TeknolojininElektronik

Tristör dönüştürücü: çalışma ve gelişme umutları özellikleri

aktif olarak çeşitli elektronik devreler kullanılmıştır yeni öğeler oluşturmak için izin yarı iletkenlerin özelliklerinin incelenmesi. Yavaş yavaş yüksek güç anahtarlama devreleri izin daha güçlü cihazlar vardı.

Buna iyi bir örnek, bir tristör dönüştürücü. Kuruluşundan bu yana, o tasarımcılar arasında haklı bir popülerlik tadını başladı. Bu cihaz çok çeşitli elektrik devrelerinden kullanılır: starter ve pil şarj cihazları, kaynak makineleri, ısıtıcılar, çeviriciler, kontrollü redresörler , vs. Bu tristör dönüştürücü kullanıldığı cihazların tam listesi değildir.

Zamanla, elektrik motorları veya ısıtma tesislerinin hızını kontrol etmek mümkün hale geldi geçtiği güçlü araçlar vardı. Bunlar aktif olarak üretimde kullanılan ve hatta bazı durumlarda zaman "jeneratör motor" (GD) geleneksel sisteme değiştirilmiştir.

Geliştirilmiş kontrol devreleri büyük ölçüde bu güvenilirliğini artmış cihazlar. uyarım akımını kontrol edebilen ya da doğrudan dahil güçlü tristör dönüştürücü çapa zinciri motoru. Bununla birlikte, darbe faz kontrol ilk sistemi (IFSB) sıklıkla düzensiz davranır. Bu neden olabilir, diyelim ki, invertör bir "roll-over" ve sistemin güç bileşenlerinin çıktı. yapı temel da arzulanan bir şekilde bırakır. Zamanla bu sorunların geçmişte kaldı bulunmaktadır. Gerekirse güvenli hassas aşırı yük tristör dönüştürücü korumak için, kontrollü ve güvenilir elektronik cihaz vardı. Alternatif sistemlere göre bu cihazın yüksek verimli, iyi bakımı ve küçük boyutu da not etmek gerekir.

Ancak iyi bir performans yanı sıra, bu tür cihazlar güç devresine ilişkin eksiklikleri de bulunmaktadır:

  • Reaktif ve aktif güç oranı onları genel tedarik ağ tarafı için daha iyi değişmez kullanıldığında. cos kaydetmek için kompensatörleri kullanmak zorunda j reaktif gücün kapasitörler temelinde.

  • çalışmalarında ise tristör dönüştürücüler oldukça ağır yüksek frekanslı parazit güç ağını kirletiyor. Özel RC-devreler, bu dezavantajın mücadele etmek için kullanılırlar.

özel olarak tasarlanmış cihazlar kullanılması ile bu şebeke frekansı gibi bir parametre değiştirebilir. Bu kullanılan indüksiyon fırını, bir metal ya da diğer elektrik tesisat oluşturulurken. Bu işlev, özel olarak bu amaç tristör için geliştirilmiş tarafından gerçekleştirilir frekans dönüştürücü. Onun yaratılması anlamlı işyerinde metal işleme teknolojisinin anda mevcut geliştirdi.

Zamanla, alternatif cihazlar diğer ilkeler üzerinde tamamen çalışmalarını sağlayacaktır. Düşük ve orta güç motorları kontrol etmek için kullanılır yüksek güçlü IGBT transistör temelinde Geliştirilen şemaları. Bunlar yavaş yavaş eski sistemler yerini almaktadır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.