FormasyonÖykü

Rusya Tarihi: Peter dönemi. Anlamı, kültür Petrocu dönemi. Sanat ve edebiyat Petrocu dönemi

Rusya'da XVII yüzyılın ilk çeyreği doğrudan ülkenin "Avrupalılaşması" ile ilgili reformlar ile kutlandı. Peter zamanın başlangıcı önemli gümrük değişim ve yaşam yoluyla eşlik etti. Dokundu eğitim ve kamusal yaşamın diğer alanlarını dönüşümü. İlk aşamada geçirilen tüm reformlar son derece zor, çoğu zaman şiddetle olduğunu. Petrocu dönemin ana olaylar sonraki düşünün.

reform için önkoşullar

Söylemeye gerek yok, XVII yüzyılda ülkede gözlenen Batılı değerlerin aktif penetrasyon. Ancak bu etkinin odağı Petrovsky devrin değişti. XVIII yüzyıl yeni değerler ve fikirlerin giriş dönemdi. dönüşümün anahtarı nesne Rus asalet yaşam haline gelmiştir. reform yoğunluğu olarak amaçları öncelikle şartlandırıldı. Peter endüstriyel idari, askeri ve finans sektörlerini dönüştürmeye çalıştılar. Bunu yapmak için o deneyim ve Avrupa başarıları gerekli. Hükümet reformların başarısı, o niteliksel yeni dünya elit oluşumu, yaşamın asalet yeniden yapılandırılması ile bağlı.

ilk deneyim

Petrine çağ yaşam batı yolu etkisi altında gerçekleşti. Rusya'nın Sempati cetvel bile gençliğinde Avrupa değerlerine ortaya çıktı. Onun erken yıllarda Peter genellikle ilk arkadaşlar buldum Alman Mahallesi, geldi. yurtdışında İlk ziyaretinden sonra o eğlence ve iletişimin Rus gümrük, kurumlar, formlara Avrupa'dan taşımak fikri yoktu. Ancak o tüm bu çünkü bu ülkede oluşturulmadı için toprak ve organik tarihin belli zorluklarla görülecektir düşünün vermedi. Peter çağı, kısacası, Avrupa değerlerinin Rus yaşamının şiddetli tanıtımıyla ilişkilidir. kayıtları olarak imparator aslında kendilerini aşmak ve atalarının asırlık gelenekleri terk konulardan gereklidir.

ilk dönüşüm

biz Peter devrin ne konuşursak, kısaca, Batı ile yakınlaşma bile dışa Avrupalıları benziyordu Rusya'da insanlar hakkında Hükümet bakımda yansıdı. Yurt dışından gelişinden sonra Peter o Boyars şok sakalı makas getirmek ve kesmek için emretti. Bu işlem imparator kereden fazla yapmış olduğu. Sakal onun için antik sembolü haline geldi. O boyarlar karşısında varlığını olumsuz algılanan. sakal dokunulmaz dekorasyon, onur ve gentility, gurur kaynağı bir işareti olarak hareket çoktan rağmen. papaz ve rahiplerin bıyıklarını ve sakalını traş hariç Kararname 1705 tüm erkekleri emretti. Böylece, toplum iki eşit olmayan parçaya bölündü. Bir - asalet ve Avrupalılaşma baskısı altındaydı kentsel nüfusun, elit, diğer olağan şekilde devam etti.

boyama

kendi yöntemleriyle Sanatçılar Peter zaman bu tarihsel dönemin kanunlarını yansıtmaktadır. Diyorum gerektiğini diğer gelişmiş ülkelerle karşılaştırıldığında belirli bir gecikme ile yeni bir düzeye bir bütün olarak boyama. Peter zamanının Sanat laik hale gelmektedir. Başlangıçta, yeni boyama Moskova ve St. Petersburg belirtilmiştir. Bundan önce, usta münhasıran simgeleri yazdı. Kültür Petrocu dönemi zafer, portreler ve konuların kral yücelten, görüntü şenlikli savaşları talep etti. Rus gravürcüler tek kilise kitaplar göstermek olabilir. yeni tarihsel aşamada topçu, mimari ve denizcilik gerekli St. Petersburg görüşleri baskılar ders kitapları idi. Kültür Petrocu dönemi Avrupa ülkeleri yetişmeye çalışırken, kilisenin gücünden salınır, uzak ileriye itti.

Reformun özelliklerini

kültür Petrocu dönemin özellikleri yaşam alışılmış şekilde keskin bir dönüşüm tecelli. Rusya'nın ilk resminde batılı yol tariflerine almaya başladı. Dönüşümler yabancı sanatçı ve zanaatçı ülkeye getirmek için sadece gerçekleştirilmiştir. ulusal kamu eğitiminin önemli amaçlarından biri olarak en iyi Avrupa geleneklerinin tanıtımı savundu. Rus ustaları için eğitim süresi uzun sürmedi. 18. yüzyılın ikinci yarısında. Hollanda ve İtalya'dan döndü, sanatçılar büyük başyapıtlarından oluşturmak için başlayan dünyaya kendi yetenek, becerilerini gösterdiler. Yeni resimlerinde kişiye yüksek ilgi ile karakterizedir. Çok dikkat onun iç dünyasında ödenen ve bedenin yapısı edilmiştir. Rus sanatçılar Avrupa ustaların teknik başarıları sahip başladı. Tuval üzerine yağlıboya mermer: işlerini, onlar artık yeni malzemeler kullanıyoruz. boyama doğrusal perspektif, hacim ve mekan derinliği gösterme yeteneği belirir. yeni bir dönemin ilk sanatçı başladı ve Nikitin Matveev.

gravür

O 18. yüzyılın ilk yarısında bu alanda özel bir yere götürdü. gravür resminin en ulaşılabilir tipi olarak kabul edildi. O hızla hayatımda gerçekleşen olaylara yanıt verdi. deneklerin Aralığı ünlü kişilikleri, şehirler, savaşlar, kutlamalar tiplerinin portreler sınırlıydı. Peter çağ Rusya ve böyle Rostovtsev, Alexei ve Ivan Zubov gibi dünya ustaları verdi.

minyatür portreler

Onlar da yüzyılın başında ortaya çıkmaya başladı. İlk yazarlar Ovsov ve Musikiysky idi. İlk kez devlet ve akrabalarının minyatür portreler yaratmak için. Ancak, bu işler için talep o kadar 18. yüzyılda, özel sınıfın son çeyreğinde Sanatlar Akademisi olduğu artar sonra.

kitaplar

Bu da en açık yeni yaş literatür Petrocu dönemin trendlerini yansır. 1717 yılında "Söylem ...", İsveç ile savaş nedenlerini ana hatlarıyla yayınlandı. yayın egemen adına Rektör Yardımcısı Şafirov tarafından hazırlanmıştır. Bu "akıl" Rusya'nın dış politika öncelikleri konusunda ilk Rus diplomatik tez haline gelmiştir. Ekonomik değişimler Pososhkov yazılarında yansıyan. En ünlü yayın "zenginlik ve yoksulluğun Kitabı" idi. Peter çağında Parlak yazar, konuşmacı, kilise ve tanınmış kişilere Kilisesi Feofan ait Prokopoviç reform taraftarıydı. O, "Ruhsal düzenlemeler", "gerçeği hükümdar olacaktır" geliştirdi. Bir diğer önde gelen isimlerinden biriydi Stefan Jaworski. O, "İmanın Stone", gibi dini yolları yarattı "Deccal'in gelişinin işareti." Bu eserler Protestanlık ve reformizm karşı yönelikti.

eğlence

reform sırasında St Petersburg ve Moskova'da halk tiyatro oluşturmaya çalışır. Biz ( "Amphitryon" ve örneğin Moliere'in "Doktor Zorla") evre komedi ve tarihsel oyunlarda taktı. görünmeye başladı ve ilk yerli dramatik eserleri. Yani, Peter dönemi bir trajikomedi Prokopoviç "Vladimir" oluşturulması sahne olduğunu Zhukovski'nin "Rusya'ya Glory" oynarlar. ahlak değişiklikler eğlence yeni biçimlerinin ortaya çıkması tecelli. 1718 yılı sonu itibarıyla Petersburg Derneği'nin elit tanıtım meclisleri bildirilir. Bu fikir Fransız yaşam ziyareti sonrasında Peter doğdu. Onlar toplanıp büyük siyasi, bilim adamları, sanatçılar ve yüksek toplumun diğer temsilcileriyle görüşme. Rusya'da meclisleri kurulması Peter laik davranışına soyluları öğretmek, hem de kadınların kamusal yaşama durumunu dahil etmek istedi. Bu süreçte örgüt reformcu ve Avrupa'nın pratik ve teorik başarıları kullandı. kararname olarak, evlerin montajı sırasını düzenleyen, mevcut izlendiğinde günlük aktiviteleri tanımlamak kurallar, bir listesidir.

kronoloji

"Fayda" Peter bütün yaş nüfuz ana fikir oldu. Büyük reformcu devrinde yeni bir dönemin getirilmesi ile işaretlendi. Şimdi sayım dünyanın yaratılışından değil yürütülen ve Mesih'in doğumu ile yapıldı. Yeni yıl yerine 1 Eylül'de daha 1 Ocak'ta başladı. Bu tatil olarak kuruldu. Yani, Peter yılbaşına kadar tanıtıldı. Onun kutlama Ocak 1'den 7'ye kadar gerçekleşecek oldu. Bu durumda, mahkeme kapısı köknar, çam ve ardıç ağaçları veya dalları dekore gerekir. akşamları ana sokaklarında o Bonfires sipariş edilmiş ve toplantı insanların birbirini tebrik edildi. havai fişek başkenti Yeni Yıl içinde. Peter böylece birçok ulusal bayram kurucusu oldu. Örnek Zafer kutlamaları çelik tava Roma yener. Azak zafer vesilesiyle şenliklere 1769-metre olarak gelecekteki olayların kilit unsurları ortaya. Onlar oldukça net bir şekilde Roma işaretleri inceledi. İmparatorun emriyle bir zafer takını inşa etmişti.

yüksek yaşama Kadın giriş

Onun reformları sayesinde, Peter nüfus onlar için oldukça hazır olmadığını düşünün vermedi. Örneğin, kadınlar uzakta domostroevskogo siparişinden bir anda son derece sorunlu. Ancak, reformcu bunları hallettim. O nasıl davranacağını kadınlar, elbise, konuşma işaret etti. İlk başta, meclislerinde, çağdaşlarının, Rus bayanlar, sıkıca korseli anılarına göre, sadece zarafet ve kolaylıkla nasıl dans bilmiyordum, ama onlar oturup ya olmaya gerek bilmiyordu. Çoğunlukla onlar beceriksiz, sakar idi.

Petrocu dönemin değeri

İmparatorun Dönüşüm niteliksel olarak yeni bir seviyeye ulaşmak için ülkeyi izin verdi. İlk olarak anlamlı Avrupa'nın ileri ülkelerin kültürel ve ekonomik alanlarda boşluğu azalttı. Buna ek olarak, Rusya büyük ve güçlü bir devlet haline geldi. Avrupa değerlerine giriş sayesinde, ülke uluslararası sahnede almaya başladı. Peter reformlar sayesinde artık herhangi bir önemli şey Rusya'nın katılımı olmadan çözülmezse vardır. 18. yüzyılın ilk çeyreğinde kamu yaşamına gerçekleşen değişiklikler, çok ilerici idi. Bununla birlikte, bunlar büyük ölçüde soyluluğa ve alt sınıflar arasında boşluk artmıştır. Soylular soylu elit sınıfa döndü. kültürel başarıları ve faydaları kullanımı sadece kendi ayrıcalıktı. Bütün bu eski soylular ortamda Rus dili ve kültürü için hor yayılmasına eşlik etti. Birçok tarihçi Avrupalılaşma öncesi Petrine Rusya'nın olumsuz kültürel tezahürlerini yoğun söylüyorlar. Tanıtılan yenilikler ciddiye asalet algılanan. Çoğu zaman, ne bekleniyordu tamamen zıt dönüşüm işlemini provoke. emriyle Nezaket ve nezaket iç ihtiyaç haline edemedi onlar edepsizlik ve müstehcenlik meydana getirmiştir. değişiklikler, toplumun sadece üst etkiledi. Rus köylü hala gazete okumam, tiyatroya gitmedim Peter süre bitiminden sonra çok uzun bir süre, ben montajların varlığı hakkında bilmiyorum. Böylece, reformlar Batı'da imtiyazlı sınıfın ve alt sınıfların yaşam sosyal konumunu değişti - ters yönde, Doğu'ya doğru. Bir yandan, yaşam ve kültür koşullarında dönüşüm eğitim, bilim ve edebiyatın gelişmesi için oluşturulur. Ancak, birçok Avrupa değerler ve klişeler ve şiddet mekanik transfer etti. Bu antik geleneklere dayalı geleneksel Rus kültürünün tam gelişimine önemli engeller oluşturdu. asalet temsilcileri, Avrupa değerlerini, insanlardan ziyade köklü ayrılışını kabul. Rus köylü - - Rus kültürünün Kaleci milli geleneklerine bağlıydı. Ve bu da sadece Devletin modernizasyonu sırasında bağlantısını güçlendirir. Sonuç olarak, bu toplumda derin sosyo-kültürel bölünme başladı. Bütün bu olaylar büyük ölçüde akut çelişki ve 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkan toplumsal devinimler gücünü önceden belirlenir.

Sonuç

belirgin politik karakteri ile kamu yaşamının kültürel, sosyal alanda Petrine reformlar. Çoğu zaman, reform şiddet yoluyla gerçekleştirilmiştir. İnsanlar bilimin değerleri onlara yabancı almak zorunda kaldılar. Bütün bunlar devletin çıkarları yapıldığını, hükümdar en sert emriyle kuruldu. Rus İmparatorluğu arasındaki başlıca fark, bir Çeyrek asrı yarattı, Peter zamanının ziynet altını almıştı. Reformer, devletin ihtişamını vermek Avrupa ülkelerinin Hakları uluslararası ilişkilerde bunu girmeye çalıştı. aktif uygulamaya batı değerlerini koymak nedeni budur. Reformcular asalet yaşam kesinlikle tüm küreleri. Erken aşamalarında yenilikleri ise sert direnci denir. Ancak, hükümdar itaatsizlik izin verilmez. Elit Emlak itaat etmeye ve yeni kurallara göre yaşamayı öğrenmek zorunda kaldı. reformlarının hayata geçirilmesi, Peter asalet pratik Avrupa tecrübesi edindi sağlamak için çalıştı. Bu nedenle, sık sık kendini yurtdışına Rusya'ya yabancıları davet yurtdışında tebaasını gönderdi. O siyasi izolasyondan ülkeyi getirmek için çalıştı. Peter sanat eserlerinin büyük bir numarası çağda. Rus ustaları sonradan tüm dünyaya tanındı Avrupalılar, yaratılan başyapıtlarından deneyim ve becerilere kabul etmiştir. Önemli değişiklikler mimari gözlenmiştir. yeniliklerin oldukça sert bir giriş rağmen Rusya Avrupa'ya daha yakın hareket edebiliyordu. Ancak yukarıda belirtildiği gibi, reform sadece üst sınıfları etkilenir. Köylüler cahil kalmıştır. alt sınıflar onların onur antik geleneklerin koruyucuları ve kutsaldı. Peter kişilik tartışmalı birçok tarihçi tarafından kabul edilir. Muğlak araştırmacılar ve onun reformları tarafından algılanan. Onun dönüşüm ahlak ve hayat, sanat ve mimari sadece etkiledi. Önemli değişiklikler askeri küre, idari aparat olmuştur. Birçok yenilikler sıkıca ülkede yatmaktadır. Daha sonraki kuşaklar Peter tarafından oluşturulan sistem mükemmel. Monarch cesur reformlar, Batı başarıların verimli ve etkili kullanımı sembolü haline gelmiştir. Peter ülkedeki çalışma muazzam miktarda geçirdi. o hesap birçok koşullara ve özelikleri dikkate almaz gerçeğine rağmen Rus zihniyet, tarihçiler onun egemenliği altında devlet ileriye doğru atılmış büyük bir adım atmıştır biliyoruz. Toplum eğitimli eğitimli bir ilerici, laik, haline gelmiştir. In Peter torunları, biz Büyük Yaşamı boyunca onu verilen başlık korudu neredeyse sadece cetvel söyleyebiliriz.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.