Sanat ve EğlenceLiteratür

(Tırnak içinde) "Lay" in Igor imajı

"Lay" - mükemmel korunmuş ve antik Rus edebiyatının orijinal biçiminde bize inmesi. Ürün Bitmesini için ayağa anavatan ve istekliliği yoğun sevgi doludur. kahramanın rolü insanlara verilir çünkü "Lay" in Igor imajı kanının aksine, bir anahtar değildir. Ancak, Igor hikayede önemli bir yere sahiptir, bu yüzden onun rakam ayrıntılı incelemeyi gerektirir.

Geçmiş çalışmaları

Edebi anıt antik XVIII yüzyıl AI ünlü koleksiyoncu tarafından bulundu Musin-Puşkin. Eser kurtarıcı Monastery, Yaroslavl çeperlerinde de bulunur, ve Musin hemen tarihçi tanıdık başvurmuştur Kont edildi. NM Karamzin işin yayınlanması üzerine ısrar etti ve 1800 yılında ışığına çıktı "Kelime". yayın büyük bir etki yarattı ve tartışma ve çok araştırma neden oldu. Ama ne yazık ki, orijinal el yazması Moskova'da 1812 yılında bir yangında kül oldu.

işin Yazar varsayımları ve varsayımların çok şey var, kurulmamıştır, bunların hiçbiri, ancak, diğerlerine karşı öne etmez. XIII yüzyıllarda - "Lay" in Igor imajı edebi özelliklerini ve yazarın sanat XII edebiyat eleştirmenlerinin düzeyini belirlemek için izin verir zamanının, yöntemlerini yansıtır.

Tema "Sözcükler" ve İgor resmin rolü

Mart 1185 - komplo "Kelimeler" gerçek olaylara vardı Prens İgor step göçebe üzerinde Sviatoslavovych, yenilgiyle sonuçlandı. Savaş Rus birliklerinin önceki yıl göçebe yenmek başardık, ama Igor'un kampanya olmadığını. Ve burada, kendi bencil güdülere verimli, Prens kuvvetlerini toplar ve yardım çağrısı yakın akraba. "Lay" in Igor imajı herhangi bir şekilde idealize tamamen yoksun olduğunu. anlatıcı prens yenilmiş ve esaret altında sona erdi bu yüzden sortie, kötü hazırlandı şunu açıklığa kavuşturur ki. Bu İgor yazarın kampanyanın nasıl başlangıcıdır:

"O zaman Igor, parlak güneşin üzerine baktı

O, bunun karanlıkla kaplı askerlerine gördü

Ve nehirler onun takımı Igor:

"Erkek ve beraberindekiler!

tam olarak verilecek daha daha iyi, kıyılmış olurdu.

Hızlı atların üzerinde, iyi arkadaş Sit

Evet mavi Don bak!

Zihin avcılık için Vspala Prens,

Ve onun arzusu alamet şefaat

Büyük Don keyfini çıkarın.

"Ben istiyorum - bu nehirler - mızrak refract

Alan sizinle Polovtsian, Rus halkının sonunda!

Başımı koymak istiyorum

Veya Don'dan kask var ... "

geçit açıkça görüldüğü gibi, "I want" - yani Igor ana motivasyon.

Ama hikaye o zaman Rusya'nın ana sorunlara dikkat çekmek için yalnızca arar. prenslikler haline parçalanmış yani çıplak tüm eksikliklerin ve yöneticiler arasında sürekli kavgalar. Aslında, "Word" - Rus topraklarının birleşmesi için bir çağrı.

Yazar ayrıca insanların kahramanlık odaklanır, Rusya'nın son konulu dokunur. bir vatansever açısından bakıldığında, o namus, sadakat, sevgi, özgürlük ve kader sorunları ele alır.

işin fikri ve ana karakterin görüntüsü ile ilişkisi

Yukarıda açıklandığı üzere, anıtın temel fikir - Görüşme bir kişiye tüm gücü aktararak, Rus prensleri ralli için. "Lay" in Igor imajını idealize olmadan, yazar hala yanılmaz güçlü ve bilge karakteri üretir - Prens Svyatoslav mükemmel cetvel rolü görünür. Bu diğer tarihi kayıtlara göre, doğru değildir, ama işin içinde ana amacın gerçekleştirilmesi için bir yol olması gerekiyordu.

"Kelimeler" yazarı Rusya'ya onların yararına göre tüm karakterlerin eylemlerini takdir eder. İgor aynı pozisyonda değerlendirdi ve skor çok yüksek değildir. Ve doğanın düşman kuvvetler vasıtasıyla kendini gösterir:

"Ve rüzgarlar, torun Stribogovy

oklarla denizden esen

cesur Igor'un Kampanyası üzerinde.

Toprak gümbürdediği,

Nehirler, bulanık koşmak

tarla kül, kapak

Afişler glagolyut! "

gerçek bir yurtsever olarak, yazar insanlar doğadan ayrılmaz bir bütün olarak eve tasvir ve yardımcı veya uyarı, onların işlerine karışmaz.

hikaye ve kompozisyon özgünlük

Daha detay anıtın "Lay" kısa içeriğinde Igor imajını dikkate almak yardımcı olacaktır. işin kendisi karmaşık bir örgüt olduğu yazarın dönüşümlü yansımaları, olup bitenlerin bir açıklama, lirik parantezler, epik anlar, geçmişin açıklaması. Her hikaye analizini zorlaştırmaktadır "Kelimeler".

Ancak, bütün iş üç bölüme ayrılabilir:

  1. Bayarı ve tonlama anılarını içeren girişi.
  2. Başarısız bir kampanya Igor açıklar ana bölümü, Svyatoslav sonra, övgü esaretten Igor dönüşü anlatır.
  3. Sonuç aslında prenslerin yüceltilmesine ve, hikayenin sonu içermektedir.

Bu yapıda, iyi içeri Igor imajını taşıyan rolünü ve önemini, takip "Lay." Bunların kısa bir açıklama karakter prensler parçalanması ve tutarsızlık neden olabilir dair bir örnek haline gelmiştir olmasıdır.

Bu yazarın ünlü Bayarı kendini karşılaştırır gerçeği "Kelime" başlar ve o, hoşuna prensleri övgü ve tüm gerçeği söylemedi söylüyor.

tırnak "Lay" in Igor imajı

prenslerinin görüntüler, verilen çalışmalarında ana yer biri İgor olduğunu. Bu karakterlere yazarın tutumu belirsiz. Bir yandan, onların zaferleri gurur duyduğunu ve başarının tadını, ama diğer yandan - Rusya kendi çekişme ve bencilliğin için zararlılığın farkındadır. Yolda Igor ana hikayesi değil, aynı zamanda anlatı fikrini sadece bağladı.

tarafından temsil edilen karakter epik kahraman, haysiyet ve askeri onursuz yaşamlarını düşünemiyorum. O cesur ve cesur, ama aynı zamanda kendi kişisel özlemleri insanların yüksek iyidir. Çok gururlu, bencil ve aptal İgor Plohoy basiretsiz politikalar,. Bütün bu olumsuz nitelikler doğasında ve diğer prensler vardır ve bunlar Rus arazinin parçalanması nedeni haline geldi.

İgor özenle yenilgiyi tahmin işaretlerini fark etmemiş onların bencil dürtüler şanı ve memnuniyeti için çok acıkmış. Çok olumsuz Bu bölümde, içinde İgor suretinde tasvir "Lay." Metinde örnekleri arasında olabilir:

"Güneş karanlıkla ona karşı yoludur;

Gece fırtına uyandırdı kuşlar inliyor

Islık hayvan ayağa kalktı ... "

Ama prensin doğaya sağır. Bu aptallığa rağmen, yazar cesaret ve Igor tanır:

"Ve kalbi esprili cesaret;

özverili ruhu ile dolu

Onların cesur raflar kafa yapıcı ... "

Ancak, esaret İgor değişikliklerden döndükten sonra, o anavatanına uğruna kişisel arzularını vazgeçmek ve diğer prensler ile ortak kampanyaya gitmek istemektedir. Prens işlemleri yalnızca yenilgiye yol açabilir farkeder. Ve doğanın güçleri iyilik gösterir:

"Clicked, toprak aday;

çim hışırdadı:

Polovtsian vezhi da geldi.

kamışı içinde Pryanul Prens İgor Ermin,

Beyaz su dikme;

hızlı bir ata biniyor Vzvergnulsya prens,

Onun çıplak kurt atladı

Ve o çayır Donets koştu ...

Donets söyledi: "Sen, Prens İgor!

seni küçük ihtişam Yapma,

sevilmeyen Konchak,

Rus zemin eğlenceli! "..."

Yaroslavna imajı ve Igor onun yardımı

Yaroslavna İdeal Rus kadını sundu. O esaret kaçmak için kocasını yardımcı öylesine büyük bir sadık bir eş ve sadık bir arkadaş İgor, aşkını gücüdür. Onun ağlayan çok önemlidir ve uçuş asker değersiz kabul edildi olarak, namus prens gerekçe büyük bir rol oynar. Ama doğa, razzhaloblennye Yaroslavna çok kuvvetleri, dışarı çıkmak için kahraman yardım - ve artık kendi iradesiyle hakim olduğu, ancak doğanın irade. Daha yüksek güçler Prens koruma durup yol gösteririm:

"Prens İgor Tanrı yolunu işaret

Rus topraklarda Polovtsian arazi ... "

Acı kahraman ve insanların acı da zihinsel dejenerasyon Igor nedenlerinden biri haline gelmiştir.

Literatürde için "kelime" değeri

Bugün, "Word" dünya öneme sahip antik yazılı anıtlar tanıdı ve ortaçağ Avrupa edebiyatının başyapıtları ile karşılaştırılır. konunun anlama ve anlayış içinde değil son rol içinde Igor imgesi "Lay." Bu çalışmayı gösteren Resimler, bugün kolayca kitap veya ders kitabı literatürde bulabilirsiniz.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.