MaliSigorta

Sigorta tazminatı nedir?

Sigorta, finansal ilişkiler alanında on yıllar boyunca var olan bir olgudur. Sigorta sözleşmesinin öngördüğü bir durumun ortaya çıkması durumunda tazminat alma fırsatı oldukça somut bir destek olabilir. Ülkemizde iki temel zorunlu ve gönüllü sigorta türü vardır. Biri başkalarından yararlanma hakkının üstünde her birimizle görüşüyordu, birçoğu hala merak ediyordu. Terminolojinin incelikleri ve tüm süreci içindeki sıradan insanların bilgisi çok parçalıdır ve bazen güvenilmezdir.

Sigorta tazminatı olan sigorta hizmetleri alanında temel kavramlardan birini analiz edeceğiz. Bu kavram neyi ifade ediyor, ne anlama geliyor?

Sigorta tazminatı, bir olay veya sigorta sözleşmesi ile öngörülen bir durum söz konusu olduğunda, müşteriye ödenmesi gereken gerçek tutardır. Aynı motorlu üçüncü şahıs sorumluluk sigortası örneğinde, bir kazadan kaynaklanan hasarların telafi edilecek tutarı ve bir sigorta tazminatı olduğu kaydedilebilir.

Doğal olarak, ödenmesi gereken nakit miktarı, çeşitli koşullar dikkate alınarak ayarlanabilir:

  • Tazminat miktarı, koşullar ne olursa olsun sözleşme belirli bir tutarın ödenmesini şart koşmadıkça, aslında sigortalıya ait hasarın değerini aşamaz.
  • Nesnenin sigorta tutarı, sigorta edilen değerden düşükse (sigorta poliçesi tarafından aksi belirtilmedikçe) geri ödeme de azaltılacaktır.
  • Birden çok sigortacının bir nesnesinin sigortalanması durumunda, tüm sigortacılardan alınan sigorta tazminatı, maddi maddi değeri aşamaz.
  • Tazminat miktarı, diğer sözleşmelerdeki ödemelere bakılmaksızın ödenmeye tabidir (toplumsal ödemeler veya sağlığa zararlı tazminatlar ).

Modern gerçekte, poliçe sahibinin sigorta tazminatını ödemediği durumlar nadir değildir. Böyle bir karar aşağıdaki durumlardan kaynaklanabilir:

  • Şirkete sigortalı olayın gerçekleştiği konusunda son zamanlarda tebliğ yapılması.
  • Eksik olan belge paketi onay olarak sağlandı.
  • Sigorta poliçesindeki düzeltmeler.
  • Sigorta dışı bir vaka.

Bunlar, sigorta şirketlerinin ödemeyi reddetme argümanı olarak ileri sürdüğü en yaygın nedenlerdir. Araba sigortasına gelince, reddetme veya tamamlanmamış tazminatın nedenleri listesi daha kapsamlıdır.

Müşteri, bu tür eylemlerin yasallığı konusunda sigorta şirketinin şüphesi varsa, mahkemede sigorta tazminatının düzeltilmesi gibi bir prosedüre başvurabilir. Kendilerine yasal destek ve yardım sağlamak için, en doğru yasal hizmetler için bir çağrı olacaktır. Bir mahkemeden bağımsız başvurmak her zaman başarılı olamaz, çünkü sigorta şirketleri, iddiaların geçerliliğinden şüphelenmenizi sağlayacak oldukça geniş bir avukat kadrosuna sahiptir. Bağımsız bir uzman, davanın karmaşıklıklarını anlamanıza, müşterinin lehine karar verme ihtimalini değerlendirmenize ve bir başvuruyu mahkemeye sunmak için hangi belgelerin toplanması gerektiğine ilişkin ayrıntılı talimatlar vermenize yardımcı olacaktır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.