Haber ve ToplumDoğa

Sfagnum bataklıkları - sulak bir tür. Sfagnum turba bataklık

temel olarak ahşap ve tundra bölgelerinde ılıman enlemlerde sfagnum bataklık olarak sulak gibi türleri oluşturulmuştur. - Onları baskın vejetasyon sfagnum yosunu, onların adı var hangi nedeniyle.

tanım

Bu esas olarak nemli alçak içinde üretilmiş olan, bogs. bunlar sfagnum (beyaz yosunu) kalın bir tabaka ile kaplı, yukarıdan bakıldığında çok yüksek bir kapasiteye sahiptir. O iyi humus tabakası olduğu sürece, kural olarak, yayılır.

Bu bitki altında oksijen, çok düşük bir içeriği ile asidik, suda zayıf bir bileşim vardır. Bu koşullar arasında, bakteriler ve çürüme dahil, yaşayan organizmaların çoğunu hayatları, tamamen uygun değildir. Bu nedenle, düşmüş ağaçları, polen, organik maddeler binlerce yıl boyunca muhafaza ayrışmaması ile ilgili örnekler.

tür

Sfagnum bataklıkları görünüş olarak farklı olabilir. genellikle konveks bir şekil, T. için. Moss su tuzluluk özellikle düşüktür merkezinde, daha güçlü olan sahiptir. onun yeniden üretimi koşullarını çevre üzerinde daha az elverişli bulunmaktadır. Bazen düz şekilli bataklıklar vardır. Bir ayırım da ormanlık ve unregenerated edilir.

Karasal bir iklime telaffuz Avrupa ve Sibirya, doğu kısmının birinci karakteristik. Ağaçsız sfagnum bataklıkları Avrupa topraklarının batı bölgelerin daha karakteristiktir daha nemli iklim koşulları bulunur.

Kökeni sfagnum bataklıkları

Bu eski bataklıklar 400 milyon yıl önce oluşmuş olduğu tespit edildi. Modern sfagnum turba bataklık - Uzun bir evrimin sonucudur. Buz yaş su alanları, ot ve yosun haline ana ve turba oluşturan bitkiler vardı sonra. Asidik bir ortamda elde edilen oluşumu turbaya topraklar. Çeşitli jeolojik fiziksel ve coğrafi faktörler etkileşimi suşi su basması veya kademeli aşırı büyüme rezervuar meydana geldi. bataklıkların Bazı sürme başladı: yiyeceklerini nedeniyle yağış tamamen olduğunu.

Sfagnum bataklıkları su ve lens üzerindeki benzerleri ile doldurulur. çökeltme ile mineral tuzlar, yani gıda eksikliği adapte bitkiler yaşadığı bu bataklık: esas olarak sfagnum yosunlar, otlar, maki.

turba oluşumu

sfagnum bataklık yıllık biriken ölü bitki partikülleri, organik maddelerin oldukça büyük bir katman oluşturur. Yavaş yavaş, onlar turba dönüşür. aşırı nem, düşük sıcaklık ve oksijen hemen hemen tam yokluğunda: Bu işlem, belirli koşullar tarafından etkilenir. şeklini ve hatta polen koruyarak ölü bitki kalıntıları yok değildir. turba örnekleri inceleyerek, bilim adamları ormanlar değişikliğin yapılma iklim, hem de bölgede nasıl geliştiğini belirleyebilir.

Sfagnum bataklıkları yakıt olarak insanı vermektedir torf, geniş rezervlerine depolamak, bu yüzden büyük bir ekonomik öneme sahiptir.

sfagnum yosunu

vejetasyon bataklıkları içinde baskın rol Sphagnum yosun oynar. Bu çok tuhaf bir yapıya sahiptir. Böbrek şeklinde dal alt kısmında, gövdenin üstüne yerleştirildi - uzun dalların kıvrımları yatay olarak yerleştirilmiş. Yapraklar bazı önemli işlevleri ve klorofil içeren bazıları çeşitli hücreleri, oluşmaktadır. Diğer hücreler boş, renksiz ve daha büyük kabuk temin edilen delikler içinden bir çok emen sünger gibi nem koltuk edilir bulunmaktadır. Onlar sac ¾ tüm yüzeyini kaplarlar. Nedeniyle su emebilir onların bir kısmı Sphagnum için. Moss sadece bir yıl içinde, o 6-8 cm'ye kadar büyür, iyi bir yıllık büyüme verir.

Diğer bitkiler bataklık yosunu bataklıkları vardır

Yosun halı üzerinde köksapı dikey veya hafif eğimli olduğu tek bitkiler büyüyebilir. Alt parça kalın yosun saklandığını başladığında bu, temel olarak pamuk otu, saz, çileği, kızılcık, ve dalları harici köklere üretebilen bazı çalılar vardır. Bu bitkiler aynı zamanda funda, biberiye ilişkindir cüce huş ve t. D. Cranberry yosunu uzun kirpik yüzeyi üzerine bir rozet mat Sphagnum yatan bırakır sundew her yıl formları yayılır. Orada burada bazı otsu bitkiler Rusya: bataklık yosunu bataklıkları sundew, bladderwort, saz yaşar. sphagnum gömülmek için, hepsi büyümenin onların noktasını taşımak için daha yüksek ve daha yüksek olma eğilimindedir. Bitkilerin çoğunluğu boy kısalığı ve küçük dökmeyen yaprakları farklıdır.

Bataklıkta ağaçların sık sık çam ağacı görebilirsiniz. o genellikle bor kumlar büyüyor olandan oldukça farklı görünse de. karada yetişen ağacın gövdesi, genellikle ince, kalın. Marsh beceriksiz çam (yüksek en fazla iki metre), bodur. Onun kısa iğneler ve küçük kozalakları hiç. ince gövdenin kesiti Yıllık halkalar çok sayıda görebilirsiniz.

çam sfagnum bataklıkları yaşayan Ağaçlar, adventif kökleri vardır. Bu nedenle, yavaş yavaş turba ile büyümüş haline gelmiştir. derin sularda kendilerini bulun, kökler artık tedarik yeterli nemi, neden çam Withers bırakır ve ölür.

bataklıklar adamı kullanma

Büyük yakıt olarak kullanılan bir turba bataklık mevduat kaynağı olarak değeri, yanı sıra bitkilerin sayısı için bir güç kaynağı. Buna ek olarak, turba tarımda kullanılan: o hayvanlar için, gübre için yatak gider. endüstrisinde, izolasyon panelleri, çeşitli kimyasal (metil alkol, parafin, kreozot ve benzeri yer alır. D) yapılır.

kızılcık, cloudberry, yaban mersini: Yemiş çalılar ana odaklıdırlar büyük ekonomik öneme yayla bataklık yosunu bataklıkları.

insan etkisini Sonuç

Son yıllarda, bataklık veya komşu bölgelere yöneltir ekonomik faaliyet, bataklık bitki örtüsü bir değişikliğe neden olur. Bu etkiler, ağaçlar conta otoyol ve boru hatları kesim, bataklık yangınlar, otlak boşaltma atfedilen olmalıdır. sanayi merkezlerine yakın bitkiler bataklık, genellikle hava ve toprak kirlenecektir.

üç aylık sulak çalı büyümesine yol açar çam, devirmesi eşliğinde Glades temizleme, huş katıldı. Sfagnum yosun yavaş yavaş brievymi değiştirilir.

bunlar da kuraklığa dönemlerinde ortaya çıkan yangın, bir sonucu olarak, bitki yanma ortaya çıkar. Bu sitelerde de bataklık yüzey mineral besin bir rezerv oluşturur kül büyük miktarda, ile kaplıdır. Bu yangınlar yaygın olarak yetişmektedir başlayan yerine pamuk otu, andromeda, yaban mersini, yaban biberiye ve huş vermesinin yol açar.

böylece turba, tarımsal kullanım, orman ekimi yapılan bataklık drenajı ve. D. oksidatif süreçlerini ve organik maddelerin mineralizasyonu geliştirmek, toprak altı su seviyesini azaltır. Bütün bu huş genişleyen, turba yataklarında azalmasına yol açar. Kızılcık ve çileği giderek pamuk otu ve sphagnum değiştirilir - orman.

bataklık üzerindeki herhangi adamın etkisi ihlal etmesi en sonunda tüm peyzaj normal işleyişinde bir değişiklik yol açar ve ekolojik denge doğada.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.