İş Fikirleri

Ticari teklifler nasıl hazırlanacağını bilmek ister misiniz?

Son iki yıldır "ticaret fırsatlarını başarılı bir şekilde sonuçlandırmak için ticari teklifler nasıl hazırlandı" konusu gittikçe artmaktadır. Sebepsiz değildi, çünkü işletmenin esenliği, belgenin ne kadar iyi taslaklandığına bağlı. İstediğiniz efekti elde edebilmeniz için basit ipuçları vardır.

Ticari bir teklif nedir?

Ticari teklif (KP) - gönderenin alıcıyla bir anlaşma yapma niyetini ifade eden satış aracı. Bir firma ile potansiyel bir müşteri edinmenin ilk adımıdır. Hizmet veya ürünleri açıklayabilir, ancak KP ile fiyat listesi arasındaki en büyük fark, müşterinin tekliften yararlanmak için teşvik edilmesidir.

Ticari teklifler nasıl yapılır? Özellikler ve yapı

Aslında, bu tür metin satan metinlerle aynı ilkelere uymaktadır: laconizm, dürüstlük, kapasite ve eylem motivasyonu. KP, bir veya bir grup tüzel kişiye gönderilebilir.

En önemli bilgi belgenin başında olmalıdır. Amacı, okuyucuyu sonuna kadar her şeyi okumaya yönlendirmektir. Gerçek şu ki, ilk birkaç dakika içinde bir kişi ihtiyacı olup olmadığına karar verir. İlgiyi üretmek için, onlardan hizmetler ve özel avantajlar yazmak gerekiyor.

CP, aşağıdaki yapıya göre oluşur:

 • Firma amblemi, iletişim bilgileri (teklif veren kişi);
 • Kap (gönderim tarihi, belgenin numarası ve türü);
 • Teklif konusu (ürün veya hizmetin kullanışlılığı ve temsil ettiğiniz organizasyon);
 • Esans (önerilen ürünlerin açık bir adı ve açıklaması, müşteriye ne gibi avantajlar getireceği, teknik özellikler, tam olarak sizin tarafınızdan satın alınmanın avantajları, fiyatlar);
 • Sonuç (gelecekte yüksek hizmet ve kalite hakkında bilgilendirmek, başarıların adresine, dileklere istiyoruz);
 • İlişkinin devamı için muhatabın imzası ( irtibat görevlisinin tam adı , pozisyonu, telefon numarası, e-posta adresi).

Tırnak hazırlama esasları

Yetkili bir ticari teklifi nasıl hazırlayacağınızı öğrenmek istiyorsanız, aşağıdaki kuralları hatırlayın:

 1. KP, hedef kitlenin kelime haznesini (muhasebeci için - bilgisayar programcısı için muhasebe koşullarının mevcudiyeti) dikkate almalıdır; ancak dikkatli olun, bilimsel kelimeler hantal olmamalıdır, metinde bunları sıklıkla kullanmak kabul edilemezdir.
 2. KP doğru önerileri inşa etmeli ve bilgiyi okuyucu kolayca algılayacak bir şekilde sunmalıdır. Sık kullanılan ifadeler kullanmayın, gerçekleri kesin olarak belirleyin. Örneğin, "laptop" Asus "yerine - bugün için en iyisi" ifadesinin yerine, "PC World" dergisinin derecelendirmesinde "dizüstü bilgisayar" Asus "yazmak daha iyidir.
 3. KP'nin hazırlanmasında üçüncü adım, müşteriyi şirketi armaya çağıran bir mesajdır. Bu durumda şunu yazabilirsiniz: "Herhangi bir sorunuz varsa bizi arayınız."

Genel Hatalar

Ticari tekliflerin nasıl hazırlanacağını anlamak isteyen genç işadamları, söz konusu belge oluşturulurken genellikle aşağıdaki hataları yapar:

 • Ürünün veya hizmetin tam olarak temsili yoktur (satılanlar ve neye ihtiyaç duyulur);
 • Müşteri, ihtiyaç duyduğu belirli hizmetleri değil, firmanın tüm hizmetlerini dayatır;
 • Ürünün faydaları değil, özellikleri satılmaktadır, başka bir deyişle, ürünün özel bir kullanım örneği olmaksızın açıklanmasının hiçbir anlamı yoktur.

Ticari teklifler nasıl yapılır. kayıt

KP için en uygun format, A4 sayfasında okunabilir metin (Arial veya Times New Roman). Doküman elektronik olarak gönderilirse, çöp kutusuna atılmamak daha az olasıdır. Bu durumda, birkaç saniye içinde ilk satırları kadere karar verir.

Artık algoritmayı nasıl ticari bir teklifte bulunacağınızı biliyorsun . Böyle bir belgenin örneği veya örneği uzmanlaşmış yayınlarda bulunabilir. Daha etkili eyleme geçmek için profesyonel olarak КП yapacak firmalara hitap etmek ve işinizi genişletmede size yardımcı olacak gerekli.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.