FormasyonOrta öğretim ve okullar

Sakhalin mineralleri: petrol, gaz, demirsiz ve nadir metaller. Sakhalin'in rahatlaması

Doğunun çok dışında, Moskova'dan 7 bin kilometre uzakta olan Sakhalin büyük bir ada. Onun hakkında ne biliyoruz? Makalemizi okuduktan sonra, Sakhalin'in doğası, topoğrafyası ve mineralleri hakkında yeni ve ilginç bir çok bilgi öğreneceksiniz.

Sakhalin'le tanışın!

Japonlar ona Karafuto der. Bizler Sakhalin olarak biliniriz. Ada nerede Ve boyutları nedir?

Sakhalin, Asya'nın doğu kıyısında yer almaktadır. Bu, Rusya Federasyonu'ndaki en büyük adadır. Seyrek nüfuslu Kuril Adaları zincirini de içeren Sakhalin bölgesinin bir parçasıdır.

Sakhalin, iki deniz suları tarafından yıkanır - Japonya Denizi ve Okhotsk Denizi. Rusya anakarasından Tatar Boğazı ve Japon Hokkaido Adası'ndan La Perouse Boğazı tarafından ayrılıyor. Sakhalin, meridyen yönde 950 km uzanır. Adanın maksimum genişliği 160 km'dir.

Meraklı adanın kökeni adadır. Bu Mançu kelimesi daha önce Amur Nehri olarak belirlenmiştir: "Sakalaly-Ulla", çeviri "kara kayalık nehri" anlamına gelir. Harita yapımcısının hatasından dolayı bu isim Sakhalin Adası olarak adlandırılmıştır. Hata düzeltilmedi, ancak yakalandı. Daha sonraki Rus haritalarda, "Sakhalin" sözcüğü en büyük adanın adı olarak kullanılmıştır.

Öyleyse, Sakhalin'in nerede olduğunu ve neden bu şekilde adlandırıldığını anladık. Şimdi rahatlamasını ayrıntılı bir şekilde incelemenin zamanı geldi.

Adanın rahatlamasının genel özelliği

Sakhalin'in rahatlaması çok çeşitlidir. Ayrıca dağlar, düşük dağlar, tepelik ovalar ve kıyı ovaları ile temsil edilmektedir. Adanın merkezi (en geniş) kısmı Batı Sakhalin ve Doğu Sakhalin dağları tarafından sırasıyla batı ve doğudan sınırlanmıştır. Bu dağ sistemleri orta boyda yüksektir.

Sakhalin'in en yüksek noktası Lopatin Dağı'dır. Yamaçlarında tayvan yetişir ve tepesinde kızılcık tarlaları ve taşlar bulunur. Dağın yüksekliği sadece 1609 metredir.

Adanın kıyı şeridi hafifçe girintili. Dört yarımadada ve sadece iki büyük körfez var - Aniva ve Terpenia.

Sakhalin'in rahatlaması: bölgesel özellikler

Jeomorfoloji bakımından ada çeşitli bölgelere ayrılmıştır. Toplam alanının yaklaşık üçte biri Kuzey Sakhalin Ovası tarafından işgal edilmektedir. Bu, adanın kuzeyinde mükemmel gelişmiş bir nehir ağı ve ayrı doruk noktaları bulunan (600 metreye kadar) geniş bir bölgedir. Bu ovanın kıyı alanları için kumlu tükürükler, kum tepeleri ve oldukça geniş deniz lagünleri bulunur. Bu arada, burada (ve aynı zamanda Okhotsk Denizi rafında) en büyük petrol yatakları bulunur - Sakhalin'in ana doğal kaynağı.

Adanın en kuzeyinde, dağlık arazisi ile Schmidt yarımadası belirgindir. Bankaları dik, kayalık ve diktir.

Adanın orta ve güney kesimleri dağlık araziler tarafından hakim durumdadır. Batı sahili boyunca Batı Sakhalin dağları uzanır ve doğu boyunca - Doğu Sakhalin (burada Lopatin dağı). Bu iki dağ sistemi arasında engebeli ve yerel olarak bataklıklı Tym-Poranayskaya ovası bulunmaktadır. Çakıl taşları ve kumtaşı; tortul kayaçlardan oluşan güçlü bir örtüyle kaplıdır.

Adanın güney kesiminde yaklaşık 60 kilometre uzanan Susunai Menzili duruyor. Ayakta, Sakhalin bölgesinin idari merkezi Yuzhno-Sakhalinsk şehri vardır. Susunai dağılımının en yüksek noktası, yayalar için popüler bir turistik bölge olan Puşkin Dağı'dır (1047 m).

Sakhalin'in ana mineralleri

Bu bölgenin doğasında zengin nedir? Sakhalin'in ana doğal kaynakları orman, su ve elbette mineral ve ham maddelerdir. Adanın nehir ağının yoğunluğu Rusya'nın ortalamasından çok daha yüksek. Bölge son derece orman bakımından zengin (orman örtüsünün endeksi% 60'dan fazla). Sakhalin'in kuzeyinde, karaçam ormanları yetişir; güneyde geniş yapraklıdır (akçaağaç, Moğol meşe, mancur külü ve diğer ağaç türlerinden).

Sakhalin'in ilk on madeni aşağıdaki gibidir:

  • yağ;
  • Doğalgaz;
  • Krom cevheri;
  • germanyum;
  • cıva;
  • altın;
  • kömür;
  • turba;
  • talk;
  • zeolitler.

Sakhalin'in yanıcı mineralleri: petrol, gaz, turba

Sakhalin, Rusya'nın en eski petrol ve gaz üreten bölgelerinden biridir. Adadaki "Kara altın" jeologlar tarafından 1880'e kadar geride bulundu. 20. yüzyıl boyunca, yerel petrol ve gaz rezervleri önemli ölçüde tükenmiş, ancak 1980'lerde yeni büyük mevduatlar keşfedilmiştir. Buna ek olarak, Okhotsk Denizi rafının toplam rezervleri, uzmanlar tarafından yaklaşık 4 milyar ton petrol ile tahmin edilmektedir.

Sakhalin'in en büyük petrol alanları adanın kuzey doğusundadır (Ekhabinsky, Paromajskoe, Katangino ve diğerleri). Sakhalin'in "kara altın" ın ekstraksiyon hızı her geçen yıl artmaktadır. Böylece 2019 yılına kadar adadaki petrol üretim hacminin% 3,6, doğalgazın% 20 oranında artırılması planlanmaktadır.

Sakhalin ayrıca yüksek kalitede ve düşük kükürt içeriğine sahip kömür üretmektedir. Metalurji, gaz üretimi ve buharlı gemiler için yakıt olarak kullanılır. Adada ve turba çıkarılır. Bu maden kaynağının birikimi Kuzey Sakhalin Ovası ve Tym-Poranayskaya Ovası'nda dağıtılır.

Sakhalin'in renkli, nadir ve soy metalleri

Adanın bağırsaklarında çeşitli metalik cevherlerin önemli rezervleri var. Bunların arasında - altın, germanyum, cıva, krom, demir, manganez, tungsten, çinko, stronsiyum, renyum ve diğerleri. Nadir bulunan Sakhalin metalleri arasında en büyük ekonomik ilgi, germanyum ile temsil edilir ve altın, demir dışı metaller arasındadır.

Ada'da hem cevher hem de altın yatakları bulunmaktadır. İkincisi hakim. Doğu Sakhalin dağlarında, düzinelerce altın levha bulunur. Toplam rezervleri, jeologlar tarafından 59 ton olarak tahmin edilmektedir.

Tonino-Aniva Yarımadası'nda kömür ve arjillitin en zengin Novikovskoye yatağı Alman yataklarının oluşmasını sağlıyor. Bu alandaki toplam germanyum rezervi 640 ton olarak tahmin edilmektedir.

Daha yakın zamanlarda Sakhalin'in kuzeyinde (Schmidt yarımadası üzerinde) krom yatakları keşfedilmiştir. Bu değerli cevherlerin toplam tahmini rezervleri beş milyon ton olarak tahmin edildi.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.