SağlıkHastalıklar ve Koşullar

Testisleri neden şişiriyorsun?

Testisin şişme nedenleri farklı olabilir. Sovyet döneminde bir adamın ne kadar kötü dövüldüğünü hatırlıyorum. İlk önce sağ sağ şişkin bir testis vardı ve sonra bir testis bıraktı. Bu arada normda sağ testis neredeyse daima sol testisden küçüktür. Bu fizyoloji ve patoloji değil. Bununla birlikte, bir şeyin sizin için doğal olmayan görünmesi durumunda, her zamanki gibi değil de, bir uzman gibi görünüyor. Özellikle çocukluysa.

Belirli hastalıklarla şişmiş testisler. Bu durumda böyle bir semptoma ağrı eşlik edebilir. Örneğin, yukarıda bahsedilen testiküler yaralanan bir erkekti. Diğer patolojiler arasında belirli bir bölgede enfeksiyon, kabakulak, skrotumdaki damarların genişlemesi, spermatik kordonun bükülmesi bulunur.

Yumurtalar, cilt-kas kütüğü olan bir skrotum yardımıyla dış etkenlerden korunurlar. Böylece, termoregülasyon işlevi gerçekleştirilir ve olumsuz bir anda, testislerin karın içine çekilmesinden ve sönümlenmesinden dolayı, darbelerden korunurlar. Her testis bir "kaldırıcı" ile sağlanır. Dışarıda soğuk olması durumunda, bu "kaldırıcılar" da testisleri vücuda daha yakındır.

Bağırsak iliği kasık kanalına girerse erkeklerde şişlik testisleri . Bu kesinlikle patolojik bir durum. Bazen inguinal halka büyür ve daha sonra testislerin geri çarpması olmaz. Kasık kanal sonuna kadar büyümiyor, çünkü spermatik kordon onun içinden geçiyor. Bununla birlikte, ağırlıklar kaldırılırken veya diğer aşırı kuvvet uygulandığında kanal, bağırsak ilavesinin yanı sıra omentum ile de çıkabilir.

Bu tür durumlarda, şişmiş testisler veya bunlardan biri, ancak ağrı olmayabilir. Karakteristik olarak, bu şişme üzerine hafif bir baskı ile, hızla kaybolur. Kasık fıtığı ne kadar tehlikeli ise, bağırsağın giden döngülerinin ihlal edildiği gerçeği. Sonra tabii ki ağrı çok güçlü olabilir. Bu türden ihlaller bağırsağın belirli bir bölümünün nekrozuna neden olabilir. Doğal olarak, bu patoloji erken tıbbi muayene ve kaliteli tedavinin atanmasını gerektirir. Kural olarak, bu cerrahi müdahale. Bazı durumlarda, özel bir bandajın uzun süre giyilmesi reçete edilebilir.

Testisler şişerse, bu skrotumdaki gelişen kistin bir belirtisi olabilir . Bu kist çeşitli içeriklerle doludur ve patolojiye hidrosel veya damla damlası adı verilir. Bu gibi durumlarda, hastalar sağ testisin şiştiğinden şikayet eder (belki solda). Bu durumda muayene, sıvı ile dolu bir kist oluştuğunu ortaya koymaktadır. Sıvı berrak ve hafiftir ve tümörün kendisi sulu, ağrısız ve yumuşaktır.

Böyle şişme özel rahatsızlıklar neredeyse getirmez. Bununla birlikte ilerleme, sinir uçlarını ve kan damarlarını bastıran ve testislerin beslenmesini bozabilen ve hatta atrofiye yol açabilen skrotum sıvısının boşluğunda bir tıkanıklığa neden olabilir. Düzgün sesler olmadığı için, ancak testisler şişerse, zamanında nitelikli bir sınav, listelenen problemlerin çoğundan kaçınmaya yardımcı olacaktır.

İdrar rüptürü ile oluşan ağır yaralanmalar nedeniyle, kist boşluğunda idrarın biriktiği bir patoloji oluşur. Bu patolojiye bir durum denir. Bu tür durumlarda operatif müdahale zorunludur. Skrotumu araştırırken, sıkışma daha şiddetli olduğunda ağrı hissedilen ağrısız nodüller bulunabilir. Bu durumda, damarlarda, skrotumda ve vas deferens'de değişikliklerin meydana geldiği bir varikosel olabilir. Rahatsızlık, bu patolojiye neden olmayabilir, ancak bu durumlarda anksiyete, ağrılı duygulara neden olduğunda, bir doktora danışmak gerekir. Uzman etkilenen gemileri kaldırabilir.

Skrotal bölgedeki etkisinden dolayı kan kisti oluşabilir - hematokoel, hemen hemen her zaman tedavi olmadan çözülür. Bununla birlikte, okudan çıkan sonuç şudur: Eğer testisin şişmesi fark ederseniz - uzmanlarla iletişim kurun ve birçok sağlık probleminden kaçının!

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.