TeknolojininElektronik

Radyasyon seviyesini ölçmek için Geiger veya başka aparat

görevi zamanımızda radyasyon seviyesi neredeyse tüketici elektroniği kategorisinde isnat edilebilir ölçmektir Instruments,. Nasıl bu teknik çalışır ve neden bu kadar popüler hale gelmiştir?

Nasıl çalışır?

radyoaktivite ölçümü için en iyi bilinen ve popüler cihaz - Geiger sayacı. Ernest Rutherford - Adı ve doğum o diğer tanınmış bilim adamları ile birlikte 1908 yılında bu cihazı tasarlanan Alman fizikçi Hans Geiger borçludur. 20 yıl sonra, Geiger onun buluşa döndü ve fizikçi W. Muller ile birlikte rafine. yüz yılda bu cihaz, bu başarıyla günlerde kullanılmıştır rağmen. Çoğu ev dozimetrelere kendisine ilke işletim benzerdir.

Nasıl bir Geiger sayacı nedir? Ana eleman - neon ve argon - bir inert gazların karışımı ile doldurulmuş bir kapatılmış bir cam veya metal silindir. Burada, bir silindir içinde, iki elektrot yerleştirilir. Bilindiği gibi, radyasyon dalga partiküller şeklinde yayılır. Bu tür parçacıkların en az bir metre düştüğünde, gaz karışımı, iyonize edilir: bunlar ışık sayede gaz atomları, enerji hale gelir. Bu işlem, sabit sayacı. Radyoaktif parçacıklar tam sayısı kaydetmek için, iyonizasyon işlemi yapay söndürülür. Bu saliseler içinde oluşur. Radyoaktif parçacıklar tespiti üzerine Geiger karşı karakteristik klik sesini üretir.

Radyasyon düzeyi diğer yollarla ölçülür. Geiger sayaçları ile birlikte sıkça sıntilatör kristaller kullanılır. Bu cihazların eylem Bazı maddeler (örneğin, sodyum iyodür veya çinko sülfür) algılama aydınlatılan gerçeğine dayanır radyasyon. Radyasyon dozu büyüklüğüne bağlı olarak yanıp sönme sayısı ve özel bir birim ile tespit - bir fotoçoğaltıcıya.

Başka bir seçenek - radyoaktivite tespiti için bir kimyasal yöntem. Bu kullanan kimyasal reaksiyonlar ışınımın etkisi altında bazı malzemelerde oluşan. Örneğin, bu durumda, kloroform parçalanır ve kloroform ilave boya ile bir renk reaksiyonundan girer HCI, oluşturur.

Nerede radyasyon günlük yaşamda ölçülür?

Ne için barışçıl atom herhangi bir ilgisi olmayan kişilere bu ekipmanı gerek? Çoğu zaman, dozimetre radyoaktivite gıda ya da inşaat malzemeleri olarak radyasyon seviyelerini ölçmek için kullanıldı. Ayrıca yerleşik veya bir ev inşa etmek için planlanmış olduğu kara olabilir radyoaktivite kontrol edin. O kadar oldu ki uzun süre radyasyona küçümseyerek insanlığın en beklenmedik yerlerde nükleer mezarları düzenlenmesi - deniz yatağında veya bazı terkedilmiş madende. Çernobil felaketi farklı gözlerle radyasyona aramaya birçok yol açmıştır. Ve "Fukushima" nde son kaza geiger sayacı ve popüler diğer dozimetreler yaptı.

Tipik olarak, ev kullanımı için radyasyon monitörler küçük. Onlar radyasyon seviyesini görebilirsiniz ekranlar ile donatılmıştır. Dozimetreler eşikleri ve Doorsteps olabilir. İmalatçı tarafından önceden ayarlanmış ışıma, izin verilen seviyesini aşan zaman, cihazın birinci tip tetikledi. sesli edin. Bu dozimetrelere ucuz ve kullanımı kolaydır. İkinci tip cihazlar radyasyon belirli bir seviyesi, eşik seviyesi, el ile onlara ayarlanabilir göstermektedir. Böyle bir cihaz, bir kişinin tehlikeli bu durumda neyi radyasyon seviyesi tam olarak bilir ne zaman profesyoneller için daha uygundur.

Gördüğünüz gibi, yaşam koşullarında radyasyon oldukça mümkündür algılar. Ama evdeki dozimetre varlığı size profesyonel yapmaz. Enfekte nesne veya yerlerin tespiti uzmanları tarafından yardım edilmesi üzerine nedenle, hala var.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.