Haber ve ToplumKültür

Tatar halk kostüm (fotoğraf)

tarihsel gelişim uzun yol Tatar halk kostüm oldu. Tabii ki, giyim 8-9 asır 19. yüzyılın kostüm çok farklıdır. Ama modern ile ulusal özelliklerini karşılayabilir: İnsanların giderek artan sayıda tarihinin bugünün ilgi içindedir. Bu yazıda Tatar halk kostümleri bakacağız. Onların açıklama zamanla hesap değişiklikleri, toprak özellikleri dikkate alınarak verilecektir. Tatarlar takı kullanılan yaklaşık Ayrıca, size söyleyecektir.

Ne bize bir takım söyleyebilir?

Tatar halk kostüm (özellikleri, aşağıda tarif karakteristikleri) bize bir şey söyleyebilirsin. Giyim insanlar birine veya başka bir ulusa alakalı olan en belirgin belirleyici unsurdur. Takım da bir ülkenin temsilcisi olan mükemmel bir insan şekline, kavramının içerdiği. O, takıldığı kime bireysel özellikleri, karakteri, sosyal statü, estetik tat, yaş söyleyebilir. Farklı zamanlarda elbise iç içe geçmiş bellek adama doğal bir insan, ahlaki standartları ve mükemmellik ve yenilik bağlılığı.

Özellikle kadın kostüm Tatarlar

Ulusal karakteristikler en net dişi kılık onu takip unutulmamalıdır. adil seksi daha duygusal olduğu için, güzellik için daha büyük bir ihtiyaç var, giyim onları sadece Tatarları olağanüstü özgünlük değil.

Tatar bayan halk kostüm farklı egzotik renkler. Bu donatılmış bir siluet ile karakterize edilir, uzunlamasına mekik, dekorasyon dökme çiçekler, hem de takı ve örgünün geniş kullanım.

Geleneksel giyim siluet Tatarlar bir yamuk. Tatar halk kostüm nakış ile süslenmiştir. Farklı renklerde Doğu doygunluğu, süs eşyaları, bir çok kullanımı da bunun için karakteristiktir. Ve kunduz kürk, samur, sansar, süslenmiş kadın ve erkek Tatar halk kostüm gümüş tilki, her zaman çok takdir edilmektedir.

Kadın ve erkek milli kostüm temeli

ve gömlek (kulmek) - kadın ve erkek takım elbise pantolon kadar (yshtan Tatar) temeli. 19. yüzyıla kadar yaygın bir antik tunik gömlek göğsünde ve ayrılabilir yan takozlar üzerinde bir kesim ile, omuz dikişleri olmadan, körüklü, boydan boya düz yalın kumaştan dikilir oldu. Stand-up yakalı gömlek Kazan Tatarları arasındaki galip geldi. Diğer genişlik ve uzunluk farklıdır tartar. Bu, uzunluk çok gevşek - dizleri, asla kemerler kadar geniş uzun kollu vardı. Sadece uzunluk kadın erkek farklıdır. kadın uzunluğu neredeyse onun ayak bileklerine oldu.

Sadece zengin Tatarca gücü yeten pahalı kumaşların satın dışında bir gömlek diker. Onlar örgü, dantel, renkli şeritler, fırfır dekore edilmiştir. ayrılmaz bir parçası olarak Tartar ulusal kostüm (kadın) antik alt bib (tesheldrek, kukrekche) dahil. Sürüş sırasında göğüs kafesi açılmadan gizlemek için girinti ile bir gömlek altına giyin.

Yshtan (külotlar) - kayış Türk giysi yaygın biçimi. bir parçası olarak belirtildiği ve kadın ve erkek Tatar halk kostüm gibi onun dahil. Genellikle pestryad (çizgili kumaş) dikilmiş , erkek pantolonu kadınlar çoğunlukla tek renkli iken. Şık düğün veya tatil erkekler parlak küçük desenleri ile saf kumaştan yapılmıştır.

Tatarlar ayakkabı

Eğer çizmesinin ucuyla anne toprak çizik olamaz çünkü ayakkabı en eski tip çorap var eminiz Modern terlik için welt benzer olmadan Tatarlar deri botlar ve ayakkabılar vardı, kıvrılmış. Onlar Tula OEK denilen tuval veya yünlü çorap ile giyilirdi.

Hatta eski Bulgarların zamanlarda yün ve işlenmesi çok yüksek seviyeye ulaştı deri. Fas ve onlar tarafından üretilen Rus deri Asya ve Avrupa pazarlarında "Bulgar ürünü" denilmiştir. Böyle ayakkabılar arkeologlar 10-13 inci yüzyıllar katmanlara ilişkin bulmak. O zaten aplike, kabartmalı ve heykel metal plakalar ile dekore edilmişti. hayatta bot Ichigi sahip olmak - Geleneksel yumuşak ayakkabılar çok rahat ve güzel.

19. yüzyılın sonunda milli kostüm değiştirme

konfeksiyon üretim teknolojisi 19. yüzyılın sonunda değişti. Büyük hacimlerde giysi üretimi organize edebilme dikiş makineleri dağıtıldı almıştı. değişim Tatar halk kıyafeti: Bu giyim tarzında hemen yansır. işlevselliği erkeklerde yaygın hale geldi. Bu renk dekorasyon kısmi kaybı sayesinde elde edilmektedir.

Chekmenev, bluz, ceket, palto kaplama, çeşitli dokular fabrika koyu gölgeler yürütülür edildi. Yavaş yavaş, bluz ceket yaklaşan. Giyim Petersburg Tatar Milli düşük bir stand-up yaka bağladı. Ancak yaşlı sakinleri Buhara renkli kumaşlardan ceket ve bluz aşınmaya devam etti.

Erkekler de brokar dzhilyanov tarafından terk. Orta derecede parlak ipek ve pamuk malzeme düz yeşil, açık kahverengi, bej ve sarıdan çalışmaya başladı. Böyle dzhilyany genellikle el dikiş kıvırcık süslenmiş.

Erkek başlık

Düz yüzeyli silindirik şekli ile Kürk şapkalar, büyük bir popülerlik kazandı. Bunlar astrakhan kürk veya siyah şerit, sansar tamamen dikilmiştir, bir bez dipli kunduz. kap takke denilen kalyapush ile tamamlandı Aşınmış. Çoğunlukla koyu gölgelerle kadife o işlemeli benzeri ve pürüzsüz yapılır.

İslam köklü geleneğin yayılmasıyla Döşeme veya onun bıyık ve sakal tıraş ve başımı tıraş olan erkeklerin. Biz Bulgarlar kendi özel kapak kapaklar kutladı. Onlar da İbn Fadlan, 10. yüzyılda, bu kabileler ziyaret bir gezgin tanımladı.

Ayrıca kademeli olarak Tatar kadın halk kıyafeti daha pratik ve kolay hale gelmektedir. İkinci pamuk, ipek ve yün kumaşlar, ince bir desen ile kaplanır Brocade'de yapılan ceket ve daha sonra - kadife brokarlar ve daha elastik malzemeler.

Bayan şapkalar

Antik çağlarda kadının headdress, kural olarak, aileye bilgi, sahibinin sosyal ve gelişimsel pozisyon içeriyordu. Beyaz kalfachki yumuşak, örme veya dokuma, kız giydi.

kolye, boncuk, tokalar dikilmiş dokuma şeritler - Bunların giysiler de zamansal ve alın süs bulunur.

Kadın ulusal kostüm Tatar (fotoğraf cm. Üstü) zorunlu bir parçası olarak battaniyeyi dahil. giymenin geleneğinde sonradan İslam'ı korunan edildi antik pagan sihirli saçları görüşlerini yansıtıyordu. Bu dine göre, yüzünü örtmek için, hem de figürlerin hatlarını gizlemek için önerildi.

Nasıl Tatarca bir eşarp giydi?

19. yüzyılda perdenin yerine tarihte ülkeden neredeyse tüm kadın nüfus için evrensel şapka oldu mendil, geldi.

Ancak farklı şekillerde çeşitli milletlerden kadın, bu yıpranmış oldu. Tatarka, örneğin, sıkıca derin alnında ve arka uçta bağlı bir eşarp üzerine aşağı çekti, başını bağlanır. Ve şimdi de tak. Petersburg 20. yüzyılın başlarında Tatarka bir elinde bu renk iç dışarı dikili küçük kancalar kalfaki dövmeler yaklaşık boyutuna indirildi.

Sadece ayrıca bunun üstüne kız, evli kadınlar kalfak vardı, ev ışık battaniye, şal, ipek şal bırakarak pounces. Bugüne kadar Tatarca ustalıkla bu giysi şeklini kavadura, bir şal giyen alışkanlığı tuttu.

Bu Tatar halk kıyafeti gibi görünüyor. Onun farklı renkli Boyama. milli desende en yaygın renkleri - siyah, kırmızı, mavi, beyaz, sarı, kahverengi, yeşil ve diğerleri.

Takı Tatarlar

Yukarıda sunulan, aynı zamanda Tatarlar süslemeleri tarafından kullanılan ilginç değil sadece Tatar halk kostüm fotoğrafı. Kadın takı ailesinin sosyal statü ve maddi zenginlik göstergeleri idi. Onlar taş kakmalı, genellikle gümüş, yapılmıştır. Bu durumda, tercih mavi-yeşil, turkuaz, Tatarların görüşüne göre, büyülü güçlere verildi. Bu taşın mutlu bir sembolü idi aile hayatının ve mutluluk. turkuaz oryantal Hurafelerden ilişkili sembolizmi: uzun zaman önce ölmüş atalarının kemikleri, sağ tefekkür olan bir kişinin mutlu ettiğini.

Kahverengi akik, mor ametist, kaya kristali ve dumanlı topaz da sıklıkla kullanılır. Kadınlar bilezik, yüzük, çeşitli halkaları yanı sıra nakosniki, yak chylbyry adı verilen çeşitli bağlantı elemanları kapısı giydi. dekorasyon ve tılsım bir sentezidir 19. yüzyıl Waistadorn, sonunda her zaman vardı.

aile miras aşağı geçirilen takı giderek yeni şeyler tamamlar. Komeshche - yani Tatar Mücevhercilikten adlandırılan - genellikle bireysel siparişler üzerinde çalışmaya. Bu kaybolmamış konuların çok çeşitli yol açtı.

Nasıl takı takmak?

saat, kolye farklı zincirleri ve her zaman bir asma korannitsey ile - Tatarka geleneksel olarak birkaç tanesi aynı anda yıpranmış. Bu süsler broşlar ve boncuk takviye edildi. geçirmiş küçük değişiklikler olması, Tatar mücevher elemanlarının diğer birçok milletlerden temsilcileri arasında kullanılmaya başlanmıştır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.