Haberler ve ToplumDoğa

Sorgum nedir? Bu ürün ne kadar yararlı?

Sorgum, tarihi birkaç bin yıl olarak tahmin edilen eşsiz bir bitkidir. Hindistan, Çin ve Afrika'da, daha sonra pişirilmiş keklerin bulunduğu un yapmak için kullanıldı. Zamanla sorgum pozisyonlarını almaya başlamış olsa da, dünyada her yıl yaklaşık 70 milyon ton tahıl hasat edilmektedir. Bu makaleyi okuduktan sonra sorgumun ne olduğunu öğreneceksiniz.

Bu kültür nerede büyüdü?

Bu bitki başka bir adı var. Bazı ülkelerde Sudan otu olarak bilinir . Anavatanı Afrika'nın kuzey doğusu olarak kabul edilebilir. M.Ö. VI. Yüzyılda başlayan bu kültürü yetiştirmek. Antik çağlarda, Afrika kıtasında yaygın bir şekilde dağılmıştır. Sakinleri ve bugüne kadar bu tahıl yemek için kullanılır. Sorgumun ne olduğunu bilmeyenler için Avrupa'da sadece 15. yüzyılda yetiştirildiği ve iki yüzyıl sonra Amerika'ya getirildiği ilginç olacaktır. Etiyopya ve Sudan'da ve şimdi bu bitkinin çok sayıda çeşidi yetiştiriyor.

Sorghum: açıklama

Bu sıcak seven bitki sadece bir değil aynı zamanda uzun süreli de olabilir. Dışarıdan, olağan mısır gibi görünüyor. Süngerimsi doku ile dolu kalın, sağlam, dik, iyi kireçli bir sapın yüksekliği genellikle üç metreye ulaşır. Bu kültür mükemmel bir meyve kökü sistemine sahiptir. Toprağın derinliklerine nüfuz eder ve 60 santimetreden bir buçuk metreye kadar farklı yönde diverjikleşir. Ne sorgumla ilgilenenler, bu bitkinin çiçeklenme döneminin bir çırpma olarak adlandırıldığını ve meyvenin bir tohum olduğunu keşfetmek zarar vermez. Çimin kendisinde farklı bir renk var. Tahıl beyaz ya da siyah olabilir.

Bu kuraklığa dayanıklı bitki, sıcak iklimli bölgelerde yetiştirilmektedir. Bu durumda, verimi hektar başına yaklaşık 20 quintalsdir. Tahıl üzerinde kısa bir çeşitlilik gelişir.

Popüler sorgum çeşitleri

Modern bilim insanları bu tahılın altmışı aşkın kültürlü ve yabani türü biliyorlar. Bunların ezici çoğunluğu Asya, Avustralya, Afrika, Ukrayna, Moldova, Rusya ve Avrupa'nın güneybatı kesimlerinde büyüyor. En popüler çeşitler şunlardır:

  • Bu yazıda tahıl sorgumunun fotoğrafı sunulacak. Görme bakımından, darı ile çok benzerdir. Bu bitkinin tohumları açık sarı veya siyah-kahverengi renktedir. Genellikle hububat, nişasta, un ve alkol üretimi için kullanılırlar. Ekmek ve çeşitli şekerleme ürünleri öğütülmüş tahıldan pişirilir.
  • Şeker süpürgesi, bunun kökleri pekmez üretiminde ve tatlı şuruplarda endüstriyel üretimde yaygın olarak kullanılmaktadır.
  • Yumuşak çekirdek ile karakterize edilmiş, tarımsal hayvancılık için yem olarak kullanılan otsu süpürge darası.
  • Hasırdan dolayı değer verilen teknik süpürge daresi, hasır, kağıt ve ev süpürgelerinin üretiminde kullanılır.
  • Et, balık ve sebzeden alınan her türlü bulamaç için etkili bir limon sorgumudur. Zencefil ve acı biberle mükemmel birleşiyor. Artı, bundan başka her şey, gıda, parfüm ve ilaç endüstrisinde başarıyla kullanılan uçucu yağ üretir.

Sorgumun enerji değeri ve bileşimi

Bu tahılın yüz gramı yaklaşık 68 gram karbonhidrat içerir. Ayrıca bileşiminde kül, elyaf, su, katı yağlar ve proteinler bulunur. Sorgumun ne olduğunu zaten anlayanlar, enerji değerinin 340 kilokalori olduğunu öğrenmek yararlı olacaktır.

Çok miktarda riboflavin, biotin, tiamin, niasin, folik ve askorbik asit içerir. Ayrıca, bitki çinko, magnezyum, fosfor, potasyum, kalsiyum, manganez ve selenyum gibi çeşitli mikro ve makroelement bakımından zengindir. Bileşiminde molibden, demir ve bakır gibi maddeler de vardır.

Bu bitki ne kadar faydalı?

Proteinlerin ve karbonhidratların yüksek içeriğinden dolayı, sorgum çok besleyici bir tahıl olarak düşünülür. İçindeki tiamin'in varlığı iştahı artırmaya ve mide salgısını normalleştirmeye yardımcı olur. Sorgumun düzenli kullanılması, beynin ve kardiyovasküler sistemin çalışmasını ayarlamanızı sağlar.

Bu bitkinin yapısı, insan vücudunu dış faktörlerin olumsuz etkilerinden koruyan güçlü antioksidanları içerir. Sorgumda bulunan polifenolik bileşiklerin konsantrasyonu yaban mersine göre on iki kat daha fazladır.

H ve PP vitaminleri sayesinde bu tahıl yağların parçalanmasını ve metabolizmanın ivme kazanmasını sağlar. Düzenli olarak sorgum tüketimi steroid hormonlarının ve amino asitlerin sentezini uyarır. Bu ürün, kemik hücresi yenilenmesi sürecini aktive eder. Şeker hastalarının diyetine dahil edilmesi önerilir çünkü şeker hastalığında kan şekeri konsantrasyonunu düzenler ve hemoglobin üretimini uyarır. Sorgum, sinir sistemi rahatsızlıklarında, deri hastalıklarında ve gastrointestinal problemlerde gösterilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.