Entelektüel gelişimiDin

Tanrı "Şefkat" Annesi Simge - bu büyük bir değerdir! ikonografisinde "Sevgi" nin önemi üzerinde

Ortodoks gelenek diğer Hıristiyan mezhepleri farklıdır ve onun çok derin ikonografisini geliştirdi. Hatta ilk olarak değil, son rolü ve belki bu Meryem, İsa'nın annesi imajını oynar. Bu kadının milli ibadet ile hem bağlantılı ve onun kilise doktrinine teolojik dikkat edilir.

İkonografisine Virgin

Our Lady of ilk görüntü üçüncü veya dördüncü yüzyıl hakkında da bilinir. Tam olarak farklı araştırmacılar en eski bilinen Mary görüntüleri kalma anlaşmazlığı gibi, söylemek zordur. Ancak, onun durumunun resmi doktrini beşinci yüzyıla kadar kaydedildi. Daha doğrusu - Efes kentinde yılı 431 yılında. Orada, Hristiyan piskopos toplantısında Our Lady onun başlığını resmileştirmektir. O zamandan beri, onun ikonografi hızla gelişmeye başladı.

Mary simgesi, Mesih'in annesi kutsal kadını tasvir sadece anlamak önemlidir. o Hıristiyanlar tarafından inanılır gibi, oldu, tam da Tanrı'nın annesi kişiliğinin ruhsal bileşenini temsil eder. Bu nedenle, Ortodoks geleneğine her zaman İsa, ilahi Mesih'in ışığında kabul edilir.

Our Lady farklı görüntülerin bir yeri vardır. Daha önce, her şehir ve her manastır ve genellikle sadece büyük bir tapınak için kendi benzersiz simge örnek mirotocheniya için mucizevi şifa veya Yüce diğer iyilikleri, damgasını olması iyi bir form olarak kabul edildi. Bugüne Çünkü, takvim Meryem simgesinin en az bir adanmış olmaz böyle bir gün değil. Ve bir gün bu görüntülerin çoğu birkaç tarafından saygı.

geleneğin Bin beş yüz yıl birkaç büyük sözde kanonik Bakire resim türlerini geliştirmişlerdir. Bunlardan biri bu makalenin konusu olan "Eleoussa'nın" denir.

Çok yaşa Meryem "Eleoussa'nın"

Yunan dili olarak tercüme edilebilir dan kelimedir "merhametli, şefkatli, merhametli." Ama dönem "duygu" en sık Rusya'da kullanılır. Bu bir yanlış tercüme değil, sadece insan ve sadık göksel kraliçe denilen biri arasındaki manevi ilişkiye belirli yönlerini vurgular.

Bu tip bir ayırt edici özelliği pozisyon Mary'nin kollarında bebek. İsa'nın annesi "Şefkat" İsa'nın yanağına yanağını dokunur. Böylece, ikon içinde sanatın demektir Tanrı arasında somutlaşan fikri sonsuz sevgi, insan doğası ve insanları kabul ilahi aşamaya yükselmiş (ve hangi Dame figürü gösterir).

Yunan geleneğinde, bu ikonografik türü de kelime anlamı olarak glikofilusom, denir "seven tatlı." Her durumda, "hassasiyet" - İsa Haç kurban açılan sevgi fikri, grafiksel bir temsilidir. Bu rahmetle tezahürüdür. popüler dindarlık olarak, uzak teolojik niyetler kilise resimden, duygu anlamı taht olarak Mary'nin taraftan oturan İsa yetki ve kralın gücüne olarak sunulur ikonografi diğer türleri, kullanılamaz nazik Meryem tutum ve bebek ile özdeşleşmiştir. Çarpıcı bir örnek Vladimir Our Lady Eleusa görüntüsüdür.

Ama "hassasiyet" nin ikonografik tip genel tanımlamasının yanında - bu da belirli bir resmin adıdır. Garip bir şekilde, bu ikon (ve çeşitleri) Agiosoritissoy olarak adlandırılan diğer bir görüntü tipine karşılık gelir. Bu nedenle, ayrı ayrı birkaç kelime söylemek gerekir.

Çok yaşa Meryem "Agiosoritissa"

Bu tip adı türbe İstanbul'da (Aghia Soros) şapeli geliyor. Maria, bu geleneğe göre, dörtte üçü tarafından sırayla İsa olmadan tasvir. Elleri dua katlanmış. Ya yukarı kaldırdı veya aşağı düşürülebilir Bak. denilen bu tip ikonlarından biri özellikle saygı görüntü yok "duygu." Diveevo manastırı ve kurucusu, Saratov St. Seraphim - bu kuvvetle büyük bir türbe ile ilişkili olarak Ortodokslar için bunun değeri, küçümsenemez. Ve adı nedeniyle onun kişiyi düşündüğünü üzerinde kılan özel duygusal izlenim kaynaklanıyor olabilir. "Duygu" imajı gerçeği - patronu, kadını acı dua ve böylece anne - yazma batı sanatının bir örneğidir, yani kanonik Ortodoks ikonografi aksine, o Meryem'in bizzat tamamen insan değerleri vurgular edilir.

Our Lady Serafim-Diveevo görüntü

Çok Ortodoks Kilisesi de saygı - kapalı kapılar ardında Saratov Aziz Seraphim yoluydu ünlü çünkü Diveevo dan Anne Tanrı'nın "hassasiyet" simgesi Rus aziz. Eğer kilise efsane inanıyorsanız, Maria sonra bizzat defalarca görünür bir şekilde oldu. simgesinin önce dua sırasında öldü.

Değer görüntü Diveevskogo

Nedeniyle büyük insanların Saratov arasında Seraphim sevgi, ve kült Diveevskaya simgesi "hassasiyet" etrafında katlanmış - bu büyük bir tarihi ve bir kültür değeri olan Kilise'nin önemini saymıyorum. Bugün, bu resim, kamu ibadete maruz Övgü Our Lady of bayram, Moskova'da ataerkil konutunda ve yılda bir kez saklanır. Onların baskı nüsha Anne Tanrı'nın "hassasiyet" simgesi muazzam sayıda sapmak. kilise, dünya son yirmi manevi eğilimin bir türüdür. o da elle yazılmış listelerin bir yeri vardır yana, aynı zamanda yurt dışında sadece Rusya'nın çeşitli yerlerinde saygı ama.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.