SağlıkKanser

Rahim sarkom: işaretler, resimler, belirtileri, tanı, tedavi ve yaşam prognoz

Kadınlarda en sinsi hastalık birisi rahim sarkom olarak kabul edilir. hastalık patolojik sürecin aşamasına bağlı olarak değişmektedir, burada yaşam Tahmin. Ancak, daha sık hayal kırıklığı yaratır. ilk aşamada beş yıllık sağkalım tüm vakaların% 47'dir. Üzerine tespit kanseri , bir dördüncü adımda - sadece% 10. Pozitif dinamikleri hakkında konuşmak için bile erken tanı ve uygun tedavi ile gerekli değildir.

Hastalığın Açıklaması

uterus sarkomu - nadir ama sinsi patoloji. Neoplazma farklılaşmamış hücreler veya endometriyal myometrium oluşturulur. küçük kızlar dahil her yaştan, kadınlarda onkolojik hastalığı. Siklik kanama, karın ağrısı, vücut kırgınlığı ile kendini gösterir. Karposi zor gelişiminin erken evrelerinde teşhis etmek. tam iyileşme hakkındaki bir soruya patolojik süreci, hastanın yaşı ve sağlık durumuna aşamasına bağlıdır. hastalıkların bütün şekilleri yüksek malignansi derecesi ile karakterize edilir. Bu nedenle, tedavi etmek zordur.

rahim Sarkomların Formlar

malign hücrelerin yerleşimine bağlı olarak hastalık şu formları salgılar:

 • Leyomiyosarkom - Bu myometrium yumuşak dokuda özel olarak oluşturulur 5 cm'lik bir çapa kadar ulaşabilir en agresif tümör ..
 • Endometriyal stromal sarkom rahim bağ destek yapısı içinde gelişen, son derece seyrek (habis lezyonların her durumda sadece% 1) 'dir. kalitesiz ve farklılaşmamış: Tümörlerin iki kategori olarak belirtilmiştir. İlk durumda, tümör yaşam için neredeyse güvenlidir, yavaş yavaş ilerliyor. Ayrım tümör hastalarının durumunun yansıtılır kötü sağlık, eşlik eder.
 • Karsinosarkom endometriyumda kurdu.

rahim sarkom ve kanseri: Birçok kişi iki hastalıkları karıştırırlar. Aslında bu tamamen farklı bir hastalıktır. Kanser tümörleri, epitelyal hücrelerden oluşan ve sarkomalar tek bağ dokuları etkiler.

Kanserin nedenleri

Uterin sarkomu kompleks bir etyolojiye patolojisi belirtmektedir. Bilim adamları ileriye kaynağını açıklayan farklı versiyonlarını koyduk. Birçoğu hastalık faktörlerinin bir bütün grup etkisi altında gelişir düşünüyorum. Bu hormonal sistem veya çoklu travma rahim gövdesi başarısız bir başarısızlık olabilir karın cerrahisi, kürtaj veya diğer herhangi bir müdahale.

Hastalık ayrıca fetal gelişim arka planı ortaya çıkar. Hiçbir az tehlikeli faktör endometrial dokunun anormal büyüme. polip çıkarma boşluk veya ekleme birden fazla formasyon yanlış iyileşmesini neden bazen patoloji geliştirmek. Nöroendokrin bozukluklar - Bu başka bir neden sarkomudur. predispozan faktörlerin belirgin bir rol kötü alışkanlıkları, ilaç kötüye verilir. Doktorlar uyarılır ve yumurtlama kesilmesinden edilmelidir.

Kimler risk altındadır?

Jinekologlar tamamen son derece nadir olabilir bu patolojiyi tedavi etmek için, sarkoma önlenmesinde kadınların dikkat çalışıyoruz. İlk olarak bu sözde risk gruplarının parçası olanlar gösterir. Bu kadınlar şunlardır:

 • hasta polikistik yumurtalık (hastalık hormonal dengesizlik kışkırtır);
 • Meme lezyonlarının muzdarip Kanser;
 • hiç doğum;
 • Hayatta kalanlar daha sonra menopoz (menopoz 50 yıl yurtdışında sonra).

Bu konuda büyük bir rol kalıtsal yatkınlık aittir. Özellikle dikkat 40 yıl sonra kadınları takip etmek önerilir ile sağlık için, rahim sarkoması dahil neoplastik hastalıklar, teşhisi kondu yakın akrabası var.

Belirtiler ve hastalık belirtileri

İlk aşamada onun belirgin belirtileri gelişme yoktur çünkü çoğu zaman sessiz sarkom patoloji denir. Kadınlar stres ya da daha az şiddetli hastalık nedeniyle bozulmaya görerek, bir doktordan yardım almamakta acelesi vardır. Hatta daha sonraki aşamalar sarkomda boyutunda artırmak veya leiomyom olarak taklit devam karakteristik belirtileri göstermeyebilir.

Hastalık ilerledikçe ve patolojik süreç yerine bağlı adet döngüsünün bozulması oldu. Kadınlar kokuşmuş koku gelen alt karın, ağır boşalma ağrı şikayetçi. Ayrıca, iştah kaybolur, cilt sarımsı bir renk tonu alır. kan testleri açıkça değişiklikler görülebilir.

Geç belirtiler anemi, zayıflık ve asit sabiti için sarkom kurşun. sarılık - Nedeniyle plörezi ve karaciğer geliştirilen akciğerlere metastaz. spinal kolon habis hücre penetrasyonu çeşitli bölümlerde ağrı eşlik eder.

Genellikle zaman önleyen doktorlar amacıyla jinekolojik muayene teşhis "rahim sarkom." patolojik sürecin başlangıcını gösteren işaretler, eksik olabilir. zamanlarda zamanında tedavi olumlu sonuç ihtimalini artırır çünkü böyle bir tesadüf, başarılı olarak kabul edilir. Jinekologlar düzenli özellikle menopoz başlangıcı öncesinde, 40 yıl sonra kadınların periyodik muayene önem hatırlatılır.

Kilometre Taşları sarkom

Hastalık yavaş gelişme ile karakterize edilir.

 • sarkom ilk aşamasında, küçük boyutlu bir tümördür. Sınırlı ya da mukoza kas tabakası olabilir.
 • İkinci aşamada tümör boyutu büyür, ancak rahim vücut dışında çıkar. Ayrıca, gövdenin kısmi infiltrasyonu vardır.
 • Üçüncü aşamada tümör rahim vücuda büyür, ancak pelvik alanı içinde kalır. Bazen yumurtalıkların, metastazı olduğu bölgesel lenf düğümlerine. Hastalık sarkom Bu aşamada bu noktaya kadar eksik olsa karakteristik belirtileri göstermeye başlar.
 • Dördüncü aşama - tümör ve metastaz oluşumunun bir dağılma süresi. İkincil lezyonlar akciğerleri ve kemik iliğini etkileyen, iç organların herhangi sistemine uygulanır.

tanı yöntemleri

erken dönemlerinde sarkomu tanımlanması nedeniyle bariz belirtiler eksikliği çoğu zaman zordur. jinekolog ilk danışma de yakın aile onkolojik patolojilerin sıklığı geçmişini ve ilgili verileri döner. Jinekolojik muayene tümörlerinin belirtilerini tespit etmek serviks renklenme değişiklikleri ortaya çıkarır. Sonra, bir numara atanır ve donanım laboratuvar testleri (kan sayımı, CT, MRI, ultrason histeroskopi ve iç organlar).

ayırıcı tanısı uterin sarkom benzer klinik tablo ile hastalıklarını ortadan kaldırır. Bunlar yumurtalık tümörleri, iyi huylu jenital organlar, polip. kesin tanı teyidi biyopsi olmadan imkansızdır. Bu işlem sırasında, in vitro tümör dokusu incelendi.

Kaposi metastaz

Neoplazma metastazlar, kan akışı ile birlikte dağıtmak ve bitişik organlara büyüyebilir. malign hücrelerin yayılması süreci nasıl? Sarkoma solunum ve iskelet sistemi, dış genital nüfuz kan içine parçacıkları atar. Bu durumda en sık akciğer sol yenilgiyi etkiler. Malign hücreler sıklıkla epididim nüfuz. Bu komplikasyon genellikle tanı endometrial sarkom oluşur. " Metastaz hızla erken ölüme yol açabilir vücut boyunca göç eder.

tedavi seçenekleri

Tıbbi uygulamalarda sarkomun tedavi çeşitli yöntemler kullanır. Kombine teklif cerrahi ve kemoradyoterapi içeren bir seçenek olan hastaların çoğunda. işlem, yalnızca bir hastalık sürecinin ilk aşamada gerçekleştirilir. Bu evresini belirlemek, ve kaldırma neoplazma yapmaya olanak sağlar. müdahale hacmi tümörün konumu ve büyüklüğüne bağlıdır. En iyi durumda, uzantıları ile rahim kaldırmak, en kötü ihtimalle ve - tüm ilgili organları. Şiddetli vakalar tek cerrahi müdahale yeterli olmayacaktır zaman. Radyasyon tedavisinin soruya ilişkin olarak, bugün rahim sarkom hastalığını kontrol etmenin en etkili seçenek biridir. Bu durumda Tahmini hayal kırıklığı olabilir. Dağınık kanser hücrelerini öldürmek için reçete edilir.

kemoterapi

rahim sarkomlar kemoterapi Antrasiklinleri ( "Idarubicin", "Doskorubitsin", "Epirubicin") kullanımını içerir. Bu antitümör antibiyotikler sözde. Şimdi uzmanlar aktif ilaç, monoterapi olarak ve diğer ilaçlarla kombinasyon halinde kullandığı için "ifosfamidin" etkisini inceliyorlar. Kemoterapi pozitif dinamikleri hastaların% 30'unda görülmektedir.

Birleştirilen tedavi kullanımı çok daha etkilidir, fakat yan etkileri sahiptir. Pozitif dinamikleri kombinasyon tedavisinin, "dosetaksel" ve "gemsitabin" den görülmektedir. nüks içinde Genellikle yeniden kullanılır.

Diğer İlaçlar tanısında kullanılan "uterin sarkom?" Hormon tedavisi habis Neoplazmın sadece düşük derecede haklı.

görünüm

sarkomun sahiptir prognoz nedir? umut ilham sinsi hastalık atlattı hastaların fotoğrafları. Ancak, çoğu durumda, olumsuz patoloji, nüksetme olasılığı yüksek sonucunun. bu istatistik neler sunuyor?

tümör ve nüks operasyon olasılığının zamanında teşhisi ile 65% 'dir. patolojik sürecin yeniden gelişme şansı daha sonraki aşamalarında Sarkomların durumunda 90% 'dir. Kural olarak, ameliyattan sonra hasta sağkalım süresi 2 yıldır. İstatistik sarkomu tedavi sonrası beş yıllık sağkalım sadece vakaların% 40'ında gözlenir doğrulamaktadır.

Hastalığın evresine bağlı olarak olabilir bu model aşağıdaki gibidir:

 • İlk aşamada -% 47;
 • ikinci aşama -% 44;
 • Üçüncü aşama -% 40;
 • Dördüncü adım -% 10.

Ancak, bu bilim adamları rahim sarkom hastalık tedavi edildikten sonra bir olumlu sonuç vakalarını kaydettik olduğu bir çalışmadan sadece veridir. birçok hasta böyle bir tanı yaşamak nasıl söylemek zordur. o hastalığın evresini bilmesi gereklidir Bu soruyu yanıtlarken, tedavi, nüks vakaları gerçekleştirilir. yalnızca sarkomlar üzerinde olumlu ile karakterize, düğüm oluşturulur fibromlu. Ve bu durumda, zamanında tanı ve tedavi gerektirir.

önleyici tedbirler

Nasıl bu tehlikeli hastalığın gelişimini önlemek için? Her şeyden önce, uzmanlar yıllık pelvik muayene önerilir. "Kadın" hastalıkları, hormonal bozukluklar ile ilgili olanlar tedavisi için doktor reçeteleri takip etmek gereklidir. Gebeliğin önlenmesinde bir rol düşüyor sorunu verilir. Doktorlar planlama çocuğu geciktirmek için tavsiye etmiyoruz. Herhangi bir nedenle anne rolünü denemek istemiyorsanız, size doğum kullanmalı ve kürtaj önlemek için. doğru beslenme bahsetmiyorum. diyet özellikle taze meyve ve sebze oluşmalıdır. hayvansal yağların bir dizi sınırlama için daha iyidir. Açık havada daha fazla vakit geçirmek ve spor, kötü alışkanlıklar verin.

Sonuç

bilim adamları ve doktorların dikkatini hala böyle uterin sarkom, böyle nadir bir hastalık çekiyor. Hayat prognoz bu hastalık tahmin etmek imkansızdır. sarkomu nadir görülen bir hastalık olmasına rağmen, agresif kanserlerin listesidir. Hatta pozitif dinamikleri için zamanında ve yetkili tedavi umutla gerekli değildir. Patoloji her yaştan kadınlarda oluşabilir. Ne zaman atipik semptomlar ve hastalıkları doktora danışmalısınız. Yılda Daha da iyisi kontrolleri. Sağlıklı kalın!

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.