ÇirkinlikPest Control

Tütün mozaik domates. Nasıl bu sorunla başa çıkmak için?

Ben en az bir kez biz tütün mozaik virüsü sonucu sonuçları gördük, kendi bahçesi var olanların emin birçok değilim. Bu yazıda size domates bu hastalığın ortaya çıkmasını önlemek için öğreneceksiniz.

Kısa Tarihsel Arka Planı

İlk defa hastalık tütün büyüyen sürecinde XIX yüzyılın sonunda kaydedilen. Enfekte çalı üzerinde parlak işaretler görünür. Zamanla, o şekil kaybetmeye başladı ve sonunda öldü. Bundan sonra, hastalık yavaş yavaş komşu bitkilere yayılmış ve kısa bir süre sonra tüm plantasyon Daha fazla ekimi için uygun hale geldi.

Sadece mevcut zamanda enfekte fide tamamen imha mücadele için bir yol olarak kabul edildi. Bu önlemler bitkinin dinlenme tutmak yardımcı oldu. Yıllar sonra hastalığın Dr Ivanovsky keşfinden beri nedenini belirlemek başardı. Tütün mozaik virüsü olduğu ortaya çıktı.

geliştirme ve biyoloji mekanizması

Bu hastalığın nedensel maddesi dış etkenlere karşı direnç ile karakterize edilir. Virüsün bile yüksek sıcaklıklarda muhafaza edilebileceği kurulmuştur.

Tütün mozaik tamamen hücresel seviyede bitki dokusunu bulaştırmak. oluşun nedeni, klorofil ve kloroplast hasar ortaya çıkan kısmi ayrışma kabul edilir. Plastid kırığı olarak azalma karbonhidrat seviyesini ortaya çıkar. Bu nedenle mekanizmanın bireysel doku bölümleri ölmekte devreye girer. Patojenler Solanum virüsü 1, Cummis virüsü 2 ve 1 Nicotina virüs vardır.

başlıca belirtileri

Başlangıçta, sac üzerinde benekli hale tütün mozaik vardı. Renkli noktalar değişebilir. Onlar beyazımsı, parlak yeşil veya hafif sarıdır. Yavaş yavaş yaprakları ipliksi veya eğreltiotu şeklini edinme kırışma ve deforme başlar.

Buna ek olarak, tütün mozaik dejenerasyon ve düzensiz meyvelerinin yol açar. Bu enfekte bitkinin gelişimini ve büyümesini yavaşlatır. bozukluklar nedeniyle su değişimi kurutma yaprakları oluşur ve kaynaklanıyor. İlk genç sürgünleri ölmek. Hasarlı meyve kahverengi işaretler ile kaplı ve çürümeye başlarlar.

Enfeksiyon nasıl?

• Tütün mozaik domates enfekte kültürlerden veya işlem sırasında ortaya çıkan mekanik hasara ile temas ile iletilebilir. Genellikle enfeksiyon dalış yoğun fidan sırasında oluşur.

Ayrıca, tütün mozaik gibi böcek, yaprak bitleri ve başka böcekler gibi vektörler ile yayılır. İletilen virüs hayvanlar ve kuşlar tarafından taşınan tohumlar ve meyveler aracılığıyla yapabilirsiniz. enfeksiyon için ana zemin ıslahı domates hastaların kökleri altında topraktır. Bitki kalıntılarının korunmuş olabilir gerçeğiyle açıklanabilir. Özellikle hızla Islak koşullarda mozaik büyüyor. Bu enfeksiyon taşıyan enfekte bitkilerin yapraklarından aşağı akan yağmur damlaları haline gelebilir bulunmuştur.

Tütün mozaik: Tedavi ve önleme

Enfeksiyon toplam mahsulünün yaklaşık% 20'sini yok edebilir. Nedenle, mücadele etmek gereklidir. bitkileri korumak için, yalnızca yüksek kaliteli dikim malzeme kullanın. Tohumlar, kutuları ve diğer bahçe aletleri yüzde beş işleme sokulması tavsiye potasyum permanganat çözeltisi. Bu manipülasyonlar dört gün içinde yapılmalıdır.

Gelecekteki hasat olası enfeksiyonu önlemek için, önleyici tedbirler ihmal edilmemelidir. Yani, domates agresif gerginlik aşılama önemlidir. Bir serada dikim zaman ilgili koruyucu tedbirlere uymak gerekir. tohum dezenfekte etmek için, bu dvadtsatiprotsentnym hidroklorik asit solüsyonu inkübe önerilir ve iyice temiz, akan su püskürtmesi altında durulanır. Ayrıca buhar, toprak, iki ya da üç saat boyunca kaynar su dökülerek yapılmalıdır.

En az bir kere, haftada yaklaşık 1:10 oranında musluk suyu ile seyreltildi fideler süt, işlemek için tavsiye edilir. Buna ek olarak, zamanında yapılması önemlidir Toprak değiştirme bitki artıkları ile birlikte ondan desyatisantimetrovyh tabakanın uzaklaştırılması, serada.

toprağa nakli ve fideler sonra on dört gün borik asit yüzde bir çözeltisi sprey gerekir önce bir hafta boyunca. Bu sayede virüs ile ilgili olarak daha istikrarlı hale gelecektir. Bu ihmal edilemez ve önlemler mozaiğinin patojenin potansiyel taşıyıcıları olabilir böceklerin imha, hedef. Ayrıca, tütün mozaik domates olası yayılmasını önlemek amacıyla, uzmanlar toplamak ve yaprakları sonbahar ve eski kökler yakmak için, seraların işlenmesini yürütmek için önerilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.