Yayınlar ve yazma makaleleriŞiir

Silva Kaputikian: biyografi ve eserleri

yarısından fazlasını bir yüzyıl boyunca, her Ermeni okul çocukları, zorlukla yerli alfabesi, Silva Kaputikian bir şiir ezberlemek hakim "Dinle oğlum." eserleri şunlardır Rusça edebi çeviriler Okudzhava, Yevgeny Yevtushenko, içinde kulağa Bu şair, B. Akhmadullina ve diğerleri, Ermeni edebiyatının gelişimi ve eski Sovyet cumhuriyetlerinin halkları arasındaki kültürel bağların güçlendirilmesi için büyük bir katkı yapmıştır.

ebeveyn

Gelecekteki şair 1919 yılında Erivan'da doğdu. O kolera onu doğumdan kısa bir süre önce ölen babası, Barunaka Kaputikian, görmedim. Silva'nın anne (şimdi Türkiye toprakları üzerinde bulunur) Van sığınmışlardır. Dünya Savaşı Barunak öğretmen olarak çalıştı ve en eski Ermeni siyasi taraflardan birinin aktif bir üyesi olmadan önce - ASY. şehir diğer sakinleri ile birlikte Rus birlikleri, kendisinden tarafından Türklere teslim edilecektir ki, ortaya çıkınca, Van kendini savunma kurtulanlar, evden ayrıldı ve Doğu Ermenistan'a taşındı. Leah - mülteciler arasında bir anne ve Silva Kaputikian oldu.

genç yaş

1937 yılında gelecekteki şair N. Krupskaya okuldan adını Erivan göstergesidir mezun oldu. Bu Silva Kaputikyan zaten gazetesi "Pioneer Kanch" ve onun şiir "A Tumanyan" yayınlanan başlanmıştır çok önce Ermeni gençlerde onu oldukça meşhur. 1941 yılında Erivan Devlet Üniversitesi Filoloji Fakültesi mezun ve Yazarlar Birliği ArmSSSR üyesi oldu. 8 yıl sonra, o onlara yüksek edebiyat derslerinde, Moskova'da okuyacak gönderildi. Gorki. İşte orada diğer Sovyet cumhuriyetlerinden genç şairlerin ve yazarların bir araya geldi.

Açık hava etkinlikleri

Sovyet aydınların temsilcileri için oldukça tipik Silva Kaputikian, biyografi, içtenlikle komünizm düşüncesine şiddetle inanıyordu. Aynı zamanda o dünyanın her köşesinde Ermeni diasporasının üyelerinin ulusal kimliğini korumayı amaçlayan faaliyetlerinde bulundu. Özellikle, Silva Kaputikian Batı Ermenistan ve onların soyundan gelen mülteciler oluşan sayısız organize topluluklar hareket hemen hemen tüm ülkeleri gitti. Aralarında ev sahibi ülkelerinde iş, bilim ve sanat alanında büyük başarı elde eden birçok kişi vardı. Bu nedenle, Sovyet Ermenistan ve Sovyetler Birliği ve diğer ülkeler arasında gayri ilişkilerin kurulması yararlı olabilir.

Karabağ konusunda pozisyonu ve hayatının son yıllarını

perestroyka Silva Kaputikyan ait yıllarda, yaşına rağmen, toplumda politik değişimlerin sol değildir. O DKC kendi kaderini tayin konusunda aktif bir tavır aldı. 26 Şubat 1988 yazar Zoriem Balayanom ile şair Azerbaycan Karabağ dışlanmasına lehine yaptığı çözmeye yardımcı olur Karabağ sorununu ikna etmek için Gorbaçov ile bir araya geldi.

1990'ların başından beri, Silva Kaputikian Ermeni yetkililerin politika eleştirmesine oldu ve 2004 yılında bir muhalefet mitingi bastırılması sonrasında, St. Order döndü Ermenistan Robert Koçaryan Cumhuriyeti Mesrop Maştotz'un ardından Başkan.

oluşturma

lirik ve yurtsever hem - uzun hayatı boyunca Kaputikyan Silva Barunakovna birçok sanat eserleri yarattı. Onlar (bu arada, yaklaşık 60 idi) Ermeni dilinde tanınmış edebi dergiler ve antolojiler yayınlandı. Buna ek olarak, Silva Kaputikian aktif Avrupa eserlerini tercüme Sovyet şairleri Ortadoğulu ve yazarlar.

aile

Silva Kaputikian tek kısa vadeli evlilikti. Kocası adanmış şiirinde "Danteakan", tanınan ünlü bir Ermeni şair Hovhannes Shiraz, oldu Ermeni Soykırım. Daha sonra ünlü bir heykeltıraş oldu Ara, - 1941 yılında bu evlilikten bir oğul doğdu.

onur

Silva Kaputikian yararları makamlar ArmSSSR, SSCB ile Ermenistan Cumhuriyeti tarafından takdir edilmiştir.

İlk ödül - İkinci derece Stalin Ödülü - o kitap için 1952 yılında kazandı "Ailem." Ayrıca, layık görülmüştür siparişler Ekim Devrimi, Kızıl İşçi Banner, Halkların iletişim. Mesropa Mashtotsa, Prenses Olga III derecesi (Ukrayna), ve diğerleri.

1988 yılında Ermenistan SSC onu Devlet Ödülü verildi ve 10 yıl sonra Silva Barunakovne (Coğrafya Cambridge Enstitüsü'ne göre) "Yılın Kadını" unvanı verildi.

hafıza

Kaputikian Silva Barunakovna (fotoğraf. Above bakınız) 2006 yılında öldü ve bunlardan Pantheon gömüldü. Komitas. Üç yıl sonra Erivan'da, şairin ev müze düzenli eğitim ve kültür faaliyetlerini barındıran, hangi açıldı.

Son zamanlarda, onun işini aktif gençlik ve edebi eleştirmenler ele aldı. Aynı zamanda kendi kuşağının Ermeni şairleri arasında Kaputikian yetenek gücünü çok başarılı olanların birçoğu, ama defne hak etmiyor görüşünü ifade etmiştir. haklı kim, zaman gösterecek ama şimdilik her Ermeni schoolchild memleketi dil hakkında ünlü şiirin satırları alıntı yapabilirsiniz.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.