SağlıkTıp

RBC: kan sayımı, kod çözme, oran ve değer. Kandaki kırmızı kan hücrelerinin, normal hızı (RBC)

hastalarda gizli hastalıklarını tespit etmek için, doktorlar çeşitli organların çalışmasında anomalilerin varlığı değerlendirilecektir sonuçları olan kan testleri, reçete. Bu çalışmanın kontrol tedavinin dinamikleri ile. Analiz incelenen kan hücrelerini, kırmızı kan hücreleri, bazıları. RBC oranlı organizmanın durumunu belirlemek için gereklidir. olası hastalıkların bir sinyal olarak Onun artış veya azalma.

"Eritrosit" tanımı

Kırmızı kan hücresi (RBC), ya da eritrosit, kırmızı kan hücreleri, çift-içbükey bir disk benzeri şekli olan ve en çok grup arasında olan kan hücrelerinin. olgun kırmızı kan hücresi çapı 7.0 ila 8.0 mikron arasında, 5.89 mikron, 9.13 mikrondan daha küçük ve daha büyük boyutları kabul edilen fizyolojik anisocytosis bir boyutu vardır. Bu yapı, kırmızı kan hücreleri, kan içinde oksijen ve karbon dioksit molekülleri doyurmak en üst düzeye çıkarır.

ışık, oksijen bağlayıcı doku ve organlarda bu elementin salım bu suretle kırmızı kan hücrelerinin önemli bir bileşeni, hemoglobin pigmenttir.

Ayrıca eritrosit oksijen taşıyan değişimi gerçekleştirilir lipit molekülleri kan plazmasında işlev amino asit kalıntıları ve biyolojik maddelerin transferi, asit-baz ve kandaki iyon dengesi kontrol edilir, bir su-tuz değişimi gövdesini sağlamaktır. Bunlar nedeniyle tromboplastin moleküllerinin oluşturulmasına emilmesi ve toksik maddelerin yok, kontrollü pıhtılaşma sistemi, bağışıklık reaksiyonlarını gerçekleştirmek.

Kırmızı ilik olan kırmızı kan hücrelerinin oluşumu, yeri ancak RBC oranı olarak bunların sayısı sabit kalır, bu hücrelerin sürekli bir yenilenme var olmasıdır. kan hücrelerinin ömrü az 4 ay kırmızı.

RBC-analiz nedir?

Eritrositlerin içeriğini belirlemek için, konsantrasyon 1 kübik mililitre ya da 1 litre cinsinden ölçülür. kan analizi RBC-düzenledi. Bu göstergeyi Deşifre sağlık durumu hakkında bilgi verir ve insanlarda belirli hastalıkların belirlemenizi sağlar. sağlıklı bir insan kırmızı kan hücrelerinin seviyesinin dar bir aralık içinde değişmektedir ve yaş ve cinsiyete bağlıdır.

10 12 / litre kullanılarak kan analizinde RBC'nin ölçüm birimi.

RBC kan testleri almak nasıl

güvenilir sonuçlar elde etmek için, dağıtım kurallarını bilmek gerekir kan sayımı. Genellikle kliniklerde kan bağışı aç karnına, sabah gerçekleştirilir. Her zamanki temiz su hariç olmak üzere, yiyecek veya içeceği tüketmek tavsiye edilmez. Sen sigara ve alkol kaçınmalıdır.

Sağ elin yüzük parmağı hazırlanan analiz sağlanması için, uç alkol ve pamuk ile işlenir. Patlak parmak cihazı iğneleyici ile daha sonra kan bir test tüpünde toplanır. Parmak yara dağlamak için bir alkol pamuk uygulamaktadır.

Kan RBC-analiz kan testlerinin genel mekanizmaya dahil beri bir çalışma günü içinde bir laboratuvar gerçekleştirdi. sayılabilen odasını ve analizörleri kullanarak, uzman eritrositler sayısını saymaya taraf olabilmektedir.

Kan RBC-analizi: transkript

Bir laboratuar analiz sonuçlarının olarak eritrositler sayısını saymak sonra doktora iletilir. Organizmanın durumunu değerlendirmek için, o kan RBC-analizyaptığımı bilgileri yorumlar. parametreleri kırmızı kan hücrelerinin sayısı, hem de göstergelerin tanımı Ht (hematokrit) ve hemoglobin (Hb) tespit etmek üzere ihtiyaç deşifre etme. Bu ilişki yalnızca doğru yapısı ve formu ile sağlıklı kan hücreleri için de geçerlidir. RBC bileşeni bilerek, formül Hb = 3 x eritrosit, hemoglobin konsantrasyonu ile tespit edilebilir ve daha sonra hematokrit (Ht = 3 Hb x) boşaltılmıştır. Hematokrit, toplam kan hacmine eritrosit hücre hacmi oranına işaret eder, düşük endeksi anemi gösterir, ve yüksek kan dehidrasyon anlamına gelir.

menstrüel veya sırasında tutulduğu zaman RBC-kan analizi, yanıltıcı olabilir , burun kanaması , diüretik ilaçlar tedavisinde yararlıdır. araştırma yaparken bu özellikler göz önünde bulundurulmalıdır.

Normal kırmızı kan hücresi içeriği

çözme - Tekrar kan RBC-analizde daha az önemli olduğu sahne, not edin. Kırmızı kan hücrelerinin Norma içeriği cinsiyet ve yaşa bağlıdır. Erkeklerde, eritrosit 1 litre hücre sayısı biraz daha yüksek kadınlarda daha (4.5 5.5 x 10 ila 12) (4.0 x 5,0-10 12). Bu normal RBC indisleri. Bu fark erkeklerde kas kitlesinin daha yoğun gelişimini olduğunu.

Yeni doğan bebeklerde, RBC indeksi gösteren (4.2 x 10 12 7.5) yüksek olduğu oksijen moleküllerinin vücut hücrelerinin normal kaynağı sağlamak kırmızı kan hücreleri, yüksek içeriği. Bir ay içinde, kırmızı kan hücrelerinin sayısı nedeniyle bozulmaya (5.7 x 10 ila 12 3,7 den) azalır, yeni eritrosit hücreleri tarafından kademeli bir değiştirme yoktur.

3.7 litre başına 4.9 x 10 ila 12 - 4.9 x 10 ila 12 yaş ve eritrosit karne 12 aya 3.6 aralığında RBC indeksi 6 aylıktan daha küçük çocuklarda. litre başına 3,6-4,6 x 10 12 - yaş eritrosit 1 yıl ile 12 yıl ile.

Hamile mutlaka tayin kan RBC-analiz, kendi şifre çözme olmayan hamile kadınlar için farklılık hesap kuralları kapsamında gerçekleştirilir - ve 3.0 ila 3.5 x 10 Aralık. daha sıvı hale getirmek için, kan seyreltir dokularda aşırı sıvı varlığında nedeniyle Underestimated içeriği eritrosit hücreleri. Başka neden hemen hemen tüm gebe kadınlarda doğasında olan hemoglobin düşük içeriği vardır.

RBC artan oranlar

Kan denilen eritrositozu kırmızı kan hücrelerinin düzeyi. mutlak ve bağıl polisitemya ayırın. kan kalınlaştırılmış ve hacmini azaltmak birinci durumda, eritrosit hücrelerin sayısında bir artış kemik içindeki üretimi pahasına başarılı olup, ikinci durum ortaya çıkar.

kırmızı kan hücrelerinin yüksek seviyeleri fizyolojik ve patolojik sebepler neden olur.

Fizyolojik nedenler RBC düzeylerini artırmak

bir hastalık değildir, gün başına 0.5 x 10 9 doğal kırmızı kan hücrelerinin sayısını artırabilir koşullar vardır.

Tipik olarak, bir kan testinde RBC arttırılabilir:

 • stres, zihinsel aşırı yorgunluk etkisi altında;
 • Hava yeterince oksijen olmadığı dağlarda uzun bir süre boyunca;
 • artmış fiziksel eğitim ile;
 • vücutta sıvı sıkıntısı en.

bu nedenlerden eleme kan hücrelerinin konsantrasyonunun aşamalı düzelmeye yol açar ve kırmızı vücutta dengesizlik belirtisi değildir. çocuklukla dağlık sakinleri organizmanın oksijen eksikliği telafi etmek için daha fazla alyuvar üretirler. yorumlama hekim analiz edilirken tüm bu özellikler dikkate alınmalıdır.

Patolojiler burada RBC seviyelerini arttırmıştır

Doğal nedenleri ek olarak, RBC seviyesini abartılmış ve patolojik koşulların bir dizi bulunmaktadır. geniş yanıklar, sık ve bol miktarda sıvı dışkı hastayla bağlantılı büyük su kayıpları, diüretikler veya glukokortikosteroidleri alma sırasında gözlenen kırmızı kan hücrelerinin düzeyi. Bütün bu koşullar kalın bir kan olun.

eritrositler veya eritrositozu sayısının Daha büyük, gibi hastalıkların göstergesidir:

 • hormon, eritropoietin, aşırı miktarlarda üretildiği böbrek hastalığı;
 • polisitemi kemik iliğinde, aşırı hücre çoğalması ile bağlantılı olan kan, kötü huylu bir tümör süreci;
 • Cushing sendromu adrenal korteks hormonların aşırı üretimi;
 • kronik lösemi Vakeza;
 • bronş ve kronik akciğer hastalıkları oksijen yetersizliği (obstrüktif bronşit, amfizem, bronşiyal astım);
 • Vücudun kan temini bozukluğu olan kalp kasının doğumsal ve edinsel kusurlar;
 • Pulmoner hipertansiyon mide hakkının başarısızlıktır;
 • pulmoner yetersizlik ve vasküler basınç oranı yüksek olan kilolu;
 • Renal arter Ateroskleroz;
 • polikistik böbrek dokusudur.

Azaltılmış eritrosit

Erythropenia kan RBC-analizi geçirilmesiyle tanınabilir. Sonuçları Deşifre kan hücrelerinin kırmızı kan hücresinin düşük seviyelerde göstergesi olacaktır. Bu durum anemi türleri gözlenir. Onun derecesi şekline bağlı farklıdır:

Demir eksikliği anemisi sabit küçük kanamalar mümkündür, ancak RBC göstergesi normal ya da (litre başına 3.0 x 10 12 3.6) hafif çok düşük olabilir.

Vitamin B 12, aplastik, hemolitik formu, akut kan kaybı eksikliğinden kaynaklanan anemi - tüm bu ülkeler için, aynı zamanda kandaki kırmızı hücrelerin düşük içeriği ile karakterize edilir. 1.0 ila 1.6 x 10 ila 12 için 1 litre eritrosit değerleri önemli olarak kabul edilir ve acil tıbbi müdahale gerektiren edilir.

duodenum ve mide, böbrek taşları ve mesane, glomerüler mukoza ülserli lezyonlar içinde kırmızı kan hücrelerinin sayısında azalma nefrit, böbrek, kan protein moleküllerinin artan konsantrasyonu, genel plazmasitoma, doku ve organlarda aşırı sıvı.

Bir kadının bedeninde bir çocuk taşırken de RBC oranını azaltır damarları aracılığıyla dolaşan kan miktarını artırır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.