SeyahatUçuşlar

Uçağın genel tanıtımı ve tarihçesi Fokker-70

-70 - самолёт , который был создан в Нидерландах конструкторами одноимённой компании в 1993 году. Fokker -70 - düzlem, 1993 yılında, Hollanda'da kendi adını taşıyan şirket tasarımcıları kuruldu. Ana amacı kısa mesafelerde hava yolcu taşımacılığının uygulanması idi. Onun için operasyon modeli sözde kurumsal uçakların itibar sırasında.

Kısa tarihi

Bu uçağın oluşturulması konusunda çalışma 1992 yılında başladı. Şirketin mühendisleri tarafından takip ana hedefi, zaman F-28 jet uçağı, etkili ve modern modeli de eskimiş yerleştirilmesi işlemidir.

1993 yılında Vonsdrehte havaalanından taşınan prototip Fokker-70 ilk uçuşu. Uçağın uçuş testlerine devam başarıyla tamamlanması henüz az gürültülü ve daha hızlı bir model haline gelmiştir Upon başlangıçta beklenenden daha.

14 Ekim 1994 uçağı FAA sertifikası ve Hollanda aldı. Bundan sonra on gün içinde şirket Ford Motor Company bu değişikliğin ilk üretim uçağını aldı.

ilk müşteriler

kamu duyuru Paris'te havacılık serginin parçası olarak Haziran 1993'te yapıldı. -70 от индонезийских авиаперевозчиков Sempati Air и Pelita Air Service. O zaman bile, imalat şirketi Endonezya havayolları Sempati Hava ve Pelita Hava Servisi on beş ilk Fokker -70 makineleri için bir sipariş aldı.

Avrupa'nın ilk müşteri uçağın temsilcileri arasında Kasım 1993 yılında bir anlaşma uzun vadeli kira beş uçaklara imzalandı İngiliz şirketi British Midlands oldu. Sadece bir ay sonra, Hollandalı Amerikan şirketi Mesa Hava ait iki uçak sattı. Buna ek olarak, sözleşme altı makinelerin daha da satın alma imkanı sağlar.

Temel Özellikler

-70 имеет узкий фюзеляж и довольно скромные габариты. uçak Fokker -70 dar gövdesi ve oldukça mütevazı bir boyutu vardır. 8.51 metre - Özellikle, uzunluğu 30,91 metre, yüksekliği olduğunu. Bu durumda bir uçak kanat açıklığı 28.08 metre mesafededir. Makinenin azami kalkış ağırlığı 36,74 ton düzeyinde ayarlanır. Bir uçak fazla 79 den yolcu aynı anda taşınması için tasarlanmıştır. mürettebat iki kişiyi kapsamaktadır. uçaklar değil 2000 den fazla kilometre mesafede uçuşlar gerçekleştirmek yapabiliyor.

Model iki turbojetler Rolls Royce Tay Mk.620 ile donatılmıştır. Bunların her birinin gücünü Çekme 6290 kg'dır. Bunlar makinenin arkasına yerleştirilir. yakıt depolarının kapasitesi 9640 litredir. Servis tavan 10 700 metre işareti ile sınırlıdır. Cruise gemisi hız 850 km / saat'tir.

düzlem tamamen ARINC-700 ile uyumludur Aviyonik Şirketi "Collins", kullandı. Motor ve üzerinde pansiyon sistemlerinin uçuş özellikleri hakkında bilgiler altı renkli dijital ekranlar pilotlar tarafından gösterilmiştir. Model ve teşhis sistemi de bulunmaktadır.

salon

-70. Bir Fokker -70 yolcuların yerleştirilmesi konusunda Şimdi birkaç söz. является довольно простой и очень похожа на другие модели в нише самолётов, рассчитанных на 70-80 человек. Kabinin şeması oldukça basit ve 70-80 kişi için tasarlanmış bir niş uçağı, diğer modellere çok benzer. Yukarıda belirtildiği gibi, motorlar ancak bu değişikliğin astar için bilet satın alma, gürültü neredeyse hiç yok ön veya orta kısmında, içinde yerleri seçmek daha iyidir, kuyruk kısmında yer almaktadır.

üretim sonu

1995 yılında, yeni sahibinin özelliğinde geçiş Fokker şirketleri sonra, onun konumu önemli ölçüde bozulmuştur. aşırı kalabalık Dahası, negatif etkisi piyasada hakim. Sonuç olarak, Mart 1996 yılında, şirketin iflas haberdar oldu. Bazı Zamanla henüz beklemede tamamlama uygulanmış ve araçlar emretti. Nisan 1997'de, Hollandalı havayolu KLM son örneği uçağı teslim edildi.

47 araba toplam (1 prototip dahil) uçağın seri üretimi sırasında toplanmıştır. -70 продолжают активно эксплуатироваться не одной европейской авиакомпанией. Üreticinin iflas dönemi modelleri aktif bir Avrupa havayolu değil istismar nedeniyle uçak Fokker -70 devam anda bitmiş olmadığı unutulmamalıdır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.