FormasyonBilim

Tahriş ... Fizyoloji ve psikolojide tahriş

İki akraba kavramı vardır - sinirlilik ve tahriş. Bunlar bir bilimle alakalı, ancak anlamları açısından farklı terimlerdir. Doğrudan bağlanmalarına rağmen. Ancak, her şey düzgün.

terminoloji

Yani, tahriş bir eylemdir. Vücudun, hücrelerinin, dokularının ve organlarının farklı biçim ve tezahürleri olduğu ortaya çıkıyor. Buna sırayla irritanlar denir. Sınıflandırmaları ve özellikleri itibariyle farklıdır, ancak bu konuda - biraz sonra.

Sinirlilik, vücudun çevreden gelen bazı etkilere yanıt verme yeteneğidir. Fizikokimyasal parametrelerin değişiminde kendisini ifade eder. Yani sinirlilik iritasyonun bir sonucudur. Ve bu, istisnasız olarak her biyolojik sistemin yaşamsal etkinliğinin evrensel bir tezahürüdür. Onun varlığı normudur. Canlıların cansızlardan farklı oldukları açıktır. Ve bu arada, hayvanlarda ve bitkilerdeki sinirlilik fenomeni benzerdir. Bırakalım ve tezahürün şekli farklıdır.

heyecanlanma

Bu terim tartışma konusu ile doğrudan bir ilişki içeriyor, bu yüzden dikkatini çekmeyi başaramazsınız. Uyarılabilirlik, yaşayan bir organizmanın uyarıya tepki verme kabiliyetidir. Aslında bu, bir sinir dürtüsü üretme süreci. Ve uyarılma, uyarıcı tarafından uygulanan aksiyona reaksiyon süreçlerinin karmaşıklığıdır. Hepsi metabolizma ve zar potansiyelinde değişikliklerle kendini gösterir .

Heyecanlı kumaşlar (kas, sinir ve glandüler) heyecanlanma yetenekleri ile ayırt edilirler. En çok mantıklı sinirlerde telaffuz edilir. Ve aynı zamanda iskelet kasları.

Tüm reaksiyonların nedeni

Daha önce belirtildiği gibi tahriş bir eylemdir. Fark etmeden de olsa, hep bizden yana. Bir adam tarafından okunan bu çizgiler onun üzerinde görsel bir tahrişe neden olur. Ve buna göre, tahriş edicidirler.

Bu terim canlı dokuyu etkileyen iç veya dış çevresel faktörleri belirtir. Fakat sınıflandırma detaylı ve detaylı.

Tahriş ediciler öncelikle doğa ile bölünmüştür. Bunlar olabilir:

  • Fiziksel. Ses, ışık, elektrik vb. Bizi her yerde kuşatan şey budur.
  • Kimyasal. Asitler, tuzlar, hormonlar, alkaliler ... vücutta yiyeceklerle birlikte gelen maddeler bile. Onları özümsemek için karmaşık değişim ve bölme süreçlerine girerler. Buna göre, meşhur maddelerin vücuda belli bir tahrişi vardır, çünkü bunu yapar.
  • Fiziko-kimyasal. Biraz daha karışık. Bu sınıf gazların ozmotik ve kısmi basıncını içerir.
  • Biyolojik. Kısacası, bu kategoride içeride aldığımız her şey (su, yiyecek) ve çevremizdeki insanlar (ebeveynler, arkadaşlar, sevgili) bulunmaktadır.
  • Sosyal. Evet, konuşmalar, konuşma, kelimeler, iletişim de rahatsız edicidir.

Darbe mukavemeti

Böyle bir şeyi tahriş eşiği olarak söylemeye yardım edemeyiz. Bu fizyoloji ve her yönü birbirine bağlıdır. Etkilerin doğaya göre sınıflandırılması yukarıda belirtilmiştir. Bu nedenle, güçte bir uyaranlar da vardır. Fakat söylenenleri anlamak için, tanınmış etki darbesini bilmelisiniz. Basitçe, tahriş edici madde ile vücuda uygulanan ve uyarma başlangıcı için yeterli olan minimum kuvvettir. Tabii ki, bir insanın burnunun hemen altında bulunan taze ekmeğin belirgin bir aroması var, ancak koklama analizörlerini harekete geçirmek için komşu caddeden gelen fırından bile ince bir koku var.

Böylece uyaranlar bilinçaltı olabilir. Yani, cevap yok. Bunun gücü çok zayıf. Eşikler altın anlamına geliyor. Minimum kuvvetli tahriş edici maddeler (bir fırın durumunda olduğu gibi) heyecana neden olur. Ve üçüncü kategori süper efekt efektidir. Kuvvetleri eşiğin üstünde olanlar (ekmek örneğinde gösterilmiştir).

Nasıl işler?

İyileştirme fizyolojisidir ve onu ilgilendiren her şey belirli yasalara göre ilerlemektedir. Ve bu dava da bir istisna değildir.

Bir reobaz gibi bir şey var. Uyarıcının sahip olduğu minimum gücü belirtirler ve bu da uzun süre boyunca uyarılmaya neden olur. Hangisi sınırlı değil.

Dolayısıyla yararlı zaman kavramı izler. Tek bir reobazın gücüne sahip bir tahriş edicinin vücudu etkilemesi için gereken minimum süre budur. Basitçe, heyecan için yeterli zaman vardır.

Ve sonuncusu, üçüncü bileşen - kronaksi. Bu terim, vücuda etki etmenin, iki reobazın mukavemetine sahip olan tahriş edici bir madde tarafından maruz kalacağı minimum zaman aralığını belirtmek için kullanılır. Sonuç, kronaksi veya faydalı zamanın kısa olması, heyecanlanma oranının yüksek olmasıdır. Aksine, bu ilke de işe yarıyor.

Psikolojiye dönmek

Peki, yukarıdaki fizyolojik güçlü iritasyon ne hakkında söylendi. Bu az ya da çok anlaşılabilir bir konudur. Artık psikolojik yönüne dikkat edebilirsiniz.

Herkes tahrişin bir his olduğunu bilir. Ne hoş olmayan bir kişilik, hareket ya da fenomen onu etkilediğinde bir kişi tarafından yaşanır. Genel olarak, bir şey. Ama en önemlisi, mutlaka kişinin kişisel algılamasıyla ilişkilidir. Bir adamın evlenmeyeceğini varsayalım. İş yapmak istiyor, çünkü kendini iş dünyasında görüyor, ona zevk ve sevinç getiriyor. Ancak bütün ailesi, sevdiği bir ev bulması ve "yuva yuvası yapması" gerektiğine kesin bir şekilde inanıyor. Ve kimse bunu ona takıntılı bir şekilde hatırlatmaktan çekinmiyor. Buna göre, ruhunda bir tahriş duygusu vardır. Bu doğal. Bu kural olarak, keskin bir reaksiyona tepki gerektirir. Oldukça anlaşılabilir olan ne.

Özel Durumlar

Dikkat başka bir nüans dikkat çekiyor. Tahriş, psikolojide başka bir anlam taşıyan bir kavramdır. Bunun altında genellikle tamamen sıradan süreçlere ve olgulara yetersiz reaksiyonların eğilimi demektir. Ancak sinirlilik denilmek daha doğru. Bu, psikologlar tarafından kısıtlanmış bir saldırganlık olarak açıklanmaktadır.

İnsanlar bunu farklı şekillerde halleder. Ve sinirlilik canını mahvederken, buna karşı savaşmak gerekir. Bir meslektaşının ruhunun parfümünü "kaynatan" bir kişinin, bir arkadaşın bir toplantı için zaman gecikmesinin ve başkalarının kahkahalarının mutlu olabilir mi? Ama olur. Sinirlilik artışı olan insanlarda, dünya, genelde siyah tonlarda varolmaktadır.

Bu durumda, her şeyi kontrol altında tutmaya ve sorunu çözmeye başlamanız gerekir. Çünkü tahriş birikimi iyi belirlenmemiştir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.