SağlıkTıp

Kırmızı kan hücresi yerleştirin. Kırmızı kan hücrelerinin yapısı

Farklı durumlarda, belirli tanı formülasyonunda, doktorlar genellikle kuvvetli bir kan testi önerilir. O çok bilgilendirici ve belli bir rahatsızlık olarak vücudun koruyucu özelliklerini değerlendirmek için izin verir. Göstergeler bunlardan biri kırmızı kan hücrelerinin miktarı, çok var. Birçoğunuz muhtemelen düşünmemiştim hiç. Ve iyi bir nedenle. Sonuçta, doğa şansa bırakılır. İşte kırmızı kan hücrelerinin olduğu gibi. daha ayrıntılı olarak bakalım.

Kırmızı kan hücreleri nelerdir?

Kan kırmızı kan hücreleri insan vücudunda önemli bir rol oynamaktadır. Onların temel görevi - tüm doku ve bizim vücudun organlarına nefes geliyor oksijen sağlamak için. Bu durumda sonuçlanan karbondioksit olduğunu vücuttan çekilme acil ihtiyaç ve kırmızı kan hücresi olan - baş asistanı. Bu arada, besinlerin bu kan hücreleri de vücudumuzu zenginleştirmektedir. eritrositler bileşimi bütün kırmızı pigmenttir hemoglobin adıyla bilinen içerir. onun daha kolay çıkarılması ve doku akciğerlerde oksijen bağlamak mümkün olduğunu - yayınlayacak. Tabii ki, insan vücudundaki herhangi bir başka bileşeni olarak, kırmızı hücre sayısı azaltmak veya artabilir. Ve onun nedenleri vardır:

 • kan, kan hücrelerinin sayısında artış ciddi dehidrasyon ya da yaklaşık gösterir kronik lösemi (erythremia);
 • Bu göstergenin düşüş (bu bir hastalık değildir, ancak kan bir durumdur diğer hastalıklar çok sayıda gelişmesine katkıda bulunabilir) anemi söz edilecektir;
 • Bu arada, işin garibi, kırmızı kan hücreleri genellikle üriner sistemle sorunların şikayet hastaların idrarında tespit edilir (mesane, böbrek, ve diğerleri.).

Çok ilginç bir gerçektir, kırmızı kan hücre boyutu, bazen önemli ölçüde değişebilir, bunun nedeni bu hücrelerin elastikliği olur. Örneğin, yaklaşık 8 mikrometre kırmızı kan hücresi boyutu geçebileceği kapillerinin çapı, 2-3 mikron arasındadır.

Eritrositlerin işlevi

O kadar büyük bir vücutta küçük kırmızı kan hücrelerinin üretimi için de yararlı olabilir gibi görünüyor. Ama bir kırmızı kan hücresinin boyutu burada hiçbir değeri yoktur. Önemli olan, bu hücreler hayati işlevleri yerine:

 • müteakip ortadan kaldırılması için birbirine bağlayacak toksinlere karşı vücudu korumak. Bu kırmızı kan hücresi proteinlerinin yüzeyinde varlığından kaynaklanmaktadır.
 • hücre ve dokulara tıbbi literatürde özel protein katalizörler de belirtilen Aktarım enzimleri.
 • Bunlardan dolayı, kişi nefes alıyor. eritrosit, hemoglobin içeriği (bağlanmak ve oksijen ve karbon dioksitin açığa olabilir) olmasıdır.
 • Kırmızı kan hücreleri kolayca hücre ve dokulara sindirim sisteminden nakledilen amino asitler, vücut besler.

kırmızı kan hücresi yerleştirin

Kanda onların konsantrasyon ile sorunları durumunda harekete geçmeye zamanında muktedir böylece kırmızı kan hücrelerini oluşturan bilmek önemlidir. kompleks oluşturma bir süreç. kırmızı kan hücresi yerleştirin - kemik iliği, omurga ve kaburga. Bize daha detaylı Bunlardan ilk düşünelim: İlk beyin dokusu hücre bölünmesi pahasına büyür. Daha sonra tüm insan dolaşım sistemini oluşturmak için sorumludur hücrelerden, bir büyük kırmızı gövde çekirdeği ve hemoglobin sahip kurdu. Bunların doğrudan transforme eritrosit 2-3 saat kana olmaktadır kırmızı kan hücresi (retikülosit), bir ön-maddesinin elde edilmiştir.

Alyuvarların yapısı

hemoglobin büyük miktarda kırmızı kan hücreleri olduğundan, bu, parlak kırmızı bir renk neden olur. Bu durumda, hücre, bir içbükey bir şekli vardır. kırmızı kan hücreleri yapısı olgunlaşmamış hücrelerin nihai olarak oluşturulan gövdenin doğru değildir çekirdek, sağlar. Çap 7-8 mikron eritrosit ve kalınlığı daha az olan - 2-2.5 mikron. olgun alyuvarlar hiçbir çekirdek var olması, oksijen daha hızlı onları nüfuz sağlar. insanın kanında bulunan kırmızı kan hücrelerinin toplam sayısı, çok büyük. Eğer bir satırda onları eklerseniz, o zaman uzunluğu yaklaşık 150.000. Km olacaktır. Onların büyüklüğü, renk ve diğer özellikleri sapmaları karakterize çeşitli terimler kullanarak eritrositler için:

 • normocytosis - Normal ortalama boyutu;
 • mikrositozun - normalden küçük;
 • Makrositoz - normalden daha büyük bir boyut;
 • anitotsitoz - örneğin hücre boyutları önemli ölçüde değişebilir, burada, bunların biri, diğer çok küçük, çok büyük olduğu; ..
 • hipokrom - normalden daha az kırmızı kan hücreleri, hemoglobin miktarı;
 • poikilocytosis - hücre şekli, oval bazıları ile, önemli derecede değişmiştir - hilal şeklini;
 • normohromiya - hücrelerinde hemoglobin miktarı normaldir, bu yüzden doğru ve boyanmıştır.

eritrosit yaşamak nasıl

Yukarıdan, biz bulduk o kırmızı kan hücrelerinin oluşumu yer - kafatası, kaburga ve omurga kemik iliği. Ama, bir kez kanda, bu hücreler uzun varsa? Bilim adamları, kırmızı kan hücresi ömrü kadar kısa olduğunu bulduk - yaklaşık 120 gün (4 ay) ortalama. Bu arada iki nedenden dolayı yaşlanmaya başlar. yağ asitleri glikoz içeriğini artırmak bu metabolizma (degradasyon). Kırmızı kan hücresi bu nedenle, membranın enerji ve esnekliğini kaybetmeye başlar ve birçok çıkıntılar gösterir. Genellikle kan damarları içinde kırmızı kan hücreleri tahrip veya bazı organlardaki (karaciğer, dalak, kemik iliği). eritrositlerin çürümesi sonucu oluşan bileşikler, kolayca insan idrar ve dışkı türetilir.

eritrosit içeriği: düzeylerini belirlemek için testler

kan ve idrar testleri: Prensip olarak, tıpta, kırmızı kan hücrelerini ortaya hangi araştırmanın sadece iki türü vardır. Bunlardan son nadiren kırmızı kan hücrelerinin varlığını gösterir ve genellikle bazı patolojinin varlığı ile bağlantılıdır. Ama insan kanı her zaman kırmızı kan hücrelerini içerir ve göstergenin kurallarını bilmek önemlidir. Kırmızı kan hücrelerinin dağılımı kesinlikle ise sağlıklı kişi eşit ve içeriğinin yeterince büyüktür. Onlara sahip olduğu her sayısını saymak mümkün olsaydı E. bu herhangi bir bilgi taşımayan, çok büyük bir rakam olurdu. Belirli hacmindeki kırmızı kan hücrelerinin sayısı (kan 1 milimetreküp): Bu yüzden, laboratuar çalışmalarında, aşağıdaki yöntem kullanılarak yapıldı. Bu arada, bu değer düzgün kırmızı kan hücrelerinin seviyesini değerlendirmek ve hastalık veya sağlık sorunları tespit sağlayacaktır. O ikamet, cinsiyet ve yaş özel etkisi hasta yere sahiptir önemlidir.

Kırmızı kan hücrelerinin Normları

Sağlıklı bir insanda nadiren hayatı boyunca bu göstergenin herhangi bir sapmayı vardır. Yani çocuklar için kendi kurallarını izleyerek bulunmaktadır:

 • yaşamın ilk 24 saati bebek - 4,3-7,6 milyon / 1 cu. Kan mm;
 • Yaşamın ilk ay - 3,8-5,6 milyon / 1 cu. Kan mm;
 • 3,5-4.800.000 / 1 cu - yaşamın ilk 6 ay. Kan mm;
 • 3,6-4,9 milyon / 1 cu - Yaşamın 1 yıl içinde. Kan mm;
 • 1 yıl - 12 yıl - 3,5-4,7 milyon / 1 cu. Kan mm;
 • 3,6-5,1 milyon / 1 cu - 13 yıl sonra. kan mm.

Bebeğin kan kırmızı kan hücrelerinin çok sayıda açıklamak kolaydır. O annemin karnında olduğunda, kırmızı kan hücrelerinin oluşumu her ne kadar tüm hücre ve dokuları kendi büyüme ve gelişme için oksijen ve besin doğru miktarda almak mümkün olacaktır çünkü sadece olup, hızlandırılmış bir modda olduğunu. Bir çocuk doğduğunda, alyuvarlar sert kırmaya başlar ve kanda onların konsantrasyon (süreç çok hızlı ise, bebek sarılık ortaya çıkar) azalır.

yetişkin içerik kırmızı kan hücrelerinin Normları:

 • Erkekler: 4,5-5.500.000 / 1 cu. kan mm.
 • Kadınlar: 3,7-4.700.000 / 1 cu. kan mm.
 • Yaşlı insanlar: az 4 milyon / 1 cu. kan mm.

Tabii ki, anormallik insan vücudundaki herhangi bir sorun nedeniyle olabilir, ama bir uzmana danışın bulunmasının şart olduğunu edilebilir.

İdrarda Kırmızı kan hücreleri - Böyle bir durum söz konusu olabilir?

Evet, doktorlar belirli bir olumlu cevap. Tabii ki, nadir durumlarda, bu adam ağır bir yük veya dik pozisyonda uzun kalmak giymişti gerçeğine bağlı olabilir. Ama çoğu zaman idrarda kırmızı kan hücrelerinin artan konsantrasyon sorunlarının varlığını gösterir ve istişare yetkin uzman gerektirir. bu konuda üzerine düşen bazı kuralları hatırlayın:

 • Normal değer, 0-2 adet olmalıdır. görüş alanında;
 • İdrar Nechiporenko yöntemine ilgili bir çalışma yürütülmektedir zaman, kırmızı kan hücreleri içinde binden fazla parça olabilir alanında laboratuvar asistanı;

Hasta böyle idrar aşağıdaki seçenekleri sağlayan kırmızı kan hücrelerindeki görünüm nedenine arayacaktır eğer Doktor:

 • Çocukların söz konusu olursa, o zaman piyelonefrit, sistit, glomerülonefrit tedavi;
 • üretrit (hesap ve diğer semptomların mevcudiyeti dikkate alınarak da karın ağrısı, ağrılı idrar yapma, ateş);
 • ürolitiyaz: Hasta idrar ve renal kolik saldırılarda paralel kan şikayet;
 • glomerulonefrit, piyelonefrit (bel ağrısı ve sıcaklık artar);
 • böbrek tümörleri;
 • Prostat adenomu.

Kandaki kırmızı kan hücrelerinin sayısını değiştirme etkilemekteydi

yapı, onlar eritrositlerin varlığı hemoglobin büyük miktarlarda ve dolayısıyla oksijen bağlama yeteneğine sahip bir madde önerir ve karbon dioksiti çıkarmak. Bu nedenle, norm sapmalar, kandaki kırmızı kan hücrelerinin sayısını karakterize, sağlık için tehlikeli olabilir. insanlar (polisitemisi) kırmızı kan hücrelerinin seviyesini arttırmak seyrek gerçekleşir ve bazı basit nedenlerle ilişkili olabilir: o stres, aşırı egzersiz, var dehidrasyon veya dağlık muaftır. Ama hepsi bu değil, bu endekste bir artışa neden aşağıdaki hastalıkların dikkat ediniz:

 • erythremia dahil kan ile ilgili sorunlar. Genellikle bu durumda kişi boyun ve yüz derisinde kırmızı renktir.
 • Akciğerlerde patolojisi ve kardiyovasküler sistem geliştirilmesi.

o da çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir tıp erythropenia denilen kırmızı kan hücrelerinin sayısını azaltmak. Birinci, anemi veya anemidir. Bu, kemik iliğinde kırmızı kan hücrelerinin oluşumu ile bozulmuş ilişkilendirilebilir. Bir kişinin kan veya kırmızı kan hücreleri kanında çok çabuk yıkmak belirli bir miktar kaybettiğinde, bu durum da ortaya çıkar. Çoğu zaman, doktorlar "demir eksikliği anemisi" tanısı hastaları koydu. Demir sadece insan vücudunda yeterli miktarda gelemez veya kötü onlar tarafından emilir. Çoğu zaman, geliştirmek için durum uzmanları demir takviyesi ile birlikte B12 vitamini ve folik asit ile hasta reçete.

ESR parametresi: temsil ettiği

Genellikle (uzun süre gitmiyor) Herhangi bir soğuk algınlığı şikayetçi bir hastayı alarak bir doktor, kan testinde tamamen teslim atar. Çok son satırında, onların sedimantasyon hızı (ESR) ile karakterize kırmızı kan hücrelerinin ilginç bir göstergesi, göreceksiniz genellikle. Bunun gibi bir çalışma laboratuvarda yapılabilir? Bu çok kolaydır: Hastanın kan ince bir cam tüpe yerleştirilir ve bir süre dik bir pozisyonda bırakılır. Eritrositler, zorunlu olarak, kan plazması üst tabaka saydam bırakarak dibe. Birim hızı ölçümü eritrosit sedimantasyon - mm / saat. Bu şekil örneğin, cinsiyet ve yaşa bağlı olarak değişebilir:

 • Çocuk: 1 aylık bebekler - 4-8 mm / saat; 6 ay - 4-10 mm / s; 1 yıl ile 12 yıl - 4-12 mm / saat;
 • Erkekler: 1-10 mm / saat;
 • Kadınlar: 2-15 mm / saat; hamile kadınlar adil seks - 45 mm / saat.

Nasıl bilgilendirici veri hızı? Tabii ki, son yıllarda tüm doktorlar buna dikkat olasılığı daha azdı. Kan toplama sırasında bir uyarılmış duruma (cry, cry) ile, çocuklarda, örneğin, ilişkili olabilir onun içinde birçok hatalar olduğuna inanılmaktadır. Ancak genel artmış eritrosit sedimantasyon hızında - vücudun enflamatuar süreç (örneğin bronşit, zatürre, soğuk algınlığı veya başka bir bulaşıcı hastalığa) yakalanma sonucudur. Ayrıca, ESR artışı gibi insan kronik koşullar ya da hastalıkların yanı sıra, travma, felç, kalp krizi, mevcut, gebelik, adet sırasında gözlenir Tabii ki, ESR azalma çok daha az sıklıkta gözlenir ve daha ciddi sorunların varlığına kanıt var olduğu: lösemi, hepatit, sarılık, daha fazlası.

Biz öğrendim gibi, kırmızı kan hücrelerinin oluşumu yer - kemik iliği, kaburga ve omurga olduğunu. Bu nedenle, önce onlara ilk dikkat etmeleri gerekmektedir kırmızı kan hücre sayısı ile ilgili sorunlar varsa. Her kişi açıkça kira analizde tüm göstergeler, bizim vücut için çok önemli olduğunu anlaşılması gerekir ve ihmal onları tedavi etmek daha iyi değil. Eğer böyle bir çalışmanın üzerinden gitti nedenle, şifresini çözmek için yetkili uzmana başvurun. Bu analizde norm en ufak bir sapmada olduğunu hemen panik gerek anlamına gelmez. Sadece şeyler sağlığınız söz konusu olduğunda, halletmek için.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.