FormasyonBilim

Ploskireva ortamı (Bacto-agar F): açıklaması. Tıbbi mikrobiyoloji

(Bundan sonra hala Bacto beslemenin F anılacaktır) Ploskireva ortamı olan besleyici ortam bazı mikroorganizmalar, esas olarak Shigella ve Salmonella ekimi için. idrar, safra, dışkı: Bir onun kullanımı enfekte malzemeler için kaynak olarak.

öykü

Nikolay Ivanovich Ploskirev - Sovyet mikrobiyolog ve Onursal Doktor. O 1869 yılında doğdu ve 1948 yılında öldü, memleketi hayatının büyük çalıştıktan oldu - Tomsk.

1888, o geleceğin bilim insanı olarak, okulun altıncı sınıf tamamlamadan, orduya katıldı. o sadece 1892 yılında eğitimini tamamlamak başardı, sonra İmparatorluk Tomsk Üniversitesi kabul için sınavlarını kazanarak o Tıp Fakültesi okudu. 1898 yılında doktor unvanını aldı.

Ploskirev Rus-Japon Savaşı'na katıldığını ve Tomsk hastanede çalıştıktan sonra. 1910 yılında Tomsk dermatolojik ve zührevi hastanenin başkanı görevine atandı ve otuz yıldır daimi baş olmuştur. Aynı bilim adamı Tomsk STI kliniği kurucularından biriydi.

Nikolay Ivanovich Ploskirev zührevi hastalıklara karşı mücadeleye adamış bir dizi çalışma yazdı.

yapı

Çarşamba Ploskireva - bağırsak bakteri ekimi için malzeme ve bu nedenle besinlerin birkaç çeşit içermelidir. Bu kuru formda elde edilir.

toplam ağırlığının oldukça büyük bir kısmı pankreas hidrolizat çaça (10.4 g / l). Biraz daha az hydrocitrate dibazik sodyum (8.5 g / l) olarak gerçekleşmiştir. Ayrıca beslenme suyu ve süt şekeri (8.62 ve 7.3 g / l), kuru vardır.

ikinci başlık Ploskireva orta - bileşimde, J. Bacto-agar agar bir miktarda, 6.94 g / l'dir. 5.1 g / l'ye eşit susuz sodyum içeriği Seriovatistokislogo. 2,1 g / l, kolik asit yaklaşık 3.46 g / l ve soda külü, sodyum tuzları - - 2.4 g susuz disodyum fosfat varlığı bulunmaktadır

Nötr kırmızı (0.05) ve parlak yeşil (0.0002) - bir gram daha azı içinde göstergeleri ihtiva etmiştir. iyot içeriği - 0.13.

uygulama

Bakterilerin biyokimyasal süreçlerin çalışma anaerobik organizmalar neden hastalıkların teşhisinde çok önemli bir rol oynar. Bu ailede Türler - yüzlerce. Onlar morfolojisi ve kültürel özellikleri ve birbirlerinden ayırt etmek için en güvenilir yol ile neredeyse aynıdır - biyokimya çalışmadır.

Çalışma, kültür ortamı içine patolojik madde inokülasyonu ile başlar. O patolojik koliform bakteriler için diferansiyel ve onun bir parçası, düz agar ilave olarak, ışık ve laktoz içerir. laktoz işlenmesi yeteneği - enterobakterilere ayrımında önemli bir işaretidir. Bu bulunursa, pH kolonisini döner, hangi asidite doğru kaydırır ve gösterge devreye girer.

Diğer ülkeler diğer besin ortamını kullanabilir, ancak bunların etki mekanizması Rusya'da en yaygın üç tekabül - bu ortamı Endo ve Levine Ploskireva Çarşamba.

Yöntemin Açıklaması

Yurt Ploskireva Analog ortam olarak adlandırılan bir MacConkey Agar. Biten ürün şeffaf çözümde açık pembe-sarı renktedir. Ploskireva arasında laktoz işleyemeyebilir Kolonileri kırmızı vermek (kızılcık) renk. bakteriler bunu işleyemez veya koloni renksiz ya da zayıf bir renge sahip ise.

ortamın bileşimi maddeler Ploskireva inhibitörleri içeren göz önüne alındığında (parlak yeşil, safra tuzları, iyot) ilk gün eshehiry anlamlı büyümesi, aynı zamanda diğer mutat olarak beraberinde mikroflora geciktirir gibi, hemen hemen tamamen, gram-pozitif bitki büyümesini inhibe eder.

ikinci ayak

İlgi dahilindeki diğer koloni seçimi, ve birincil depolama ortamına ve farklılaşma üzerindeki tohumlanır. Ortam içinde birden fazla alt tabakaları içermelidir orada tohumlama edilir. Bakteriyel kültür iki yer vardır, böylece tüplerine yerleştirilir aynı ortama, bunlara göre enzimatik aktivite tespit olmalıdır:

  • biri yatma ağar içinde;
  • bir kolon ile.

koloni nüfuslu kesik kısmı yoğun inme ve bir sütunda araştırmacıların ilgi - hıyar. Bu aşamada, orta Russell KLIGLER veya Olkenitskogo kullanılır. kullanılan ayırıcı tanı ve Ploskireva Çarşamba olarak.

Mikrobiyoloji ve patojenik organizmalar

Ağar Ploskireva Enterobacteriaceae neden olduğu enfeksiyonların tespit edilmesi önemli bir faktördür. Yani, örneğin, büyüdü ve basilli dizanteri neden olan mikroorganizmaların koloniler farklılaşır. cinsine Shigella ait bu anaerobik organizmalar.

Bağırsak bakterilerinin bir ailenin parçası olan herkes gibi shigella çubuklar şeklinde, iki mikrometre büyüklüğe sahip. Onlar kapsüller ve sporlar kamçı var teşkil etmez - bu onları da, mobil olan Salmonella, ayırt edilmesini sağlar. Bunlar hafif ortam (35-37 ° C) ve 7,4 pH üzerindeki bir sıcaklıkta, en basit bir ortam maddesi üzerinde de büyür. büyümenin doğası gereği, koloniler Salmonella farklı değildir.

Yukarıda ele alındığı gibi, mikroorganizmalar, ancak yaşam biyokimyasal süreçlerde önemli ölçüde değişebilir, esas olarak morfolojik farklılıklar olabilir. Bu nedenle, Shigella Nyukestl hariç asit gaz oluşumu olmadan karbonhidrat fermantasyon sırasında meydana gelir. Shigella sonnei hariç olmak üzere, onlar laktoz fermente olamaz, ama glikoz sindirilir. Sadece onların temel özellikleri, ne onlar nitrit için niraty azaltmak için bunları taşıyabilir. Bunların koloniler hem de kültür ortamı olarak jelatinin bir sıvılaştırma olan, üre ile sindirildi.

Toplama ve tohum hazırlama

dizanteri maddeleri tespit etmek için, ortamlar istila mikrobiyolojik testleri, örneğin, dışkı hasta gerekmektedir. malzemenin alınması üzerine, ekim yapmak mümkün olduğunca çabuk gerekir. fosfat tampon karışımı ya da gliserol - bu mümkün değilse, kaynak bir koruyucu yerleştirilmelidir. 4 ° C 'de, bir gün daha saklanır. Malzeme rektum içine yerleştirilir, bir rektal cam boru vasıtasıyla gerçekleştirilmelidir toplayın.

bir malzemenin seçilen pürülan mukus parçalarının çalışmalar için iki ya da üç tüp izotonik sodyum klorür solüsyonu içinde yıkanacak.

çevre Ploskireva patojenik bakterilerin uygulanması cam spatula yaptı. Ortama spatulayı yırtıp, daha sonra da agar küçük bir bölümü üzerinde ovmak gerekir ve kalıntı malzeme ekilmiş yüzeyine sürülür. tohumlama birkaç bardak yapılır, sonra bunların her birine yeni bir toplu dikmek gerekir.

Orada özel bir analize alarak muko-irinli adet, bu patojenlerin hiçbir varlığı olmadığı anlamına gelmez. Böyle bir durumda, sodyum klorit (konsantrasyon% 0.85), 10 ml dışkı emülsifiye ve daha sonra bir orta Ploskireva üzerinde bir veya iki damla saçmak için gereklidir. Sigara emülsifiye sandalye selenitovy et suyu ekilen edilebilir. O da dışkı kusmuk veya yıkamalar yerine, eğer kullandı.

Mikrobiyolojik tanı

Mikrobiyolojik çalışmaların ilk aşaması iki bardak patojenik bakterilerin ekim yürütülen yılında sonra Shigella büyümeye nasıl izlemek için. çevreye veya Endo Levin üzerinde - Çarşamba günü Ploskireva bir mahsulü ve ikinci üretti.

Orta kloramfenikol ile takviye edilmiştir nedeniyle aslında Shigella suşları, antibiyotiklere karşı direnç var olduğu. Daha sonra 37 ° C'de bir inkübatöre gün inkübasyon içinde meydana gelir

İkinci gün büyüyen kolonilerin keşfetmek için. renksiz yetiştirilen diferansiyel teşhis ortamda olmayanlar da, Russell'ın orta veya kısa ayıklamak için gereklidir "alacalı satır." Daha fazla araştırma üzerlerinde birincil ekinlerin algoritması tarafından yürütülüyor. Çarşamba Ploskireva üzerinde Shigella Kolonileri, şeffaf, renksiz ve küçük sütun şeklinde büyür. Bunlar iki türlüdür:

  • pürüzlü kenarlı düzleştirilmiş;
  • Tipik bir yaş parlaklık ile yuvarlak, konveks.

Üç ya da dört koloniler mikroskopirovat ve hareketlilik için muayene edilmelidir. İkincisi görünmüyor, bunlar saf kültürünü izole etmek Çarşamba Olkenitskogo üzerine taşındı. bir büyüme tüm gözlemlenmesi durumunda karakteristik koloniler Shigella yokluğunda, Endo agar veya selenitovogo suyu Ploskireva üretmek tohumlama için gerekli olan ya da. Tipik koloniler yeterli sayıda varsa, tahmini aglütinasyon koydu. sera sonnei ve Flexner bir karışımı, reaksiyon cam üzerinde meydana gelir.

daha fazla araştırma

Üçüncü gün orta Russell'ın üzerinde kolonilerde meydana gelmiş değişiklikler vardır. laktoz aşağılamak ve glikoz bir asit üretmek için fermente etmeyen bir kültür varsa, o mikroskopisi geçirmek, hem de içinde ekim yürütmek "rengarenk satırda," ama bu kez genişletilmiş, ayrıldı ve analiz edilir. Sadece serolojik tanımlama amacıyla, aglütinasyon reaksiyonu koydu.

son gününde, o (karbonhidratların fermantasyon varsa) yanı sıra aglütinasyon reaksiyonu özetlemektedir "rengarenk numarası" değişim temelinde sonucuna varılabilir.

Depolama ve hazırlık

aşağıdaki gibi ağar Ploskireva hazırlanması oluşur:

  1. 55 g kuru madde damıtılmış su bir litre karıştırılır.
  2. Agar henüz tamamen erimemiş kadar iki üç dakika boyunca kaynatılır.
  3. 5-6 mm petri kaplarına (kısırlık isteğe bağlı) tabaka içine dökün.
  4. Plakalar, oda sıcaklığında (18-25 °) bir yarım saat için açık bırakılır. Bu süre sonunda ortam, yeterince sertleşmesine ve kurudur.

Çarşamba Ploskireva ışığa ve higroskopik. toz, bir ağzı kapalı bir ambalaj içinde saklanabilir, oda bağıl nem% 60 geçmemelidir. 25 ° C ile 2 ° C depolanması için en uygun sıcaklık Depolama aksi takdirde bu kurallara olası yanlış bulguları uymalıdır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.