Sanat ve EğlenceLiteratür

Shai-Hulud - Arrakis'in ilah

büyük, iyi düşünülmüş dünyada da Dune RAKILAR olarak ya da sadece bilinen gezegen Arrakis'in merkez çekirdeği vardır - Amerikan yazar Frank Herbert Dune evrenin tarafından düzenlendi. Ve tabii ki, Arrakis'in en ünlü ve tanınmış sakinlerinin biri - bir Shai Hulud ,.

Arrakis'in yaratıcıları

Dev solucan - bilinen evrendeki gezegen üzerinde sadece en büyük hayvan, kelimenin tam anlamıyla insanlığı bilir hangi formda Dune yaratıcısı. Ve tabii ki, en ünlü solucan atık ürün - Melanj, baharat veya baharat -, ömrünü uzatabilir öngörmek ve halüsinasyonlara neden olanağı vermek için bir madde.

Solucan ve Aborijinler

Frank Herbert eseri oryantal motifler kullanılmıştır, bu nedenle güvenle Shai-Hulud iddia edebilir - "sonsuzluğun efendisi" Arapça "ebedi şey" veya Pers türetilmiştir Aslında, solucan kimse tam olarak hayatının maksimum süresini bilinmemektedir, neredeyse ölümsüz görünüyor, ama cinsel olgunluk, bu sadece binlerce yıl sonra ulaşılır. Bu yaratık öldür başkalarının devasa vücut bağımsız olarak ve kritik hasar durumunda segmentlerinin her kalanını yerini basitçe, son derece zordur.

Dev solucan Aborjin kültürü Dunes temeli, o bir ilah olarak tapar olduğunu. kolay ilaçlar - Yerliler hayat suyunu almak için onu suya boğmak için genç bir bayan yakalamak için tereddüt etmeyin. Ayrıca yaygın patlayıcılar kumaştan anlamıyla her şeyi üretilen geriatri amaçları ve baharat basiret için sadece karışımları kullanılır. Yetişkin taşıma olarak kullanılır.

Cihaz ve sonsuz metabolizması

Aslında, bu hayvan - canlıların bir koloni, ve bir tek organizma. bağırsak kanalı gövdenin uzunluğu boyunca uzanan, halka şeklindeki bir daire parçasından oluşan, sonsuz - O, Shai-Hulud oldukça basit. İlk bölüm 80 metre ve yüzlerce silikon noktalı dişlerin olağanüstü netlik çapında ulaştığı yetişkinlerde bir ağzı vardır. Freeman Arrakis'in yerli sakinleri, tüm Evren Chris-bıçaklar üzerinde ünlü üretmek için şu dişleri kullanıldı. Dişler çoğunlukla kendi aralarında solucanlar çatışmalar sırasında devreye giriyor, Eternity Efendileri'nden doğal düşmanlar değil. ikinci segment üreme organları ihtiva eder.

Sonra birbirlerine ve kolayca değiştirilebilir farklı değildi, önemli kesimleri başlar. Her bir deri yoluyla solunum, izole edilmiş sinir sistemi, örneğin, dolaşım sistemi mevcut değildir, besin değişimi gaz halinde yer alır.

Metabolizma solucan kötü açıklanan, ancak onun metabolizmasının ürünleri kum ve oksijen olduğu bilinmektedir. Böylece, varlığını, bin yıl sonra Devler kendi varlığı için ve nefes insanlar için uygun hale Arrakis'i değişti. Enerji kum kalınlığı boyunca hareket, solucanlar elektrostatik potansiyel fark nedeniyle elde edilir çünkü hem de önemli bir Xai Hulud olan kum atık, doğal yaşam alanı.

yaşam çevrimi

Shai-Hulud - biseksüellikle varlık, burada eşleştirme işlemi gerektirir üretimi için. üreme hazır dişi kurt, yuva hazırlamak başlar. Eğer istediği özel bir yer için, kum her yerde aynıdır, yani keyfi bir konumda yüzeye seçildiği ve derinleşen yaparak kumunun sıkıştırılması, toprağın yüzeyinde başını vurmaya başlar. bu saldırılar erkek dahil toprağı sallayın. Freeman genellikle maymun tuzağı yaparak sandworms avı için bu özelliği kullanabilirsiniz.

erkek ve dişi buluştuğu, erkek üreme kadın bedeninin emer, o kendini öldürdü. Oldukça dolambaçlı çiftleşme yolu, ancak benzersiz değil, benzer bir şey deniz balıkçıları görülebilir. Bir süre, erkek ise Döllenme meydana zamanda kadın derisinde kimyasal bileşiklerin etkisi altında yerinde kalır. Solucan sonra yuva döllenmiş yumurtalığı bırakır ve çiftleşme yeri bırakır.

yumurtalık bir süre kabuk patlamaları, dışarı doğru larva Xai Hulud için yüz salıverme sonra oluşan fisyon işlemi megazigota oluşur - sandtrout. Sandtrout - şekilsiz tek hücreli canlıların, su aramak binlerce kilometre için kum tepeleri altında yolculuk yeteneği oldukça büyüktür. bunların metabolik ve karbon dioksit ürünleri ile karıştırılır sıvı salan, su, yuva larva dönüş Emici.

Zamanla, gazın miktarı soket kumul yüzeyinde patlak kadar büyük olur. güneşin etkisi altında yuvaya içeriğini ve havada bir baharat dönüşür gibi bu fenomen, atılım melanj denir. Bir kırılma alabalık çoğu yok, ve geri kalan çalıştırır başkalaşım proses. kümeleştiler olmak, alabalık, bir bir ağız ile bir birinci segmentinde oluşturulur, ikinci formları üreme organı ve geri kalan, temel bölümleri olmaktadır. kararsız ve suyun etkisi altında Genç solucanlar tekrar çözülür ve larva dönüşebilir. Ayrıca onlar aseksüeldir, üreme sistemi sonradan farklılaştırır. Yeni solucanlar çoğu kadın olmak.

Çevremizdeki Shai-Hulud

kum tabakası altında hareket eden dev bir yaratığın resmi, Dune dünyanın ötesinde hareket değil video oyununu unutarak film kitap ve filmden kitaba dolaşır o kadar başarılı olmuştur. mükemmel örneklerle - "Yıldız Savaşları", Mass Effect molotilshik evreninden Sarlacc. Ama en ilginç benzer yaratık Dünya gezegeninde, burada oldukça yakın yaşıyor. Solucan Eunice Aphroditois, tabii ki, 400 metre uzunluğa bulmuyor, ama onun 2-3 metre etkilemek edebiliyoruz.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.