğrudan ilişkili değilken aynı çok disiplinli firmaların söylenebilir muhasebe belgeleri.

Birleştirilen yöntem

Tabii ki, ödemelerin farklı birleştirebilirsiniz. emek tazminat değerinin istikrar emin olmak için - Aynı anda İşçiler bir kişinin diğer yandan kazançlarınızı kontrol etmek, bir yandan mümkün olacak görünümü ile düzenlemek gerekir. Belli bir uzmanın ödenmesi için koşullar benzer bir pozisyonda organizasyon ve diğer çalışanlar arasında sözleşmede sabit olduğunu farklılık olmadığını da arzu edilir. belki kendileri için daha uygun tanımlayacak ve işine geri döner - bazı bölümler şirketin diğer bölümlerinde ücret uygulamaları bilmek ve bu personele, bazı durumlarda izin verdi. Bu şirket, insan kaynaklarının yetkili dağıtım pahasına verimliliği artırmak sağlayacak - insanlar onlar iyi gibi o faaliyette edilecektir.

Rus mevzuat (hükümet hariç - Yukarıda da belirtildiği gibi onlar, yasal kriterlere uygun olarak çalışanların iç ücret şemaları yol açmalıdır) Şirket kısıtlamaz emek tazminat bir plan ya da bunların bir kombinasyonu kullanımını seçiminde. Bir kişinin, bir yandan, diğer sabit maaş alır ki - - ek ödeme durumunda, göreceli olarak, ürünün piyasaya çıktığı yüksek düzeylerine ulaşmak açısından kayıtlıdır olanlara aynı anda periyodik ve parça başı oranları esas alınarak belirlenen, ödeme mümkündür düzenlemeler.

aksi halde, uzmanlar onların görünümü, tazminat hesaplama ilkeleri, daha adil diğer firmalara üzerine hareket başlayabilir - şirkette ücret sistemi rekabetçi olmak. şirkette uygulanan şema, aynı zamanda bunun uygulanması için kendi yaklaşımlarını geliştirmek, verimliliği artırmak için çalışanların ilgisini teşvik etmelidir. Bir kişinin büyük garantili maaş alırsa, o aktif çalışma motivasyonu düşürebilir. Ama istikrarlı bir çalışanın tazminat alma - Yukarıda da belirtildiği gibi, şirket sağlamalıdır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.