Haber ve ToplumErkekler konular

"Topol-M": özellikleri. Kıtalararası füze kompleksi "Topol-M": Fotoğraf

son yıllarda insanlığın göreceli güvenlik çoğunu kendi iki ülke arasındaki nükleer eşitliği sağlanmalıdır nükleer silahlar gezegen ve hedefe bunları fırlatma vasıtalarının üzerinde. Şu anda, iki devlet Amerika ve Rusya Federasyonu'nun Birleşik devletler. hassas bir denge kalbinde - İki ana "ayağı". Amerikan ağır taşıyıcı "Trident 2" yeni Rus roketi "Topol-M" direnir. Bu basitleştirilmiş şeması için çok daha karmaşık bir resmini saklıyor.

sokakta ortalama adam askeri teçhizat nadiren ilgilenir. Onun Görünüşte iyi devlet sınırını korunmuş nasıl yargılamak zordur. Stalin'in muhteşem askeri geçit anısına Birçok sırasında vatandaşlar Sovyet savunma dokunulmazlığını gösteren. Ön yakında savaşı başladı en büyük pyatibashennye tankları, dev bombardıman TB ve diğer etkileyici örnekler çok yararlı değildi. , Çok etkilendim çok eski fotoğrafı yapmasını Belki ve karmaşık "Topol-M",?

ülkelerin askeri uzmanların reaksiyonuyla potansiyel bir düşman olarak Rusya'yı düşünün bakılırsa, öyle değil. Sadece pratikte o öyle değil emin olmak için daha iyi olurdu. son roket Little'ın üzerinde Amaç verileri. Biz yalnızca görebilirsiniz. Öyle görünüyor pek çok bilgi olduğunu. Bilindiği onun zamanında fotoğrafını tüm dünyanın önde gelen medya yayınlanan bir cep fırlatıcı "Topol-M", gibi görünüyor. Ana özellikler ve devlet sırrı teşkil etmez, tam tersine, onlar ülkemize karşı suikast saldırılarında olabilir olanlara bir uyarı olabilir.

Biraz tarih. Nükleer yarışın başlangıcı

Amerikalılar dünyadaki herkesten önce nükleer bombaya inşa edilmiş ve iki kez, Ağustos 1945'te, hemen uygulamak için tereddüt etmedi. O zaman, ABD Hava Kuvvetleri taşımak mümkün değildir, sadece en güçlü dünyada silah değil, aynı zamanda uçağı vardı. stratejik bombardıman B-29, dokuz tona ulaştı yük kütlesi - It "Superfortress" uçuyordu. 600 km / saat hızla 12.000 metre yükseklikte herhangi bir ülkenin hava savunması için ulaşamayacağı hava devi, hedefe bin kilometre üç neredeyse uzak bir buçuk korkunç bir yük getirebilir. yollu B-29 mürettebatı, onların güvenliği hakkında endişe etmeyin mümkündü. düzlem iyi korunmuş ve bilim ve teknolojinin en son başarıları ile donatılmıştı: radar, güçlü seri ateşli silah telemetri kontrolü (durumunda birileri hala daha yakın) ile baraj ve gerekli hesaplamaları üreten bir gezi bilgisayarın bile eşdeğeri. Yani huzur ve rahatlık içinde, herhangi bir asi ülkeyi cezalandırmak mümkündü, doğru. Ama çabuk sona erdi.

miktar ve kalite

Zaman kararın doğru olduğunu gösterdiği gibi ellili olarak, Sovyet yönetiminin, uzun menzilli bombardıman ve kıtalararası stratejik füzelerin bahis başlatın ve vermedi. Amerika kıtasının uzaklığı artık bir güvenlik garantisidir. Sırasında Küba füze krizinin ABD nükleer savaş başlıklarının sayısı Sovyetler Birliği'ni aştı ama Sovyetler Birliği ile savaşa girilmesi durumunda vatandaşlarının yaşam sağlamak, Başkan Kennedy yapamadı için. Uzmanlara göre küresel bir çatışma durumunda, Amerika'nın resmen kazanmak ortaya çıktı, ama ölü sayısı nüfusunun yarısından aşabilir. Bu verilere dayanarak, başkan. JF Kennedy dövüş şevk dizginlemek, yalnız Küba'yı terk ve diğer tavizler gitti. Stratejik çatışma alanında yıllarda oldu her şey, rekabet düşürülmüştür intikam kaçınarak, ama iken bir darbe destructional grev veya küçültmek için sadece bir fırsat değil. Soru bomba ve füzelerin sayısına değil, aynı zamanda onları yakalayın olasılığı hakkında sadece konulmuştur.

Soğuk Savaş sonrası

RT-14:00 füze "Topol" seksenlerde SSCB'de geliştirilmiştir. Onun genel kavram beklenmedik faktörler başlıca nedeni potansiyel bir düşman savunma sistemlerinin etkisini aşmak için yeteneği oldu. Çalışma bu nokta, çeşitli arasında olabilir hangi bir muharebe devriye bu mobil sistem. kimin yer sıkça Amerikalılar için çıkık sır değildi sabit atarlar, aksine, "Kavak" sürekli devinim içinde olduğunu ve hatta Pentagon'un yüksek performanslı bilgisayarlarla mümkün değildi hızla olası yörünge hesaplamak için. Sabit maden yüklemesi, bu arada, aynı zamanda hepsi değil bildiği için onların İyi korunan yanında, potansiyel bir saldırgan için bir tehdit taşıdı ve çok yapılı.

Birliği'nin dağılması Ancak misilleme kaçınılmaz dayanan uzun dizilmiş güvenlik sisteminin yıkıma yol açmıştır. yeni güçlüklere karşılık önemli ölçüde iyileştirilmiştir karakteristikleri de Rus Ordusu füze "Topol-M", 1997 yılında kabul edilmesi oldu.

Nasıl komplike füze savunma görevi

Tüm dünya balistik roket içinde devrimciydi ana değişiklik, muharebe sahasına roket yörüngesi müphemliğine geldi. tüm füze savunma sistemlerinin etkisi zaten kurulmuş ve sadece şufa yanlış hesap ilkesine dayalı, (proje geliştirme ve hata ayıklama aşamasında) bakıyor. Bu başlangıç IDB birkaç dolaylı parametreleri düzeltirken, özellikle elektromanyetik darbe, ısı veya diğer objektif iz veri karmaşık durdurma mekanizması başladı demektir. , Merminin konumunu hesaplamak hızını belirleyen ve yer çalıştırmak için klasik yörünge olarak, kolay ve uçuşun herhangi bir safhasında onu yok etmek tedbirler almak ilerlemeden. Ona ve diğer roket pek fark arasındaki bu olabilir "Topol-M" nin lansmanını algılamak için. Ama sonra durum daha karmaşıktır.

değişkeni yol

fikri daha koyulan bir hata savaş başlığı halinde tespiti bazlı preemption koordinat imkansız yapmaktı. Buna değiştirmek ve yolu boyunca uçuş karmaşık hale olmalıdır. (Kamu bilinmemektedir kadar bunların sayısı, ancak onlarca söz ediyoruz) "Topol-M", bir gaz püskürtme kontrol yüzeyleri ve ek iticileri ile donatılmıştır, yani, doğrudan yol boyunca, püskürtme aşaması yönünü değiştirmek için izin. Bu durumda, bilginin nihai hedefi sürekli kontrol sisteminin hafızasında tutulması ve gerektiğinde sonuçta şarj tam kalmasıdır. Başka bir deyişle, balistik mermi vurmak için verilen avcı füzeler, geçecek. Mevcut ve füze savunma potansiyel düşman yükselen "Topol-M" nin yenilgisi mümkün değildir.

motorları ve vücut malzemeler Yeni

Aktif fazda öngörülemeyen yörünge vuruşu zorlayıcı yeni bir silah yapar, ama aynı zamanda çok yüksek hızda sadece. uçuşun farklı aşamalarında "Topol-M" üç güçlendiriciler ve hızlı bir şekilde irtifa kazanarak tahrik edilmektedir. Katı yakıt geleneksel alüminyum için temel olarak hizmet veren bir karışımıdır. Tabii ki, oksitleyici madde ve bilinen nedenlerle başka incelikler bileşim açıklanmamıştır. En fazla azaltılabilir muhafaza aşamaları, bunlar sürekli sarma sertleştirme polimer lifleri süperalaşım teknolojisi ( "koza") kullanılarak kompozit malzemeler (organoplastic) imal edilmiştir. Bu karar bir çift pratik anlayışı var. İlk olarak, düşük ağırlık "Topol-M" füze, hızlanma özellikleri önemli ölçüde iyileştirilmiştir. İkinci olarak, plastik kılıf radar tarafından tespit etmek daha zordur, bu yansıyan yüksek frekanslı radyasyon metal yüzeyin daha kötüdür.

gerçek bir şey son aşama muharebe sahasında suçlamaların imha olasılığını azaltmak için çok zordur ayrılırlar sayısız yemlerimizi, geçerlidir.

yönetim sistemi

herhangi bir düşman füze savunma sistemi ile etkilerden bir dizi kullanarak mücadele. dezoryantasyon en yaygın yolu, aynı zamanda gürültü olarak ifade güçlü elektromanyetik engeller tarafından yönlendirilir. Elektronik devreler kuvvetli alanlarını dayanacak ve tamamen başarısız veya bir süre işlevini doğru olarak sona olamaz. füze "Topol-M" gürültü bağışıklığı rehberlik sistemine sahiptir, ama bu önemli değil. stratosferde nükleer patlamaların hatta bir baraj dahil stratejik kuvvetleri, tehdit imha için en etkili yöntemler kullanmak isteyen küresel çatışma potansiyeli düşman iddia edilen koşullar. yolunda da aşılmaz bir engel bulunması, "Topol", olasılık yüksek derecede, manevra kabiliyeti sayesinde etrafında çalışmak ve ölümcül yörünge devam edebilecektir.

sabit temeline dayalı

Füze kompleksi "Topol-M", bağımsız olarak, mobil ya da sabit olup olmadığı, harç yöntemi başlatıldı. Bu başlangıç yanlışlıkla hasara karşı karmaşık teknik sistemin korunması ya da mücadele için hizmet veren özel bir kap, dikey olarak gerçekleştirilir anlamına gelir. sabit ve mobil: Dağıtım için iki seçenek vardır. madenlerde yeni tesisler yerinin sorunu nedeniyle SALT-2 anlaşmasının şartları altında hizmetten ağır ICBM yönelik mevcut yeraltı imkanlarının iyileştirilmesi olasılığına basitleştirilmiştir. Bu sadece çalışma çapının azaltılması, baraj halka yüklemek için çok derin alt mili ve beton ek bir katman doldurmak için devam etmektedir. Bu füze kompleksi "Topol-M" en iletişim ve yönetimi dahil stratejik caydırıcılık güçlerinin, kanıtlanmış altyapı ile birleşik olduğu da önemlidir.

Hareketli karmaşık ve onun araba

Rota devriye (GMD) üzerindeki herhangi bir noktadan ateşlenmek üzere tasarlanmışlardır mobil birim, bir yenilik olarak adlandırılan kısmi asılı kaptır. Bu teknik özellik yumuşak dahil olmak üzere herhangi zeminde, üzerinde dağıtmak için yeteneği ile ilgilidir. Ayrıca önemli ölçüde zor karmaşık havacılık, optik ve elektronik olmak üzere istihbarat mevcut tüm araçları tespit etmek için yapım maskeleme düzeldi.

Detay taşıma ve fırlatma füzeleri "Topol-M" için tasarlanan bir aracın kalmalıdır. Bu güçlü makinenin özellikleri uzmanları takdir ettim. 120 ton ağırlığında, ancak, çok manevra kabiliyeti yüksek randımanlı, güvenilirlik ve hız var - Devasa. Sekiz eksen sırasıyla 1 on altı tekerlek yüksekliği 60 m cm, bunlar yöneltiyor. Altı (üç ileri ve üç arka) eksen dönebilir olduğu gerçeği ile sağlanan Vosemnadtsatimetrovy dönme yarıçapı. Pnömatik genişliği -. 60 cm, alt ve yol arasındaki yüksek boşluk (neredeyse yarım metre) sadece kaba arazide engelsiz bir geçiş sağlamaktadır, ancak Wade (metrenin alt derinlik ile). Zemin basıncı herhangi kamyonun göre iki kez daha düşüktür.

"Topol-M" güç-800 güçlü dizel turbo yüklemesi yamz-847 mobil üniteyi Driven. yürüyüşüne Hız - 45 km / saat kadar, aralık - en az beş yüz kilometre.

Diğer ince ayarlar ve gelecek vaat eden fırsatlar

Anlaşma TUZ-2 kısıtlama şartlarına göre bireysel rehberlik paylaşılan savaş başlıklarının sayısı tabidir. Bu, birden nükleer savaş başlığı ile donatılmış yeni füzeler yaratmak imkansız olduğu anlamına gelir. Bu uluslararası antlaşmayla durum garip - 1979 yılında nedeniyle Afganistan'a Sovyet işgalinin , o ABD Senatosu çekilmiştir ve henüz onaylanmamıştır. Ancak, ABD hükümetinden kendi şartlarına uyulmaması hareket etmedi. resmi statü bugün almadı rağmen Genel olarak, iki tarafın da gözlenmektedir.

Bazı suçlar, ancak, karşılıklı ile gerçekleşti. Amerika Birleşik Devletleri daha vardı çoklu savaş başlığı füzeler gibi kendi jeopolitik çıkarları karşılık 2400 araç toplam sayısını azaltarak ısrar etti. Ayrıca önemli ve giderek Rusya'nın sınırlarına yakın, ve uçuş zamanlı olarak ABD nükleer güçleri çok daha az olduğu sonucuna ulaşıldı. Bütün bu SALT-2 koşulları bozmadan kendi güvenlik performansını geliştirmek için yollar aramaya ülke liderlerini harekete geçirdi. füze "Topol-M", resmen ve özellikleri RT-2P parametrelerine karşılık dikkate almadan özellikleri, son değiştirme seçildi. Amerikalılar stratejik bombardıman üzerine sözleşme yerleştirilen seyir füzeleri boşluklar avantajlarından yararlanıyor ve pratik bireysel rehberlik birden savaş başlığı ile medyada miktar kısıtlamalarının uymayan.

bir füze "Topol-M" oluştururken bu koşullar göz önüne alınır. Hasar yarıçapı ekvator dörtte yani on bin kilometre. Bu kıtalararası dikkate almak yeterlidir. Şu anda tek parçalı yüke sahiptir, ama bir tonluk savaş başlığı personel odası ağırlığı tam bir zaman oldukça kısa sürede paylaşılan bir değiştirmek için izin verir.

Ve dezavantajları olup olmadığını?

Stratejik füze kompleksi "Topol-M", başka herhangi bir askeri teçhizat gibi, ideal silah değil. Belirli eksiklikleri tanınması nedeni paradoksal olarak, tartışma SALT-2 anlaşmasının ileriye yönelik görüşleri sırasında gelişeceğini, oldu. Belirli koşullar altında, belli belirsiz kendi omnipotence ima edebilir ve diğer durumlarda olumlu, diğer taraftan, biz göründüğü gibi o kadar korkutucu olmadığını işaret etmektedir. Bu kompleks "Topol-M" ile oldu. roket hızı (en fazla 7 km / sn), bakılırsa, onun invulnerability tam güven için yeterince büyük değil. stratosferik nükleer patlama bir baraj olarak bağışıklık de, özellikle, örneğin bir maç yıkıcı faktörü, arzulanan kadar, yaprak şok dalgası. Ancak, genel olarak küçük standı.

"Topol-M" şu anda, diğer kıtalarda Hedefleri yok yok olmasını da sağlar aralığı - sadece Rus stratejik füze seri tamamen üretti. o caydırıcılık omurgası olmasının nedeni budur.

Görünüşe göre, bu hiç bir alternatiftir - geçici bir fenomen, orada bir saygınlık "Topol" vberut diğer desenler hale gelmek ve kusurlarını geçmiş hareket edecektir. kusurları olmaksızın tamamen rağmen başarılı olmak mümkün değildir. Ve BR bu tip savunmasında birincil yükü varken. Ne olursa olsun, ama yakın tarih kendilerini savunmak olanlar kendi zayıflık ödemek için pahalı olabildiğini göstermektedir.

Aslında, o kadar da kötü değil. saldırganlık püskürtmek için hazır değerlendirilecektir yalnızca göreli değerlerine bağlı olabilir. konularda hiçbir şey Mutlak silah türlerinin her biri süresiz geliştirilebilir, savunma olur. Önemli olan onun mücadele nitelikleri etkili düşman kuvvetlerine direnmek için sağlamasıdır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.