SağlıkTıp

Plevral ponksiyon nedir?

Plevra ponksiyon genellikle tanı delinme olduğu plevral boşluğun. Tipik olarak, çeşitli hastalıklarda, içinde biriken sıvı, akciğer tümörleri, örneğin, kalp ödemi, pleuritis veya tuberculosis. Bu gerçek plevral ponksiyon için temel oluşturur. perküsyon tarafından oluşturulan boşluk içinde sıvı seviyesi, ne zaman radyografi veya ultrason plevral boşluk tarafından. Ampiyem, plevral efüzyon , intraplevral kanama ve plevral boşluk transüda da işlem için doğrudan bir göstergedir.

Plevra ponksiyon. tekniği

Teşhis plevral delik sargı odasında ya da hastanın oda içinde gerçekleştirilir. Hastalar yapılan lokal anestezik işlem sırasında Novocain'in hasta geri ayrılan elleriyle bir oturma pozisyonunu alır. Herhangi bir teşhis delik genellikle antiseptik ile yıkanması ve antibakteriyel ilaçların boşluğu içine sokulması tedavi edici müdahaleler, boşluğun anormal içeriğinin yani tamamen çıkarılmasını sonlandırıldı. hemotoraksın durumda, otolog kan toplama için drenaj sistemi gerçekleştirilmiştir. plevral boşluğun içeriğinin ilk bölümü daha kapsamlı bilgi dolu içeriği sitolojik, biyokimyasal ve bakteriyel araştırma için gönderilen olsun, görsel doktor değerlendirilir.

Plevra ponksiyon. olası komplikasyonlar

bile doğru yaklaşımla, prosedür özel bir beceri doktor gerektirir yürütülmesi ve henüz manipülasyon sürecinde hasta çeşitli komplikasyonları görülebilir. Bu mediasten, taşikardi, çöküşün dramatik vardiya olabilir. dikkatle hastanın durumunu izlemelidir böyle fenomenler doktor önlemek ve plevral ponksiyon sırasında tüp kıskacı uzaklaştırın.

Ne için amaç plevral ponksiyon yapıldı?

Sağlıklı bir kişinin plevral boşluğuna herhangi birinde sürekli sıvı yaklaşık 50 ml'dir. Akciğer hastalıkları ve plevral bu yapraklar arasında ödemli veya enflamatuar plevra sıvısı birikir neden olabilir. ciddi hastanın durumunu etkilediğinden, plevral ponksiyon altında çıkarılır. Sıvı hafif, o zaman hasta teşhis ponksiyon yaparsa, bu biriken sıvının doğası anormal hücrelerin mevcudiyetini belirlemek ve belirlenmesine yardımcı olur.

pleurocentesis hazırlanın

pleurocentesis ayarlama dvadtsatigrammovy şırınga iğne uzun 7-10 cm ve 1 içerir - çapında ve keskin eğimli bir kenarı ile 1.2 mm, bir lastik boru ile şırıngaya bağlanır. Bu hava isabet değildi prosedürün plevral boşluğuna sırasında özel bir uç üzerinde yerleştirilir. ikisinin Set - üç tüp onlara ek olarak, sıvı çalışmaya gönderilmesi gereken, sen, cımbız, çubuklar ile steril bir tepsi var yün yapışan yanı sıra alkol, iyot, kolodyon ve gereken amonyak bir hastada bilinçsiz bir durumda söz konusu.

pnömotoraks sırasında Plevra ponksiyon

Spontan pnömotoraks da plevral ponksiyon için doğrudan bir göstergesidir. Bu manipülasyon Tekniği pnömotoraks, bir şırınga ya da plevroaspiratorom plevral ponksiyon havayı aspire dışında zamanki farkı yoktur. geliştirilmesi ile valf pnömotoraks nefes alma sırasında hava sürekli plevral boşluğuna beslenir. boru kelepçesine batma uygulanır ve sonra ters drenaj çevrimdışı için, hava boşaltmak için bırakıldı. plevral ponksiyon sonrası hasta hemen ameliyat kliniğine yatırılmıştır gerektiğini unutmayın.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.