KanunDevlet ve hukuk

O eczaneye ilaç dönmek mümkün mü? dönmek tabi değildir Ürünler

Her kişi o ilacı aldım ama sonra geri getirmeye karar bir durumla karşı karşıya olabilir. Bu durumda, böyle bir prosedürü gerçekleştirmeden kanunla yasaklanmıştır. Ve böylece vatandaş o ambalajın üzerinde belirtilen özelliklere uymayacak kötü veya yetersiz kalitesi ilacı aldım eğer sadece harcanan parayı geri almak mümkün olacak.

olası dönüş

mümkün olup olmadığı sorusu hemen hemen her saniye kişiyi herhangi bir hastalığa yakalandığını ve ilaçlar kullanmaması bakan eczaneye ilaç dönmek için. Bu çeşitli nedenlerden ötürü olabilir: parasızlık, bakım tedavisinin tabii bir feragat, sağlık durumunu iyileştirmek.

yasak olduğu için bu ilaca bir geri ödeme, yasalara göre imkansız olduğu gerçeği. Bu o, eczanede çalışan yine uyuşturucu reddederek bu nedenle içindir. "Tüketici Haklarının Korunması Üzerine" Madde Kanunun 18 o gizli veya görünür kusurları bulursa vatandaş öğe dönebilirsiniz söylüyor. Bu nedenle, bu nedenle bu yasal hükme atıfta bunların özelliklerine uygun değilse, ilaçların dönüşü yapmak mümkündür ve kullanım süreleri sona erdiyse.

İlaçların dezavantajları

Bir ilacı aldığında ilk şey bir kişi yapar - onun talimatlarını okur. Tabii ki, bu nedenle tüm vatandaşların yok. Bu nedenle, ikincisi genellikle vicdansız üreticileri ile karşı karşıya ve sonra eczaneye ilaç iade alamayacağını düşünmeye başlar?

Burada satın alınan ilaç aşağıdaki gibi gösterilebilir dezavantajları, sahip olup olmadığını gerçeğine dikkat değer:

 • Süresi dolan raf ömrü;
 • kusurları işaretleme (belirtilmemiş üretim tarihi ilave olarak, bu paketin diğer tarafında mevcut olan farklı olabilir, depolama koşullarına bağlı herhangi bir veri yoktur);
 • kutusuna kullanımı için talimatlar, ya da başka bir aracın olabilir;
 • uyumsuzluk şekli, koku, diğer özelliklerini tarif;
 • Kapak kötü kapalı veya varolmayan, sıkı yeterli değildir.

Bu öğelerden biri onaylanırsa, o zaman güvenle bu durumda ürünün iadesi kanunu böyle eylemleri gerçekleştirmek için izin verdiğinden, ilacı eczane ve eczacı gidebilirsiniz.

izin verilmez

vatandaş zaten tüm özelliklerini karşılayan, ama nedense o geri taşımaya karar bir ilaç kazanılmış olsaydı o durumda, bu mümkün olmadığını hatırlamak önemlidir. eczanelerde satılan ilaçlar, iade edilemez tüm ürünleri içeren yasama listesinde yer almaktadır. Bu nedenle yetkili eczacı yine ilacı almayacaktır.

nakit belgelerin Durumu

Birçok kişi aynı zamanda kontrol varlığında eczaneye ilaç dönmesi mümkün olup olmadığı merak ediyorlar. Yani, malı geri göndermek için izin verilir, ancak kusurlu olduğu ya da yalnızca onun dönüşü yasaktır. Bu nedenle, ilacın satın alma işlemini tamamlamış ve bir çek geleceği eczane yönetimi ile çeşitli işlemler üzerindeki zaman harcamak değil bu kuralların farkında olmalı sağladılar bir kişi.

bazı nüanslar

Bazı durumlarda, ilaçlar depozitolu ve iade edilmez olmasına rağmen, eczaneye geri ilacı vermek mümkündür.

Bu tür bir örnek,

kadın hap, satın sadece reçete ile kullanılabilir, ancak eczacı onsuz sattılar. Vatandaş bunu bilmek ve bunları almış ve onlar yan etkileri çok fazla sayıda olması bu ortaya çıktı vermedi. o reçeteye alıcı gerektiren gerekiyordu ama olmadı çünkü bu durumda, eczane satıcı, suç işlediğine. Vatandaş satın haplar için ona paranızı geri talep etme hakkına sahiptir.

talebiniz reddedilir ise, şikayet ve önerilerini bir kitap aracılığıyla eczane yönetimini bilgilendirmek veya telefonda bizzat sormak mümkündür. Ayrıca, kendi çıkarlarını savunan, alıcının tarafında duran malların dönüş, bu durumda yasa unutmayın.

Ilaç alışverişi veya eczane danışman bir hata yaptım ve ilaç salımı şeklinde ve tüketiciye gerekli olduğunu ne ölçüde değildir sattığı durumunda geri ödeme talebinde bulunmak mümkündür.

dikkatle okuyun

geri vermek dönmek tabi değildir Ürünler, vatandaş yapmak için her türlü hakkı olsa bile, o kadar kolay değildir. Nedenle, hemen ambalaj veya olmayan salım formunun olası ihlalleri tespit etmek amacıyla ilaçla sağlanan tüm talimatları incelemek için bir satın alma yapmadan önce eczane yönlendirmek için arzu edilir.

şikayetler kitap

Kusurlu ürün satın alınmış olması halinde, bu değişimi ya parayı iade için bir istek ile eczane eczacı doğrudan başvurmaları gerekmektedir. Bir şikayet yazmak için tavsiye edilir , şikayet ve önerilerin kitabın durumun çok ayrıntılı bir açıklama olmalı aynı zamanda. Ayrıca daha yüksek makamlar ve hatta mahkemelere eczane danışman itiraz tehdit edebilir.

eczacılar gibi durumlarda çok nadirdir malların bu grup devlet kontrolü altında olduğu gibi, alıcılar karşılamak için gidiyoruz çünkü, evet, ama o zaman ve hatta para gerektirecektir - eczaneye ilaç dönmesi mümkün olup olmadığı sorusu üzerine, cevap için gereklidir.

organları

Bir vatandaş kalitesiz olduğu ortaya çıktı, ya da diğer ilaç için onun karşılığında satın alınan ilacın geri ödenmesini eczaneden engellendi durumunda, daha yüksek bir makam sorabilirsiniz.

aşağıdaki gibi Oluşumu, standart altı malların yayılmasıyla vatandaşları korumak için tasarlanmıştır:

 • Roszdravnadzor.
 • Rospotrebnadzor.
 • Tüketici toplumu.

herhangi eczanede duvarda tüm kişileri yönetimini listeler tüketiciler için bilgisi gelmesi, telefon makamları aramaya bununla monitör uyum alıcıların hakları. Rusya'da uyuşturucu dönüş istisnai durumlarda, yasak olmasına rağmen, bu söz konusu kurumlar tarafından veya mahkemeler yoluyla gerçekleştirilebilir.

temyiz

eczaneye ilaç dönmek konusunda merak önce, dikkatli bir şekilde sanatını incelemek için gereklidir. "Tüketici Haklarının Korunması Üzerine" Kanun yanı sıra geri veremem bu öğelerin bir listesini 18. Bir ilaç ambalajı, renk, şekil ya da raf ömrünün ihlali bitti olduğu durumda, onun dönüşünü gerçekleştirmek mümkündür ve hatta gereklidir. Bunu yapmak için, bir serbest formda yapılan bir bildiri ile eczaneye yönetimine yazmalıdır.

örnek

________________ başın Ad

________________________ adresi

__________________ tüketicinin Ad

_________________________ telefon

uygulama

00.00.00 yıl Eve geldim ve ona görünür kusurları ve ambalaj zarar bulunabilecek ve o ilacı _________ (isim) satın aldı ve. Buna ek olarak, tüm yayımlanmış özellikler ________________ (Mümkün olduğunca ayrıntılı olarak nasıl, tam belirtin) karşılamayan ve bu nedenle onu geri ver ve onlar _________ hastalıkların tedavisi için içine atmaktan korkar, çünkü paranızı geri almak için karar verdi. Sanat altında. "Tüketici Haklarının Korunması Üzerine" Kanun soran 18:

1. perakende satış sözleşmesi sonlandırın.

2. _______ miktarındaki parayı iade edin.

İmza Tarihi ____________ ___________ (isim)

Bu durumda, tıbbi mağazaları liderler bazen yasa ile sorunları önlemek ve geri ödeme daha yaygındır ilacın alışverişini yapmak için, vatandaşlar katılıyorum.

Birçok kişi bunun kontrol varlığında eczaneye ilaç dönmesi mümkün olup olmadığı merak ediyorlar. Tabii ki, bu hatta bir nakit aracı olmadan yapılan, ancak tanıkların huzurunda edilebilir. çek korunur Ancak, o zaman para çok daha hızlı verecektir. Ilacı aldıktan sonra nakit belgesini tutmak gerekmektedir.

eczane yönetimi beş gün içinde uygulamaya bir cevap vermediyseniz, kişi diğer organlara uygulamak hakkına sahiptir. Düşük kalitede ilaç kabul edilen ve ulusal sebep olması durumunda ek olarak, herhangi bir olumsuz etkileri, o zaman insanlar polise gidip pazardan mal dışlanmasını talep etme hakkına sahiptir.

liste

geri satıcıya iade edilemeyen malların listesi, ilaç içerir. Bu durumda, ilaçlar ve diğer tıbbi malzemeler sadece iade edilemez. Bu şırınga veya kontakt lens içerir. Bir kişi örneğin kullanmıştır bir durum, gözlerinde damlasını damlatarak için bir pipet hayal etmek bile zordur ve bunun kalitesiz ona görünüyordu, çünkü geri getirdi. Onlar özel koşullarda ve belli bir sıcaklıkta depolanması gerekir, çünkü ek olarak, tıbbi cihazların dönüşü yapmak mümkün değildir.

Nedenle, eczaneye ilaç dönmesi mümkün olup olmadığı hakkında soru soruldu vatandaşı sadece anlamak gerekir, kanunla kurulan listesine göre, bu yasaktır. Ve ilaç kalitesiz ise her ihtimale karşı, onu geri vermek mümkün olacaktır, ama bunun için biraz çaba sarf.

dönüş İstem

eczaneye kullanılamaz ilaç yapmadan önce, kağıt üzerinde ayrıntılı olarak ilk bakışta görüldü bütün eksiklikleri, tanımlamak gereklidir. Tadı böyle bir ilacı denemek için değil yan etkiler ve herhangi bir sağlık sorunları almamayı tavsiye edilir.

Bu şu noktaları dikkat edilmelidir:

 • Paketin ihlali, öyle ise, tabii ki, bir (non-mühürlü kapak, Belirtilen son kullanma tarihi), mümkün olduğunca belirtmek gerekir yoktur;
 • talimatlar (örneğin, hafife tutum oldukça yaygındır) yokluğu;
 • O altında bulunur, böylece uyumsuzluk son kullanma tarihi, ilacın kapağında yazılı;
 • bir ilacın şekil ve renk uyumsuzluk.

tüm öğeleri kağıt ayrıntıları ve tıbbi mağazanın kafasına istemlerde ortaya konmuştur edilecek durumda, olabilirlik vatandaşlar tüm anlaşmazlıklar olmadan ilacın değişimi yüksek olacaktır yapacak.

hukuk ilmi

ilaçlar harcanan parayı geri almak için eczaneye iade edilebildiği sorulduğunda çoğu vatandaşın diğer insanlarla ve eczacıların gözünde anlayamama karşılaşıyoruz. Bu ilaçlar sadece olmadığından, elbette, bunlar kusurlu değilse. Bu nedenle, müşterilerin doğruyu savunmak için mahkemeye gitmek zorunda.

vaka için bir örnek

Bir mide hastalığı olan Kadın, yardım için doktora ve o ona ülseri iyileştirmek için ilaç atandı. Ancak, o ilaç sadece reçete ile satılan ve mevcut olacak kadar bir süre beklemek gerekir kaydetti. Yurttaş, bunun için beklemeden onu hastalıktan ona bir şey, ikincisi tabletler şeklinde ona pahalı bir ilaç teklif etmek tavsiyelerde eczane çalışanı istedi.

kadın eve ve ilacın ambalajını açtı satın aldıktan sonra, bir kapsül yeterli olmadığını tespit ettik. O başka ilaç için döndünüz talebiyle eczaneye çağırdı. Ama eczacı, yasalarca yasaklanmıştır gerçeğine atıfta bulunarak, o reddetti. Buna ek olarak, otopsi tabletleri kendilerini yürütülen kim temizlemek değildi.

Vatandaş mahkemeye başvurmuştur. hapların ambalajını açtı bilinmeyen bir gerçeği, olumsuz cevap verince eczaneye ilaç dönüş olup olmadığı sorusuna dava malzemeleri incelerken mümkündür. İlaç düzgün formda satın alındı ve son kullanma tarihi sona etmemişti. Mahkeme vatandaşın talebi reddetmeye kararı vermiştir.

Buna dayanarak, biz geri aldım ilaçlar neredeyse imkansız geçmesi olduğu sonucuna varabiliriz. Buna ek olarak, bir eczaneye ilaç dönüş olmak olmadığı sorusu, cevap uyuşturucu kalitesiz olduğunu kanıtladı ve süresi yalnızca pozitiftir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.